ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 8
                                               

Bashkia Memaliaj

Bashkia Memaliaj ndodhet ne Qarkun e Gjirokastres dhe ne Rrethin e Tepelenes. Ka nje siperfaqe prej 387.65 km2, e cila dominohet nga territoret e planifikuara ne Sistemin Natyror. Qendra e Bashkise Memaliaj eshte qyteti Memaliaj, nje qytet i voge ...

                                               

Hokage i Katert

Hokage i katert ishte vete babai i Narutos: Minato Namikaze. Ai vdiq per te shpetuar fshatin e gjethes nga dhelpra me nente bishta. Ai e burgosi dhelpren ne shpirtin e birit te tij te sapolindur: Narutos. Ai ishte i martuar me Kushina Uzumaki. Na ...

                                               

Teknologjia

Teknologjia eshte nje koncept i gjere qe merret me aplikimin e njohurive per veglat dhe profesionet, ne funksion te kontrollimit dhe pershtatjes se rrethanave ne ambientin jetesor ne perputhje me nevojat e tij.

                                               

Teknologjia e lartë

Teknologji e larte, ose me shpesh perdoret me shkurtesen high tech eshte teknologjia me e perparuar ne dispozicion. Prodhimet qe aktualisht konsiderohen te teknologjise se larte shpesh jane produktet elektronike te avancuara kompjuterike. Megjith ...

                                               

Xàtiva

Xàtiva eshte qytet ne Spanjen lindore, ne provincen e Valencias. Ne epoken Islame "Al Andalus", arabet sollen nje teknologji per ta prodhuar letra ne Xativa. Mbiemri i Shatibit i referohet emrit Xativa ".

                                               

A e dini se: Teknologji

Vegla: Shume me perpara se te kishte njerezi, jetonin qenie te ngjashme me majmunet qe shkencetaret i quajne Australopithecus. Keto krijesa perdornin gure si arme. Shkencetaret kane gjetur vegla guri te krijuar para me se 2 milion viteve. Mbikeqy ...

                                               

Client-Server

Teknologjia Client Server eshte nje teknologji qe bene te mundur komunikimin me te lehte ne mes te klientit dhe sherbyesve. Kjo teknologji perbehet nga dy pjese baze, pjesa sherbyese dhe pjesa e perdoruesve. Per llogaritesin ose kompjuterin perso ...

                                               

Radiologjia

Radiologjia eshte dege e mjekesise, e cila perdor teknologji fotografike per te diagnostikuar dhe per te sheruar semundje, si dhe per kerkime shkencore. Tradicionalisht radiologjia eshte shkence mjekesore e cila perdor rrezet e rentgenit te emetu ...

                                               

Fakulteti i Teknologjisë Ushqimore i Universitetit të Mitrovicës

Fakulteti i Teknologjise Ushqomore i Universitetit te Mitrovices i ka keto programe studimi: Bachelor Inxhinieri kimike Inxhinieri e mjedisit Inxhinieri dhe teknologji ushqimore Master Inxhinieri e mbrojtjes se mjedisit Inxhinieri dhe teknologji ...

                                               

VoIP

Voice over Internet Protocol eshte teknologji e komunikimit e cila mundeson telefonimin nga nje PC ne tjetrin apo nga PC ne telefon fikse apo mobile. Programet me te cilat mundesohet kjo teknologji jane te shumet, por, me te njohur jane Skype pas ...

                                               

Fakulteti i Edukimit i Universitetit të Prishtinës

Veprimtaria e Fakultetit te Edukimit filloi ne tetor te vitit 2002. Aftesimi i mesimdhenesve ne Kosove ze fill me Shkollen e Larte Pedagogjike ne Prishtine themeluar me Vendimin, nr. 378 te dates 21.11. 1957, ndersa nga puna filloi ne vitin 1958. ...

                                               

Kujtesa rrufe

Kujtesa rrufe eshte nje kujtese kompjuterike e qendrueshme e rishkrueshme organizuar ne blloqe, ose me mire nje qark gjysmepercjellesi ne te cilin mund te stivosen te dhenat kompjuterike ne forme binare, qe mbahen edhe ne mungese te energjise. Ku ...

                                               

Teknologjia industriale

Teknologji industriale eshte perdorimi i inxhinierise dhe teknologjine e prodhimit per te bere prodhimin me shpejte, me thjeshte dhe me efikas. Fusha e Teknologji industriale puneson persona kreativ dhe te afte teknikisht te cilet mund te ndihmoj ...

                                               

Sistemi i Emrave të Domenëve

Domain Name System - DNS/ sqt. Servisi i Emrave Domene eshte sistemi i kodimit te emrave te faqeve te internetit. Lloj sistemi ne teknologjine e kompjutereve. Me ndihmen e tij lexuesi informohet per zanafillen e shtetit ose organizates ne te cili ...

                                               

Vallëzimi

Vallezimi eshte nje forme arti qe ne pergjithesi i referohet levizjes se trupit, zakonisht ritmike dhe ne muzike, perdoret si nje forme te shprehurit, bashkeveprimi social ose te paraqitura ne nje gjendje shpirterore apo percaktimit te performanc ...

                                               

Josep Pla

Josep Pla Casadevall ishte gazetar dhe autori i njohur katalunas-spanjoll. Si gazetar ai punoi ne France, Itali, Angli, Gjermani dhe Rusi, prej nga shkroi kronika politike dhe kulturore mbi Katalunine.

