ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 88
                                               

KS Butrinti

Klubi Sportiv Butrinti, KS Butrinti, eshte klub futbolli nga Saranda, Shqiperi. Sporti me i suksesshem i KS Butrinti eshte noti dhe pas tij vjen futbolli.

                                               

Saksonia e Ulët

Niedersachsen sqt.Niderzaksen, shqip Saksonia e ulet, shtrihet ne pjesen veriperendimore te Gjermanise. Per nga siperfaqja ndodhet ne vendin e dyte pas Bayernit sqt.Bajern. Kryeqyteti eshte Hannover, shqip Hanoveri.

                                               

Federata e Shahut e Kosovës

Federata e Shahut e Kosoves ose shkrurt FShK-ja, eshte shoqeri e shahisteve dhe klubeve te tyre ne Kosove. Federata eshte pjesemarrese dhe organizatore e manifestimeve brenda gjegjesisht jashte vendit.

                                               

Edukimi fizik sporti edhe shendeti

EDUKIMI FIZIK SPORTI EDHE SHENDETI EDUKIMI FIZIK ESHTE I RENDESISHEM SEPSE NEPERMJET TIJ NE KRYEJME LEVIZJE TRUPORE TE CILAT JANE TE RENDESISHMEE PER TE PASUR NJE TRUP TE SHENDETSHEM POR QE NE TE KEMI NJE TRUP TE SHENDETSHEM NUK DUHET TE KRYEJME ...

                                               

Brandenburgu

Brandenburg eshte Republike Federale e Gjermanise qe gjendet ne pjesen veriore. Kryeqyteti eshte Potsdam. Kufizohet ne lindje me Polonine, ne jug me Sachsen sqt. Zaksen, ne perendim me Sachsen-Anhalt sqt.Zaksen Anhalt, Niedersachsen, dhe ne veri ...

                                               

Futbolli në Shqipëri

Futbolli eshte sporti me popullor ne Shqiperi, si ne nivel pjesemarresish ashtu edhe ne nivel ndjekesish te ketij sporti. Sporti udhehiqet nga Federata Shqiptare e Futbollit.

                                               

Ergys Kaçe

Ergys Kaçe eshte nje futbollist shqiptar i cili luan aktualisht me PAOK ne Superligen Greke dhe me kombetaren shqiptare. Ai eshte pershkruar nga media si nje "mefushori mbrojtes klasik dhe i shkathet". Kaçe eshte gjithashtu lojtar i kombetares U– ...

                                               

Te drejtat e transmetimeve sportive ne Shqiperi

pjese e Tring Sport HD: Tring Sport News HD, Tring Sport 3 HD, Tring Sport 4 HD, Tring Sport 1 HD, Tring Sport 2 HD, pjese e DigitAlb / Eurosport 2 HD SuperSport 4 HD, SuperSport 1 HD, Eurosport 1 HD, SuperSport 7 HD SuperSport 2 HD, SuperSport 3 ...

                                               

Kontratat e transmetimit të sporteve në Kosovë

Ky artikull u referohet kontratave te transmetimit sportiv ne Kosove. Per nje liste te drejtave te transmetimit ne shtetet e tjera, shihni Kontratat e transmetimit te televizionit sportiv.

                                               

Al Pazar

Al Pazar eshte nje show televiziv humoristik i perjavshem, prodhim i Vizion Plus, moderuar nga Agron Llakaj. Eshte nje shfaqje ku ne bosht eshte loja, shakaja e kripur dhe e zgjuar me realitetin tone e ngerthyer nepermjet lajmit politik, ekonomik ...

                                               

Eva Murati

Eva Murati eshte aktore dhe prezantuse shqiptare. Ajo ka nisur karrieren e saj ne moshen 15 vjeҫare duke u bere e njohur nepermjet reklamave dhe projekteve ne modeling. Eves, iu dha mundesia te drejtonte emisionin e saj te pare Antilope dhe me pa ...

                                               

Lista e transmetuesve të Ligës së Kampioneve

Kjo eshte nje liste e transmetuesve televizive qe sigurojne mbulimin e Liges se Kampioneve te UEFA -s, konkursin kontinental te nivelit me te larte te futbollit evropian, si dhe Super Kupen e UEFA - s. Duke filluar nga sezoni 2018–19, gjate fazes ...

