ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 77
                                               

Qarku

Qarku eshte nje njesi administrative qe perbehet nga disa rrethe me tradita dhe zakone te njejta, dhe qe jane kufitare me njeri-tjetrin. Kompetencat e Qarkut jane me te gjera se ato te Prefektures. Qarku kujdeset per mirembajtjen e rrugeve, urgje ...

                                               

Qarku i Fierit

Qarku i Fierit eshte njeri nga 12 qarqet ne Shqiperi me nje siperfaqje prej 1.887 km². Qarku i Fierit i perfshin rrethin e Fierit, rrethin e Lushnjes dhe rrethin e Mallakastres. Qendra e Qarkut te Fierit ndodhet ne qytetin e Fierit. ISO 3166-2-Co ...

                                               

Qarku i Korçës

Qarku i Korçes eshte nje nga 12 qarqet ne Shqiperi dhe ka nje siperfaqje prej 3.711 km². Qarku i Korçes i perfshin rrethin e Devollit, rrethin e Kolonjes, rrethin e Korçes dhe rrethin e Pogradecit. Qendra e Qarkut te Korçes ndodhet ne qytetin e K ...

                                               

Qarku i Gjirokastrës

Qarku i Gjirokastres eshte nje nga 12 qarqet ne Shqiperi dhe ka nje siperfaqje prej 2.884 km². Qarku i Gjirokastresi perfshin rrethin e Gjirokastres, rrethin e Permetit dhe rrethin e Tepelenes. Qendra e Qarkut te GJirokastres ndodhet ne qytetin e ...

                                               

Qarku i Elbasanit

Qarku i Elbasanit eshte nje nga 12 qarqet ne Shqiperi, ka nje siperfaqje prej 3.278 km² dhe ka nje popullsi prej 283.822 banore. Qendra e Qarkut te Elbasanit ndodhet ne qytetin e Elbasanit. ISO 3166-2-Code eshte AL-03. Rajoni lindore dhe veriore ...

                                               

Banesa e Lili Vrahoritit

{{Infobox vend historik | emri =Banesa e Lili Vrahoritit | emri_ametar = | gjuha_ametare = | foto = | pershkrimi = | lloji = Arkitekture | locmapin = Shqiperia | gjeresi = 40.704694 | gjatesi = 19.949139 | lokacioni = Rrethi i Beratit, Qarku i Be ...

                                               

Banesa e Sotir Doracit

{{Infobox vend historik | emri =Banesa e Sotir Doracit | emri_ametar = | gjuha_ametare = | foto = | pershkrimi = | lloji = Arkitekture | locmapin = Shqiperia | gjeresi = 40.707028 | gjatesi = 19.949778 | lokacioni = Rrethi i Beratit, Qarku i Bera ...

                                               

Berati (kthjellim)

Berati eshte qytet, bashki, rreth dhe qark ne Shqiperine jugore. Rrethi i Beratit Qarku i Beratit Berati Bashkia Berat Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Berati kthjellim. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndr ...

                                               

Ndarja administrative e Shqipërisë

Sipas ligjit te miratuar me 31 Korrik te vitit 2014, qeverisja lokale e Shqiperise behet permes ndarjes se saj ne tre nivel. Shqiperia sipas ketij ligji ndahet ne 12 qarqe te cilat jane njesi administrative te nivelit me te larte, 61 bashki dhe n ...

                                               

Bashkia Skrapar

Bashkia Skrapar eshte nje nga 61 bashkite ne Shqiperi. Ajo ka nje siperfaqe prej 774 kilometer katror, dhe perfaqeson nje teresi prej 103 fshatrash. Keto fshatra, lidhur nga afersia gjeografike, traditat dhe ritalet historike jane te grupuar ne 8 ...

                                               

Koeficienti i inteligjencës

Koeficienti i inteligjences eshte nje rezultat/notim qe rrjedh nga nje prej disa testeve te standardizuara te hartuara per te vleresuar inteligjencen njerezore. shkurtimi "IQ" eshte shpikur nga psikologu William Stern per termin gjerman Intellige ...

                                               

Neo-progressive rock

Neo-progressive rock eshte nen-zhaner i progressive rock-ut, i zhvilluar dhe i formuar ne vitet e 80-ta, megjithese ekziston edhe sot e kesaj dite. Neo-progressive rock-u karakterizohet me permbajtje te thelle emocionale, tekste dramatike dhe par ...

