ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 86
                                               

Jet Bussemaker

Mariette Bussemaker, eshte nje politikane holandeze e Partise se Punes. Ajo ka qene Minister per Arsim, Kulture dhe Shkence ne Kabinetin e dyte te Kryeministrit Rutte qe prej 5 nentorit 2012.

                                               

Profile të diplomacisë europiane në Ballkan

Profile te diplomacise europiane ne Ballkan - Shkenca sociale / Dipollomaci, me Autor Shaban Murati. Shtepia botuese: UET Press, faqet e librit 292. ISBN 978-99956-39-19-8 I shkruar nga nje diplomat me pervoje dhe ekspert i problemeve nderkombeta ...

                                               

Artur Kuko

Artur Kuko ambasadori i pare i perhershem i Shqiperise ne NATO, i diplomuar per Shkenca Politike dhe master ne Marredheniet Nderkombetare ishte me pare Kreu i Misionit Shqiptar ne NATO, perpara se ata merrte nente vite me pas detyren e Ambasadori ...

                                               

Politika e jashtme e Shqipërisë I

Politika e jashtme e Shqiperise I liber me Autor Paskal Milo. Shtepia Botuese" Toena”. Autori ka arritur te qemtoje fakte te reja e detaje ne dokumentacionin arkivor te pabotuar te huaj e shqiptar, per ta paraqitur ne nje dimension sa me realist ...

                                               

Ngritja e një shteti: politika e jashtme e Kosovës

Ngritja e nje shteti: politika e jashtme e Kosoves liber me autor Enver Hoxhaj dhe Artan Puto. Botuar ne Tirane nga "Dudaj", ne vitin 2016. Faqe 434.

                                               

Vitet kuq-gjelbër: politika e jashtme gjermane-nga Kosova deri më 11 shtator

Vitet kuq-gjelber: politika e jashtme gjermane-nga Kosova deri me 11 shtator liber me autor Joschka Fischer dhe Arsim Buxhovi, Beqe Cufaj. Botuar ne Prishtine nga "Koha", ne vitin 2008. Faqe 421.

                                               

Politika e jashtme e Kinës

Kina zbaton me vendosmeri politikat e jashtme te pavarura dhe paqesore, objektivi themelor i politikave eshte mbrojtja e pavaresise, sovranitetit dhe teresise territoriale te Kines, krijimi i nje mjedisi te mire nderkombetar per reformen e hapjes ...

                                               

Historia e marrëdhënieve të jashtme të Kosovës

Deri me kalimin e "çeshtjes" nga OKB ne Grupin e Kontaktit marredheniet e jashtme nuk kane qene nen kompetencat e IPVQ-ve por kompetence e rezervuar e UNMIK-ut gjegjesisht te Perfaqesuesit Special te Sekretarit te Pergjithshem te Kombeve te Bashk ...

                                               

Boshtet e mbivendosura të politikës së jashtme

Boshtet e mbivendosura te politikes se jashtme Autori: Agim Nesho. Botuesi: UET PRESS. Faqet e librit 136. Autori merr, ne nje analize te hollesishme kritike, aktoret me peshe ne shtrirje globale, si dhe te marredhenieve qe Shqiperia lypset te nd ...

                                               

Timori Lindor

Timori Lindor perfshine pjesen lindore te ishulli Timor ne Arkipelagun e Malajes, dy ishuj fqinj dhe enklaven Okusi-Anbeno ne pjesen perendimore i Timorit. Kufizohet me Indonezine ne perendim. Nga bregdeti i Australise, Timorin lindor e ndan Deti ...

                                               

Alfred Serreqi

Alfred Serreqi ka qenė ministėr i Punėve tė Jashtme i Shqipėrisė nė periudhėn 11.04.1992 deri me 11.07.1996. Ishte nje figure re politike ne qeverine Meksi. ai ishte nje mjek nga Shkodra, pjesen me te madhe te jetes e kishte kaluar duke punuar si ...

                                               

Leonard Demi

Leonard Demi eshte i diplomuar per Letersi dhe Gjuhe Shqipe dhe doktorature per Studime ne Filologjine Shqiptare. Me pas, Demi ka ndjekur ne Universitetin Xhorxh Uashington: Politika e Jashtme dhe e Sigurise, dhe ne Kanada per Çeshtjet e Sigurise ...

