ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 89
                                               

Newborn

Monumenti i Newborn eshte nje skulpture tipografike dhe terheqje turistike ne Prishtina, Kosova. Eshte e lokalizuar perballe Pallatit te Rinise dhe Sporteve, dhe eshte promovuar me 17 Shkurt 2008, ne te njejten dite kur Kosova shpalli pavaresine ...

                                               

Panairi i Librit në Prishtinë

Panairi i Librit ne Prishtine eshte nje panair i pervitshem tregtar per librat qe organizohet ne kryeqendren e Kosoves, Prishtine. Ai zakonisht mbahet ne muajin maj ose qershor ne Pallatin e Rinise dhe Sporteve ndersa organizohet nga Shoqata e Bo ...

                                               

Kosova në Lojërat Evropiane 2015

Meqenese pavaresia e Kosoves eshte ende e kontestuar Kosova kishte te drejte te merrte pjese ne akuatike, Ciklizem BMX, Biking Mountain dhe Road, Gjimnastike, Karate dhe Mundje.

                                               

Lojërat Evropiane 2019

Lojerat e 2-ta Evropiane 2019 u mbajt ne Minsk, Bjellorusi, nga 21 qershori deri me 30 qershor 2019. Lojerat paraqiten 200 ngjarje ne 15 sporte. Rreth 4.000 atlete nga 50 shtete moren pjese. Dhjete nga sportet ofruan mundesi kualifikimi per Lojer ...

                                               

1969–70 Kupa Evropiane

Kupa Evropiane 1969-70 ne garimin e ekipeve kampione te ligave te shteteve evropiane u fitua nga ekipi Feyenoord Rotterdam pas fitores ne ndeshjen finale ndaj ekipit Celtic FC. Ishte hera e pare qe kupa shkonte ne Holande. Gjat ketij sezoni "play ...

                                               

Driton Kuka

Driton Kuka eshte selektor i reprezentacionit te xhudos se Kosoves, i lindur ne Peje me 15 shtator1971. Pas pavaresimit te Kosoves eshte trajneri me i suksesshem ne sportin kosovar. Ne klubin e xhudos Ippon nga Peja ka krijuar Kampionen Boterore ...

                                               

Loriana Kuka

Loriana Kuka eshte xhudiste kosovare. Ajo fitoi Çmimin e Madh per Xhudo ne Tbilisi, Tashkent dhe Antalia. Ajo perfaqesoi Kosoven ne Lojerat Evropiane ne Minsk dhe fitoi medaljen e bronzte ne kategorine - 78 kg.

                                               

Lojërat Olimpike

Lojerat Olimpike moderne ose Olimpiada jane nje ngjarje sportive nderkombetare e sporteve verore dhe dimerore ne te cilat mijera atlete nga e gjithe bota marrin pjese ne nje larmi garash. Lojerat Olimpike konsiderohen garat me te medha sportive n ...

                                               

Federata Evropiane e Taekwondos

Federata Evropiane e Taekwondos eshte organi zyrtar drejtues per te gjitha çeshtjet ne lidhje me sportin e Taekwondos ne Evrope si nje organizate rajonale e Taekwondo Boterore. Ai perfshin Federatat Kombetare te Taekwondo te gjitha vendeve anetar ...

                                               

Distria Krasniqi

Distria Krasniqi eshte nje xhudiste kosovare e cila garon kryesisht ne kategorine deri ne 52 kg. Medaliste ne kampionatin boteror dhe kampionatin europian ne konkurrencen e juniorve. Pjesemarrese ne Lojerat Evropiane ne vitin 2015. Filloi xhudo n ...

                                               

Arijana Jaha

Ariana Jaha lindi me 5 janar 1979 ne Sarajeve. Ajo u diplomua nga Fakulteti i Sporteve ne Sarajeve, me titullin Menagjer Sporti. Aktualisht ajo eshte e punesuar ne Federaten e Xhudos te Bosnjes dhe Hercegovines si Sekretare e Pergjithshme dhe Kes ...

                                               

Kombëtarja turke e futbollit

Kombetarja turke e futbollit perfaqeson Turqine ne futboll dhe kontrollohet nga Federata Turke e Futbollit, e cila eshte organi qeverises i futbollit ne Turqi. Federata Turke e Futbollit eshte anetare e UEFA-se. Turqia eshte kualifikuar tre here ...

