ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 69
                                               

Treni

Treni eshte nje forme e transportit hekurudhor qe perbehet nga nje seri mjetesh te lidhura qe zakonisht kalojne pergjate nje shtegu hekurudhor per te transportuar pasagjere ose ngarkese mallrash. Fjala "tren" vjen nga frengjishtja e vjeter, trahi ...

                                               

Kujtim Bejtullahu

Kujtim Bejtullahu lindi me 29 maj 1953 ne Ferizaj. Shkollimin e kreu ne Prishtine. Ne RTP nga viti 1974 ne vendin e punes ndriçues, kurse me vone u avansue ne baze te talentit ne asisten te kameres me vone edhe xhirues filmik-drejtor i fotografis ...

                                               

Licenca MIT

Licenca MIT eshte nje licence me softuar te lire me origjine ne Massachusetts Institute of Technology. Kjo eshte nje licence me softuar te lire, qe do te thote se ajo lejon riperdorimin brenda softuerit pronesor duke dhene te gjitha kopjet e soft ...

                                               

Muharrem Fejzo

Muharem Fejzo lindi ne Starje/Kolonje - Shqiperi ne date 24 Maj 1933, skulptor, skenograf i operash, grimior filmi, piktor, regjisor i estrades, poet, autor dramash, aktor teatri, aktor filmi, regjisor i filmave televiziv, regjisor i filmave doku ...

                                               

Hekurudha Durrës–Tiranë

Hekurudha Durres–Tirane eshte nje linje hekurudhore e gjate 38 km e cila bashkohen dy qytetet me te medha ne Shqiperi: Durresin dhe Tiranen. Hekurudha lidhet ne gjysme te rruges ne Vore me linjen hekurudhore Shkoder-Vore dhe ne Durres me linjen D ...

                                               

Shenjat e Urdhërave të Prera

Shenjat e urdherave te prera kane forme rrethore dhe vendosen ne ate vend ku hyjne ne funksion. Perjashtim nga forma rrethore bejne shenjat kryqezim i rruges me rrugen me perparesi kalimi e cila ka forme trekendeshi dhe vendoset me maje teposhte ...

                                               

Ura

Ura eshte nje objekte i ndertuar qe lidhe dy brigje te nje lugine, lumi apo deti dhe mbi te cilen mund te kalohet. me siguri qe urat e para te ndertuara kane qene urat natyrore dhe pastaj ato nga dora e njeriut te nderuara nga druri. Ura e pare e ...

                                               

28 Maj

1937 - Golden Gate Bridge ne San Francisco, California, hapet zyrtarisht nga Presidenti Franklin D. Roosevelt ne Washington, DC, i cili shtyp nje buton dhe sinjalizon keshtu fillimin e trafikut te makinave mbi ure. 1940 - Lufta e Dyte Boterore: B ...

                                               

Shtatë mrekullitë e botës

Shtate mrekullite e botes jane shtate ndertimet me te bukura te lashtesise. Ne vitin 200 p.e.s Filoni i Bizantit parashtroi listen e permendoreve te kohes, qe me vone u bene te njohura si shtate mrekullite e botes. Lista te mevoneshme perfshijne ...

                                               

Fuxhi

Mali Fuxhi, eshte mali me i larte ne Japoni me 3776 metra lartesi qe gjendet ne pjesen qendrore te ujdheses Honshū te Japonise. Fuxhi eshte edhe vullkan aktiv i cili per here te fundit ka shperthyer nga viti 1707 deri me 1708. Fuxhi gjendet ne pr ...

                                               

Parisi

Parisi ose Parizi eshte kryeqyteti i shtetit te Frances dhe krahines se Île-de-France dhe qyteti me i madh i Frances. Ne tekstet e moçme latine Parisi emerohet edhe Lutetia apo Lutezia. Lumi Sena e ndan qytetin ne nje dy pjese. Pjesa veriore dhe ...

                                               

8 Prill

1957 - U rihap Kanali i Suezit ne Egjipt. 1513 - Juan Ponce de León e shpalli Floriden teritor te Spanjes. 1866 - Itala dhe Prusia u bene aleate kunder Austro-Hungarise. 1899 - Martha Place u be gruaja e pare qe u ekzekutua ne karrige elektrike. ...

