ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 74
                                               

Ayami Kojima

Ayami Kojima eshte nje artiste japoneze. Ajo punon si dizajnere e personazheve ne video lojera dhe eshte e njohur per punen e saj ne video lojen Castlevania. Ajo do te punoje ne artin e paketimit per kopjet fizike te lojes Bloodstained: Ritual of ...

                                               

Raiden Fighters 2

Raiden Fighters 2: Operation Hell Dive eshte nje loje arcade e llojit Shoot em up, zhvilluar dhe publikuar nga Seibu Kaihatsu ne vitin 1997 si pjese e serive Raiden. Raiden Fighters 2 eshte seria e dyte ne serine e lojrave Raiden Fighters dhe ser ...

                                               

Dynablaster

Dynablaster e njohur ne origjinalin e saj si Bomberman Japoni dhe Atomic Punk ShBA) eshte nje loje arcade tip pazel ose tipi i lojrave labirint zhvilluar nga Irem nen lejen e Hudson Soft firma qe mban licencen e lojrave seri me te njejtin titull, ...

                                               

Age of Empires II: The Age of Kings

Age of Empires II: Age of Kings eshte nje loje video strategji ne kohe reale e zhvilluar nga Ensemble Studios dhe botuar nga Microsoft. Leshuar ne vitin 1999 per Microsoft Windows dhe Macintosh, kjo eshte loja e dyte ne serine e Age of Empires. N ...

                                               

Tekken 3

Tekken 3 eshte nje loje luftarake, kesti i trete ne serine Tekken. Ajo u leshua ne Arcade ne Mars 1997, dhe per PlayStation ne 1998. Versioni origjinal i Arcade i lojes u leshua ne 2005 per PlayStation 2, si pjese e modalitetit Arcade History te ...

                                               

Hitman

Hitman eshte seri e lojerave kompjuterike e krijuar/zhvilluar nga kompania daneze IO Interactive. Seria eshte ne dispozicion per PC si dhe per disa konsola te video lojerave, duke perfshire Nintendo GameCube, PlayStation 2, Xbox, dhe Xbox 360. Se ...

                                               

Demoskena

Demoskena eshte subkulture e artit kompjuterik e specializuar ne prodhimin e demove, te cilat jane prezantime audio-vizuale jo interaktive qe zhvillohen drejtpersedrejti ne kompjuter. Qellimi kryesor i ketyre demove eshte tregimi i shkathtesive p ...

                                               

Brothers in Arms 3: Sons of War

Brothers in Arms 3: Sons of War eshte nje video loje e vitit 2014 me gjuajtes personi i trete te epokes se Luftes se Dyte Boterore e zhvilluar dhe botuar nga Gameloft. U leshua me 17 dhjetor 2014 per IOS, Android, Windows Phone. Loja sherben si n ...

                                               

Final Fantasy VIII

Final Fantasy VIII, eshte nje loje RPG e krijuar nga firma Squaresoft dhe lansuar per PlayStation dhe Microsoft Windows per PC. Kjo eshte loja e dyte e serive Final Fantasy qe eshte leshuar per konsolen PlayStation dhe eshte e dyta loje e leshuar ...

                                               

Parku

Parku eshte nje zone me hapesire natyrale ose gjysme natyrale e mbjellur me bime dhe qe sherben per kenaqesi dhe rekreacion njerezor ose per mbrojtjen e jetes se eger ose habitatit natyrore. Parqet urbane jane hapesira te gjelberta te caktuara pe ...

                                               

Hanafuda

Hanafuda eshte nje stil letrash japoneze qe perdoren per te luajtur nje larmi lojerash. Hanafuda perkthehet ne "letra lule". Emri gjithashtu i referohet disa lojerave te luajtura me letra. Ka dymbedhjete lloje te letrave, qe perfaqesojne muajt e ...

                                               

Hans Kristian Andersen

Hans Kristian Andersen, i quajtur H.C. Andersen ne Danimarke, ishte nje autor danez.Edhe pse ishte shkrimtar i disa dramave,kujtimeve udhetimesh, romaneve dhe poezive, ai mbahet mend me se shumti per perrallat e tij. Perrallat e Andersenit, te pe ...

