ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 87
                                               

Kahreman Ylli

Kahreman Ylli ka qene arsimtar, partizan, diplomat, minister dhe rektor i Universitetit te Tiranes. Qe deputet i Skraparit ne gjashte legjislatura dhe anetar i Presidiumit Popullor. Kahreman Ylli perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i S ...

                                               

Qemal Stafa

Qemal Stafa ishte bashkethemelues i Grupit Komunist te Shkodres, pjesetar ne takimin e themelimit te partise, anetar i Komitetit Qendror dhe sekretar politik i te rinjve. Gjithashtu shkrues poezish dhe sprovash letrare me pseudonimin Brutus, te c ...

                                               

Beteja e Petrinjës

Popullsia e fshatrave rreth Liqenit te Ohrit, u bashkua me kryengritesit qe vinin nga Dibra. Ne Struge e rrethina u krijuan çetat kryengritese, si ajo e Avdulla Gojedrinit, Demir Lenes, Riza Ajros te tjera. Kryengritesit mbajten nje tubim histori ...

                                               

Rrethi i Hasit

Bashkia e Hasit eshte sipas ndarjes se re teritoriale nje nga 61 bashkite e Shqiperise. Bashkia e Hasit ka 22.200 banore deri ne vitin 2014 sipas gjendjes civile Has, nje siperfaqe prej 374 km² dhe kryeqender Krumen. Hasi eshte nje krahine etno-g ...

                                               

Luigj Gurakuqi

Luigj Gurakuqi qe veprimtar i çeshtjes kombetare, hartues dhe nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Shqiperise, poet, arsimtar, tekstolog, gjuhetar, diplomat, deputet. Eshte nje nga personalitetet me te shquara te levizjes sone kombetare, arsi ...

                                               

Bajram Curri

Bajram Curri ishte udheheqes popullor, ushtarak, pjese e Senatit te Keshillit Kombetar te Shqiperise nga 27 mars 1920 deri me 20 dhjetor 1920. Hero i Popullit shqiptar nga Malesia e Gjakoves.

                                               

Forza Italia

Forza Italia, eshte nje parti italiane e qendres se djathte politike, aktiv nga 18 janar 1994-27 mars 2009, dhe e rithemelua me 16 nentor 2013. Presidenti dhe lideri i partise eshte, qe nga themelimi i saj, Silvio Berlusconi. Ideologjia e partise ...

                                               

Kombëtarja italiane e futbollit

Kombetarja italiane e futbollit perfaqsone Italine ne shoqaten e futbollit dhe eshte e kontrolluar nga Federata Italiane e Futbollit, organi trupor per futbollin ne Itali. Italia eshte nje nga kombetaret me te suksesshme ne historine e Kupes se B ...

                                               

Miss Italia

Miss Italia eshte nje konkurs bukurie per femra qe mbahet çdo vit ne Itali. Konkursi filloi ne vitin 1939 me titull 5.000 lire per un sorriso 5.000 lireta per nje buzeqeshje e cila ishte nje ide per reklamimin e markes se nje paste dhembesh. Qe n ...

                                               

Italia Viva

Italia Viva eshte nje parti politike liberale ne Itali e themeluar ne Shtator 2019. Partia drejtohet nga Matteo Renzi, ish-kryeminister i Italise dhe ish sekretar i Partise Demokratike.

                                               

Coppa Italia

Coppa Italia, eshte nje kompedicion i pervitshem futbollistik ne Itali. Edicioni i pare u zhvillua ne vitin 1922 dhe u fitua nga Vado. Edicioni i dyte u caktua per sezonin 1926–27 por u anullua ne raundin e 16-tave. Edicioni i trete nuk u zhvillu ...

                                               

Demografia e Italisë

Ne vitin 2003 Italia ka pasur gjithsej 57.998.353 banore, dhe dendesi 196 banore ne km2. Italia ne aspektin gjuhesor dhe fetare eshte kryesisht homogjene, por ne aspektin kulturore, ekonomik dhe politik shume e llojllojshme. Ne Evrope eshte e pes ...

                                               

Flamuri i Italisë

Flamuri i Italise, i njohur ne italisht si Il Tricolore, eshte nje flamur tringjyresh me tri kolona te barabarta me ngjyre te gjelber, te bardhe dhe te kuqe, me ngjyren e gjelber nga ana e majte. Etniteti i pare qe ka perdorur flamurin italian ka ...

