ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 67
                                               

Vitet e para

"Vitet e para" eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1965. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Fatmir Gjata, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Nikolla Zoraqi. Luan Qerimi. I Deleguari i Komitetit Vangjel Grabocka. Todi Thanasi.Ing ...

                                               

Njësiti guerril

Filmi "Njesiti gueril" eshte prodhim i Kinostudios" Shqiperia e Re”, i vitit 1969. Skenari: Hysen Hakani, Muharrem Skenderi Regjisor: Hysen Hakani Operator: Saim Kokona Muzika: Agim Krajka Piktor: Shyqyri Sako Producent: Kinostudioja" Shqiperia e ...

                                               

Nëntori i dytë

Nentori i dyte eshte nje film shqiptar i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1982. Regjia: Viktor Gjika, Skenari: Dh. Shuteriqi, K. Blushi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Kujtim Laro.

                                               

Balada e Kurbinit

Balada e Kurbinit eshte nje film dramatik me metrazh te gjate prodhuar ne Shqiperi me 1990 nga Kinostudio Shqiperia e Re. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Vath Koreshi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Feim Ibrahimi. Filmi flet per fatin e ushta ...

                                               

Lista e biografive sipas emrit: J

Johannes Gutenberg Jakup Hasipi Jehan de Vezelay Johannes Kepler John F. Kennedy James Belushi John Petrucci Jackie Stewart John Myung James Blunt Jordan Rudess Jesper Kyd Jack Brabham John Pemberton Jozefina Topalli Juan Manuel Fangio Johann Geo ...

                                               

Një emër midis njerëzve

Filmi Nje emer midis njerezve prodhim i vitit 1983. Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Natasha Lako, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Lalo. Interpetojne: Bujar Asqeriu, Aleksander Pogaçe, Reshat Arbana, Demir Hyskja, Thimi Filipi, Stav ...

                                               

Yjet e netëve të gjata

Yjet e neteve te gjata eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1973. Regjisor: Viktor Gjika Skenari: Viktor Gjika Producent: Shqiperia re Muzika: Kujtim Laro. Jani Riza.Antonio, xhandari italian Llazi Serbo.Dalani, djali i Pashakos Eglantina ...

                                               

Montatorja

Montatorja eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1970 nga regjisori Muharrem Fejzo, Skenari: Dhimiter Xhuvani, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Limoz Disdari. Interpretojne: Fatbardha Cani, Vangjush Furxhi, Petrika Riza, Pandi Raidhi, Ver ...

                                               

I teti në bronx

Regjisor Viktor Gjika Filmi "I teti ne Bronx" prodhim i vitit 1970. Muzika Kujtim Laro. Producent Shqiperia re Skenari Dritero Agolli dhe Viktor Gjika

                                               

Fletë të bardha

Flete te bardha film televiziv i prodhuar ne Shqiperi, ne vitin 1990. Skenari: Natasha Lako, Operator: Thanas Ngjela, Piktor: Myzafer Shkira, Kompozitor: Kujtim Laro, Operator zeri: Kristaq Kristo, Drejtor filmi: Ylli Kokona, Grimi: Edmond Lako, ...

                                               

Flamur në dallgë

Dhimiter Orgocka.kapiten anije Stavri shkurti.Urani Pandi Raidhi.Taku Sotiraq Bratko. Vasoja Miriana Deti. Radiste Olimbi Shamblli. Arbana Minella Borova.provokatori Perika Gjezi. Astriti Syrja Meço. Marinar Refik Xhimaku. Marinar Dhorke Orgocka. ...

                                               

Dasëm e çuditëshme

Filmi Dasem e çuditeshme prodhim i vitit 1986. Drejtori Artistik: Josif Kromidha, Regjia: Esat Ibro, Skenari: Valter File, E. Ibro, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Spartak Tili. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni ...

