ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 84
                                               

Lufta e Kosovës

Lufta e Kosoves ishte nje konflikt i armatosur ne Republiken e Kosoves ndermjet Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe Ushtrise se Jugosllavise, e cila filloi me 28 shkurt te vitit 1998, pas sulmit jugosllav ne fshatrat Likoshan dhe Qirez ne Drenice ...

                                               

Dollari i Shteteve të Bashkuara

Dollari i Shteteve te Bashkuara, gjithashtu i njohur si Dollari Amerikan eshte valuta kombetare e ShBA-se dhe territoreve te saj. Nje Dollar ka nenndarjet ne 100 cent amerikane. Dollari amerikan eshte tashme valuta me e perdorur ne transaksionet ...

                                               

Tërmeti në Shqipëri (2019)

Shqiperia veriperendimore u godit nga nje termet i forte me magnitude 6.4 me nje epiqender 16 kilometra ne perendim-jugperendim te Mamurrasit, ne 03:54 CET me 26 nentor 2019. Dridhja u ndje ne kryeqytetin e Shqiperise, Tirane, si dhe ne vende aq ...

                                               

Cali Sweets

Cali Sweets eshte aktore pornografike. Ajo hyri ne industrine e filmave per te rritur ne vitin 2012 ne moshen 23 vjeçare.

                                               

Yahoo! Movies

Yahoo! Movies eshte nje baze te dhenash ne internet, ku jane memorizuar detaje te hollesishme te shume filmave nga bota, sherbim ky i ofruar nga Yahoo! Inc.

                                               

Filmografia

Filmografia eshte nje liste e filmave, ku nje punues filmi ka vepruar, e krahasueshme me bibliografine e nje shkrimtari ose diskografine e nje muzikanti. Filmografia mundet te ekzistojne si liste me tituj, ose edhe si permbledhje e komentuar i fi ...

                                               

Martin Luther King, Sr.

King Sr. lindi ne Stockbridge ne Georgia, ai ishte i biri i Delias dhe James Albert King. Ai u be lider i levizjes per te drejtat qytetare afro-amerikane.

                                               

Viktori II

Papa Viktori II ishte papa i 153 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me shtator 1054 dhe deri me 28 korrik 1057. Paraardhes i tij ishte papa Leoni IX, ndersa pasardhesi papa Stefani IX.

                                               

Korrik 2006

Durres / Shqiperi - 27 Turiste nga Italia, 1010 km me biçiklete neper Shqiperi. ATSH

                                               

28 Gusht

1916 - Gjermania i shpall lufte Rumanise. 1990 – Iraku i shpall lufte Kuvajtit, per ta bere ate provincen me te re te tij. 1916 - Italia i shpall lufte Gjermanise. 1944 - U çliruan qytetet Marseille dhe Toulon. 1974 - Geir Hallgrímsson zgjedhet k ...

                                               

8 Korrik

1497 - Vasko de Gama, detari portugjez lundroi nga Lisbona ne rrugetimin e tij te pare ne te cilin gjeti rrugen detare per ne Indi rreth Kepit te Shpreses se Mire.

                                               

30 Korrik

1502 - Christopher Columbus arrin ne Guanaja ne Ishujt Bay ne bregun e Honduras gjate udhetimit te tije te katert. 1980 - Vanuatu fiton pavaresine. 1966 - Ne Stadiumin Wembley, Anglia fiton Kupen Boterore te Futbollit pas fitores me rezultat 4 - ...

                                               

24 Korrik

1956 - Ne New York City, Copacabana Club, Dean Martin dhe Jerry Lewis aktrojne komedine e tyre te fundit sebashku qe filloi me 25 korrik te vitit 1946. 1701 - Antoine de la Mothe Cadillac themeloi posten tregetare ne Fort Pontchartrain, qe me von ...

                                               

Shkolla "28 Nentori” (Vlorë)

Shkolla" 28 Nentori” eshte nje monument i trashegimise kulturore ne rrethin e Vlores, ne qarkun e Vlores, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkitekture", i miratuar me numer Nr. Vendimi 654, Dt. 09.11.2006 ".

