ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 78
                                               

Surja en-Nebe`ë

Suretu" En-Nebe’e” ose" Amme” eshte kaptine mekase, ka gjithsej 40 ajete dhe ka zbritur pas kaptines l-Mearix. Ne radhitjen e Kuranit mban numrin rendor 78. Transmetojne Ibn Durejsi, Nuhasi, Ibn Merdevije dhe Bejhekiu nga Ibn Abbasi te kete thene ...

                                               

Arkitektura e Keralas

Arkitektura e Keralas eshte nje lloj stili arkitekturor qe gjendet kryesisht ne shtetin indian te Keralas dhe te gjitha mrekullite arkitekturore te Keralas jane deshmi te lashta te vishwakarma sthapathive te Kerales. Stili arkitekturor i Kerales ...

                                               

Tempulli hindu

Nje tempull ose mandir hindu eshte nje strukture e projektuar per te bashkuar qeniet njerezore dhe zotat ne nje vend, duke perdorur simbolizmin per te shprehur idete dhe besimet e Hinduizmit. Simbolizmi dhe struktura e nje tempulli hindu jane te ...

                                               

Enel (One Piece)

Enel eshte nje personazh i trilluar nga anime dhe manga One Piece. Ai ishte "Perendi" i Skypiea dhe antagonisti kryesor i Skypiea Saga, ai u perpoq te shkaterronte te gjithe ishullin e Skypiea me stuhite elektrike te krijuara prej tij, por u mund ...

                                               

Joan Miro

Joan Miro { Anglisht: Joan Miró i Ferrà } ishte piktor, skulptor dhe qeramikist spanjoll-katalunas i lindur ne Barcelone. Muzeu i dedikuar punes se tij, Fundació Joan Miró, u themelua nga qyteti i tij i lindjes, Barcelona, ne vitin 1975 si dhe Fu ...

                                               

Çmimi i madh i Italisë 2007

F1 Italia per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e trembedhjete e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 7-9 shtatorit ne Autodromo Nazionale di Monza, ne Monza, Itali. Thuajse si pergjigje ndaj ekipit te Ferrarit per garen e kaluar p ...

                                               

Çmimi i madh i Hungarisë 2015

2015 Çmimi i madh i Hungarise ishte nje gare e Formula Nje qe u zhvillua me 26 korrik ne Hungaroring ne Mogyoród te Hungarise. Ishte gara e dhjete e sezonit 2015 dhe Çmimi i madh i Hungarise i 30te. Daniel Ricciardo i Red Bullit ishte fituesi ne ...

                                               

Çmimi i madh i Hungarisë 2014

2014 Çmimi i madh i Hungarise ishte nje gare e Formula Nje qe u zhvillua me 27 Korrik ne Hungaroring ne Mogyoród te Hungarise. Ishte gara e dhjete e sezonit 2015 dhe Çmimi i madh i Hungarise i 29te.

                                               

Çmimi i madh i Evropës 2007

F1 Evropa per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e dhjete e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 20-22 korrikut ne Nürburgring, Gjermani. Me 29 gusht te vitit 2006 u shpall se F1 Evropa eshte larguar nga kalendari i F1 garave per se ...

                                               

Çmimi i madh i Kinës 2012

2012 Çmimi i madh i Kines, ishte nje gare e Formula Nje qe u zhvillua me 15 Prill 2012 ne Cirkuitin Nderkombtar te Shangait ne Shangai te Kines. Ishte Çmimi i madh i Kines i nente e rresht si nje gare e Kampionatit Boteror te Formula Nje. Gara ki ...

                                               

Fuxheira

Fuxhaira eshte nje nga shtate emiratet qe e perbejne Emiratet e Bashkuara Arabe. Fuxhaira eshte emirati i peste me i madh ne Emiratet e Bashkuara Arabe. Me 2008, qyteti ka pasur 143.000 banore.

                                               

Çmimi i madh i Malajzisë 2015

2015 Çmimi i madh i Malajzise, titullar me pare si 2015 Formula 1 Petronas Çmimi i madh i Malajzise, ishte nje gare e Formula Nje qe u zhvillua me 29 Mars ne Cirkuitin Nderkombetar te Sepangut ne Kuala Lumpur te Malajzise. Kjo ishte gara e 17te e ...