                                               

Living

Shtepia botuese "Living" u krijua ne vitin 2014, si pjese e grupit Edil Al, nje nga kompanite me te rendesishme ne tregun shqiptar. Misioni i saj eshte te kenaqe shijet dhe interesat e lexuesit, duke u ofruar letersine me te mire. Perzgjedhja e k ...

                                               

UEFA Liga e Kampionëve

UEFA Liga e Kampioneve eshte nje kompedicion i pervitshem futbollistik i organizuar nga UEFA ku konkurojne klubet elitare te ligave evropiane. Eshte nje nga turnamentet me prestigjoze te botes se futbollit dhe kompedicioni me prestigjoz i futboll ...

                                               

Edukimi fizik

Edukimi fizik eshte nje komponente e rendesishme e procesit edukativ e arsimor si nje lende qe ndihmon ne formimin e nxenesit si ne aspektin fizik edhe ate psikologjik.Gjithashtu edukimi fizik eshte nje veprimtari qe ndihmon edhe te rriturit ne f ...

                                               

Sportet dimërore

Sportet dimerore ose aktivitetet dimerore jane sporte konkurruese ose aktivitete rekreative jokonkurruese te cilat zhvillohen ne debore ose akull. Shumica e sporteve dimerore jane variacione te skijimit, patinazhit ne akull dhe udhetimit ose rres ...

                                               

Kastrioti

Kastrioti eshte qyteze industriale ne pjesen qendrore te Kosoves. Kastrioti ndodhet afer prane Prishtines ne rrugen kryesore per Mitrovices. Komuna e Kastriotit eshte ndare nga Prishtina ne vitin 1989 dhe tani ka 20 fshatra duke perfshire edhe qe ...

                                               

Metodika (pedagogji)

Metodika - ne pedagogji quhet "shkenca", "arti" ose "mesimi" i shtigjeve drejt nje qellimi te veçante, veçanerisht ne mesimdhenie. Ketu fjalet hodós dhe metá nenkuptojne lidhjen e ngushte midis rruges dhe qellimit, te cilat karakterizojne lidhjen ...

                                               

Haikyu

Haikyu!! eshte nje seri japoneze manga e shkruar dhe ilustruar nga Haruichi Furudate. Historia ndjek Shōyō Hinata, nje djale i vendosur te behet nje volejbollist i shkelqyeshem pavaresisht shtatit te tij te vogel. Kapitujt e tij individuale u ser ...

                                               

Hillary Clinton

Hillary Diane Rodham Clinton e lindur me 26 tetor 1947 eshte ish-Sekretare e Shteteve te Bashkuara, senatore amerikane, dhe Zonja e Pare e Shteteve te Bashkuara nga 1993 deri ne 2001. Gjithashtu, ajo ka qene kandidatja e pare femer e nominuar nga ...

                                               

Historia e Taekwondo-së në Shqipëri

Historia e Taekwondo-se ne Shqiperi filloi ne vitet 1990-1995. Gjate ketyre viteve ne Shqiperi nuk ka pasur vetem ndryshime ne fushen politike por edhe ne fushen sportive. Deri ne ate kohe, ka patur nje numer shume te kufizuar te llojeve te sport ...

                                               

Inteligjencat e shumefishta

Dr.Harward Gardner psikolog dhe profesor i neurologjise nga universiteti Harvard,zbuloi teorine e inteligjencave te shumefishta ne vitin 1983.Sipas tij njerezit kane nente lloje te ndryshme inteligjencash te cilat pasqyrojne menyra te ndryshme me ...

                                               

Flamuri i Ishullit të Manit

Flamuri i Ishullit te Njeriut eshte nje triskeleton, emblema e "Tri Kembeve te Njeriut", ne mes te nje flamuri te kuq. Tri kembet bashkohen tek vithet dhe lakohet tek gjunjet Ne menyre qe gishtat e kembeve te drejtohen ne drejtim te ores ne te dy ...

                                               

Stema e Bjellorusisë

Stema e Bjellorusise Bjelloruse: Дзяржаўны герб Рэспублікі Беларусь, Ruse: Государственный герб Республики Беларусь. Ne Stemen e Bjellorusise dallojme nje Yll te Kuq larte dhe harten e Bjellorusise ne Mes.

                                               

Stema e Gjibraltari

Stema eshte adoptuar me 10 korrik 1502 nga Isabela I. Stema ka nje mburoje, mbrenda mburoje eshte nje keshtjelle e kuqe me tri kulla, nen keshtjelle eshte nje çeles i arit. Nen mburoje eshte nje shirite i cili shenon: "Montis Insignia Calpe" qe d ...