                                               

Marne (Itali)

Marne eshte nje fshat me 250 banore ne komunen Filago ne Provincen e Bergamos, te rajonit te Lombardise ne Itali. Eshte rreth 15 kilometra nga komuna Filago.

                                               

Ekonomia e Italisë

Pozita gjeografike e Italise eshte ngushte e lidhur me det gjate tere historise, duke ushtruar ndikim te rendesishem dhe vendimtar ne zhvillimin e saj. Ne truallin e Italise lind Perandoria Romake e cila tregoi tere ate fuqi dhe ndikim ne nje pje ...

                                               

Marrëdhëniet mes Italisë dhe Kosovës

Marredheniet italo-kosovare jane marredhenie te jashtme midis Italise dhe Kosoves. Kosova shpalli pavaresine e saj nga Serbia me 17 shkurt 2008 dhe Italia e njohu ate me 21 shkurt 2008. Italia ka nje ambasade ne Prishtine qe nga 15 maji 2008. Kos ...

                                               

Kombëtarja ukrainase e futbollit

2006 CAMPIONATI FOOTBALL Ukraina 0-2 Spanja Ukraina 2-0 Saudi Arabia Ukraina 4-0 Tunisia Ukraina 3-0 Switzerland Ukraina 0-2 Italia 2008 CAMPIONATI ELIMINATION Kyew Ukraina 3-0 Gjeorgjia Neapol Ukraina 0-2 Italia Glasgow Ukraina 2-0 Skocia Kyew U ...

                                               

Supercoppa Italiana

Supercoppa Italiana eshte nje kompedicion futbolli para-sezonal qe mbahet nje jave para fillimit te sezonit ne Itali çdo vit. Ne kete kompedicion marrin pjese respektivisht fituesit e Serie A dhe Coppa Italia te sezonit te shkuar, te cilet ndeshe ...

                                               

Lista e gjeografive të shteteve

Ne kete liste jane paraqitur artikujt qe kane te bejne me Gjeo-fiziken d.m.th me dege te gjeografise si klima, relievi dhe veti te ngjashme. Per deget tjera gjeografike si gjeo-politika, gjeo-demografia, gjeo-ekonomia etj. ju lutemi shikoni artik ...

                                               

Belgjika

Belgjika ndodhet ne pjesen perendimore te Evropes dhe kufizohet me Holanden, Gjermanine, Luksemburgun dhe Francen. Belgjika ka mbi dhjete milion banore qe jetojne ne nje siperfaqe prej rreth tridhjete mije kilometra katror. Ndikimi i perhershem i ...

                                               

Liège

Liège eshte qytet dhe komune ne rajonin Wallonia, Belgjike. Ndodhet ne lindje te Belgjikes, jo shume larg kufirit me Holanden eshte rreth 33 km ne veri) dhe me Gjermanine.

                                               

Likova

Likove, ёshtё fshat nё komunen e Likoves, Maqedoni. Fshati shtrihet ne veri te Maqedonise dhe ne perendim te qytetit te Kumanoves, rreze maleve te Karadakut. Ne veri fshati kufizohet me fshatin tjeter te komunes qe eshte fshati Orizare kurse ne j ...

                                               

Miloti

Sipas te dhenave nga studiues te ndryshem, banoret e zones jane me prejardhje ilire nga fisi ilir i Karavanteve Ndre Mjeda qe u pasuan nga Albanet Ptolomeu, sh. II pas K. Keto hipoteza mbeshteten ne studimet qe u jane bere toponimeve te njejta ne ...

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 1964 skuadrat

Me poshte jane perberjet e ekipeve pjesemarrese ne ndeshjet çerek finale dhe finale te Kampionatit Evropian te Futbollit zhvilluara ne Spanje nga 17 korriku e gjer me 21 korrik, 1964.

                                               

Credins Bank

Credins Bank eshte e para Banke private Shqiptare e themeluar ne vitin 2003 qe ka hyre ne historikun e zhvillimeve ekonomike financiare te ndodhura ne Shqiperi. Drejtori i Pergjithshem i Credins Bank eshte z. Maltin Korkuti. Credins Bank renditet ...

