ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 76
                                               

Arilena Ara

Arilena Ara, e njohur verem si Arilena, eshte kengetare shqiptare. E lindur dhe e rritur ne Shkoder, ajo u be e famshme ne boten shqiptare me fitoren ne sezonin e dyte te gares per talente X Factor Albania. Ajo mori pjese ne edicionin e 18-te Ken ...

                                               

T-HD

T eshte nje kanal televiziv, pjese e platformes Dixhitale Televizive DigitAlb ne Shqiperi. Ai transmeton 24 ore filma Shqiptar, dokumentar shqiptar, show dhe prodhime 100% shqiptare origjinale te DigitAlb.

                                               

Alban Jaho

Top Media Genc Gjineci Alban Jaho Top NEWS T-HD Gazeta Shqip Top Gold Radio SuperSport Bang Top Albania Radio Junior TV Dritan Hoxha Top Channel Çufo TV

                                               

Caliban

Caliban eshte nje grup muzikor nga Hattingen ne Rini-Westphalia Veriore te Gjermania. Deri tani, grupi publikoi nente albume te cilat nganjehere kane qene te perfaqesuar ne toplista. Grupi perbehet nga Andreas Dörner, Denis Schmidt, Marc Görtz, M ...

                                               

Heaven Shall Burn

Heaven Shall Burn eshte nje grup muzikor nga Saalfeld/Saale ne Turingia te Gjermania. Deri tani, grupi publikoi tete albume dhe nje EP te cilat nganjehere kane qene te perfaqesuar ne toplista. Grupi perbehet nga Marcus Bischoff, Maik Weichert, Al ...

                                               

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit (muzika)

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit: Kolona Zanore Origjinale e Filmave eshte muzika e filmit per filmin me te njejtin emer te vitit 2004, muzika e trete dhe e fundit ne seri qe do te kompozohet dhe drejtohet nga John Williams. Ai prezantoi ...

                                               

Artur Zheji

Artur Zheji lindi ne Tirane ne 29 gusht te Vitit 1961. Ai eshte i biri i euriditit te njohur shqiptare Petro Zhejit dhe aktores se njohur shqiptare Besa Imamit.

                                               

Bashkim Gazidede

Bashkim Gazidede ka qene arsimtar, pedagog, deputet dhe shefi i Sherbimit Informativ Kombetar te Shqiperise ne vitet 1992–1997.

                                               

Kasëm Trebeshina

Kasem Trebeshina ishte partizan, oficer i Drejtorise se Mbrojtjes Popullore, nengjyqtar, student i regjise, dramaturg, poet e romancier shqiptarme origjine turke. Nje nder themeluesit e Drejtorise se Mbrotjes se Popullit, paraardhesja e Sigurimit ...

                                               

Anastas Nika

Anastas Nika aktor shqiptar, ka lindur ne Sopik te Sarandes me 5 janar te vitit 1960. Filloi studimet e mesme ne Shkollen e Kultures ne Tirane, ne degen e regjisures. Perjashtohet ne vit te trete, pasi kendonte dhe u mesonte te tjereve kenge te h ...

                                               

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro eshte nje futbollist profesionist portugez i cili luan si sulmues per klubin italian Juventus dhe kombetaren portugeze, ku eshte edhe kapiten. I konsideruar shpesh si lojtari me i mire i botes dhe nje nga me te ...

                                               

Majlinda Nana Rama

Majlinda Nana Rama eshte pedagoge, shkrimtare dhe studiuese shqiptare. Ajo konsiderohet si perfaqesuesja me e shquar e brezit te saj letrar dhe nje nga emrat e nderuar te letersise se sotme shqiptare. Ka shkruar poezi, ese, artikuj shkencore, stu ...

                                               

Gonzalo Higuaín

Gonzalo Gerardo Higuaín eshte nje futbollist profesionist argjentinas i cili luan si sulmues per klubin amerikan Inter Miami. Me pseudonimin El Pipita ose Pipa, ashtu si babai i tij Jorge, i cili ishte gjithashtu futbollist, Gonzalo Higuaín ka li ...

                                               

Zlatan Ibrahimović

Zlatan Ibrahimović eshte nje futbollist profesionist suedez i cili luan si sulmues per klubin italian Milan. Ibrahimović konsiderohet si nje nga sulmuesit me te mire te gjitha koherave. Ai eshte aktualisht lojtari i trete me i dekoruar ne histori ...