                                               

Stema e Ukrainës

Stema e Ukraines ishte adoptuar nga 19 shkurt te vitit 1992, stema e vogel ishte dizajnuar nga Andriy Grechylo. Gjate kohes sovjetike 1919-1991, simboli i shtetit ishte ne perputhje me RSFS te Rusise dhe me BRSS-ne - nje çekiç dhe me nje draper.

                                               

Stema e Uellsit

Stema e Uellsit eshte bazuar ne stemen e vjeter nga mbreti i Uellsit ne shekullin e 13-te. Mburjoa eshte me ngjyre te kuqe dhe te verdhe dhe kater luane me ngjyren e kuqe dhe te verdhe qe jane steme tradicionale. Stema eshte marrur nga flamuri i ...

                                               

Stema e Gjermanisë

Stema e Gjermanise eshte zyrtare pallto e Armeve i Gjermanise. Ajo ka te ngjyrave te Flamurit Gjerman Flag Zi-kuq-ari. Tregon nje ilustrim i kuq perforcuar shqiponje te zeze mbi nje toke te arte, te ashtuquajturit Bundesadler.

                                               

Stema e Jersey

Stema e Xhersit eshte me mburoje e kuqe dhe me tre leopard te verdhe. Ky steme eshte shume e ngjajshme me stemen e Anglise dhe me stemen e Guernsey. Nga viti 1981 eshte perdore edhe ne flamurin e Xhersit.

                                               

Stema e Kosovës

Stema e Kosoves eshte simbol i Republikes se Kosoves i cili publikisht u paraqit per here te pare ne diten e shpalljes se pavaresise se Kosoves me 17 shkurt te vitit 2008.

                                               

Stema e Andorrës

Stema e Andorres ka ekzistuar per shekuj. Supozohet qe kjo steme e thyen Rregullen e tinktures. Kjo steme ka qene stema kombetare e Andorres qysh nga viti 1969. Poshte mburojes eshte e vendosur motoja kombetare e Andorres Virtus Unita Fortior. Kj ...

                                               

Stema e Austrisë

Stema e Austrise eshte perdorur qysh nga Lufta e Pare Boterore per ta simbolizuar Austrine. Shqiponja dy-krenare, qe simbolizonte Perandorine Austro-Hungareze, u zevendesua nga nje shqiponje nje-krenare. Dy-krenarja e vjeter ka qene shume e ngjaj ...

                                               

Stema e Belgjikës

Stema e Belgjikes permban nje luan, te quajtur "Luani belg" ose Leo Belgicus. Kjo eshte ne perputhje me nenin 193 te Kushtetutes se Belgjikes: Kombi Belg merr ngjyren e kuqe, te verdhe dhe te zeze si ngjyra kombetare, dhe si steme merr Luanin Bel ...

                                               

Shoqata e Federatave Ballkanike të Atletikës

Shoqata e Federatave Ballkanike te Atletikes, e njohur zakonisht si Atletika e Ballkanit, eshte nje shoqate e cila e organizon Kampionatin Ballkanik te Atletikes si dhe Kampionatin Intern Ballkanik te Atletikes, ashtu si dhe gara tjera, per junio ...

                                               

Shoqata Evropiane e Atletikës

Shoqata Evropiane e Atletikes eshte organi me i larte atletikes ne Evrope. Ajo eshte njera nga gjashte shoqatat kontinentale te botes ne atletike pjese e Shoqates Nderkombetare te Federatave te Atletikes. Atletika Evropiane ka 51 anetare dhe seli ...

                                               

Kampionati Ballkanik i Atletikës

Kampionati Ballkanik i Atletikes eshte nje gare rajonale e atletike organizuar dhe mbajtur mes kombeve te Ballkanit nga ana Atletikes se Ballkanit. Lojerat me pare u mbajten ne Athine ne vitin 1929, dhe me te fundit jane mbajtur ne Novi Pazar ne ...

                                               

Sofistët

Sofistet ishin mesues te veçante ne Greqine e lashte, ne shekullin e peste dhe te katert p.e.s. Shume prej tyre ishin te afte ne perdorimin e mjeteve te filozofise dhe retorikes, nderkaq te tjere mesonin lende te tilla si muzika, atletika dhe mat ...