                                               

Aziz Salihu

Aziz Salihu ka lindur me 1 maj 1954 ne Prishtine, Kosove, eshte boksier shqiptar. Aziz Salihu eshte shpallur Sportist i Shekullit ne Kosove, eshte fitues i mbi 30 medaljeve te arta ne turnire te ndryshme nderkombetare, Azizi eshte sportisti i par ...

                                               

Xhavit Bajrami

Xhavit Bajrami eshte nje ish-kickboxer shqiptaro-zviceran qe konkurroi ne divizionin e peshave te renda. Nje praktikues karates Seido dhe nxenes i Andy Hug, Bajrami ndertoi nje rekord te pamposhtur brenda vendit para se te rekrutohej nga K-1 ku a ...

                                               

Valdet Gashi

Valdeti erdhi ne Gjermani kur ishte gjashte vjeç. Ai shkoi ne Tajlande dhe u trajnua ne kickbox dhe e morri stilin Muay Thai. Ai luftoi me shume se 106 ndeshje ne Tajlande ne 4 vite e gjysme. Ai ka luftuar edhe ne vende tjera si ne Malajzi, Korea ...

                                               

Wiz Khalifa

Cameron Jibril Thomaz i lindur me 8 shtator 1987, i njohur si Wiz Khalifa, eshte nje rapper amerikan, kengetar, kompozitor dhe aktor. Ai leshoi ​​albumin e tij debutues, Show and Prove, ne vitin 2006 dhe nenshkroi me Warner Bros. Records ne vitin ...

                                               

Elvis Grezda

Pasi perfundoi shkollen e mesme, ai shkoi ne Vjene, ku ne vitin 2013 filloj studimet ne shkollen e aktrimit Krauss. Megjithate, ai nderpreu studimet para perfundimit te vitit te dyte, per shkak te angazhimeve te shumta qe kishte. Qe nga viti 2016 ...

                                               

Kreshnik Rustemi

Krenshnik Rrustemi eshte nje kickboxer shqiptaro-belg qe konkuron ne divizionin e peshave te renda. Pasi u zhvendos ne Belgjike nga Kosova si i ri, Kreshniku filloi trajnimin ne Muay Thai dhe kickboxing ndersa punonte si roje e nates. Ai u kthye ...

                                               

Senad Gashi

Senad Gashi eshte nje boksier profesionist gjerman. Ai kaloi femijerine e tij dhe te rinjte ne Zweibrücken dhe filloi karrieren e tij profesionale atje, me vone duke shkuar ne Hamburg. Aktualisht ai eshte kampion boteror i peshave te renda pas ve ...

                                               

Doreza boksi

Dorezat e boksit jane doreza te mbeshtetura qe luftetaret i veshin ne duar gjate ndeshjeve dhe praktikave te boksit. Ne ndeshjet amatore te boksit, ngjyra e dorezave eshte e kufizuar ne te kuqe ose blu, shpesh me nje "zone te shenuar" te bardhe n ...

                                               

Sanji

Sanji Vinsmoke ose i njohur si Kemba e Zeze eshte personazh fiktiv ne anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai eshte kuzhinier ne Ekuipazhin e Kapeles prej Kashte. Para se te bashkohet me ekuipazhin, Sanji ishte kuzhinier i dyte ne ...

                                               

16 Shtator

1812 - Ruset i vene zjarrin Moskes menjehere pas mesnate, qyteti do te digjet ne teresi ditet e ardheshme. 1400 - Owain Glyndŵr shpallet Princ i Uellsit nga ndjekesit e tije. 1976 - Shavarsh Karapetyan shpeton 20 njerez nga trolejbusi i rrezuar n ...

                                               

15 Gusht

1914 - Leshohet ne qarkullim Kanali i Panamase. 1769 - Lind Napoleon Bonaparti. figura 5 1945 - LDB: Dita Koreane e çlirimit. 1877 - Thomas Edison, ben incizimin e pare, "Mary Had a Little Lamb." 1965 - Beatles luajne para nje publiku rreth 60.00 ...

                                               

Vasco Núñez de Balboa

Vasco Núñez de Balboa ishte nje eksplorues, guvernator dhe pushtues spanjoll. Ai eshte i njohur me se miri pasi ka kaluar Istmin e Panamase ne Oqeanin Paqesor ne vitin 1513, duke u bere i pari evropian qe drejtoi nje ekspedite qe kishte pare ose ...