                                               

Bursa e Tiranës

Bursa e Tiranes ishte bursa kryesore ne Shqiperi qe ishte me seli ne Tirane. Emri i kesaj burse eshte shkurtuar ne TSE. Menaxheri kryesore i fundit i kesaj burse ishte Anila Fureraj.

                                               

Ekonomia

Nje ekonomi eshte nje zone e prodhimit, shperndarjes dhe tregtise, si dhe konsumi i mallrave dhe sherbimeve nga agjente te ndryshem. Kuptuar ne kuptimin e tij me te gjere, Ekonomia perkufizohet si nje fushe sociale qe thekson praktikat, ligjerime ...

                                               

Aksioni

Fletaksionet apo Aksionet jane letra me vlere, ne baze te cilave pronarit te tye i njihet e drejta e nje pjese te pronesise mbi ndermarrjen dhe pjesemarrjes ne qeverisjen e saj, pavaresisht nga vlera e aksionit/aksioneve. gcbgcbbn Fletaksionet sh ...

                                               

Universiteti Europian i Tiranës

Universiteti Europian i Tiranёs ёshtё nje universitet privat fitimprures i themeluar ne vitin 2006 nga nje grup prej gjashte intelektualёsh, ku perfshihen katёr akademikёt Adri Nurellari, Blendi Kajsiu, Ermal Hasimja and Henri Çili, manaxheri Lae ...

                                               

CERGE-EI

CERGE-EI eshte nje institucion akademik qe ofron programet MA dhe PhD ne Ekonomik sipas modelit amerikan, nje program MA ne Ekonomi te Aplikuar, si dhe nje program universitar, ne Studime te Evropes Qendrore. Te gjitha programet ofrohen nen nje l ...

                                               

Punësimi

Punesimi eshte nje marreveshje ne pajtim me ligjin, mes: punedhenesit dhe punemarresit. Shkalla e punesimit, perfaqeson te gjithe personat e punesuar gjate kohes se matjeve statistikore. Ne statistika perfshihen disa kategori te punonjesve ne: se ...

                                               

Mongolia

Mongolia eshte shtet pa dalje ne det. Ndodhet ne Azine Lindore e Qendrore, mes Kines dhe Rusise. Kryeqyteti Ulan Bator eshte vendbanimi me i madh ku jetojne 38% te popullsise. Sistemi politik i Mongolise eshte republika parlamentare. Me 1.564.116 ...

                                               

Perandoria Osmane

Perandoria Osmane, e njohur edhe si Perandoria Turke, ishte nje perandori e themeluar ne fund te shekullit XIII ne Azine e Vogel veriperendimore, gjegjesisht ne rrethinen e Bilexhikut dhe Segytit, nga kreu fisnor oguz turk Osmani. Pas vitit 1354, ...

                                               

Loyola Gymnasium

Ngastra per ndertim prej afro 3.8 ha, e cila shtrihet ne periferine veriperendimore te qytetit te Prizrenit, drejtpersedrejti ne rrugen tranzite ne drejtim te Shqiperise, eshte dhene ne dispozicion nga qyteti i Prizrenit. Me dokumentin e dates 11 ...

                                               

Nico Perrone

Nicola Carlo Perrone eshte nje historian, eseist, gazetar dhe profesor universiteti italian. Eshte autor i rreth njezet librave dhe i pesedhjete shkrimeve me te shkurtra te njohura ne Itali, Danimarke dhe ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Ka pu ...

                                               

Behgjet Pacolli

Behgjet Isa Pacolli eshte politikan dhe sipermarres shqiptar nga Kosova, qe ka sherbyer si president i trete i Republikes se Kosoves. Gjithashtu, ai ka qene edhe Zevendeskryeminister i Pare i Republikes se Kosoves ne periudhen 2011/2014. Zgjidhet ...

                                               

Shteti socialist

Nje shtet socialist apo republike socialiste i referohet çdo shteti qe eshte kushtetute kushtuar krijimit te socializmit. Ne perdorimin perendimor, termi "shteti komunist" shpesh perdoret ne referencen e shteteve socialiste te nje partie te qever ...