                                               

Në fillim të verës

Ne fillim te veres eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1975. Regjia: Gezim Erebara, skenari: Peçi Dado, muzika: Kujtim Laro, producent: Shqiperia e Re.

                                               

Agimet e stinës së madhe

Film televiziv shqiptar me seri i realizuar nga RTSH ne vitin 1981. Filmi merr shkas nga ngjarjet qe ndodhen ne Shqiperi pas luftes se II-te boterore. Pushteti ri komunist duhet ti beje balle reaksioni te klasave te permbysura,te rindertoje vendi ...

                                               

Mësonjëtorja

Mesonjetorja eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1979. Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Natasha Lako, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Limos Dizdari.

                                               

Nxënësit e klasës sime

Filmi Nxenesit e klases sime prodhim i vitit 1984. Regjia: Saimir Kumbaro, Skenari: Kiço Blushi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Robert Radoja.

                                               

Rrugicat që kërkonin diell

"Rrugicat qe kerkonin diell" eshte nje film shqiptar prodhim i vitit 1975 me dy pjese: Regjisor: Saimir Kumbaro & Rikard Ljarja, Skenari: Dhimiter Xhuvani, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Kujtim Laro Xhezair Tafaj.roja i Shtypshkronjave Lutfi ...

                                               

Tana

Tana, njihet si filmi i pare artistik shqiptar, i cili u prodhua nga Shqiperia Film. Premiera eshte dhene me 17 gusht 1958. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Kristaq Dhamo, Fatmir Gjata dhe Nasho Jorgaqi Muzika: Çesk Zadeja. Nikolla Panajoti Vangje ...

                                               

Shpërthimi

Filmi "Shperthimi" prodhim i kinostudios Shqiperia Re i vitit 1974. Regjisor: Muharrem Fejzo, Skenari: Anastas Kondo, Lazer Filipi, Muharrem Fejzo, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Pjeter Gaci. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mu ...

                                               

Pylli i lirisë

Filmi "Pylli i lirise" prodhim i vitit 1976. Regjisor: Gezim Erebara. Skenari: Kico Blushi. Producent: Shqiperia e Re. Muzika: Feim Ibrahimi. Vlash Zaka nje fshatar i varfer dhe jetim, ushqehet duke kapur kuaj ne pyll. I vellai qe eshte tashme pa ...

                                               

Detyrë e posaçme

Detyre e posaçme eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1963. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Safet Kurti, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Pjeter Gaci. Mimika Luca Ilia Shyti.Kasem Gjora Seit Boshnjaku.Divarsanti Lec Vuksani ...

                                               

Arturo Ui

Arturo Ui drame e Bertolt Breht - Regjisor Piro Mani. Behet fjale per perkthimin dhe veniene ne sken ete te drames Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui ist ein Theaterstück te autorit Bertolt Brecht,shkruar me 1941. Historia e nje karriere qe m ...

                                               

Shembja e idhujve

Shembja e idhujve eshte film shqiptar, prodhim i vitit 1977 Me regji nga Piro Milkani, skenari nga Skender Drini muzika nga Feim Ibrahimi, kurse produksionin e realizoi Shqiperia e re. Ekranizim i romanit me te njejtin titull. Mesuesi i fshatit k ...

                                               

Nusja

Nusja eshte film shqiptar i vitit 1980 me regji nga Gezim Erebara, skenar Agim Gjakova, muziken kompozoi Aleksander Lalo, kurse producent ishte Shqiperia e re.

                                               

Në emër të lirisë

Filmi "Ne emer te lirise" prodhim i vitit 1987. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Bashkim Kozeli, Drejtor Filmi:Kreshnik Hashorva,N/Drejtor Filmi,Leon Qafzezi,Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharjan.

                                               

Kohë e largët

Kohe e larget eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1983. Regjisor: Spartak Pecani, Skenari: Sotir Andoni, Kompozitor: Hajg Zaharian, Producent: Shqiperia e Re.