                                               

Çmimi i madh i Hungarisë 2007

F1 Hungaria per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e njembedhjete e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 3-5 gushtit ne Hungaroring ne Budapest. Lewis Hamilton hyri ne gare me dy pike me shume se kolegu i ekipit dhe konkurenti direk ...

                                               

Liqeni Maggiore

Liqeni Maggiore ose Lago Verbano eshte nje liqen i madh i vendosur ne jug te Alpeve. Ai eshte liqeni dyte me i madh ne Itali dhe liqeni me i madhi ne Zvicren jugore. Liqeni dhe bregliqeni i tij jane ndare ne mes te rajoneve italiane e Piemonte dh ...

                                               

Mehmet Kraja

Mehmet Kraja eshte shkrimtar shqiptar dhe kryetar i Akademise se Shkencave dhe Arteve te Kosoves. Deri tani ka botuar: 13 romane, 5 permbledhje me tregime, 10 drama dhe tre libra me kritike dhe publicistike, si dhe nje numer tekste publicistike n ...

                                               

Çmimi i madh i Kinës 2009

Çmimi i madh i Kines 2009 ishte nje gare e Formula Nje e zhvilluar me 19 prill 2009 ne Cirkuitin Nderkombetar te Shangait, Shangai, Kine. Ishte gara e trete e sezonit 2009 te Formula Nje, nje ndryshim nga vitet e kaluar, ku gara eshte zhvilluar p ...

                                               

Sateliti Janus

Janus eshte nje satelit i brendshem i Saturnit. Ai gjithashtu njihet si Saturn X. Emrin e ka marrur nga Janusi zoti i fillimeve nga mitologjia romake

                                               

Mark Tirta

Akad. Mark Tirta, etnolog, lindur ne Orosh te Mirdite-s me 21 maj 1935; kryen studimet ne universitetin eShkodres te Tirane-s per Histori - Gjuhesi me 1957- 1961. Ne vitet 1955-1957 dhe 1959-1967 ka qene arsimtar ne Mirdite: me teper drejtor shko ...

                                               

Kroni

Kroni figur mitologjike, titan, i biri i Uranit dhe i Gjeas. Ai qeveriste gjithesine perpara se te mbreteronte Zeusi. Kroni kishte vellezer titanet dhe ai ishte i cili njerezimit ja mesoje bujqesine. Ishte at i shume femijeve, te cilet posa lindn ...

                                               

Aresi

Aresi ishte Zoti i Luftes dhe i betejave. Nga mitologjia romake, atij i pershtatej marsi. Gjithnje paraqitej me helmet ne koke dhe perhere ne gatishmeri per lufte. Aresi gjithnje ishte aty ku zhvillohej ndonje lufte, beteje e pergjakur apo çfared ...

                                               

Trakia

Thrakia eshte nje rajon gjeografik dhe historik ne Evropen Juglindore, i ndare tani midis Bullgarise, Greqise dhe Turqise, i cili kufizohet nga malet e Ballkanit ne veri, deti Egje ne jug dhe Deti Zi ne lindje. Ai perfshin Bullgarine juglindore, ...

                                               

Hermesi

Hermesi - i biri i Zeusit, zotit suprem dhe Pledes Maia, kasnec i zoterave dhe udherrefyes i te vdekurve ne boten nentokesore, zot i tregtareve, shpikesve dhe udhetareve, atleteve, mashtruesve dhe i vjedhesve. Ishte zedhenes dhe lajmetar i zotave ...

                                               

Dionisi

Dionisi – i biri i Zeusit, zotit suprem dhe dashnores se tij Semeles, zoti i veres dhe i vreshtarise.

                                               

Lista e demonëve teologjik

-Kjo liste kategorizon shume djaj te feve dhe besimeve te ndryshme- Kjo eshte nje liste e demoneve Teologjik qe shfaqen ne baze te fese, teologjise, demonologji, mitologji, dhe folklor. Nuk eshte nje liste e emrave te djajve, megjithese disa jane ...

                                               

Greqishtja e lashtë

Greqishtja e lashte eshte gjuhe e shkruar Indo-Evropiane me rrenje ne gjuhen qe flisnin greqishtfolesit dhe ka histori te dokumentuar prej 3400 vitesh. Shkrimi dhe gramatika e greqishtes se lashte eshte zhvilluar vazhdimisht dhe disa pika te thek ...