                                               

Shkurti

Shkurti eshte muaji i dyte i vitit ne Kalendarin Gregorian dhe ka 28 dite ne vitet normale dhe 29 dite ne vitet e brishta. Tre here ne histori te vendeve te ndryshme, shkurti ka pasur 30 dite. Kjo ka ndodhur ne Suedi me 1712, Rusi gjate viteve 19 ...

                                               

Ponciani

Papa Ponciani ishte papa i 18 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 21 korrik 230 dhe deri me 28 shtator 235. Paraardhes i tij ishte Papa Urbani I, ndersa pasardhesi Papa Anteri.

                                               

1962

Viti 1962 ishte nje vit qe nisi diten e hene sipas Kalendarit gregorian, viti i 1962-te i eres se re, viti i 962-te i mijevjeçarit te dyte, viti i 62-te i Shekullit XX-te dhe viti i trete i Viteve 1960-te.

                                               

Shqiptarët

Shqiptaret jane komb kryesisht i vendosur ne Gadishullin Ballkanik: ne Shqiperi, ku perben rreth 83% te popullsise, ne Kosove rreth 93% dhe ne Maqedonine Veriore rreth 25%. Ne numer me te vogel, ka komunitete historike shqiptare ne Turqi, Itali, ...

                                               

Mërgata shqiptare

Mergata shqiptare eshte term me te cilin perfshihen te gjithe shqiptaret te cilet jetojne dhe veprojne jashte trojeve autoktone shqiptare. Mergata shqiptar me kalimin e kohes ka shkuar gjithnje me teper duke u rritur. Edhe tek Shqiptaret, sikurse ...

                                               

Lista e futbollistëve shqiptarë në diasporë

Naim Krieziu -AS Roma Erjon Bogdani -cesena Seria B - Florian Myrtaj -Unione Sportiva Catanzaro Seria B - Igli Tare -Lacio FC Seria A - Riza Lushta -Juventus FC

                                               

Kolë Krasniqi

Lindi me 27.11.1961 ne Gllaviçice, komuna e Pejes. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa Gjimnazin ne Peje. Ne vitin 1985 u diplomua ne Fakultetin Juridik te Universitetit te Prishtines. Ndersa ne vitin 1992, mbron me sukses te larte teme ...

                                               

Dija (shoqatë)

Me 27 dhjetor te vitit 1904 u formua ne Vjene Shoqeria" Dija” dhe komiteti i saj, i kryesuar nga Gjergj Pekmezi. Veprimtaria e kesaj Shoqerie udhehiqej kryesisht nga Hile Mosi, qe ishte edhe sekretar i saj. Ajo ndiqte qellime kulturore, merrej me ...

                                               

Mafia shqiptare

Mafia shqiptare apo Krimi i organizuar shqiptar eshte termi i pergjithshem qe perdoret per te emeruar organizata te ndryshme kriminale me baze ne Shqiperi dhe Kosove, si dhe degezimet e tyre jashte vendit dhe organizatat kriminale te perbera nga ...

                                               

Gjuha gjermane

Gjuha gjermane ose gjermanishtja i takon deges se gjuheve perendimore gjermane. Ajo eshte gjuhe me e folur ne Bashkimi Evropian dhe renditet nder gjuhet boterore. Dialektet e gjermanishtes ndahen sipas ndryshimit te tingujve ne dy kategori te ash ...

                                               

Karl Gurakuqi

Karl Gurakuqi ka qene drejtori i pare i Bibliotekes Kombetare, arsimtar, gjuhetar dhe pedagog shqiptar.

                                               

Nikë Gjeloshi

Dr. Nike Gjeloshi, Doktor i shkencave politike. Ka linde ne Rakoc, Kosove. Shkollen fillore e ka kryer ne Irzniq, Normalen ne Peje, Fakultetin e shkencave Politike - Politologjine ne Universitetin e Zagrebit. Ne Universitetin e Zagrebit ka kryer ...