                                               

Arta Dade

Arta Dade lindi me 15 mars te vitit 1953 ne Tirane, eshte politikane shqiptare, gruaja e pare ne historine e Shqiperise qe ka mbajtur detyren e Ministrit te Puneve te Jashtme.

                                               

Arian Starova

Arian Starova eshte politikan shqiptar dhe ish-Zv. Minister i Mbrojtjes. Ai ka qene deputet i partise "Bashkimi Liberal Demokrat" ne Kuvendin e Shqiperise dhe Minister i Punėve te Jashtme i Shqiperise ne periudhen 12 mars 1997 deri me 25 korrik 1 ...

                                               

Ursula Plassnik

Ursulla Pllashnik politikane austriake nga Austria. Gjate vitit 2006 ishte Ministre e Puneve te Jashtme e Austrise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Östen Undén

Bo Östen Undén ishte nje akademik, nepunes civil dhe politikan suedez qe sherbeu si kryeminister i perkohshem i Suedise pas vdekjes se Per Albin Hansson. Ne vitin 1917, ai u emerua profesor dhe shef i departamentit te se drejtes civile ne Univers ...

                                               

Carl Gustaf Ekman

Carl Gustaf Ekman ishte nje politikan suedez i cili sherbeu si kryeminister nga viti 1926 deri me 1928 dhe perseri nga viti 1930 deri me 1932. Ai ishte anetar i parlamentit nga viti 1911 deri me 1932, kryetar i Partise Popullore te Lire midis vit ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1936

Afrika e Jugut - George V, Mbreti i Afrikes se Jugut 1910–1936 George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Monark - Edward VIII, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936 Kryeminister - J. B. M. Hertzog 1924–1939 Guvernator – George Villiers 1931–1937 Eg ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1941

Guvernator – Sir Patrick Duncan 1937–1943 Kryeminister - Jan Smuts 1939-1948 Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Afrika e Jugut - Monark - Faruku I, Mbreti i Egjiptit 1936–1952 Egjipti Liberia - Presidenti - Edwin Barclay 1930 ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1942

Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Guvernator – Sir Patrick Duncan 1937–1943 Kryeminister - Jan Smuts 1939-1948 Afrika e Jugut - Hussein Sirri Pasha 1940–1942 Egjipti Mustafa an-Nahhas Pasha 1942–1944 Monark - Faruku I, Mbret ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1943

Guvernator – Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Sir Patrick Duncan 1937–1943 Nicolaas Jacobus de Wet 1943–1946 Afrika e Jugut - Kryeminister - Jan Smuts 1939-1948 Monark - Faruku I, Mbreti i Egjiptit 1936–1952 Egjipti Kryemin ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1938

Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Guvernator – Sir Patrick Duncan 1937–1943 Afrika e Jugut - Kryeminister - J. B. M. Hertzog 1924–1939 Kryeminister - Muhammad Mahmoud Pasha 1937–1939 Egjipti Monark - Faruku I, Mbreti i Egjip ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1944

Afrika e Jugut - Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Kryeminister - Jan Smuts 1939-1948 Guvernator – Nicolaas Jacobus de Wet 1943–1946 Ahmad Mahir Pasha 1944–1945 Kryeminister - Monark - Faruku I, Mbreti i Egjiptit 1936–1952 M ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1933

Monark - George V, Mbreti i Afrikes se Jugut 1910–1936 Guvernator – George Villiers 1931–1937 Kryeminister - J. B. M. Hertzog 1924–1939 Afrika e Jugut - Ismail Sidqi 1930–1933 Monark - Fuad I, Mbreti i Egjiptit 1917–1936 Kryeminister - Abdel Fatt ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1935

Guvernator – George Villiers 1931–1937 Kryeminister - J. B. M. Hertzog 1924–1939 Monark - George V, Mbreti i Afrikes se Jugut 1910–1936 Afrika e Jugut - Monark - Fuad I, Mbreti i Egjiptit 1917–1936 Kryeminister - Muhammad Tawfiq Nasim Pasha 1934– ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1939

