ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 85
                                               

Tamara Adrián

Tamara Adrián eshte nje politikane venezueliane, e emeruar ne Asamblene Kombetare te Venezueles ne zgjedhjet e pergjithshme parlamentare ne 2015. Ajo njihet si personi i pare transgjinor qe emerohet ne zyrat shteterore ne Venezuele, si dhe person ...

                                               

Amanda Milan

Amanda Milan ishte nje transgjinore 25 vjeçare e cila u vra ne 20 qershor te vitit 2000 nga dy burra ne nje rruge prane terminalit te autobusit ne Nju-Jork. Vrasja shkaktoi zemerate publike brenda komunitetit transgjinor, si dhe eshte perkujtuar ...

                                               

Michael Berke

Michael Berke eshte nje transgjinor qe jetoi si grua per pak kohe dhe u be i famshem pasi vendosi pasi vendosi pas ndryshimit te seksit te kthehej mbrapsht te jetonte serish ne trupin mashkullor. Michael jeton ne Leadville, Kolorado. Ai beri buje ...

                                               

Grace Banu

Grace Banu eshte nje aktiviste transgjinore indiane. Ajo eshte personi i pare nga komuniteti transgjinor qe pranohet ne nje kolegj per te vijuar studimet universitare ne degen e inxhinierise elektronike ne shtetin indian te Tamil Nadu.

                                               

LGBT

LGBT, ose GLBT, eshte nje shkurtim per fjalet lezbike, gej, biseksuale dhe transgjinore. Ne perdorim qe prej 1990, termi eshte adaptim i shkurtimit LGB, qe perdorej per te zevendesuar termin gej ne vend te togfjaleshit komuniteti LGBT ne fillim t ...

                                               

Rita Hester

Rita Hester ishte nje transgjinore afro-amerikane e vrare ne Allston, Masaçusets. Vrasja e saj solli zemerate publike, duke sjellur organizimin e nje manifestimi te heshtur nen driten e qirinjve te premten pasardhese ne te cilin moren pjese 250 p ...

                                               

Agnes Torres

Agnes Torres ishte nje grua transgjinore e cila mori pjese ne kerkimin shkencor te Harold Garfinkel ne fund te viteve 60’, duke u bere ne kete menyre pjese e nje diskutimi te thelle mbi identitetin transgjinor ne sociologji.

                                               

Charlie Jane Anders

Charlie Jane Anders eshte nje shkrimtare amerikane dhe komentatore. Ajo ka shkruar me dhjetera novela si dhe ka publikuar shume revista, nder te cilat eshte dhe revista per kulturen pop dhe politiken. Ne 2005 ajo mori çmimin Lambda Literary Award ...

                                               

Mauro Cabral Grinspan

Mauro Cabral Grinspan, i njohur ndryshe si Mauro Cabral, eshte nje aktivist interseks dhe transgjinor nga Argjentina, I cili gezon pozicionin e drejtorit ekzekutiv prane organizates Global Action for Trans Equality. Ai ka firmosur deklaraten e Yo ...

                                               

Tita Aida

Nikki Calma, e njohur ndryshe si Tita Aida, eshte nje aktiviste sociale nga San Francisko, Kaliforni. Ajo eshte nje aktiviste me eksperience ne ndergjegjesimin rreth virusit HIV/SIDA, sidomos ne komunitetet aziatiko-amerikane si dhe per personat ...

                                               

Politika monetare

Politika Monetare Çka eshte politikia monetare? Politika monetare eshte teresia e mjeteve, e objektivave dhe e nderhyrjeve te ndermarra per te rregulluar furnizimin e ekonomise me mjete monetare ne perpjekje te vazhdueshme per te ruajtur ekuilibr ...

                                               

Politika Komunale

Politika komunale sipas perkufizimet thekson territorialitetin dhe integritetin e rajonit ne te cilen ndodhet, politika komunale do nje angazhim serioz per sa i perket normave dhe zbatimin e tyre ne praktik. Njekohesisht perqendrimi i hartimit te ...

                                               

Politika Ekonomike

Politika ekonomike trajton qeshtjet socio-ekonomike dhe zhvillimin e resurseve te ndryshme ekonomike, persai perket kesaj kjo politik patjeter qe duhet te kete plane zhvillimore afatgjata. Kjo dege mbeshtetet ne plotesimin e programit financiar d ...

