ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 68
                                               

Vepra 11 (Ismail Kadare)

Vepra 11 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 456. Ne kete vellim perfshihen dy nga romanet me te njohura me te rendesishme te autorit, "prilli i thyer" dhe "Nepunesi i pallatit te endrrave". Te shkruar njeri pas tjetr ...

                                               

Elenor Parker

Elenor Parker eshte nder aktoret me te famshme amerikane te shekullit te shkuar e cila realizoi role te fuqishme kinematografike. Emri i saj filloi te degjohet pas filmit "Vdiqen ne çizme" kushtuar luftes se Gjeneral Kasterit ne nje beteje me ind ...

                                               

Kolë Idromeno

Nikolle Idromeno i njohur gjeresisht si Kole apo Kól Idromeno ka qene artist shumeplanesh si piktor, skulptor, fotograf, butaforist, skenograf, muzikant si dhe arkitekt. Mbahet si i pari perfaqesues i historise se piktures moderne shqiptare. Prej ...

                                               

Jahi Jahiu

Jahi Jahiu lindi ne fshatin Sllubice te komunes se Gjilanit, me 1959, shkollimin fillor dhe te mesem i kreu ne Gjilan, ndersa Fakultetin e Arteve - Dramaturgjia, Universiteti i Beogradit.Jahiu eshte njeri nga pese dramaturget e pare shqiptar.

                                               

Luan Rama (ambasador)

Luan Rama eshte kineast, studjues arti, publiçist, shkrimtar, dhe ka lobuar si ambasador ne Paris, France dhe diplomat kulturor i Shqiperise, duke e perfaqesuar vendin edhe ne UNESCO.

                                               

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (filmi)

Harry Potter dhe Dhoma te Fshehtave eshte nje film i vitit 2002 i zhanrit fantazi me regji te Chris Columbus shperndare nga Warner Bros. Pictures. Shkruar nga Steve Kloves dhe prodhuar nga David Heyman, filmi bazohet te romani me te njejtinn titu ...

                                               

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Pare eshte nje film i zhanrit fantazi i vitit 2010 me regji te David Yates dhe shperndare nga Warner Bros. Pictures. Filmi eshte i pari prej dy pjeseve kinematografike qe bazohen ne romanin me te njejti ...

                                               

Kujtim Gashi

Kujtim Gashi eshte politikan i shquar kosovar, momentalisht deputet ne Kuvendin e Republikes se Kosoves nga radhet e Partise Demokratike te Kosoves. Ai u zgjodh deputet me nje shumice votash ne zgjedhjet e jashtezakonshme te 6 shtatorit te vitit ...

                                               

Kultura në Prishtinë

Prishtina, si kryeqytet i Kosoves, eshte qendra kulturore dhe artistike e zhvillimit te gjithe shqiptareve qe jetojne ne Kosove. Departamenti i çeshtjeve kulturore eshte vetem nje nga segmentet qe i organizon ngjarjet kulturore, te cilat e bejne ...

                                               

Taxi 3

Nje grup i hajdutet e quajtur veten te bandes Santa Claus jane kerdi, dhe policia Marseje jane, si zakonisht, te paafte per te mbajtur lart. Inspektor Gibert luajtur nga Bernard Farcy eshte i hutuar nga nje gazetar kinez Bai Ling shkruar nje hist ...

                                               

Folklori muzikor, isopolifonia & monodia

Folklori muzikor, isopolifonia & monodia Gjinia: Muzike. Autori: Vasil S. Tole. Shtepia botuese: "Uegen". Viti i botimit 2007. Faqet e librit 562. ISBN 978-99943-39-53-2

                                               

Eleni Qirici

Familja e Nikolla Qiricit nga Korça ne vitet 1890 kishte emigruar se bashku me dy djemte e saj, Vasilin dhe Dhimitrin, ne Amerike. Aty hapen nje dyqan, ne te cilin punonte gjithe familja. Por Vasili dashuronte kitaren, e per kete vendosi te largo ...

                                               

Hasani (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Hasani. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Hasani eshte mbiemri i personave ne vijim: Zekirja Nebi Hasan ...