                                               

Plutoni (mitologji)

Plutoni greqisht: ploutos, shqip: i pasur) ne mitologjine klasike heleno-romake ishte nje zot i botes nentoksore i krimit dhe i vdekjes i cili i perkiste fese romake. Zoti korrespondues helene eshte quajtur shpesh here Hadi. Plutoni ishte nje nga ...

                                               

Hera

Hera ishte bashkeshortja legjitime e Zeusit dhe konsiderohej si mbrojtesja e familjes dhe grave te martuara Binjakja Romake ishte JUNONA. Lidhja Heres me Zeusin ka qene shume para se keta te dyte te martohen. Ata takoheshin fshehte. Kur harmonizo ...

                                               

Hefesti

Hefesti - i biri i zotit suprem, Zeusit dhe gruas se tij Heres, zoti i zjarrit dhe farketar, armepunues i zoterave. Nga mitologjia romake, atij i pershtatej Vullkani. Ne mbreterine e Olimpit, ishte i angazhuar per punimin e stolive dhe gjesendeve ...

                                               

Poezia dhe këngët popullore shqiptare

Gjate Rilindjes Kombetare, letersia me goje, nje vlere e pasurise kulturore, eshte perdorur ne formimin e identitetit te vendit. Koleksioni i pare shqip i letersise me goje, ishte ajo e konsullit Austriak, dhe "babait te studimeve shqiptare", Joh ...

                                               

Neopaganizmi

Neopaganizmi, apo paganizmi i ri, apo "kthimi ne tradita" eshte levizje per tu kthyer ne traditat dhe fene ne vendet e Evropes, si dhe kontinente tjera, para ardhjes se monoteizmit Abrahamik nga Lindja e Mesme. Me gjithe dominimin e monoteizmit, ...

                                               

Pupëza

Pupeza eshte nje lloj shpendi i cili shtrihet kryesisht ne Afro-Eurazi, i njohur per "kuroren" e tij karakteristike te puplave. Jane te njohura tri lloje te gjalla dhe nje specie e zhdukur, megjithese per shume vite te gjitha llojet jane grumbull ...

                                               

Sfinga

Sfinga ose sfinksi eshte nje qenie mitike me koke njeriu, skifteri, mace, ose te nje deleje, trupit te nje luani dhe me flatrat e nje shqiponje. Ne traditen antike, sfinga ka koken e nje gruaje, kembet e nje luani dhe krahet e nje zogu. Ajo eshte ...

                                               

Flamuri i Kombit Shqiptar, origjina, lashtësia

Flamuri i Kombit Shqiptar, origjina, lashtesia Gjinia: Histori. Autori: Jaho Brahaj. Shtepia botuese: "Saras". Viti i botimit 2007. Faqet e librit 186. ISBN 978-9928-152-03-9 Mbi librin Tezat e lashtesise se shqiponjes dykrenare, embleme dhe simb ...

                                               

Irene Papas

Irene Papas eshte nje aktore greke, aktive ne me shume se 70 filma gjate karrieres ne pesedhjete vjet. E njohur ne rolet perkrah Bekim Fehmiut si mbreteresha e Itakes Penelopa ne filmin Odisea LOdissea 1968 dhe me Anthony Quinn ne filmin "Zorba t ...

                                               

Dragoi

Dragoi ne mitologjine kineze ishte nje krijese mitologjike pozitive. Koka e tij i perkiste nje krokodili, trupi nje gjarpri, kthetrat nje luani dhe syte nje miu. Ai mbahej si nje krijese shume e fuqishme dhe shume e zgjuar. Vete froni i perandori ...

                                               

Lugati

Lugati eshte nje figure e mitologjise shqiptare, e pershkruar nga Arshi Pipa si "shpirt i munduar qe toka e flak jashte per shkak te ndonje keqberjeje te rende".

                                               

Bajlozi

Bajlozi ose balozi eshte nje figure mitologjike-demonologjike e rapsodive popullore shqiptare si nje rrezik te ardhur nga deti. Sipas Arshi Pipes pershkruhet si nje vigan i keq, here-here, perbindesh ne mitologjine popullore.