                                               

Politika, morali dhe shteti

Politika, morali dhe shteti Autori: Rexhep Meidani. Botuesi: Toena. Faqet e librit 296. Kjo eshte nje veper per çeshtjet me te mprehta ne politiken shqiptare sot; per Shqiperine e Kosoven; per popullin shqiptar ne pergjithesi; per ndryshimet qe p ...

                                               

Politika e Mbrojtjes

Politika e mbrojtjes ka nje historik te gjate d.m.th qysh ne kohen e hershme njerezit jane munduar te hartojne rregulla te cilat e mbronin shtetin nga grupe vandaliste kurse sot ka marre nje stad rajonal per mbrojtjen e imazhit nga agresore qe e ...

                                               

Politika e gjuhëve

Shume vende kane nje politike gjuhesore te dizajnuar per te favorizuar apo dekurajuar perdorimin e nje gjuhe ose grupi te caktuar gjuhesh. Edhe pse kombet historikisht kane perdorur politikat gjuhesore me shpesh per te promovuar nje gjuhe zyrtare ...

                                               

Politika fiskale

Me politike fiskale kuptojm aksione te caktuara nga ana e qeverise, aksione keto te ndermarrura ne fushen e tatimeve, te pagesave transferuese si dhe shpenzimet qeveritare me te cilat ndikohet ne nivelin e rritjes ekonomike etj.

                                               

Politika Soziale

Kosova akoma edhe dhjet vjet pas lufte, nuk ka politika sociale te shtetit. Kjo parasegjitha eshte pasoje e politikave te gabuara udheheqese apo menagjeriale duke filluar qe ne kreun e Ministrise se pune dhe mireqenies sociale e deri te instituci ...

                                               

Uruguaji

Uruguai eshte republike prane bregdetit lindore te Amerikes Jugore, ne veri te Rio de la Plata-es. Ze nje siperfaqe prej rreth 175 016 km 2 ne te cilen banojne diku me shume se 3.2 milion banore, 90% te cileve jane me prejardhje Evropiane. Kryeqy ...

                                               

Çështja shqiptare: historia dhe politika

Çeshtja shqiptare: historia dhe politika eshte nje ese e shkruar nga Rexhep Qosja gjysmen e pare te 1990. Me 1995 perkthimi i saj ne frengjisht u botua nga shtepia botuese Fayard ne France.

                                               

Prill 2006

Nderroi jete politikani Mahmut Bakalli Gjirokaster / Shqiperi - Çelet panairi "Zeje Gjirokastrike Tradide dhe Ardhmeri". ATSH Prishtine / Kosove - Sot ne Prishtine ne moshen 70 vjeçare nderroj jete politikani kosovar Mahmut Bakalli. Ne kujtese e ...

                                               

13 Maj

1648 - Perfundoi ndertimi i Red Fort ne Delhi. 1619 - Politikani Holandez Johan van Oldenbarnevelt ekzekutohet ne Hage pasi ishte akuzuar per tradhti. 1990 - Ne Zagreb, ne stadiumin Maksimir, ne ndeshjen futbollistike ndermjet "Dinamos" dhe "Crve ...

                                               

1998 në Shqipëri

Shtator - Protestat te dhunshme ne rruge kunder qeverise pasi politikani i shquar i Partise Demokratike opozite, Azem Hajdari, u qellua per vdekje. Pershkallezimi i trazirave ne Kosove dergon refugjatet pertej kufirit ne Shqiperi. Kryeministri Fa ...

                                               

22 janar

2006 - Evo Morales u zgjodh president i Bolivise. 1927 - U be emetimi i pare i drejte per drejte ne gjithe boten i komentimit te ndeshjes futbollistike Arsenal vs. Sheffield United ne Highbury. Ndeshja perfundoi 1-1. 1990 - Robert Tappan Morris, ...

                                               

Viktimat e Tivarit

Filmi paraqete nje pjese te shoqerise shqiptare te viteve 90-ta ne Kosove te nderthurrura me ngjarjet gjate luftes se dyte boterore, po aty ne Kosove. Nepermjet figurave paraqitet edhe politikani i njohur i kohes Ali Shukrija, i cili nga nje femi ...