Guvernator – Sir Patrick Duncan 1937–1943 Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 J. B. M. Hertzog 1924–1939 Jan Smuts 1939-1948 Afrika e Jugut - Kryeminister - Egjipti Kryeminister - Ali Mahir Pasha 1939-1940 Muhammad Mahmoud Pas ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1937

George Villiers 1931–1937 Guvernator – Afrika e Jugut - Sir Patrick Duncan 1937–1943 Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Kryeminister - J. B. M. Hertzog 1924–1939 Monark - Faruku I, Mbreti i Egjiptit 1936–1952 Muhammad Mahmoud ...

                                               

Jeton Mikullovci

Jeton Mikullovci eshte karikaturist dhe ilustrator shqiptar nga Kosova i cili punon per te perditshmen Koha Ditore qe prej daljes se numrit te pare te kesaj gazete. Karikaturat e Jemit paraqesin ngjarjet politike dhe ndodhite e perditshmerise kos ...

                                               

Koha Vision

KTV eshte nje stacion televizioni ne Kosove, pjese e "Grupit Koha", me pronare Flaka Surroi. Kohavision eshte themeluar nga Veton Surroi me 21 shtator 2000, shkurt pas mbarimit te Luftes se Kosoves. Deri me tash, Kohavision njihet me nje shikuesh ...

                                               

Pandemia e COVID-19 në Kosovë

Ky artikull dokumenton ndikimin e pandemise se COVID-19 ne Kosove. Pasi eshte pandemi ne vazhdim, mund te mos perfshihen te gjitha te dhenat me te fundit.

                                               

Agim Qena

Agim Qena eshte njeri nder karikaturistet me te njohur kosovare, eshte autor i presonazhit komik shume te njohur "Tafe kusuri" i cili botohej ne te perditshmen "Rilindja". Karieren e karikaturistit e filloi ne gazeten lokale ne Mitrovice ZVEÇAN n ...

                                               

Emin Halili

Emin Halili, regjisor, shqiptare nga Mali i zi. Per opinionin e gjere, Halili u be i njohur me rastin e zgjedhjes se tij ne Keshillin Drejtues te Teatrit Kombetar te Kosoves me 15 korrik 2011.

                                               

Fluturimi i vetëm i Azem Berishës për në Kështjellë

"Fluturimi i vetem i Azem Berishes per ne Keshtjelle" me Autor Veton Surroi. Shtepia botuese "Koha Ditore" Prishtine, viti i botimit 2005. Faqet e librit 161.

                                               

Pallati i Drejtësisë i Prishtinës

Pallati i Drejtesise ne Prishtine eshte selia e shumices se gjykatave te Republikes se Kosoves. Ndodhet ne kryeqytetin e Kosoves, Prishtine. Ndertimi i tij filloi me 23 qershor 2011 dhe vazhdoi me 2014. Pallati i Drejtesise eshte nje projekt i ba ...

                                               

Ilire Vinca

Ilire Vinca, aktore e teatrit, shqiptare nga Kosova. Per opinionin e gjere, Vinca u be e njohur me rastin e zgjedhjes se saj ne Keshillin Drejtues te Teatrit Kombetar te Kosoves me 15 korrik 2011.Ishte e martuar me Lirak Qelaj

                                               

Shtatë fjalët e fundit

"Personazhet Gjon Ukcama, Dominik Rangaj, Mark Daluza, Vincent Martini, Gjin Tanushi, Pal Gjonaj, Leke Gjebrea, Mehmed Pasha, Mel Haduri, Rosalina Gjebrea, Maria Tanushi e shume te tjere pervetesojne lexuesit qe kete roman mos ta leshojne nga dor ...

                                               

Shkumbin Istrefi

Shkumbin Istrefi ne disa raste i njohur si Isstra eshte aktor Shqiptar. Ai ka luajtur ne shfaqje, filma e seriale televizive. Njihet me shume per rolin e tij ne serialin vendor Kafeneja Jone.