                                               

Li Bai

Li Bai, i njohur gjithashtu si Li Bo ose Li Taibai, ishte nje poet kinez i mirenjohur nga ditet e tij deri ne te tashmen si nje gjeni dhe nje figure romantike, ku figura te cilit mori forma tradicionale poetike te reja. Ai dhe shoku i tij Du Fu i ...

                                               

Shkenca në mesjetën Islame

Shkenca ne mesjeten Islame i referohet zhvillimit te shkences nen civilizimin Islam mes shekujve VIII dhe XV, vite te cilat njihen edhe si Vitet e Arta Islame. Kjo shkence gjithashtu njihet edhe si shkenca arabe, shkaku se shumica e teksteve te k ...

                                               

Gjuha latine

Gjuha latine ose latinishtja eshte nje gjuhe e lashte indo-evropiane e cila fillimisht eshte folur ne rajonin romak te quajtur Latium. Kjo gjuhe fitoi rendesi te madhe si gjuha zyrtare e Perandorise Romake. Gjithe gjuhet romake e kane origjinen t ...

                                               

Gjuha norvegjeze

Gjuha Norvegjeze eshte nje gjuhe gjermane e folur kryesisht ne Norvegji, ku eshte gjuha zyrtare. Se bashku me suedishten dhe danishten, Gjuha Norvegjeze formon nje kontinuitet dialektesh te varianteve me pak ose me pak te kuptueshem reciprokisht ...

                                               

1928 në film

6 korrik – Lights of New York me aktoren Helene Costello eshte leshuar nga Warner Brothers. Ky eshte filmi i pare me "100% te folur", ne te cilin eshte folur nje dialog pergjate filmit. Leshime te perparshme si Don Juan dhe The Jazz Singer kane p ...

                                               

Fevzije Çamer

Fevziye Camer eshte stiliste, modeliste dhe filantrope e njohur shqiptare me origjine nga Çameria e lindur me 23 prill 1939 dhe punon e jeton ne Stamboll Turqi.

                                               

Gjuha japoneze

Gjuha japoneze eshte gjuhe e folur nga me shume se 125 000 persona qe jetojne ne ishullin e Japonise duke perfshire edhe Ryukyus. Gjuha tjeter qe perdoret ne Japoni eshte Ainu, qe tashme flitet vetem nga nje pjese e vogel personash ne Hokaido, po ...

                                               

Gjuha frënge

Gjuha frenge ose frengjishtja eshte nje gjuhe indo-evropiane e familjes se gjuheve romane. Ajo eshte nje gjuhe e folur nga 274 milion foles. Ajo eshte gjuhe zyrtare ne 29 vende si: Franca, Madagaskari, Kameruni, etj. Kjo gjuhe shquhet per delikat ...

                                               

Gjuha Faroese

Gjuha Faroeze, eshte nje gjuhe veriore gjermane e folur si gjuhe e pare nga rreth 66.000 njerez, 45.000 prej te cileve banojne ne Ishujt Faroe dhe 21.000 ne zona te tjera, kryesisht Danimarke. Eshte nje nga pese gjuhet qe rrjedhin nga skandinavis ...

                                               

Janina

Janine eshte kryeqyteti i rajonit te Epirit, Greqi. Numri i banoreve eshte rreth 70.000. Qendra ka shume ndertesa te kohes osmane. Para 1913-es ishte qyteti me i madh jugor shqiptar. Shqiptaret sot jane te pakte ne Janine pas shpernguljeve te med ...

                                               

Stema e Zvicrës

Flamuri i Zvicres dhe i Federale pallto e armeve tregon nje e drejte, te lire, ne kembe kryq te bardhe ne sfond te kuq. Ne Zvicer gjermanisht-folese, fjala flamur qe te caktoje zvicerane flamurin kombetar kurre nuk themeluar, ne jemi duke folur n ...

                                               

Stefanaq Pollo

U lind ne Permet, pinjoll i Pollove te Frasherit, bir i nje familjeje te pasur tregtare. I ati, Themistokliu, kish qene emigrant ne Shtetet e Bashkuara dhe veprimtar i Vatres. Pas studimeve ne vendlindje, vijoi dhe kreu studimet ne Liceun Francez ...

                                               

Moska

Moska eshte kryeqyteti i Rusise. Moska eshte nje nder qytetet me te vjetra dhe me te bukura te Rusise, ndodhet ne pjesen evropiane te Rusise. Perandoret ose caret e kthyen qytetin ne bazen e tyre te urdhrave deri ne vitin 1712, kur kryeqytet i Ru ...

                                               

Carlo Collodi

Karlo Kolodi, emri i lindjes Karlo Lorenzi lindi me 24 nentor 1826 ne Firence dhe vdiq me 26 tetor 1890. Nje nga letraret me te famshem per femije, italiane dhe boterore, me vepren me te njohur Pinoku, perralla e famshme per femije.

                                               

Shekulli I

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli II

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli II p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli III

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli III p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli IV

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - XXI

                                               

Shekulli IV p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli IX

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli IX p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli V

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli V p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli VI

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli VI p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli VII

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli VII p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli VIII

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli VIII p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli X

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli X p.e.s.

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...

                                               

Shekulli XI

Para ere sone: XX - XIX - XVIII - XVII - XVI - XV - XIV - XIII - XII - XI - X - IX - VIII - VII - VI - V - IV - III - II - I Era jone: I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII - IX - X - XI - XII - XIII - XIV - XV - XVI - XVII - XVIII - XIX - XX - ...