                                               

Zhou Enlai

Zhou Enlai eshte revolucionari, politikani, strategu dhe diplomati i madh proletar, nje nga udheheqesit kryesor te Partise Komuniste te Kines dhe te Republikes Popullore te Kines, nje nga themeluesit e Ushtrise se Çlirimit te Popullit Kinez. Shte ...

                                               

Harvey Milk

Harvey Bernard Milk ishte nje politikan amerikan dhe i pari zyrtar homoseksual i zgjedhur haptazi ne historine e Kalifornise, ku u zgjodh ne Bordin e Mbikeqyresve te San Franciskos. Edhe pse ai ishte politikani me pro-LGBT ne Shtetet e Bashkuara ...

                                               

Shefik Xhaferoviq

Šefik Džaferović ka lindur ne familjen e Salih dhe Hatka ne Zavidoviq. Mbaroi shkollen fillore dhe shkollen e mesme ne qytetin e tij te lindjes, kreu maturen ne vitin 1975. Me pas u regjistrua ne Fakultetin Juridik ne Sarajeve, ku u diplomua ne v ...

                                               

KF Skënderbeu

Klubi Futbollistik Skenderbeu Korçe eshte nje klub sportiv i Korçes. Klubi luan ne Kategorine Superiore ku sezonin e kaluar 2012-2013 zuri vendin e pare. Klubi ka marre kete emer per nder te Heroit tone Kombetar, Skenderbeu. Klubi i luan ndeshjet ...

                                               

Mira

Mira eshte nje film i vitit 2008 me protagoniste Rozana Radi, ku luan rolin e nje kameriereje, ajo quhet Mira eshte afer 30 vjeçe dhe eshte nje grua e perkushtuar. Eshte viti 2008, jeton ne Shqiperi dhe punon ne banakun e nje lokali te Tiranes, p ...

                                               

Kamboxhia

Kamboxhia e njohur zyrtarisht si Mbreteria e Kamboxhias eshte nje shtet qe ndodhet ne pjesen jugore te Gadishullit te Indokines, ne Azine Juglindore. Ajo kufizohet ne veriperendim nga Tailanda, ne verilindje nga Laosi, ne lindje nga Vietnami dhe ...

                                               

Doktrina e shenjtë serbe

Doktrina e shenjt serbe per asgjesimin dhe debimin e elementit shqiptar nga trojet etnike te tyre daton qe nga lashtesia, qe nga momenti i infiltrimit te popullit sllav ne keto ane, ne shek. XII. Perzenia e shqiptareve nga trojet e veta, si nga Q ...

                                               

Torino

Torino eshte nje qytet italian me reth 883.000 banore, kryeqender e Provinces se Torinos dhe e rajonit Piemonte. Qyteti mbulon nje siperfaqe prej 130.34 kilometra katrore, zona urbane e cila perfshin qytetet prane kryeqendres shtrihet ne 1127 km² ...

                                               

Revolucioni francez

Revolucioni Francez ishte nje periudhe e pergjakshme qe perfshiu te gjithe Francen per arsye kryesisht sociale dhe politike. Kjo shenoi fundin e monarkeve ne France dhe ardhjen e nje rendi te ri, qe tronditi te gjithe Evropen. Kur Luigji XVI thir ...

                                               

Mbretëria Shqiptare 1928–1939

Mbreteria Shqiptare Geg. standardi i kohes: Mbretnija Shqiptare, Shqipja standarde e tanishme: Mbreteria Shqiptare ne vitin 1928 Kryetari i Republikes Shqiptare Ahmet Zogu u shpall nga parlamenti Zog I, Mbret i Shqiptareve, Skenderbeu III. Ai ndr ...

                                               

Rugova (rajon)

Rugova eshte treve malore ne Veri-Perendim te qytetit te Pejes, ne Kosove. Eshte regjioni i trete i Bjeshkeve te Nemuna, te njohura ndryshe si Alpet Shqiptare. Ne vitin 2013 u shpall Park Kombetar nga Kuvendi i Republikes se Kosoves. Rugova eshte ...

                                               

Lirak Bejko

Lirak Bejko ish- i perndjekuri qe u vetedogj gjate greves se urise. Ai ndermori aktin e rende te veteflijimit ne Tirane me 10 tetor 2012, kur grevistet kishin hyre ne diten e 19-te greves se urise. Vdiq ne spitalin e Barit te Italise me 2 nentor ...