                                               

Besa e kuqe

Besa e kuqe eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1982. Regjia: Piro Milkani, Skenari: Dhimiter Anagnosti, Vath Koreshi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Zef Çoba. Interpretojne Zehrudin Dokle. Kastriot Çaushi. Kelmendi Tinka Kurti. Dila ...

                                               

Gjurmë në dëborë

Ne rajonin kufitar, ushtaret shikojne hapa dhe dyshojne per shkelje te kufirit. Iliri, nje ushtar i regjimentit, fillon te dyshoje tek fshatari Shan Shopeli, i cili meret me gjueti, por qellimi i tij eshte te beje te mundur futjen e nje bande agj ...

                                               

5 Heronjtë e Vigut

Monumenti i "5 Heronjve te Vigut" ne kujtim te heronjve te popullit Ahmet Haxhia, Naim Gjylbegu, Ndoc Mazi, Hydajet Lezha dhe Ndoc Deda, me nje bazament te larte rreth kater metra dhe figura rreth gjashte metra i lare ne bronz, qendroi per vite n ...

                                               

Shqiptarët në Suedi

Albanska Riksförbundet Iliria sq. Lidhja e Shoqatave Shqiptare Iliria ne Suedi eshte nje organizate shqiptare ne qytetin suedez Borlänge. Kjo organizate eshte demokratike dhe jo-fetare. Qellimi i saj eshte te punoj me shqiptaret ne Suedi dhe ti i ...

                                               

Qamil Batalli

Qamil Batalli lindi ne Prishtine. Ne vendlindje mbaroi shkollen e mesme, per te vazhduar me pas universitetin ne Beograd. Njihet kryesisht si poet dhe prozator per femije, por here pas here eshte marre edhe me tregime humoristike per te rritur dh ...

                                               

KF Vllaznia

Klubi i futbollit Vllaznia Shkoder eshte nje klub futbollistik shqiptar me seli ne qytetin e Shkodres. Stadiumi ku ata luajne ndeshjet si vendas quhet Stadiumi Loro Boriçi, i quajtur keshtu ne nder te ish lojtarit te klubit Loro Boriçi. Vllaznia ...

                                               

Statistikat e KF Tiranës në Ligën Superiore

Me poshte eshte lista te gjitha sezoneve te luajtura nga KF Tirana qe nga viti 1930 deri ne sezonin me te fundit. Kjo liste tregon pozicionet ku ky ekip ka perfunduar çdo sezon, sa gola ka shenuar e pesuar, sa fitore, barazime e humbje kane pasur ...

                                               

KF Ulpiana

Klubi Futbollistik Ulpiana Lipjan KF ULPIANA eshte formuar ne kohen kur futbollistet vendosen ti bojkotojn skuadrat serbe gjate vitit 1992 pra pas 1 viti kur eshte organizuar kampionati i pare ne Kosove si vazhdimesi e klubit futbollistik Slloga ...

                                               

Banda e Gaxhait

Banda e Gaxhait ishte nje grup kriminal qe veproi ne qytetin e Vlores gjate viteve 1997-2000.Kulmin e aktivitetit e pati gjate vitit 1997 ku ne Vlore sundonte anarkia. Anetaret e bandes akuzohen per krijim te grupit kriminal, mbajtje te mjeteve l ...

                                               

KF Ferizaj

KF Ferizaj eshte klub futbollistik nga Ferizaj qe garon 2013/2014 ne Superligen e Kosoves, qe u formua ne vitin 1923. Klubi futbollistik Ferizaj ka garuar shum vite me radh ne garat me te larta kosovare por sot KF Ferizaj eshte rend nje rang me t ...

                                               

Militanti

Militanti eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1984. Regjia: Piro Milkani, Skenari: Kiço Blushi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Kujtim Laro. Film portret mbi jeten e militantit Vasil Shanto. Ngjarjet vendosen ne qytetin e ...

                                               

Tirana

Tirana, ne te folmen tiranase: Tirona, eshte kryeqendra e qarkut dhe rrethit me te njetin emer dhe kryeqyteti i Republikes se Shqiperise. Tirana ndodhet ne qender te Shqiperise, rreth 35 km ne lindje te Durresit dhe rreth 40 km ne veri-perendim t ...