                                               

Njësia administrative Vaqarr

Njesia administrative Vaqarr eshte nje njesi administrative ne Bashkine Tirane ne Shqiperi. Ne Komunen Vaqarr ndodhet edhe Instituti Arsimor Vellezerit Kajtazi i cili eshte krijuar ne vitin 2001.

                                               

Vaqarri

| Emri | Like germimi |I birsuar? |Absolutikish jo |Vendlindja |Zona e kalas °Rreth personalitetit te tij Eshte nje cun me norma por ndonjeher e pushtojne xhindet dhe budallepset.Eshte me syze qe i ka nderruar per te 500.000 her se i ka cuar per ...

                                               

Gjirokastra

Gjirokaster eshte qytet ne Shqiperine jugore, banoret te cilit quhen gjirokastrite. Qytet i perfshire ne Listen e Trashegimise Boterore te UNESKO-s me 2005, si nje nga pak shembujt e mbijetuar ne Ballkan te qyteteve tregtare te stilit osman.

                                               

Adnan Kahveci

Adnan Kahveci ishte nje politikan i shquar turk i cili sherbeu si keshilltar kryesor i kryeministrit turk Turgut Ozal pergjate viteve 1980. Ai ishte nje nga themeluesit e Partise se Atdheut te udhehequr nga Turgut Özal, dhe me vone nje minister n ...

                                               

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech, Markezi i pare Dalí i Pubol 11 maj 1904 –23 janar 1989 po ashtu i njohur si Salvador Dali ishte piktor i shquar spanjoll-katalunas surrealist, i lindur ne Figueres, Spanje. Dali ishte nje piktor i ...

                                               

Fakulteti i Mjekësisë i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti i Mjekesise i Universitetit te Prishtines eshte nje nga njesite akademike ne kuader te Universitetit te Prishtines. Ai u themelua me 17 qershor, 1969 dhe ka nisur funksionimin me 4 dhjetor te po atij viti. Fakulteti ofron arsimin akadem ...

                                               

Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës

Misioni i Fakultetit Filozofik eshte krijimi i nje kuadri intelektual dhe shkencor te afte per te bartur pergjegjesite per proceset e gjithmbarshme shoqerore ne Kosove. Vizioni i Fakultetit Filozofik eshte qe, permes perforcimit te kuadrit akadem ...

                                               

Departamenti i Gjeografisë i Universitetit të Prishtinës

Ne vitin shkollor 1963/64 institucioneve te pakta te shkollimit te larte dhe superior ne Kosove iu shtua edhe nje fushe e dijes dhe edukimit – Katedra e Gjeografise. Katedra e Gjeografise u themelua ne kuader te Fakultetit Filozofik, i cili kisht ...

                                               

Universiteti Shtetëror i Tetovës

Universiteti Shteteror i Tetoves, i njohur si Universiteti i Tetoves, njeri nga kater universitetet shteterore ne Republiken e Maqedonise, u themelua me 4 qershor te vitit 1994. Ky universitet si institucioni i pare i arsimit siperor me mesim ne ...

                                               

Feriz Krasniqi

Feriz Krasniqi lindi me 4 janar 1931 ne Terpeze te Malisheves. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, Gjimnazin e Ulet e mbaroi ne Prishtine, kurse Shkollen Normale ne Gjakove.

                                               

Ferdije Zhushi Etemi

Ferdije Zhushi Etemi eshte nje biologe e shquar e Kosoves. Ajo eshte profesoreshe ne Universitetin e Prishtines dhe ligjeron ne Fakultetin e Shkencave Matematike Natyrore, ne Departamentin e Biologjise. Nga viti 2009 deri ne vitin 2015 ajo ishte ...

                                               

Shëndetësia në Kosovë

Ne te kaluaren, mundesite e Kosoves per te zhvilluar nje sistem modern te kujdesit shendetesor ishin te kufizuara. PBB-ja e ulet gjate vitit 1990 e kishte perkeqesuar situaten edhe me shume. Sidoqofte, themeimi i Fakultetit te Mjekesise ne Univer ...

                                               

Turizmi rural

Turizmi rural perqendrohet ne pjesemarrjen aktive ne nje menyre jetese rurale. Mund te jete nje variant mes agriturizmit dhe ekoturizmit. Shume fshatra mund te lehtesojne turizmin sepse shume fshatare jane mikprites dhe te etur per te mirepritur ...