                                               

Lista e shkrimtarëve shqiptarë: V

Vorea Ujko 1918-1989 Vahit Nasufi 1945 Vladimir Marku 1950 Valdete Antoni 1953 Viktor Canosinaj 1960 Visar Zhiti 1952 Vath Koreshi 1936 Vasil Premçi 1952 Veli Karahoda 1968 Vera Isaku 1955

                                               

1918

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Vorea Ujko, shkrimtar shqiptare † 1989

                                               

1989

9 nentor - Ra muri i Berlinit dhe simbolizoi bashimin e dy Gjermanive. 24 janar - Vrasesi Serik Ted Bundy egzekutohet mbi karrigen elektrike. 10 janar - Trupat kubaneze filluan te largohen nga Angola. 4 janar - Francezi Christian Pollas zbuloi as ...

                                               

Antologji e poezisë bashkëkohore arbëreshe

Antologji e poezise bashkekohore arbereshe Gjinia: Antologji. Autori: Te ndryshem. Shqiperoi: Nasho Jorgaqi. Shtepia botuese: Dudaj. Viti i botimit 2001. Faqet e librit 224. ISBN 978-99927-719-2-5 Ne kete permbledhje jane paraqitur poezite me te ...

                                               

Ardian Haxhaj

Shkollen fillore e kreu ne vendlindje. Shkollen e mesme ne Gjimnazin" Luigj Gurakuqi” te Klines. Fakultetin e Filologjise, Dega e Letersise Shqipe, ne Universitetin e Prishtines dhe studimet postdiplomike – Master.

                                               

Shtëpia e diellit dhe e detit

"Shtepia e diellit dhe e detit" antologji poetike per Vloren me Autor Bardhosh Gaçe. Shtepia Botuese "Toena". Faqet e librit 388. ISBN 978-99943-1-222-1 Antologjia poetike" Shtepia e detit dhe e diellit”, kushtuar Vlores, permbledh ne gjirin e ve ...

                                               

Gryka e Spartave

Gryka e Spartave, ose me e njohur si Purtelja e Gjineshtres, eshte nje vend ne mal qe ndodhet rreth 3 km nga Hora e Arbereshevet, ne vend te cilit i perket, ne krahinen e Palermos, Sicili. Rrethuar nga dy male te larta, Mali i Kumetes dhe maja e ...

                                               

Mehmetali Rexhepi

Mehmetali-Meti Rexhepi u lind ne Gjilan, me 4 korrik 1951. Shkollimin fillor te mesem, gjimnazin i kreu ne Gjilan, me 1971. Studimet me nderprerje, per shkaqe politike, i mbaroi ne Fakultetin Filozofik te Universitetit te Prishtines, ne Degen e A ...

                                               

Dritëro Agolli

Dritero Agolli Ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Qe nga viti 1973 ai ishte kryetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe te Artisteve te Shqiperise.

                                               

Gjon Buzuku

Gjon Buzuku ka qene nje prift katolik shqiptar. Ai jetoi ne shekullin e XVI, vitet e sakta nuk dihen. Buzuku eshte autori i librit te pare te shtypur shqip qe njihet. Ai e ka ndertuar vete, ashtu si e ka menduar, duke pasur si qellim qe te permbu ...

                                               

Martin Camaj

Martin Camaj lindi ne Telum te Dukagjinit me 13 korrik 1925. Ishte i biri i Kole Cames, njeheresh bari e bujk. Tereza, e ema, ishte nga Shllaku,Vukaj. Martini lindi i treti nder shtate femije. Datelindja 1925 duket te jete nje gabim shtypi. Vendl ...

                                               

Rrafshi i Kosovës

Prej pikes me veriore ne malin e Kopaonikut dhe asaj me jugore ne Karadakun e Shkupit e ndan largesia prej 125km dhe gjeresia nga pjesa me ekstreme e Drenices e deri ne zonen e Gollakut prej 80km. Fushen e perbejne tri teresi: Fusha e Moraves, Fu ...

                                               

Panorama

Gazeta Panorama, botim i Panorama Group. Gazeta me e madhe ne Shqiperi! E Perditshme e Pavarur. Gazeta Panorama eshte gazete e perditshme ne gjuhen shqipe, botohet ne Tirane, Shqiperi. Aktualisht ajo eshte gazeta me e madhe dhe si rrjedhoje me e ...