                                               

Furtuna

Fortuna eshte nje film dokumentar shqiptaro-rus i vitit 1959. Muzika: G. Popov, Çesk Zadeja Producent: Shqiperia re Skenari: Fatmir Gjata, Juri Ozerov, Llazar Siliqi Regjia: Juri Ozerov, Kristaq Dhamo

                                               

Producenti

Nje Producent eshte nje prodhues. Producenti i filmit eshte prodhues i filmave. Producenti i muzikes eshte prodhues i kengeve. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Producenti. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, n ...

                                               

Producenti i muzikës

Ne industrine muzikore, producenti i muzikes apo producenti i inçizimit ka disa role. Ai kontrollon proceset e inçizimit, udheheq dhe i ndihmon muzikantet, organizon bugjetin e prodhimit, si dhe mbikqyre procesin e miksimit dhe finalizimit. Keto ...

                                               

Alan Smithee

Alan Smithee qe ne disa filma si regjisori emerohet, ne vertet nuk eshte regjisori, por pseudonim i regjisoreve qe u vjen turp ta shenojn emrin e tyre dhe eshte ne shumicen e rasteve pasi producenti i filmit ose studio e ndryshon filmin kunder de ...

                                               

Love in the Time of Cholera

Love in the Time of Cholera eshte nje film i vitit 2007. Regjisor eshte Mike Newell dhe novelist eshte Gabriel García Márquez. Producenti i filmit Scott Steindorff shpenzoi tri vjet duke ju lutur Gabriel García Márquez per te drejtat e librit, du ...

                                               

Studio Ghibli

Studio Ghibli Inc. eshte nje studio japoneze e filmave te animuar me seli ne Koganei, Tokio. Studio eshte e njohur me se miri per filmat e saj te animuar, dhe gjithashtu ka prodhuar disa filma te shkurter, reklama televizive dhe nje film televizi ...

                                               

Domen publik

Me kete terme kuptojm te drejtat e pronsise te cilat kan dalur jashte mbrojtjes se drejtave te autorit. Mirepo çdo shtete i ka ligjet e veta ne lidhje me drejtat e autorit dhe domain public qe i takon secilit te perdori kete apo ate imazh apo vep ...

                                               

Pink Panther

Pink Panther eshte nje film amerikan 2006. Aktoret e filmit jane: Beyonce Knowles, Emily Mortimer, Jean Reno, Kevin Kline. Producenti i ketij filmi eshte Robert Simonds.

                                               

Ingrid Bergman

Ingrid Bergman ishte aktore suedeze e cila ka luajtur ne shume filma evropiane dhe amerikane. Ajo ka fituar 3 çmime Academy Awards, dy Emmy Award, kater Golden Globe Award dhe Tony Award si Aktore me e Mire. Ne listen e 25 aktoreve, ajo renditet ...

                                               

Dashuria e parë

Dashuria e pare eshte nje film shqiptare i realizuar nga Kosovafilmi ne vitin 1970. Kamera: Branko Perak Muzika: Kornelije Kovač ass.camere2: Rudolf Sopi Skenari: Zoran Čalić Producenti: Filmske novosti, Beograd, Kosova Film, *Prishtine Zhanri: D ...

                                               

Titanic

Titanic eshte nje film amerikan nga James Cameron qe u shfaq ne vitin 1997. Regjisori qe ne te njejten kohe eshte dhe skenarist dhe producent i filmit tregon mbytjen e transoqeanikut Titanic qe ndodhi ne 14 prill 1912 si shkak i nje perplasjeje m ...

                                               

Alexander Sokurov

Alexander Nikolayevich Sokurov eshte nje prodhues filmash rus. Punet e tij me te rendesishme perfshijne gjysme-dokumentarin, Arka ruse, e filmuar me nje xhirim te vetem te paedituar dhe Faust, qe u nderua me Luanin e Arte, çmimin me te larte per ...