                                               

Lëvizjet antiqeveritare në Shqipëri

Kjo eshte lista e levizjeve te dhunshme antiqeveritare qe jane zhvilluar ne shtetin shqiptar qe nga viti 1912 kur lindi shteti shqiptar e deri me tani.

                                               

Drita (kthjellim)

Drita eshte emer permes te cilit emerohen njerez,shoqata, firma e artikuj te ndryshem qe me poshte jane te radhitur: Subjekte Shoqeria Drita - shoqeri shqiptare ne Bukuresht Drita shoqate - Shoqate shqiptare Bukuresht Drita gazete - gazete Drita ...

                                               

Zemra që nuk plaken

Zemrat qe nuk plaken eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1977. Regjia: Esat Ibro, Esat Musliu, Skenari: Bashkim Hoxha, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Çesk Zadeja. Llambi Kaçani Gjon Vata Esat Oktrova Eglantina Kume Kadri ...

                                               

Teatri Kombëtar i Shqipërisë

Teatri Kombetar ishte teatri kryesor ne Tirane. Pronesia e terrenit iu ble familjes Libohova per interes publik. Ndertesa e teatrit eshte e vetmja godine futuriste e inxhinierit dhe arkitektit italian, Giulio Berté, projekti i nisur ne fillimjana ...

                                               

Mondi dhe Diana

Mondi nje nxenes shkolle eshte i mire ne mesime por shume impulsiv ne karakter. Mesuesja e tij re dhe pa eksperience nuk mund te shohe Mondin e vertete dhe ne nje fare menyre e kundershton ate. Ndersa i ati ndjek nga afer tendencat pozitive te bi ...

                                               

Prefekti

Prefekti Komedi nga Besim Levonja. Artisti i Popullit Robert Ndrenika interpreton Qazim Mulletin. Nje pune e Besim Levonjes, komedia" Prefekti” perqesh dhe tallet me prefektin e Tiranes gjate kohes se pushtimit fashist, Qazim Mulletin dhe nje var ...

                                               

Festivali i 6-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Debatik

Debatik eshte nje film shqiptar i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1961. Skenari: Hysen Hakani, Gezim Erebara Muzika: Tish Daija Regjia: Hysen Hakani, Gezim Erebara Producent: Shqiperia re Mario Ashiku.Asrtiti Benhur Tila.Agroni Sulejman Pitarka.Mes ...

                                               

Epoka para gjyqit

Telefilmi epoka e gjyqit Epoka para gjyqit drame nga Ekrem Kryeziu. Interpretimi i mrekullueshem i trupes se Teatrit Popullor me aktoret e mirenjohur si: Sander Prosi Artist i Popullit, Kadri Roshi Artist i Popullit, Sulejman Pitarka Artist i Pop ...

                                               

Vitet e pritjes

Vitet e pritjes eshte film prodhuar nga Kinostudio Shqiperia Re i xhiruar ne vitin 1989 dhe i shfaqur ne 1990. Regjia: Esat Musliu, Skenari: Teodor Laço, E. Musliu, Muzika: Limos Dizdari. Marika Kallamata. Marta Burda.Gjyshja e Gjonit Ngjarjet e ...

                                               

Ngadhënjim mbi vdekjen

Vendi i Prodhimit - Gjirokaster Shqiperi Viti i Prodhimit - 1967 Gjuha - Shqip Regjisoret - Gezim Erebara, Piro Milkani Operator: Saim Kokona Producent: Shqiperia e Re. Skenari: Peçi Dado, Gezim Erebara, Piro Milkani. Muzika: Feim Ibrahimi.

                                               

Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike dhe Kompjuterike i Universitetit të Mitrovicës

Fakulteti i Inxhinierise Mekanike dhe Kompjuterike i Universitetit te Mitrovices i ka keto programe studimi: Informatike inxhinierike Inxhinieri ekonomike Makineri prodhuese Bachelor Teknologji prodhuese Informatike inxhinierike Master

                                               

Studimet Universitare në Kosovë

Studimet universitare fillojne pas kryerjes se shkolles se mesme. Ato behen per te arritur nivele me te larta te dijes. Nxenesat qe e kane kryer shkollen e mesme, duhet t’i nenshtrohen testit te matures. Ne kete test duhet te arrihet rezultati pr ...