                                               

Maks Frish

Max Rudolf Frisch ishte nje Zviceran shkrimtar dhe arkitekt. Me teatrin copa, te tilla si Biedermann dhe arsonists, apo Andorra, si dhe me tij tre romanet e madhe Stiller, Homo faber dhe Mein Emrin sei Gantenbein arritur te Fresket te nje audienc ...

                                               

Loja Xhirga

Loja Xhirga eshte lloj kuvendi i parise afgane ne te cilen te derguarit e fiseve ulen ne rreth ne nje ode dhe fillojne bisedimet ne forme te bejteve. Tani Loja Xhirga eshte parlamenti i Afganistanit. Fjala Loja e ka kuptimin kryekeput te fjales s ...

                                               

Loja e shotave

Loja e shotave eshte nje loje argetuese-provuese e aftesive te peshkimit. Zakonisht kjo loje luhet gjate festave te qytetit ne Gjermani dhe sigurisht edhe ne vende tjera. Zanafilja e saj si duket gjendet ne ShBA diku ne kohen e fillimit te indust ...

                                               

Captain America and the Avengers

Captain America and the Avengers eshte nje loje arcade e tipit beat em’ up dhe shooter prodhuar nga Data East ne vitin 1991 dhe publikuar po nga Data East dhe Mindscape. Inc. Loja me disenjator Hidenobu Ito, perfshin personazhe te njohura te Marv ...

                                               

Final Fantasy III

Final Fantasy III eshte nje loje RPG e krijuar, zhvilluar dhe publikuar nga Squaresoft. Per here te pare doli ne shitje ne 1990 per konzolen NES. Si nje loje shume e vjeter, Final Fantasy III eshte loja e pare RPG qe paraqiti nje sistem nderrimi ...

                                               

Loja e kujtesës

Loja e kujteses roman, Autori: Leka Skendaj. Botuesi: Toena. Faqet e librit 200. Te ndihesh e dashuruar, e deshiruar nga dikush qe s’eshte partneri yt a eshte valle mekat? Çfare e josh me teper nje mashkull provokimi femeror apo inteligjenca e sa ...

                                               

Shock Troopers: 2nd Squad

Shock Troopers: 2nd Squad ne shqip Shok Trupers: Skuadra 2 eshte nje loje arcade e tipit shoot em’ up prodhuar nga Saurus dhe shperndare nga SNK nen lojerat Neo-Geo. Loja eshte prodhuar ne vitin 1998 dhe ndjek lojen e saj paraardhese Shock Troope ...

                                               

Captain Commando

Captain Commando eshte nje loje arcade nga Capcom e llojit beat em’ up. Loja u publikua ne vitin 1991 nga po e njejta firme. Loja zhvillohet ne qytetin fiktiv te Metro City, ne vitin 2026 kur krimi ka dale jashte kontrollit. I perket Kapitenit Ko ...

                                               

Brave Soul

Brave Soul eshte nje loje RPG dhe Simulacjon per Microsoft Windows, e zhvilluar nga Crowd ne gjuhen japoneze dhe e perkthyer ne anglisht nga Pech Princess. Loja mund te luhet ne kompjuterat me Windows 9800 dhe Windows Vista. Loja ka nje limit mos ...

                                               

Loja, shembja e qiellit

Loja, shembja e qiellit Gjinia: Roman. Autori: Bashkim Shehu. Shtepia botuese: "Toena". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 232. ISBN 978-99943-1-881-0 Mbi librin Drama psikologjike e nje te riu ne nje raport problematik me autoritetin ateror, me ...

                                               

Final Fantasy

Final Fantasy eshte seria e shume-njohur e lojrave RPG te prodhuara dhe zhvilluara nga Square Co. Ltd. Lojrat seri te Final Fantasy jane konsideruar si lojrat qe kane me shume fame ne te gjithe globin, ku jane prodhuar shume lojra per konzola, pe ...

                                               

Mbretëresha (lojëra me letra)

Mbreteresha eshte nje loje me nje fotografi te nje gruaje ne te. Ne shume gjuhe evropiane, mbreti dhe mbreteresha fillojne me te njejten leter, keshtu qe kjo e fundit shpesh quhet dame ose variacione te saj. Ne kartat franceze te lojes, radhitja ...