                                               

Inteligjenca Emocionale (libër)

Inteligjenca Emocionale: Pse mund te kete rendesi se IQ-ja eshte liber i vitit 1995 nga psikologu amerikan Daniel Goleman. Ne kete liber, Goleman permend se inteligjenca emocionale eshte po aq e rendesishme sa IQ-ja. Autori na terheq vemendjen se ...

                                               

Inteligjenca njerëzore

Inteligjenca njerezore eshte kapaciteti intelektual i njerezve, i cili karakterizohet nga perceptimi, vetedija dhe vullneti. Permes inteligjences se tyre, njerezit posedojne aftesite kognitive per te mesuar, formojne koncepte, kuptojne, aplikojne ...

                                               

Diskografia e Will.i.am

Bone Thugs N Harmony: Strength & Loyalty 2007 "Streets" Eazy-E: 5150: Home 4 Tha Sick EP 1992 "Merry Muthafuckin Xmas" The Game: Doctors Advocate 2006 "Compton"

                                               

William Stern

William Stern lindi si Ludwig Wilheim Stern ishte psikolog dhe filozof gjermane i njohur ne fushen e psikologjise se personalitetit dhe intelingjeces. Ai krijoi koeficientin e inteligjences, ose IQ, i perdorur me vone nga Lewis Terman dhe hulumtu ...

                                               

Christopher Michael Langan

Christopher Michael Langan eshte amerikane te cilit thuhet se IQ-ja e tij vleresohet te jete "midis 190 dhe 210". Ne vitin 2001, Langan thote se ai e mori ate qe ishte faturuar si "prova me e veshtire ne IQ ne bote" ne revisten Omni dhe ai jep IQ ...

                                               

Gjeniu

Gjeni konsiderohet nje person i cili me sukses aplikon nje teknike te panjohur me pare per te krijuar nje veper nga Arti, Shkenca, Teknika, ose nje mjeshter i cili jep nje kontribut origjinal ne avancimin e teknikave te njohura. Gjeniu zakonisht ...

                                               

Vitia

Vitia eshte nje qytet i lashte i cili eshte me tradita te vjetra. Vitia eshte kryesisht vend Bujqsor dhe njihet si regjion shume kultivues i madh i Perimeve. Vitia eshte nje qytet shume i lashte. Vendbanimi i sotem ka levizur pak ma poshte nga ve ...

                                               

One Piece Film: Strong World

One Piece Film: Strong World eshte filmi i dhjete i serise One Piece shkruar nga vete autori i manges Eiichiro Oda dhe me regji te Munehisa Sakai. Filmi ishte planifikuar te dale ne pranveren e vitit 2009, por komplikimet me skenarin e shtyne dat ...

                                               

Stançiqi

Stançiqi eshte nje vendbanim ne komunen e Gjilanit, Kosove. Pas vitit 1999 fshati eshte i njohur edhe me emrin Stanaj. Fshati eshte prane burimit te Lumit te Karadakut. I themeluar 250 vjet me pare nga familja e Dabajve, ai eshte i shperndare ne ...

                                               

Diskalkulia

Diskalkulia paraqet veshtiresi ose pengesa ne kuptimin dhe mesimnxenien e aritmetikes, te tilla si veshtiresi ne kuptimin e numrave, pastaj veshtiresi ne operacionet numerike, kryerjen e llogaritjeve matematikore dhe mesimin e fakteve ne matemati ...

                                               

Top Story

Top Story eshte programi kryesor politik i Top Channel dhe nje nga emblemat e ekranit tone, drejtuar nga gazetari i njohur Sokol Balla. On air qe nga tetori i vitit 2006, Top Story eshte shnderruar nga sezoni ne sezon, ne teatrin kryesor politik ...

                                               

Top Talent

Top Talent eshte nje show i Top Channel per zbulimin e talenteve ne kategorite: gazetare, moderatore dhe interpretues te veçante. Sezoni i pare filloi me 18 korrik 2018. Prezantuesi i spektaklit i sezonit te pare ishte Kelvi Kadilli, te sezonit t ...