                                               

Ali Kelmendi

Ali Kelmendi ka qene nje veprimtar komunist, organizues i grupimeve komuniste. Regjimi komunist ne Shqiperi e shpalli Hero i Popullit. Pjese e nje brezi idealistesh kosovare, qe tek komunizmi shpresonin te gjenin zgjidhjen e çeshtjes kombetare.

                                               

Ftesë në studio

Ftese ne studio Autori Ismail Kadare. Faqet e librit 332. Ftese ne studio eshte botuar per here te pare kur Shqiperia ishte ende komuniste. Libri u dorezua per shtyp ne pranvere te vitit 1990, ne prag te ngjarjeve tronditese, ne zhvillimin te cil ...

                                               

Captain America

Captain America, emri i vertet i te cilit eshte Steven Grant "Steve" Rogers, eshte nje personazh i librave komik te Marvel Comics, krijuar nga Joe Simon dhe Jack Kirby ne virin 1941. Eshte nje nga superheronjte me te famshem dhe me jetegjate. Per ...

                                               

Pallati i Princeshës Sanije

Pallati i Princeshes Sanije eshte ndertuar ne vitin 1929, nga nje arkitekt Austriak. Sot Pallati eshte rezidenca zyrtare te Familjes Mbreterore Shqiptare ne Tirane. Kjo ndertese perfaqeson nje bukuri te veçante dhe vlera arkitekturale. Mozaiket e ...

                                               

Tranzicion apo trashëgimi

Tranzicion apo trashegimi Autori: Daut Gumeni. Botuesi: Toena. Faqet e librit 420. Ky liber eshte nje histori analitike e tranzicionit shqiptar… Gumeni nuk gjen percaktim me te pershtatshem per epoken e palavdishme te tranzicionit tone postkomuni ...

                                               

Enis Sulstarova

Dr. Enis Sulstarova, lindur ne Tirane ne vitin 1978, eshte pedagog prane departamentit te sociologjise ne Universitetin e Tiranes. Ai ka studiuar per sociologji dhe ka kryer studimet pasuniversitare per shkenca politike ne Ankara te Turqise.

                                               

Xhemal Farka

Xhemal Farka ka qene gazetar e publicist i viteve 1930, i njohur per shkrimet satirike ne dialekt tirons me nofken Sula i Fajes.

                                               

Çlirimi i Tiranës

Çlirimi i Tiranes eshte nje nga momentet historike te historise moderne te Shqiperise. Eshte i vetmi kryeqytet ku me vone triumfoi komunizmi i cili u çlirua pa ndihmen e Ushtrise se Kuqe.

                                               

Martirët (film)

Ky filem dokumentar ka ne thelb ngjarjet ne vitin 1945, bashke me vendosjen e sistemit komunist, u instalua edhe dhuna ndaj njerezve qe kishin pikepamje te kunderta me ata qe erdhen ne pushtet.Dokumentari" Martiret”, tregon dhunen ekstreme qe kom ...

                                               

Llazar Fundo

Llazar Fundo ose Zai Fundo ishte aktivist dhe mandej kryetar i shoqerise "Bashkimi" te Avni Rrustemit, eksponent i njohur i Levizjes Komuniste dhe anetar i Partise Komuniste Franceze, ish-punonjes i ambasades ruse ne Berlin, me tej gazetar social ...

                                               

Islamofobia

Islamofobia eshte frika, urrejtja ose paragjykimi ndaj fese islame ose myslimaneve ne pergjithesi, veçanerisht kur shihet si nje force gjeopolitike ose burim terrorizmit. Kuptimi i termit vazhdon te debatohet dhe disa e çmojne ate si problematik. ...

                                               

Bijtë e askujt, vëllimi i dytë

Bijte e askujt, vellimi i dyte. Gjinia: Roman. Autori: Rexhep Qosja. Shtepia botuese: "Valdoli". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 416. ISBN 978-9951-580-01-4 "Bijte e askujt" eshte roman qe e zgjon letersine shqipe nga letargjia; qe e shkund l ...

                                               

Kategoria Superiore 2012–13

Kategoria Superiore 2012-2013 ishte sezoni i 74te Zyrtar, ose i 77te i Kategorise Superiore te futbollit ne Shqiperi. Sezoni filloi me 25 gusht, 2012 dhe mbaroi ne maj, 2013. Kategoria Superiore kete sezon kishte 14 skuadra pjesemarrese, te cilat ...