                                               

Shkenca hapësinore

Shkenca e hapesires perfshin te gjitha disiplinat shkencore te cilat merren me hulumtimin e hapesires, qe studiojne fenomenet natyrore dhe trupat fizike qe ndodhen ne hapesiren e jashtme, siç eshte mjekesia hapesinore dhe astrobiologjia.

                                               

Cërriku

Cerriku eshte qytet ne Shqiperine e mesme me 40 200 banore. Cerriku ndodhet perafersisht dhjete kilometra ne jugperendim te qytetit te Elbasanit, ne pjesen jugore te shkumbines.

                                               

Ekonomia e Hungarisë

Ne Hungari me se 60% e siperfaqeve eshte toke e punueshme, por ka edhe mjaft kullota dhe livadhe. Ne te kaluaren para se te zhvillohej industria, ne Fushen e Panonise kryesisht mbilleshin dritherat si gruri dhe misri. Kurse tash mbillen edhe kult ...

                                               

Taipei

Taipei eshte nje kryeqyteti i Tajvanit. Taipei ndodhet ne pjesen veriore te ishullit te Tajvanit. Siperfaqja e pergjithshme e qytetit eshte 272 km2, eshte qyteti me i madh ne kete ishull. Ne kete qytet ka nje popullsi prej 2 milione e 700 mije ba ...

                                               

Njësia administrative Tropojë

Komuna Tropoje eshte nje komune ne Rrethin e Tropojes ne Shqiperi. Tropoja apo shpesh permendet si Tropoja e vjeter eshte vendbanim ne Shqiperine veriore dhe sot eshte zona me e lidhur me Kosoven.

                                               

Bahamet

Ishujt Bahamas jane ishuj qe e perbejne nje shtet ne Atlantikun verior i takojne ishujve te Indise perendimore. Ishujt Bahamas ndodhen ne jug-lindje te ShBA-ve, ne veri-lindje te Kubes dhe hyne po ashtu ne grupin e ishujve te Amerikes se mesme. P ...

                                               

Liqeni i Bajkalit

Liqeni i Bajkalit gjindet ne pjesen aziatike te Federates Ruse dhe njeherit eshte liqeni me i thelle ne bote, ku thellesia e tij maksimale arrin deri ne 1.620m. Emri i tij rrjedh nga fjala tatare "bai-kul", qe do te thote: "liqe i pasur". Ne Liqe ...

                                               

Piermario Morosini

Piermario Morosini lindi ne Bergamo te Italise ishte futbollist i cili ishte nen pronsi te klubit Udinese Calcio por ishte i hazuar tek skuadret tjera si Livorno,Bolgona,Venezia etj.

                                               

Korridori Pan-Europian VIII

Korridori VIII apo siç njihet ne formulimet perendimore Korridori paneuropian VIII eshte nje aks komunikacioni nga Shqiperia permes Maqedonise se Veriut per ne Bullgari. Korridoret paneuropiane te komunikacionit jane akse te rendesishme nderkombe ...

                                               

Albert II i Belgëve

Albert II, qe nga viti 1993, eshte i gjashti Mbreti i Belgjikes nga Dhoma e Saksonise dhe Koburg-Gotha. Ai pasoi vellane e tij pa femije me te moshuar te fronit Baudouin ose ne Hollandisht Baudewijn.

                                               

Evropa Perëndimore

Evropa Perendimore eshte regjioni me i zhvilluar i Evropes. Perbehet nga gjashte shtete te Unionit Evropiann dhe Monakos. Holanda, Belgjika, Luksemburgu, Franca, Gjemania, Zvicra dhe Austria

                                               

Hungaria

Republika e Hungarise, shkurt Hungaria, eshte nje vend kontinental qe ndodhet ne pjesen qendrore te Evropes dhe kufizohet nga Austria, Sllovakia, Ukraina, Rumania, Serbia, Kroacia dhe Sllovenia.