                                               

Pablo Emilio Escobar Gaviria

Pablo Eskobar ishte nje narkotrafikant kolumbian. Karteli i tij i droges kishte 80% te shitjeve ne Shtetet e Bashkuara, duke i dhene te ardhura personale prej 21.9 miliarde dollare ne vit.Ai u quajt shpesh "Mbreti i kokaines" dhe ishte krimineli ...

                                               

Christian Pulisic

Christian Mate Pulisic eshte nje futbollist profesionist amerikan i cili luan si anesor ose mesfushor sulmues per klubin anglez Chelsea dhe kombetaren amerikane. Pulisic lindi ne Hershey, Pennsylvania te Shba-se, dhe filloi karrieren e tij si pro ...

                                               

Krijimtaria

Krijimtaria eshte nje dukuria kur formohet diçka re dhe njefare menyre e vlefshme. Gjerat e krijuara mund te jene te paprekshme ose nje objekt fizik. Interesi shkencore per krijimtarine perfshin shume definicione dhe koncepte qe kane te bejne me ...

                                               

Kujdesi shëndetësor

Kujdesi shendetesor ose shkurt Shendetesia eshte mirembajtja ose permiresimi i shendetit permes parandalimit, diagnostikimit, trajtimit ose sherimit te semundjes, demtimit ose demtimeve te tjera fizike dhe mendore te njerezit. Kujdesi shendetesor ...

                                               

Paraditja Vazhdon!

Paraditja Vazhdon! eshte nje nder programet e radios Club FM, prezantuar nga radiofonistja Ada Sula. Njerezit qe kane ditelindjet ne kete dite vijne permes telefonatave ne radio. Surpriza telefonike, VIP-a qe kane ditelindjen, por dhe shume gjera ...

                                               

Higjena seksuale

Shendeti Seksual referohet doktrines se aspekteve shendetin e seksualitetin e njeriut, nga mirembajtjen dhe konsolidimin e shendetit dhe parandalimin e semundjeve qe transmetohen seksualisht ne nje kuptim te ngushte, doktrina e shendetit te organ ...

                                               

Betimi i Hipokratit

Betimi i Hipokratit eshte nje lloj ligji moral i njeriut me profesionin mjeke qe bejne para se te fillojne kete profesion. Permbajtja e betimit Ne çastin kur po hyj ne radhet e anetareve te profesionit mjekesor premtoj solemnisht se jeten time do ...

                                               

Shkenca e shëndetit

Shkenca e shendetit – eshte ajo shkence apo jane ato shkenca qe perqendrohen ne shendetin, ose kujdesin shendetesor, si pjese thelbesore te lendes se tyre. Keto dy çeshtje lendore kane te bejne me disiplina te shumta akademike, te dyja disiplinat ...

                                               

Tregues sipas Qarqeve

Tregues sipas Qarqeve eshte nje publikim vjetor nga INSTAT i cili permban te dhena statistikore sipas qarqeve mbi Ndarjen Administrative, Popullsine, Familjet, Forcat e punes, Pagat mesatare, Ndihmat ekonomike, Sigurimet, Pensionet, Shendeti, Ars ...

                                               

Sean Parker

Sean Parker eshte nje sipermarres amerikan dhe filantropist, njohur me se shumti si bashkethemeluesi i sherbimit file-sharing Napster si dhe presidenti i pare i rrjetit socail Facebook.Ai bashkethemeloj gjithashtu Plaxo,Causes,Airtime.com dhe Bri ...

                                               

Edukimi shëndetësor

Edukimi shendetesor eshte edukimi dhe arsimi i cili perqendrehet ne aspektin e pergatitjes shendetesore te njerezve. Fushat brenda ketij profesioni perfshijne shendetin e mjedisit, shendetin fizik, shendetin shoqeror, shendetin emocional, shendet ...

                                               

Komiteti i Rajoneve

Komiteti i Rajoneve eshte krijuar ne vitin 1992 nga Traktati i Maastricht-it, Komiteti i Rajoneve perbehet nga 222 perfaqesues te autoriteteve vendore dhe rajonale te cilet emerohen nga Keshilli per nje periudhe kater vjeçare bazuar ne propozimet ...

                                               

Lista e sallatave

Sallate me rrepa Sallate me endivi Peshk i zier me majoneze e sallate Sallate me lulelaker Sallate pure me patate me hudhra Turli mishi e ftohte Sallate me finok te zier Sallate me rrepa te kuqe Sallate me portokalle Sallate e perzier dimerore Sa ...