                                               

Vildan Tufi

Vildan Vil" Tufi, lindur me 14 prill 1945 ne Shkoder, trajner i atletikes shqiptare i mirenjohur nga Shkodra ku ka punuar me shume se 50 vite karriere. Ai ka fituar tituj te ndryshem kombetare dhe mbarekombetare, po ashtu me atletet e tij. Profes ...

                                               

FK Kukësi

Futboll Klub Kukesi eshte nje klub profesionist futbollistik shqiptar me vendndodhje ne qytetin e Kukesit. Klubi i luan ndeshjet si vendas ne stadiumin Zeqir Ymeri dhe aktualisht konkurojne ne Kategorine Superiore, elita e futbollit shqiptar. Klu ...

                                               

Denzel Washington

Denzel Hayes Washington Jr. lindi me 28 dhjetor 1954 ne Mount Vernon, Nju Jork, SHBA. Eshte aktor amerikan, producent dhe drejtor filmi. Eshte shperblyer me 3 çmime Golden Globe dhe 2 Academy Awards per punen e tij. Ai eshte zezaku i dyte pas Sid ...

                                               

Qyteti i Kukesit

Kukesi eshte nje qytet veri-lindor, eshte nje nga qytetet e vogla te Shqiperise. Dikur para ketij qyteti ku eshte sot egzistonte Kukesi i Vjeter i cili sot eshte i mbuluar nga ujerat e Fierzes dhe vendi ku ishte Kukesi i vjeter sot quhet Liqeni i ...

                                               

Park Ridge, Illinois

Park Ridge eshte nje qytet ne Cook County, Illinois, Shtetet e Bashkuara dhe ne periferi te Çikagos. Popullsia ishte 37.480 ne regjistrimin e vitit 2010. Ajo ndodhet 15 mile ne veriperendim te qendres se Çikagos. Eshte afer Aeroportit Nderkombeta ...

                                               

Qazim Dervishi

Qazim Dervishi ishte gjyqtari i pare nderkombetar shqiptare, atletike i talentuar dhe futbolliste. Ai lindi ne Shkoder dhe arena sportive Pallati i Sportit Qazim Dervishi eshte emeruar ne nder te tij.

                                               

Joshua Cheptegei

Joshua Kiprui Cheptegei eshte nje vrapues ne distanca te gjata ugandas. Ne vitin 2017, ai u be medalisti i argjendit ne 10.000 metra drejtuar ne Kampionatin Boteror ne Londer. Ne vitin 2018, ai vendosi nje rekord boteror per garen rrugore 15 km d ...

                                               

Klubi Regbisë Tirana

Klubi Regbise Tirana ose KR Tirana eshte nje klub regbie me qender ne Tirane, Shqiperi. Krijuar me gusht 2013, KR Tirana eshte klubi i pare dhe me i vjetri ne Shqiperi.

                                               

Chelsea F.C.

Chelsea Football Club eshte nje klub futbollistik anglez me seli ne Fulham, Londer. Krijuar ne vitin 1905, klubi luan ne Premier Lige dhe ka shpenzuar shumicen e historise se tyre ne nivelin me te larte te futbollit anglez. Ata i luajn ndeshjet n ...

                                               

Tim Cahill

Timothy Filiga "Tim" Cahill eshte nje ish-futbollist australian i cili luajti per here te fundit per Jamshedpur FC ne Superliga indiane dhe per kombetaren australiane. Ne kombetaren australiane, ai ishte golashenuesi me i mire i te gjitha koherav ...

                                               

Universiteti i Liverpulit

Universiteti i Liverpool eshte nje universitet publik me qender ne qytetin e Liverpool, Angli. I themeluar si kolegj ne 1881, ajo fitoi statutin e saj mbreteror ne 1903 me aftesine per te dhene diploma dhe dihet gjithashtu se eshte nje nga gjasht ...

                                               

UEFA Kampionati Evropian i Futbollit

UEFA Kampionati Evropian i Futbollit eshte garimi kryesore futbollistik i kombetareve Evropiane ne futbollin e meshkujve organizuar nga UEFA. Ky garim mbahet çdo kater vite qe nga viti 1960. Fillimisht ky garim u emerua si Kupa e Nacioneve Evropi ...

                                               

UEFA Euro 2008

UEFA Kampionati Evropian i Futbollit per vitin 2008, i njohur si Euro 2008 u mbajt ne Austri dhe Zvicer nga 7 qershori gjer me 29 qershor, 2008. Ky ishte kombinimi i dyte i suksesshem i mbajtjes se kampionatit ne dy shtete qe nga viti 2000 kur ka ...