                                               

Lionel Messi

Lionel Andres Messi Cuccittini eshte nje futbollist profesionst argjentinas i cili luan si sulmues per klubin spanjoll Barcelona dhe kombetaren argjentinase, ku eshte edhe kapiten ne te dyja ekipet. I konsideruar shpesh si lotjari me i mire i bot ...

                                               

Fernando Torres

Fernando José Torres Sanz, i njohur si El Niño, eshte nje ish futbollist profesionist spanjoll i cili luajti si sulmues. Torres filloi karrieren e tij me ekipin spanjoll Atlético Madrid, duke perparuar nga te rinjte te ekipi i pare. Ai debutoi me ...

                                               

Lufta tregtare Kinë–Shtetet e Bashkuara

Lufta tregtare Kine–Shtetet e Bashkuara eshte nje konflikt ekonomik ne vazhdim midis dy ekonomive me te medhaja boterore, Kina dhe Shtetet e Bashkuara. Ne vitin 2018, presidenti amerikan Donald Trump filloi duke vendosur tarifa dhe pengesa tregta ...

                                               

Gjergji Thimio

Gjergji Thimio eshte koleksionist shqiptar. Ai i ka kushtuar gjithe pasionin dhe energjite e tij koleksionit te objekteve te rralla qe zoteron nen pronesine e vet, qe tashme kane kapur shifren 150 te tilla. Gjergji ka hapur edhe muzeun e tij priv ...

                                               

The Guardian

The Guardian eshte nje gazete e perditshme britanike. Ajo u themelua ne vitin 1821 si Manchester Guardian, dhe ndryshoi emrin e saj me 1959. Se bashku me gazetat e saj simotra The Observer dhe The Guardian Weekly, The Guardian eshte pjese e Grupi ...

                                               

Aziz pashë Vrioni

Leu ne Berat, i biri i Hysejn pashe Vrionit dhe Merush hanem Toptanit. Pinjoll i oxhakut Vrioni, familje e rendesishme çifligaresh me prona ne Berat, Fieri dhe Myzeqe te mundesuara qe ne kohen e Perandorise Osmane. Mbaroi studimet ne Universiteti ...

                                               

Sabah (gazetë)

Sabah eshte nje gazete e perditshme turke, me nje tirazh prej rreth 330.000 qe nga viti 2011. Emri i saj do te thote "mengjes" ne arabisht. Gazeta u themelua ne Izmir nga Dinç Bilgin me 22 prill 1985. Ne vitin 2007, qeveria e kryeministrit turk R ...

                                               

Korkmaz Yiğit

Korkmaz Yiğit eshte nje biznesmen turk. Ai e beri pasurine e tij ne ndertim dhe u zgjerua ne financa dhe media, por ra me shpejtesi nga hiri ne vitin 1998 kur u zbulua lidhja e tij me figuren e krimit Alaattin Çakıcı.

                                               

Masakra në shkollën fillore Sandy Hook

Me 14 dhjetor 2012, Adam Lanza, 20 vjeç, qelloi per vdekje njezet femije dhe gjashte anetare te stafit te rritur ne Shkollen Fillore Sandy Hook ne Newtown, Connecticut. Ai vrau nenen e tij, Nancy Lanza, ne shtepine e tyre afer Newtown para se te ...

                                               

Windows XP

Windows XP eshte nje familje e sistemeve operative 32 dhe 64 bit, e cila prodhohet nga Microsoft per PC. Ne grupin e kompjutereve qe perdorin Windows XP jane desktopet, laptopet dhe kompjuterat Media Center. Emri "XP" nenkupton fjalen eXPerience ...

                                               

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë (muzika)

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Pare eshte nje kolone zanore filmike ne filmin e vitit 2010 me te njejtin emer, shkruar dhe dirigjuar nga kompozitori francez i filmit Alexandre Desplat. Albumi u nominua per çmimin IFMCA 2010 per Muzik ...

                                               

Microsoft Windows

Microsoft Windows eshte emri i sistemit operativ nga Microsoft-i per personal computer. Qe ne vitin 1985 lancohet versioni Windows 95 dhe dominon ne treg, si sistemi operativ per komjuteret per perdorim personal. Ne vitin 2004 Microsoft kishte 90 ...