                                               

Të pastrehët dhe shëndeti mendor

Ne nje studim te bere nga shoqerite perendimore, njerezit e pastrehe kane perhapje me te larte te semundjeve mendore krahasuar me popullsine e pergjithshme. Ata gjithashtu kane me shume mundesi qe te krijojne varesi nga alkooli dhe droga. Eshte k ...

                                               

Helen Smith (psikologe)

Helen Smith eshte nje psikologe mjeko-ligjore ne Knoxville, Tennessee, dhe qe spacializohet ne femijet dhe te rriturit e dhunshem. Ajo mban nje Ph.D. nga University of Tennessee dhe diploma master nga The New School for Social Research dhe nga Ci ...

                                               

Dita Ndërkombëtare e Rinisë

Dita Nderkombetare e Rinise eshte nje dite nderkombetare e ndergjegjesimit e percaktuar nga Kombet e Bashkuara. Qellimi i kesaj dite eshte te terheq vemendjen per nje grup te caktuar çeshtjesh kulturore dhe ligjore qe preokupojne rinine. Dita Nde ...

                                               

Marie Jahoda

Jahoda ka lindur ne Teheran ne nje familje tregtare çifute, dhe si shume psikologe te tjere te kohes se vet, u rrit ne Austri, ku shtypja politike kunder socialisteve ishte e shfrenuar prej kur Dollfuß mori pushtetin. Duke filluar ne vitet e adol ...

                                               

Qetësia

Qetesia eshte cilesi ose gjendje per te qene i/e qete; domethene, pa shqetesime. Fjala qetesi shfaqet ne tekste te shumta duke filluar nga shkrimet fetare te budizmit, ku termi passaddhi i referohet qetesise se trupit, mendimeve dhe vetedijes ne ...

                                               

Zef Serembe

Zef Serembe lindi me 6 mars te vitit 1844 ne Strigari te krahines se Kozences, ishte poet lirik arberesh. Studioi ne Kolegjin e Shen Adrianit ne Shen Mitrin ku pati mesues De Raden, me te cilin me vone u be mik. Varferia dhe shendeti i keq e dety ...

                                               

Clara Harris

Clara Hamilton Harris ishte nje amerikane nga shoqeria e larte. Harris dhe i fejuari i saj, Major Henry Rathbone, ishin mysafir te Presidentit Lincoln dhe Zonjes se Pare Mary Lincoln kur John Wilkes Booth qelloi per vdekje Presidentin Lincoln ne ...

                                               

Lepa Mladjenovic

Lepa Mladjenovic eshte feministe, lezbike, aktiviste kunder luftes e cila njihet si nje nder pioneret e vales se dyte te feminizmit ne Serbi. Ajo eshte keshilltare per çeshtje qe lidhen me feminizmin, per te gjitha grate viktima te dhunes mashkul ...

                                               

Personat me aftesi te kufizuara

Ne vendin tone personat me aftesi te kufizuar jane identifikuar me terma te ndryshem si: invalide, te paafte, handikap, para-tetraplegjike, persona me prapambetje mendore, te verber etj. Ne perputhje me terminologjine e Kombeve te Bashkuara dhe k ...

                                               

Xxxtentacion

Jahseh Dwayne Ricardo Onfroy, i njohur si XXXTentacion, ishte nje reper, kengetar dhe tekstshkrues amerikan. XXXtentacion ka qene reperi me i mire ne bote por te gjiteve na mungon dhe shume veta mendojne per djalin e tij te vogel se si ka per ta ...

                                               

Dëmtimi moral

Demtimi moral i referohet nje demtimi te ndergjegjes morale te nje individi dhe vlerave qe vijne nga nje veprim i shkeljes morale te perceptuar, i cili prodhon faj dhe turp te thelle emocional, dhe ne disa raste edhe nje ndjenje tradhtie, zemerim ...

                                               

Higjiena shkollore

Higjiena shkollore eshte nje shkence e kujdesit shendetesor, nje forme e edukimit dhe arsimit me te gjere shendetesor te shkolles. Higjiena shkollore eshte studimi shkencor i ndikimit te mjedisit shkollor ne mesim; ai eksploron ndikimin e shkolli ...

                                               

Lajla Përnaska

Lajla Pernaska eshte specialiste me nivel te gjere njohurish dhe eksperience ne ligjvenie, politikeberje, planifikim, hartim, zbatim, monitorim dhe vleresim te programeve/projekteve, ne fushen e Shendetit Publik, barazise gjinore dhe ceshtjet soc ...