                                               

The Voice Kids Albania

The Voice Kids Albania ose The Voice Kids eshte talent-show ne Top Channel. Vokali e femijeve startoi me 29 Marsh te vitit 2013 deri me 24 Maji te njejtit vit. Pas 4 vitesh me 19 Janar te vitit 2018 Top Channel transmetoi sezonin e 2te. Ky talent ...

                                               

Arbana Osmani

Ne vitin 2002, Arbana prezanton se bashku me Ermal Mamaqin, Eno Popin dhe Drini Zeqon, Select ne Top Channel, nje program muzikor i perditshem ku ajo do te qendronte deri ne vitin 2004. Ne 2004 ajo prezanton se bashku me Evis Mulen me vone Alban ...

                                               

Ermal Mamaqi

Ermal Mamaqi eshte lindur me 21 mars 1982 eshte aktor, humorist dhe kengetar. Mamaqi shkeputet nga spektakli "Portokalli" ne Top Channel, por jo nga grupi SHBLSH me te cilet vazhdoi te kete sukses ne spektaklin qe zhvillohet çdo te diele ne Vizio ...

                                               

Komuna e Parisit

Komuna e Parisit eshte nje serial komik shqiptar, prodhim i Top Channel, me regji te Altin Bashes dhe skenar te Erand Sojlit. Seriali tregon per jeten plot rastesi, humor dhe drame, te nje grupi studentesh qe jetojne ne lagjen "Komuna e Parisit". ...

                                               

Ora e Tiranës: emision televiziv

Ora e Tiranes emision televiziv nga Top Channel Albania kushtuar kryeqytetit shqiptar, qe sjell per publikun tema te ndryshme sociale, oferten kulturore, nismat me te fundit, reportazhe dhe histori personale nga jetesa e 1 milion banoreve.

                                               

Nita Bahtiri

Nita Bahtiri eshte nje kengetare dhe pianiste shqiptare. Asaj iu rrit fama pas pjesemarrjes ne sezonin e pare te The Voice of Albania. Pas gares, ajo mori pjese ne Top Fest dy here, ne vitin 2012 dhe 2013.

                                               

"Shqipëria tjetër”

Shqiperia tjeter” emision i televizionit "Top Channel" me gazetar Marin Mema. Eshte nje cikel reportazhesh permes te cileve synohet njohja e historise se Shqiperise.

                                               

Egzona Mulgeci

Egzona Mulgeci eshte nje modele shqiptare nga Tropoja. Ajo eshte paraqitur ne nje konkurs bukurie ne programin televiziv" She’s On Top” ne kuader te Top Channel.

                                               

Kodikët e Shqipërisë në "Kujtesën e Botës"

Kodiket e Shqiperise ne "Kujtesen e Botes" Liber me Autor Prof. Dr. Shaban Sinani. Monografi e plote per traditen e shkrimeve te krishtera te ruajtura ne Shqiperi, tradita me jetegjate e kultures se shkruar. Libri i prof. dr. Shaban Sinani, "Kodi ...

                                               

Vepra e Dritëro Agollit dhe brezi i viteve 1960

Vepra e Dritero Agollit dhe brezi i viteve 1960 liber me autor Shaban Sinani studim i cili permbledh krijimtarine e ndaluar te Dritero Agollit gjate viteve ’60.

                                               

Shaban Sejdiu

Shaban Sejdiu eshte nje ish mundes shqiptar nga Maqedonia. Sejdiu lindi ne Bllace, Jugosllavi dhe eshte me origjine shqiptare. Shaban Sejdiu, si pjese e klubit "Liria", eshte trajnuar nga trajnere te mirenjohur si Mentaz Allajbegu dhe Hajrush Sin ...

                                               

Lista e librave shqip: NJ

Njerez te fatit tim, Çerçiz Myftari Nje jete ne dashuri, kujtime nga Mynever Shuteriqi, 2007, Tirane. Njerez dhe minj, roman, Ramadan Haziri, 2004 Nje rrefenje me nderkombetare, Ylljet Aliçka, roman, 2006, Tirane. Nje jete per kombin, i shkruar n ...

                                               

Lista e historianëve shqiptarë

Petrit Sinani Zihni Haskaj Petrika Thengjilli Faik Qytyku Viron Koka Dhimiter Antoni Shaban Braha Paskal Milo Hysen Kordha Xhemil Frasheri Muin Çami Pellumb Xhufi Drita Mehmeti Xhelal Gjeçovi Gazmend Shpuza Selami Pulaha Valentina Duka Marin Barl ...