                                               

Bulbasaur

Bulbasaur, i njohur si Fushigidane Ne Japoni,eshte nje specie ne Nintendo Pokemon dhe ekskluzivitet Game Freaks. Dizajnuar nga Ken Sugimori, emri i tij eshte nje kombinim i fjales "bulb" dhe "dinosaur", dhe eshte emri ne njejesin dhe shumesin e s ...

                                               

Keqinformimi rreth pandemisë së COVID-19

Pandemia e semundjes se koronavirusit 2019 ka shkaktuar nje numer te madh te teorive te konspiracionit dhe keqinformimit rreth asaj se ku ka filluar pandemia, sa serioze eshte dhe parandalimin, diagnostikimin dhe trajtimin.

                                               

Jeangu Macrooy

Jeangu Macrooy eshte nje kengetar-kantautor surinamez. Ai jeton ne Holande qe nga viti 2014. Muzika e Macrooy mund te pershkruhet me se miri si shpirt modern. Publiku i tij eshte ne Holande, Surinam dhe gjithnje me shume ne Belgjike, France dhe G ...

                                               

Qarqet e Spanjës

Ne Spanje zakonisht dhe historikisht, disa komunitete autonome jane ndare ne qarqe. Disa rrethe kane nje status te percaktuar qarte, e rregulluar me ligj dhe madje edhe keshillat e tyre te rretheve kane disa kompetenca. Emertimi spanjisht "comarc ...

                                               

Lista e librave shqip: B

Building an Independent Media in Kosova – Ngritja e Mediave te Pavarura ne Kosove, autor Daut Dauti Breznite Libohova ne shekuj, shkruar nga Ajet Libohova, Tirana, 2003. Bektash Zite - 40 vjet gazetar me pene ne dore, shkruar nga Zihni Haskaj, Ti ...

                                               

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (muzika)

Harry Potter dhe Dhoma te Fshehtave: Original Motion Picture Soundtrack eshte kolona zanore filmike ne filmin e vitit 2002 me te njejtin emer, kompozuar nga John Williams dhe dirigjuar nga William Ross. Muzika fillimisht ishte menduar te drejtohe ...

                                               

Hersi Matmuja

Hersjana Matmuja. E lindur ne Kukes vjen ne Tirane ne moshen 8-vjeçare dhe angazhohet ne Qendren Kombetare Kulturore te Femijeve, nga ku ngjitet me korin e femijeve ne korin e operes" Don Zhuani”. Me pas, vazhdon studimet per Kanto ne Liceun Arti ...

                                               

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut

Mbreteria e Bashkuar e Britanise se Madhe dhe Irlandes Veriore Anglisht: United Kingdom of Great Britain and Northen Ireland UK), shpesh e njohur si Mbreteria e Bashkuar, ose Britania eshte nje vend ishullor i pavarur, i cili gjindet afer bregdet ...

                                               

Enët e gjakut

Ene gjaku quhet nje strukture ne forme gypi ne te cilen qarkullon gjaku. Te gjitha enet e gjakut se bashku formojne Sistemin e qarkullimit te gjakut. Ne kushte normale enet e gjakut e transportojne gjakun prej zemres ne periferi dhe e kthejne ate ...

                                               

Komuna e Drugovës

Komuna e Drugoves ishte komune qe shtrihet ne pjesen ishte komune qe shtrihet ne pjesen jugperendimore te Maqedonise. Qendra e komunes ishte Drugove. Ne vitin 2013, ajo u bashkua me komunen e Kerçoves.

                                               

BBC

British Broadcasting Corporation, ose shkurt BBC eshte rrjeti me i madh transmetues ne Bote. Numeron mbi 28.500 punetore dhe ka nje buxhet vjetor prej £4 miliarde. E themeluar me 18 tetor 1922 me emrin British Broadcasting Company Ltd, me pas i e ...

                                               

Addys Mercedes

- Latin House, Ragga, Deep House - Cry It Out Guido Craveiro - Media Luna Esa Voz 4tune twins - Media Luna Afro D Mercedes Andry Nalin - Media Luna Cha Ka Cha Ramon Zenker - Media Luna Mundo Nuevo Tony Brown - Media Luna Oye Colombia 4tune twins ...