                                               

Gin rummy

Gin rummy eshte nje loje me dy lojtare me letra e krijuar me 1909 nga Elwood T. Baker dhe djali i tij C. Graham Baker. Eshte nje variant i rummy. Ajo ka gezuar popullaritet te gjere si loje shoqerore ashtu edhe loje bixhozi, veçanerisht gjate mes ...

                                               

Gjuha Paleo-Sarde

Eshte definuar arvareshu, gjuha sarde para-latine apo edhe proto sardenjase nga dijetaret te cilet mbeshtesin origjinen ilire. Ky eshte gjuhe qe eshte zhdukur ne fundit ne brendesi te Sardenjes. Proto-sardenjas ilire perkiste familjes etrusk gjuh ...

                                               

Asi

Asi eshte nje karte qe ne kuverten standarde franceze, ka nje simbol te nje kostum te vetem qe gjendet ne mes te kartes, ndonjehere te medha dhe te zbukuruara, sidomos ne rastin e Asit te maçeve. Kjo zbukurim ne As e maçeve filloi kur mbreti Jame ...

                                               

Dy Maji – festë e krenarisë kombëtare

Me rastin e 5-vjetorit te shpalljes se Komunes se Likoves, zone e lire e Ushtrise Çlirimtare Kombetare Dy maji – feste e krenarise kombetare. 2 maji - embleme e lavdise dhe heroizmit te Ushtrise Çlirimtare Kombetare. Dite e shenuar per luftetaret ...

                                               

Dita e punëtorëve

Ne shume vende te botes perkujtohet me 1 maji, dita e punetoreve. Dita e Punes, ose Festa e Punetoreve, eshte nje feste qe festohet me 1 maj te çdo viti, e cila synon te kujtoje angazhimin e levizjeve sindikale dhe veshtrimin ekonomik-social te p ...

                                               

Zef Skiro Di Maxho

Zef Skiro Di Maxho, ose Zef Skiro Maji, eshte nje poet, dramaturg, shkrimtar, gazetar, perkthyes, eseist, atdhetar shqiptar e Italise, perfaqesuesi me i shquar bashkekohor i letersise arbereshe-shqiptare.

                                               

2 Maj

1918 - General Motors blen Chevrolet Motor Company te Delaware 1953 – Mbreti Husein zyrtarisht u be mbret i Jordanise. 1908 - Nje grup atdhetaresh formuan ne Elbasan shoqerine "Aferdita", e cila krijoi edhe grupin e bandes se qytetit, ndersa kish ...

                                               

Marrëdhëniet mes Kosovës dhe Sllovenisë

Marredheniet Kosove-Slloveni jane marredhenie te jashtme ndermjet Kosoves dhe Sllovenise. Kosova e shpalli pavaresine e saj nga Serbia me 17 shkurt 2008 dhe Sllovenia e njohu ate me 5 mars 2008. Marredheniet diplomatike u krijuan me 8 prill 2008. ...

                                               

Johannesburg

Johannesburg eshte qyteti me i madh ne Afriken e Jugut. Eshte kryeqyteti i provinces Gauteng, e cila eshte provinca me e pasur ne Afriken e Jugut. Qyteti u themelua me 1886.

                                               

Përfaqësuesja kosovare e futbollit

Perfaqesuesja kosovare e futbollit perfaqeson Republiken e Kosoves ne futbollin per meshkuj. Eshte kontrolluar nga Federata e Futbollit te Kosoves, organi qeverises i futbollit ne Kosove. Kosova ka qene anetar i UEFA-s dhe FIFA-s qe nga maji 2016 ...

                                               

Bahri Oruçi

Bahri Oruçi ishte kryeminister i Krahines Socialiste Autonome te Kosoves nga maji i vitit 1978 deri ne maj te vitit 1980.

                                               

13 Dhjetor

1996 - Kofi Annan u zgjodh Sekretari i Pergjithshem i Kombeve te Bashkuara. 1941 - LDB: Hungaria dhe Rumania i shpallen lufte ShBA-ve. 1982 - Termet i fuqishem gjashte balle,sipas shkalles Rihter, viktimizon 3000 veta dhe plagos 2000 te tjere ne ...

                                               

Uindhuk

Gjate muajve te veres, ditet jane te nxehta, ndersa netet jane te ftohta. qershori, korriku dhe gushti jane muajte te dimrit, ku bie pak shi ose asnjehere. Temperatura minimale ne dimer arrijne mes −5 dhe 18 °C. Netet jane zakonishte te ftohta.