                                               

Camaj i paskajuar

Camaj i paskajuar Studim, kritike me Autor Shaban Sinani. Shtepia botuese: Qendra e Studimeve Albanologjike. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 312. ISBN 978-9928-141-01-9

                                               

Mitologjia paleoballkanike

Mitologjia Paleo-Ballkanike paraqet grupin e miteve dhe besimeve fetare te popujve Paleo-Ballkan-foles ne kohet e lashta, duke perfshire mitologjite ilire, Trake dhe Dakase.

                                               

Areali kulturor e mitologjia

Etnia shqiptare e paraardhesit e saj, Arberit e Mesjetes me tej, me rrenje autoktone ne te njejtat troje qe nga koha e lashte, ne rrjedhe te shekujve, kane krijuar, ruajtur e riperterire nje kulture gjenuine te tradites, te pasur te larmishme, la ...

                                               

Kutia e Pandorës

Kutia e Pandores eshte nje mit nga Mitologjia greke. Sipas mitologjise Greke thuhet se kur u be hapja e kutise se Pandores te gjithe te keqijat dolen nga kutia ne kete bote. Kjo kuti ishte nje dhurate e Zeusit per Pandoren e cila ishte e martuar ...

                                               

Filozofia

Filozofia merret me problemet e pergjithshme dhe fundamentale rreth çeshtjeve si ekzistenca, dituria, e verteta, bukuria, ligji, drejtesia, vlefshmeria, mendja, dhe gjuha. Filozofia dallohet nga menyrat e tjera te zgjidhjes se ketyre problemeve n ...

                                               

Përdhunimi i Evropës (Goya)

Perdhunimi i Evropes eshte nje pikture e vitit 1772 veper e piktorit spanjoll Francisco Goya ne te cilen paraqitet rrembimi i Evropes nga Zeusi ne formen e nje demi. Kjo teme klasike nga mitologjia greke ka qene objekt i eshte shume piktoreve te ...

                                               

Ganimedi (hënë)

Ganimedi eshte nje hene e planetit Jupiter dhe njihet si hena me e madhe ne sistemin diellor. Me nje diameter prej 5268 km eshte hena me e madhe prej kater henave te medha te Jupiterit dhe me i madh se planeti Merkur. Astronomi i njohur italian G ...

                                               

Deimosi

Deimosi, eshte njera prej dy henave te planetit Mars. Ashtu si hena tjeter e Marsit Fobosi, ashtu edhe Deimosi ka marre nje emer nga mitologjia greke, ku ne kete rast eshte emeruar sipas percjellesit dhe te birit te perendise se luftes Ares. Esht ...

                                               

Raijū

Trupi i tij eshte i perbere nga rrufeja dhe me formen e nje ujku ose qeni te bardhe dhe blu ose edhe nje ujk ose qen i mbeshtjelle me rrufe duke qene me i zakonshmi, megjithese mund te perfaqesohet me forma te tjera si tanukite, kitsunee, nuselal ...

                                               

Paganizmi

Paganizmi eshte nje emertim qe tregon nje radhe te gjere besimesh dhe ushtrimesh shpirterore apo fetare te feve natyrore ose politeiste, te kunderta me fete monoteiste Abrahamike. Me ardhjen e Krishterimit ne Evrope, pagane quheshin ata qe nuk pr ...

                                               

Johan Gustaf Sandberg

Johan Gustaf Sandberg ishte piktor suedez, studioi art figurativ ne nje universitet me emrin Konstakademien 1794–1809, profesor i vizatimit ne te njejten universitet qysh nga 1828 dhe drejtor i asaj shkolles 1845–53. Sandberg ishte pikesepari pik ...

                                               

Burri

Burri eshte krijese mashkullore njerezore e moshes se rritur e kunderta e gruas qe eshte krijese femerore njerezore e moshes se rritur. Termi burre zakonisht perdoret per te dalluar krijesat mashkullore per nga mosha e tyre dhe per te dalluar kri ...

                                               

Europa regina

Europa regina eshte emertimi latin per Evropen si Mbretereshe - Mbretereshen Evrope. Ky eshte emertimi i nje harte te vjeter mesjetare nga viti 1582 ku kontinenti evropian paraqitet ne formen e nje mbretereshe.