                                               

Ekonomia e Egjiptit

Egjipti ne vitin 2007 konsiderohej ekonomia e katert me e madhe ne Afrike. Egjipti konsiderohej nje vend ne zhvillim. Aktiviteti ekonomik eshte i vendosur kryesisht pergjate Nilit. Burimet kryesore ekonomike te Egjiptit jane: nafta, metalet, turi ...

                                               

Kajro

Kajro ose Kairo arabisht القاهرة/ al-Qāhirah eshte kryeqyteti i Egjiptit. Paralajmerimet e para te modernizimit te Kairos si kryeqytet u be ne kohen e administrimit te Mehmet Aliut i cili lidhi me hekurudhe Kairon me Aleksandrine ne vitin ne 1851 ...

                                               

9 Prill

1999 - U vra presidenti i Nigerise, Ibrahim Baré Maïnassara. 1939 - Marian Anderson kendoi tek "Memoriali i Linkolnit", pasi nuk iu lejua te kendonte tek halla "Vajzat e Revolucioneve Amerikane. 1991 - Gjeorgjia u pavaresua nga Bashkimi Sovjetik. ...

                                               

Demografia e Egjiptit

Vleresohet se Egjipti ne korrik te viti 2009 ka pasur 83.082.869, i cili radhitet ne vendin e 16 per nga numri i popullsise ne bote, dhe i shteti i trete ne Afrike. Kryeqyteti i tij eshte Kairo, i cili me rrethine ka 17.8 milione banore. Egjipti ...

                                               

17 shkurt

Festa ne Kosove 1947 - Zeri i Amerikes filloi radio transmetimin ne Bashkimin Sovjetik. 1992 - Gjyqi ne Milwaukee, Wisconsin denoi vrasesin serial Jeffrey Dahmer me burgim te perjetshem. 1982- Formohet organizata" LEVIZJA PER REPUBLIKEN SHQIPTARE ...

                                               

Vëllazëria Myslimane

Shoqata e Vellazerise Myslimane i njohur shkurt si Ihvanul Muslimin, eshte organizate synite themeluar nga dijetari Hasan el-Bena ne vitin 1928. Ne vitin 2012 sponzoroi partite e zgjedhura politike ne Egjipt pas Revolucionit te 25 janarit te viti ...

                                               

Egjipti

Egjipti, zyrtarisht i njohur si Republika Arabe e Egjiptit, eshte vend kryesisht ne Afriken e Veriut, ndersa Gadishulli i Sinait, si pjese e tij, gjendet ne Azi. Ne kete menyre, Egjipti eshte vend transkontinental, dhe konsiderohet te jete nje fu ...

                                               

Evropa Jugore

Evropa Jugore eshte pjese jugore e kontinentit te Evropes, ne basenin e Detit Mesdhe. Evropa Jugore perbehet prej tre gadishujve: Ballkanik, Apenin dhe Pirinej, si dhe shume ishujve qe gjenden prane tyre. Evropa Jugore eshte kuptim me i gjere se ...

                                               

Loni Logori

Loni Logori lindi ne vitin 1871 ne Korçe atehere ne Vilajetin e Manastirit, Perandoria Osmane. Ai emigroi ne Egjipt ne moshen 13 vjeçare, ku atje diplomoi ne nje shkolle franceze Lycée Français dAlexandrie. Ai arriti te kete kontakte me komunitet ...

                                               

Halepi

Halepi ose Alepo eshte nje qytet ne Siri, qe sherben si kryeqyteti i Rajonit te Halepit dhe eshte qyteti me i populluar sirian. Me nje popullsi zyrtare prej 4.6 milione ne vitin 2010, Halepi ishte qyteti me i madh sirian para Luftes Civile Sirian ...