                                               

Naser Ferri

Prof. dr. Naser Ferri eshte lindur me 1955 ne Peje ne Kosove.Arsimin fillor dhe te mesem e fitoi ne vendlindje. Studimet e arheologjise i ka filluar ne vitin 1973. ne Degen e Arkeologjise ne Fakultetin Filozofik ne Zare te Kroacise, te cilat te n ...

                                               

Ringjallja ne eposin shqiptar

RINGJALLJA NE EPOSIN SHQIPTAR SI TRASHEGIMI UNGJILLORE” - Per konferencen shkencore nderkombetare" Eposi i kreshnikeve - monument i trashegimise kulturore shqiptare” - - Organizuar nga Instituti Albanologjik i Prishtines dhe Qendra e Studimeve Al ...

                                               

Natyra njerëzore

Natyra njerezore eshte nje grup karakteristikash, perfshire ketu edhe menyrat te menduarit, ndjenjes dhe te vepruarit, per te cilat thuhet se njerezit i kane ne menyre natyrore. Shprehja shpesh vleresohet si kuptimi i asaj qe do te thote te jesh ...

                                               

Udha (Xhevahir Spahiu)

"Udha" poezi te zgjedhura 1965-2000 me Autor Xhevahir Spahiu. Shtepia botuese "Ideart", viti i botimit 2005. Numri i faqeve 456. Ndjeshmerine dhe temperamentin individual te Xhevahir Spahiut e stolis natyra e mprehte te verejturit si dhe natyra e ...

                                               

Vjena

Viena eshte kryeqyteti i Austrise dhe poashtu nje shtet federal. Me 2011 Viena kishte mbi 1.700.000 banore dhe eshte pra qyteti me popullsine me te madhe ne Austri. Qyteti i vjeter, i cili eshte i shenuar nga regjenca e Habsburgeve, dhe Kalaja Sc ...

                                               

Panteizmi

Panteizmi eshte nje mesim qe njejteson hyjnoren me gjithesine dhe dukurite e saj. Ndryshe mund te perkufizohet si "konceptim i atij qe mendon se natyra e Zotit perkon me natyren e gjithesise". Panteizmi beson se nuk ka perendi pa lenden, fuqite, ...

                                               

Filozofia natyrore

Filozofia natyrore ishte studimi filozofik i natyres dhe i universit fizik qe ishte mbizoterues perpara zhvillimit te shkences moderne. Ajo konsiderohet te jete pararendes i shkences natyrore.

                                               

Limani

Limani eshte port detare natyrore, gji i krijuar nga natyra ne te cilen eshte i mundshem ngarkimi dhe zbarkimi i barkave, anijeve e mjeteve te tjera lundruese.

                                               

Natyralizmi në filozofi

Natyralizmi ne filozofi eshte "ide ose besim qe vetem ligjet dhe forcat natyrore veprojne ne bote." Pasuesit e natyralizmit pohojne se ligjet natyrore jane rregullat qe qeverisin strukturen dhe sjelljen e universit natyral, se ndryshimi i gjithes ...

                                               

Njësia administrative Kolonjë

Komuna Kolonje eshte nje komune ne Shqiperi. Njesia administrative Kolonje eshte nje nga njesite me rendesi te bashkise Lushnje,ne territorin e njesise ndodhen edhe biznese te fuqishme te cilat jane te njohura ne gjithe vendin si:Lufra,Soal,etj. ...

                                               

Realiteti

Realiteti ne perdorimin e perditshem eshte "gjithçka" qe ekziston. Emertimi realitet, ne kuptimin e tij te gjere, perfshin çdo gje qe eshte, qofte apo jo e vezhgueshme, e pranueshme apo e kuptueshme nga shkenca, filozofia, apo ndonje sistem tjete ...

                                               

Ekonomia e Lituanisë

Ekonomia e Lituanise eshte ekonomia me e madhe te tre shteteve baltike. Lituania eshte anetare e Bashkimit Europian dhe kategorizohet si nje vend me zhvillim teper te madh njerezor. Lituania ishte shteti i pare qe shpalli pavaresine nga BRSS ne v ...

                                               

Filozofia e mendjes

Filozofia e mendjes eshte dege e filozofise e cila studion natyren e mendjes, ngjarjeve mendore, funksioneve mendore, tipareve te mendjes, vetedijes, dhe marredhenien e tyre me trupin fizik, veçanerisht me trurin. Problemi mendje-trup, d.m.th. ma ...