                                               

Elena Gjika

Elena Gjika u lind me 22 janar 1828 ne Bukuresht. Ajo ishte e bija e Mihal Gjikes 1794 - 1850, vellait te Princit te Vllahise Grigor Gjika IV dhe e Katarina Gjikes, lindur Faca 1809-1853. E ema e saj, Katarina Katinka, ishte nje grua e shkolluar, ...

                                               

Trojet Shqiptare

Portali i Gjeografise Gjate çerekut te dyte te shek. XIX, me gjithe disfatat e shpeshta qe kishte pesuar ne te kaluaren, Perandoria Osmane zoteronte ende territore te gjera ne Lindjen e Aferme, ne Gadishullin Arabik, ne Afriken Veriore dhe ne Gad ...

                                               

Vuk Karaxhiq

Vuk Stefane Karaxhiqi te Ballkanit perendimore qe nuk ishin anetare te kishes ortodokse te Bukureshtit. Per kete qellim ai punoi gjate tere jetes se tij. Nder motot e tij me te njohura eshte Kudo ku gjendet edhe nje serb i vetem, aty duhet te zej ...

                                               

Selishta (Dibër)

Njesia Administrative Selishte Pjese e Bashkise Peshkopi shtrihet perendim te Rrethit Diber dhe ka nje siperfaqe prej 14506 ha me nje terren pothuajse teresisht malor. Ne lindje kufizohet me Njesine Administrative Luzni, ne verilindje me Njesine ...

                                               

Njësia administrative Shkrel

Ne Veri te qytetit te Shkodres, ne rrezen te Alpeve te Shqiperise, ne dy anet e Prronit te Thate, e shtrenguar ne mes Boges nga Veriu, Koplikut, Reçit dhe Lohes nga Jugu, nga Lindja me Dukagjinin dhe nga Perendimi me Bajzen e Kastratit, shtrihet ...

                                               

Pelagi I

Papa Pelagi I ishte papa i 60 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 16 prill 556 dhe deri me 4 mars 561. Paraardhes i tij ishte papa Vigili, ndersa pasardhesi papa Gjoni III.

                                               

Shqipëri 1–0 Bjellorusi (26 Mars 2011)

Shqiperi 1–0 Bjellorusi ishte ndeshja e raundit te peste te Grupit D te fazes se pare kualifikuese te Euro 2012 e luajtur ne Stadiumin Qemal Stafa. Kjo ishte ndeshja e trete midis tyre ne histori, me Shqiperine qe nuk kishte fituar asnje ndeshje ...

                                               

16 Mars

1926 - Jerry Lewis, komedian, producent, aktor dhe kengetar amerikan 1787 - Georg Ohm, fizikan gjerman † 1854 1751 - James Madison, presidenti i 4-t i SHBA-se † 1836 1916 - Jusuf Vrioni - perkthyes dhe diplomat shqiptar v. 2001 1839 - Sully Prudh ...

                                               

1946

11 janar - Asambleja Kushtetuese shpall Shqiperine Republike Popullore. 11 janar - Gaqo Tashko vazhdone funksionin si Minister i Agrokultures se Shqiperise 16 mars - Asambleja Kushtetuese miraton Kushtetuten e RPSH pas nje diskutimi popullor per ...

                                               

Marsi

Marsi eshte planeti i 4 nga Dielli dhe i 7 per madhesi Distanca: 228.940.000 km 1.52 AU Nga Dielli Distanca: 58.000.000 Km deri ne 402.000.000 km nga Toka Diametri: 6.794 km Masa: 6.4219e23 kg Rrotullimi Rreth Vetes: 24 ore 39 minuta Rrotullimi R ...

                                               

6 Mars

2008- Ne Liqenin e Farkes te Tiranes ndodhi nje tragjedi ku humben jeten 16 persona. 1967 - Vajza e Stalinit, Svetlana Alliluyeva, kerkoi srehim politik ne ambasaden SHBA-se ne New Delhi, Indi. 2008 - Termet 10 km ne jug-perendim te Gjilanit. Ter ...

                                               

Leoni VIII

Papa Leoni VIII ishte papa i 131 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 4 dhjetor 963 dhe deri me 1 mars 965. Paraardhes i tij ishte papa Benedikti V, ndersa pasardhesi papa Gjoni XIII.