                                               

Star Wars

Star Wars sqt.: Lufta e yjeve / Star Uars eshte nje mit i zhanrit Science fiction, filmseri dhe vend fiktiv, krijuar nga regjisori, producenti dhe autori George Lucas. Star Wars pershkruan aventurat e karaktereve te ndryshme "Nje kohe me pare ne ...

                                               

Gjurmë në kaltërsi

Filmi Gjurme ne kaltersi prodhim i vitit 1981. Gjurme ne kaltersi eshte nje film dramatik Shqiptar Regjia: Saimir Kumbaro, Skenari: Llazar Çuçi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Limos Dizdari.

                                               

Nusja dhe shtetrrethimi

Filmi "Nusja dhe shtetrrethimi" prodhim i vitit 1978. Regjisor: Ibrahim Muçaj, Kristaq Mitro, Skenari: Elena Kadare, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Kujtim Laro.

                                               

Lumi që nuk shteron

Filmi "Lumi qe nuk shteron" eshte prodhuar ne vitin 1989. Regjia: Fatmir Koçi Flamur Koçi, Skenari: Petrit Ruka, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Dhimiter Lazri

                                               

Shtëpia jonë e përbashkët

Shtepia jone e perbashket eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1981. Regjia: Ismail Zhabjaku, Skenari: Teodor Laço, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Aleksander Lalo. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipe ...

                                               

Liri a vdekje

Liri a vdekje eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1979. Muzika - Kujtim Laro Skenari - Vath Koreshi Regjia - Kristaq Mitro, Ibrahim Muçaj Fane Bita.Hito Lekdushi Liza Laska.Vaso, nena e Cercizit Timo Flloko.Çerçiz Topulli Jor ...

                                               

Koha nuk pret

Ngjarjet zhvillohen ne Tiranen e sapocliruar. Eshte prag clirimi, fund nentori 1944. Mbas çlirimit, mbeturinat e reaksionit dhe trradhetarve te kombit, ne bashkepunim me agjenturat e huaja, sabotojne paraden dhe hyrjen e qeverise ne Tirane. Beatr ...

                                               

Tokë e përgjakur

Filmi "Toke e pergjakur" prodhim i vitit 1976. Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari: Kiço Blushi, Nexhati Tafa, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Peçi. Ngjarjet zhvillohen ne tre kohe te ndryshme. Ne fillim vritet Miti babai i ...

                                               

Lista e personaliteteve shqiptare: A

Arif Demolli 1949 - Shkrimtar Anton Papleka 1945 Avdullah Vokrri - shkence/arsim/edukim Agim Çeku - Ushtarak, ish-Kryeminister i Kosoves Anton Çefa 1935 Adem Demaçi - aktivist/shkrimtar Ali Sokoli 1921 - 1974 - Pulmolog Aleksi Andrea 1425 - 1505 ...

                                               

Pashk Bardhi

Leu ne Shkoder, i biri i Ndreut dhe Diella Komanit, i pagezuar me emrin Gjergj. Mesimet fillore i mori ne kolegjin françeskan te Troshanit, studimet e mesme me vone te teologjise i kreu ne Bosnje se bashku me mikun e tij Gjergj Fishten. Ende nxen ...

                                               

Mbretëria e Arbërisë

Mbreteria e Arberise u themelua nga Karli I Anzhu ne territoret arberore qe rimori nga Perandoria Bizantine ne vitin 1271. Mbreteria e Arberise u shpall ne fund te shkurtit ne vitin 1272. Mbreteria shtrihej nga rajoni i Dyrrahut ne jug pergjate b ...

                                               

Pjetër Arbnori

Pjeter Arbnori ka qene i perndjekur politik ne kohen e regjimit komunist, shkrimtar, deputet dhe Kryetar i Kuvendit te Shqiperise. Ai eshte quajtur "Mandela i Ballkanit", per shkak te kohes se gjate te kaluar ne burgjet e diktatures komuniste per ...