                                               

Familja Rothschild

Familja Rothschild eshte nje dinasti evropiane me origjine hebreje gjermane qe themeloi filiale financiare dhe bankash nga fundi i shekullit te 18-te. Pese vellezerve te deges austriake iu dha perjetesisht titulli baron ne Perandorine Habsburg pr ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1993

President - F. W. de Klerk 1989–1994 Afrika e Jugut - Republika e Afrikes Qendrore President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 André Kolingba 1981–1993 Timothée Malendoma 1992–1993 Enoch Derant Lakoué 1993 Kryeminister - Jean-Luc Mandaba 1993–1995 B ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1995

Afrika e Jugut - President - Nelson Mandela 1994–1999 Gabriel Koyambounou 1995–1996 Jean-Luc Mandaba 1993–1995 President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Kryeminister - Republika e Afrikes Qendrore Mokdad Sifi 1994–1995 Kryeminister - Kryetari i Sh ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1994

Nelson Mandela 1994–1999 F. W. de Klerk 1989–1994 President - Afrika e Jugut - President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Jean-Luc Mandaba 1993–1995 Liamine Zéroual 1994–1999 Kryetari i Shtetit - Algjeria ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1998

President - Nelson Mandela 1994–1999 Afrika e Jugut - Kryeminister - Michel Gbezera-Bria 1997–1999 President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Republika e Afrikes Qendrore Kryetari i Shtetit - Liamine Zéroual 1994–1999 Kryeminister - Smail Hamdani 1 ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1996

President - Nelson Mandela 1994–1999 Afrika e Jugut - Gabriel Koyambounou 1995–1996 President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Jean-Paul Ngoupandé 1996–1997 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Kryetari i Shtetit - Liamine Zéroual 1994–1999 ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1997

Afrika e Jugut - President - Nelson Mandela 1994–1999 Republika e Afrikes Qendrore President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Kryeminister - Michel Gbezera-Bria 1997–1999 Jean-Paul Ngoupandé 1996–1997 Kryetari i Shtetit - Liamine Zéroual 1994–1999 ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1999

Nelson Mandela 1994–1999 Afrika e Jugut - President - Thabo Mbeki 1999–2008 Kryeminister - Anicet Georges Dologuélé 1999–2001 Michel Gbezera-Bria 1997–1999 Republika e Afrikes Qendrore President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Liamine Zéroual 1994 ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1992

President - F. W. de Klerk 1989–1994 Afrika e Jugut - Republika e Afrikes Qendrore President - André Kolingba 1981–1993 Mohamed Boudiaf 1992 Chadli Bendjedid 1979–1992 Kryetari i Shtetit - Algjeria Ali Kafi 1992–1994 Kryeminister - Belaid Abdessa ...

                                               

Sony Pictures

Sony Pictures Entertainment Inc. eshte nje kompani argetuese amerikane qe prodhon, blen dhe shperndan filma argetuese neper platforma te shumefishta, qe ben pjese e kompanis japoneze Sony.

                                               

Sony (kthjellim)

Termi Sony perdoret per: Sony - kompani e paisjeve elektronike Po ashtu gjate bisedave tingellon ngjashem me: Soni - pseudonim i nje kengetareje nga Shqiperia Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Sony kthjellim. Nese nje lidhje e b ...

                                               

Sony Xperia E2

Sony Xperia E2 eshte nje smartphone me LTE dhe qe do te jete me i perballueshem ne çmim per perdoruesit. Ndryshe nga Sony Xperia E, E2 do te kete lidhje LTE, ose te pakten, kjo deklarohet. Nuk ka shume te dhena per pajisjen deri tani por gjithses ...

                                               

PlayStation 3

PlayStation 3, eshte pasardhes i konsoles Playstation 2 prej firmes Sony. Sony e ka liruar Playstation 3 ne Ameriken Veriore me daten 17 nentor 2006 dhe ne Japoni me daten 12 nentor 2006. Sony do ta liroje Playstation 3 ne Evrope me 23 Mars 2007.

                                               

PlayStation

PlayStation eshte konzola e defrimit shume popullore e Sonit. Kjo konzole eshte shume e pasur me lojera te cilat zakonisht jane ne formatin CD-Rom dhe kjo konzole perdor 32 bit MIPS CPU.

                                               

Gaikai

Gaikai eshte nje kompani qe ofron teknologji per shikimin e video lojerave me rezolucione te larte online. Kompania eshte themeluar ne vitin 2008 dhe eshte blere ne vitin 2012 nga Sony Computer Entertainment. Teknologjia qe ofron ka nje sere apli ...

                                               

Blue-ray Disk

Blu-Ray eshte nje format per ruajtje digjitale te informacionit video dhe lojrave te ndryshme. Ky format mbeshtetet nga Sony qe synon ta perdore ate si pjese integrale ne Playstation 3. Teknologjia e "djegjes" apo "shkruarjes" burn ne nje CD apo ...