                                               

Diana Çuli

Eshte diplomuar per Filozofi, Universiteti i Tiranes, me 1973. Pas diplomimit ka punuar si redaktore ne gazeten Drita, dhe ne gazeten franko-shqiptare Les letteres albanaises. Ne 1990 dhe ju bashkua partise Social Demokrate te Shqiperise. Qe nga ...

                                               

Bashkësia Shqiptare e Kebekut në Montreal

Bashkesia Shqiptare e Kebekut ne Montreal eshte e legalizuar nga ligji i Asamblese Kombetare te Quebec-ut dhe selin e saj e ka ne Montreal, Quebec. Perndryshe bashkesia ka statutin ne te cilin eshte perkufizuar perdorimi i gjuhes zyrtare Shqipja, ...

                                               

Shejnaze Juka

Shejnaze Juka veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtar ne rezistencen shqiptare. Me 21 shkurt 1974 Presidiumi i Kuvendit Populor i jep titullin "Heroine e Popullit".

                                               

Ilir Meta

Ilir Rexhep Meta eshte politikan shqiptar, ka qene minister, kryeminister, kryetar i partise Levizja Socialiste per Intergrim, kryetar i Kuvendit dhe qe me 24 korrik 2017 President i Republikes se Shqiperise. Meta eshte qe prej 15 viteve deputet ...

                                               

Jonila Godole

Jonila Godole eshte studiuese e shkencave te komunikimit, pedagoge prane Departamentit te Gazetarise dhe Komunikimit, Universiteti i Tiranes, prej vitit 2005, shkrimtare, perkthyese e letersise gjermane. Prej vitit 2014, eshte themeluese dhe drej ...

                                               

Despised Icon

Despised Icon eshte nje grup muzikor nga Montreal ne Quebec te Kanade. Deri tani, grupi publikoi kateri albume te cilat nganjehere kane qene te perfaqesuar ne toplista. Grupi perbehet nga Steve Marois, Eric Jarrin, Ben Landreville, Alexandre Eria ...

                                               

Stick to Your Guns

Stick to Your Guns eshte nje grup muzikor nga Orange County ne California te ShBA. Deri tani, grupi publikoi kateri albume dhe nje EPs resp. singles te cilat nganjehere kane qene te perfaqesuar ne toplista. Grupi perbehet nga Jesse Barnett, Chris ...

                                               

Nightwish

Tarja Turunen - kengetar kryesor 1996–2005 Jukka Nevalainen - bateri 1997-2019 Samppa Hirvonen - bas kitare 1997 vetem neper live Anette Ozlon - kengetar 2007-2012 Marjaana Pellinen - kengetar dhe tastiere 1997 vetem neper live Sami Vänskä - bas ...

                                               

Hua Mulan

Hua Mulan eshte nje heroine popullore legjendare nga epoka e dinastive veriore dhe jugore te historise kineze. Sipas legjendes, Mulan zuri vendin e babait te saj te moshuar ne rekrutimin e ushtrise duke u maskuar si burre. Pas sherbimit ushtarak ...

                                               

Lucija Garuta

Lucija Garuta lindi ne Riga. Nga viti 1919 deri ne vitin 1925, ajo studioi ne Konservatorin Letonez me profesorin Jazeps Vitols piano dhe te tjere perfshire Jānis Mediņš, Jekabs Mediņs dhe Jekabs Karkliņs. Gjate studimeve te saj, ajo ishte pianis ...

                                               

Shkatërrimi i trashëgimisë shqiptare në Kosovë

Gjate periudhes se sundimit jugosllav ne Kosove, ndaj trashegimise arkitekturore qe u perkiste shqiptareve te Kosoves u tregua nje perçmim i institucionalizuar dekada para luftes se fundit te shekullit te 20-te. Shume objekte kulturore te shqipta ...

                                               

Paolo Maldini

Paolo Cesare Maldini eshte nje ish futbollist profesionist italian i cili luajti si mbrojtes i majte dhe qender mbrojtes per klubin italian Milan dhe kombetaren italiane. Ai konsiderohet gjeresisht si nje nga mbrojtesit me te mire te gjitha koher ...