                                               

Sulmuesi (futboll)

Sulmuesit jane futbollistet ne shoqaten e futbollit te cilet luajne me afer zones se kundershtarit dhe kane si detyre per te shenuar gola. Pozicioni i tyre i avancuan dhe mundesite e pakta per tu kthyer ne mbrojtje do te thote se sulmuesit kane m ...

                                               

Gjons Tears

Gjon Muharremaj, i njohur profesionalisht si Gjons Tears, eshte nje kengetar dhe tekstshkrues zviceran me prejardhje kosovare-shqiptare. Ai do ta perfaqesonte Zvicren ne Festivalin Evropian te Kenges 2020 qe do te mbahej ne Roterdam, Holande me k ...

                                               

Franklin Pierce

Franklin Pierce lindi me 23 nentor 1804 ne Hillsboro, New Hampshire; vdiq me 8 tetor 1869 ne Concord, New Hampshire. Ishte presidenti i 14-te i Shteteve te Bashkuara te Amerikes prej 4 mars 1853 deri 4 mars 1857. Ky artikull ne lidhje me Politika ...

                                               

Kantonet e Francës

Kantonet e Frances jane nenndarjet territoriale te Republikes se Frances, te cilat per nga hierarkia administrative vijne pas rajoneve, 101 departamenteve dhe 342 arrondissementeve. Perveç rolit te tyre si njesi organizative ne aspekte te caktuar ...

                                               

Njësitë administrative të Francës

Franca eshte ndare ne nivelin te pare ne rajone, ne nivelin te dyte ne departamente, ne nivelin te trete ne rrethe, ne nivelin te katert ne kantone dhe ne nivelin te peste ne komuna. Keto jane listat: Kantonet e Frances 4 032 kantone Komunat e Fr ...

                                               

Colombey-les-Deux-Églises

Colombey-les-Deux-Églises eshte komune ne departamentin Haute-Marne ne verilindje te Frances. Komuna e Colombey-les-Deux-Églises u krijua administrativisht ne vitin 1793 dhe u be pjese e qarkut Chaumont dhe kantonit Blaise. Me 1801, nen emrin Col ...

                                               

Kodi INSEE

Kodi INSEE eshte nje kod numerik i indeksimit i perdorur nga Instituti Kombetar Francez per Statistika dhe Studime Ekonomike per te identifikuar subjekte te ndryshme, duke perfshire komunat dhe départements. Ato perdoren gjithashtu si numra kombe ...

                                               

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy, sqt. Nikolla Sarkozi ; i lindur me 28 janar 1955) eshte politikan francez dhe ishte kryetar i Republikes se Frances prej 16 maj 2007 deri me 15 maj 2012. Para presidences se tij, ai ishte kryetar i partise Bashkimit per Levizje t ...

                                               

Perpignan

Perpignan eshte qytet dhe komune ne departamentin Pyrénées-Orientales ne jug te Frances. Me 2014, Prepignan ka pasur 120.605 banore dhe zona urbane kishte nje popullsi totale prej 317.155.

                                               

Luksemburgu

Luksenburgu zyrtarisht Dukata e Madhe e Luksemburgut eshte shtet pa dalje ne det ne Europen perendimore. Ai kufizohet ne veri-perindim nga Belgjika, ne lindje nga Gjermania dhe ne jugperendim kufizohet nga Franca. Luksenburgu ka nje popullsi prej ...

                                               

Anatolij Golicin

Anatoliy Mikhaylovich Golitsyn eshte nje kalues sovjetik i KGBse dhe autor i dy librave per strategjine afatgjate te drejtuesve te KGB. Ai eshte lindur ne Piryatin, republika sovjetike Ukrainase. Ai ofroi "njw game te gjerw informacionesh te CIA ...

                                               

21 shkurt

1916 - Lufta e Pare Boterore: ne Verdun, fillon lufta ne mes gjermaneve dhe francezeve qe merret si fillim i Luftes I Boterore. 1878 - Libri i pare me numra telefonik u paraqit ne New Haven, Connecticut. 1842 - John Greenough fitoi patenten e par ...