                                               

7 maj

2010 - Partia opozitare Konzervative fitoi shumicen e votave ne zgjedhjet parlamentare ne Britanine e Madhe, por jo edhe shumicen. 1946 - Eshte themeluar kompania Tokyo Telecommunications Engineering, e cila ma vone njihet me emrin: Sony. 1663 - ...

                                               

PlayStation Now

PlayStation Now eshte nje sherbim video game i bazuar ne Gaikai dhe i ofruar nga PlayStation. PlayStation Now ofron lojerat ne pajisje si telefona, televizore, PlayStation 3, PlayStation Vita dhe PlayStation 4. Ky sherbim eshte anunçuar me date 7 ...

                                               

PlayStation Portable

Sistemi software "PSP" gjitheashtu mund te lexoje lojera fale nje lloj disku te veçante te quajtur umd disk.Ky disk, ka nje kapacitet prej 2GB.Lojerat per psp kane disa grafike te shkelqyer 3 ose 2 dimensional. Ggjitheashtu, ne kohet e fundit, po ...

                                               

IDGAF

IDGAF eshte nje kenge e kengetares angleze me origjine shqiptare Dua Lipa nga albumi i saj fillestar i studios. Ajo u leshua ne radio hit bashkekohore ne Mbreterine e Bashkuar me 12 janar 2018 si tekja e nente dhe e fundit e albumit. Kenga arriti ...

                                               

Columbia Pictures

Columbia Pictures Industries, Inc. eshte nje kompani prodhimit te filmit dhe televizionit, dhe pjese te Columbia TriStar Motion Picture Group, e cila takon te Sony Pictures Entertainment. Studio, e themeluar ne vitin 1918 si Cohn-Brandt-Cohn Shit ...

                                               

Brunei

Brunei - zyretarisht Shteti i Bruneit Vend i Paqes, eshte shtet ne Azine Juglindore ne veri te ishullit te Borneo-s. Laget nga deti i Kines se Jugut. Kufizohet ne te gjitha anet me Malajzine perveq Veriut. Ai eshte i ndare ne dy pjese nga Limbag, ...

                                               

5 Gusht

1995 - Knini pushtohet nga Kroacia gjat operacionit Furtuna. Dita festohet si dita e fitores ne Kroaci. 1860 - Carl IV i Suedi-Norvegjise emerohet mbret i Norvegjise, ne Trondheim. 1620 - Anija Mayflower arrin ne Southampton. 1888 - Bertha Benz n ...

                                               

Seleksioni 039

Seleksioni 039 ka qene grup i muzikes se lehte shqiptare i zhanrit rok dhe pop i formuar ne Peje ne vitin 1982. Njihen per bashkepunimet me solisten Deniza Begolli. Kane marrur pjese ne festivalet" Okarinat e Arta”," Akordet e Kosoves” dhe ”Boom ...

                                               

Çartani

Çartani eshte kengetar dhe autor kengesh i njohur. Emri i tij i vertete eshte Judovnik Boshnjaku. Qe ne vogeli u zhvendos nga Tropoja ne qytetin e Durresit. Jeta e tij eshte endrra e pothuajse te gjitheve. Jete mes Luksit, Parase, Makinave me pak ...

                                               

Verbëria e ngjyrave

Verberi e ngjyrave, e njohur edhe si manges e vizion ngjyres, eshte aftesia e ulet per te pare ngjyrat ose per te pare dallimet ne ngjyre. Verberia e ngjyrave mund te beje disa aktivitete arsimore te veshtira. Gjithashtu, blerja e pemeve, zgjedhj ...

                                               

Ishulli i Ponzas

Ponza eshte ishulli me i madh i arkipelagut te ishujve Ponziane. Ishulli i Ponzas gjendet ne Gjirin e Gaetas ne largesi te bregut perendimor te Italise. Si ndarje administrative i perket provinces se Latinas ne Lazio.

                                               

Kultura e Britanisë së Madhe

Origjina e Britanise se Madhe si Union Politik te perbere nga ish-shtete te pavarura ka rezultuar ne ruajtjen e kulturave te ndryshme ne secilin nga shtetet e saj Per me shume shihni artukujt, Kulura e Anglise, Kultura e Skocise, Kultura e Uellsi ...