                                               

Siera Leone

Republika Siera Leone ndodhet ne pjesen perendimore te Afrikes dhe ne pjesen perendimore te vendit gjendet dalja ne Oqeanin Atlantik. Kufirit tokesor i kesaj Republike pershkohet nga kufiri me dy shtete fqinje, ne pjesen veriore me Guinejen dhe n ...

                                               

Video copa

Video copa apo barbarizmi Video clip eshte nje cope e xhiruar ne shirit filmi qe i bashkengjitet tonit te nje kenge dhe emitohet se bashku me te ne stacione televizve apo mekanizma te ndryshem si Video intepretuesit.

                                               

Google Video

Google Video eshte motor kerkimi per shperdarje falas te video copeve, sherbim i kompanise Google Inc. Ky motor kekrimi lejon qe çdokush te ngarkoje video copa ne serveret e Google-s dhe cdo kushe ti shikoje dhe shkarkoje ato copa. Gjithashtu dis ...

                                               

Tekila (video copë)

Tekila eshte nje video cope e kengetares shqiptare te njohur me pseudonimin Çiljeta. Video copa eshte e bazuar ne kengen argetuese verore dhe paraqet skena te vashes se deshperuar nga i dashuri qe argetohet me Tekila ne Plazhe.

                                               

Video inçizuesi

Video inçizuesi ose Video regjistruesi ose Video dokumentuesi apo termi me i perhapur nder shqiptarte "Videorekorderi" eshte nje vegel elektrike me anen te cilave, ne videokaseta behet rexhistrimi i filmit qe me pare eshte xhiruar. Videorexhistro ...

                                               

Tirona (video)

Tirona eshte nje video cope e grupit shqiptar nga Shqiperia West Side Family. Video copa eshte e bazuar ne kengen lirike me te njejtin titull dhe ne te pershkruhet skena nga jeta e perditeshme e Tiranes.

                                               

Video teksti

Video tekst eshte nje forme e komunikimit qe perdoret per te shpernda lajmet ne forme shkronjash e grafike ne Televizore. Kjo forme e komunikimit behet ne Televizoret duke e shtypur susten perkatese per ftesen e Video tekstit. Zakonisht permbajtj ...

                                               

Lista e video copave

Lista e Video copa per te cilat ka artikuj ne Wikipedia. Ku ka me mire se me qene shqiptar Proud To Be Albanian Hip-Hop Shqip Sa te deshta Tekila video cope Dridhe Tirona Kur e di se nuk di Ndodhemi Parajsa video cope Mendoja çdo gje merr fund pa ty

                                               

DVD

DVD eshte nje medium per inçizimin e imazheve levizese dhe vidio dhe duket si CD, por ka me shume kapacitet dhe ka dal si zevendesues i VHS. DVD me se shumti perdoren per filma artistik.

                                               

Pokémon (seritë e video lojrave)

Pokemon eshte nje seri e lojrave video e zhvilluar nga Game Freak dhe Creatures Inc. dhe publikuar nga Nintendo, si pjese ekskluzive e mediave Pokemon. Per here te Pare te leshuar ne vitin 1996 ne Japoni per Game Boy, seria kryesore e lojrave te ...

                                               

Ku ka më mirë se me qenë shqiptar

Ku ka me mire se me qene shqiptar apo kush m ka faj qe jam shqiptar eshte nje video cope e grupit shqiptar nga Kosova Asgje Sikur Dielli. Ky eshte video copa e pare e animuar e nje kenge te ketij grupi. Ne kete cope filmi behet reflektimi i kenge ...

                                               

Underworld

Underworld eshte bend elektronik anglez, dhe emri kryesor me te cilin Karl Hyde dhe Rick Smith kane inçizuar muzike qe nga viti 1980. Pas lansimit te dy albumeve synthpop, ata u koncentruan ne zhanrin electronica, duke u bere nje nder bendet me i ...

                                               

Unreal Tournament

Unreal Tournament eshte loje kompjuterike e zhanrit first-person shooter, e prodhuar nga Epic Games dhe Digital Extremes. U publikua ne vitin 1999 nepermes GT Interactive. Nga ana retrospektive, loja gjithashtu u quajt edhe UT1999 apo UT Classic ...