ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 66
                                               

Beqir Musliu

Beqir Musliu ishte poet, romancier dhe dramaturg shqiptar. Njihet si nje nder dramaturget shqiptare me ne ze. Eshte nga autoret moderniste te drames shqipe, vepra te cilit deshmohet si nje nga arritjet e shenuara te ketij drejtimi, ne veçanti dy ...

                                               

Beni ecën vetë

Beni ecen vete eshte film shqiptar i prodhuar nga Kinostudio Shqiperia e Re.1975 Genc Anastasi Selma Sotirllari, Jeta Dhorke Orgocka, Teto Ollga Yllka Mujo, Leta,nena e Benit Koço Guda, Vaso Herion Spiro, Beni Pandi Raidhi, Xhaxha Thomai Gjergj S ...

                                               

Musine Kokalari

Musine Kokalari ka qene nje veprimtare politike e kulturore dhe shkrimtare shqiptare e shekullit te XX. Se bashku me Selfixhe Ciun dhe Jolanda Kodren ka qene nder shkrimtaret e para ne Shqiperi.

                                               

Nijazi Ramadani

Nijazi Ramadani lindi me 14 shkurt 1964 ne Kokaj, Gjilan Kosoves ne kohen e RSFJ. Kater klasat e para te fillores i kreu ne Kokaj, kurse gjysmematuren ne Pogragje te Gjilanit, ku i kreu mesimet e para shkollimi fillore 1972-1979 dhe shkollimin e ...

                                               

Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu lindi me 13 gusht 1956 ne Vlore, Shqiperi. Eshte nje aktor i mirenjohur i skenes dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve ne Tirane dhe u rikthye ne qytetin e lindjes, me 1979. Per 15 vjet ishte aktor i Teatri ...

                                               

Mehdi Malkaj

Mehdi Malkaj eshte lindur ne 20 mars te vitit 1952 ne qytetin e Memaliajt. Diplomohet ne Institutin e Larte te Arteve ne vitin 1983. Fillon pune ne Estraden e Ushtarit dhe me pas ne Teatrin e Varietese se Tiranes. Ne teater do ta gjejme ne disa r ...

                                               

Eva Alikaj

Eva Alikaj eshte nje aktore shqiptare. Ne vitet 1980-90 ishte nga me te shquarat ne kinemane dhe teatrin shqiptar duke fituar disa kupa festivalesh te filmit artistik.

                                               

Stavri Shkurti

Stavri Shkurti lindi ne qytetin e Korçes ne 5 gusht te vitit 1927. Fillimet e tij artistike jane qe ne moshe te re qe ne vitin 1950, kur u krijua teatri profesionist" Andon Zako Çajupi”, duke qene nje nder aktoret e pare te ketij teatri. Studimet ...

                                               

La bohème

La bohème eshte nje opera me kater akte e Xhiakomo Puçinit, me libret te Xhiuzepe Xhiakoza dhe Luixhi Ilika e shkruar ne vitin 1896. Kjo opera i takon rrymes se verizmit, mbetet nje nga operat me te suksesshme dhe nga me populloret dhe vazhdon te ...

                                               

Filozofia e aktualitetit

Filozofia e aktualitetit Gjinia: Shkenca sociale. Autori: Servet Pellumbi. Shtepia botuese: "Dudaj". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 204. ISBN 978-99943-0-151-5 Mbi librin: Libri "Filozofia e aktualitetit" eshte shkruar ne forme bisedash me l ...

                                               

Magic 4 karaoke

"MAGIC 4" eshte nje grup profesional ne Shqiperi qe merret me organizimin e festave me muzike dhe karaoke. Ai perbehet nga kater pjesetare, Vanina, Entela, Frensi dhe Marseli, te cilet kendojne dhe menaxhojne kete veprimtari. Grupi "Magic 4" e us ...

                                               

Lord Bajroni

Lindi ne Londer me 22 janar 1788 ne nje familje aristokrate te varferuar. Kur ishte dhjete vjeç, me vdekjen e xhaxhait te tete, Bajroni trashegoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Ne moshen madhore zuri vendin qe i takonte ne ...

                                               

Luftërat e Trëndafilave

Lufterat e Trendafilave ishte nje perleshje e ashper e karakterizuar nga nje dhune e pazakonte ne Angli, gjate viteve 1455-1485 ndermjet familjes se Yorkut dhe familjes se Lankasterve, qe perfundoi me hypjen ne pushtet e monarkut Tudor, Henri VII ...

                                               

Muhammedi

Muhammedi ose ne shqip Muhameti eshte i derguari i fundit i Zotit sipas fese islame, njekohesisht dhe figura qendrore e asaj feje dhe sipas jomyslimaneve themeluesi i saj. Ka lindur rreth vitit 570 ne Meke, ndersa vdiq me 8 qershor 632 ne Medine. ...

                                               

Filipi II i Maqedonisë

Filipi II ishte nga viti 359 deri ne vitin 336 p.e.s. mbret i Maqedonise se lashte dhe i ati i Lekes se Madh. Pas luftimeve dhjetevjeçare kunder ilireve, trakeve dhe qyteteve greke, ai e ngriti Maqedonine ne fuqine eperore ne Greqine e lashte. Pa ...

                                               

Kastriot Marku

Kastriot Marku ka lindur me, 30 shtator 1970 ne fshatin Skuraj te rrethit Kurbin. Ka kryer studimet e larta per Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Universitetin e Shkodres" Luigj Gurakuqi"; studimet e Thelluara Pasuniversitare ne Universitetin e Tiranes ...

                                               

Zef Skiroi

Zef Skiroi ishte poet, gjuhetar, folklorist, etnograf, gazetar dhe publicist i shquar arberesh. Atdhetar i madh shqiptar, dijetar dhe koleksionist i traditave poetike arbereshe, profesor i pare dhe kryetarit i gjuhes shqipe dhe letersise ne Insti ...

                                               

1592

Pas asaj te Gjon Buzukut vjen ajo e priftit arbereshe Leke Matrenga -"E Mbsueme Krishtere." e shkruar ne toskerisht dhe e botuar ne vitin 1592. Nje zhvillim te madh njohu levrimi i gjuhes shqipe ne shekullin XVII,nen penen e nje vargu autoresh si ...

                                               

Nikollë Keta

Nikolla Keta prift katolik i ritit bizantin, poet, poet, shkrimtar dhe historian arberesh nga Siçili, Itali. Ishte klerik atdhetar shqiptar, nje nder personalitetet e shquara te kultures arbereshe, i cili u mor me studime ne fushen e gjuhes, krij ...

                                               

Fatos Kola

Fatos Kola eshte skulptor dhe pedagog i njohur shqiptar i lindur me 29 Janar 1958 ne Burrel, Mat. Akademist i shkolles se mjeshtrave shqiptare si Hektor Dule e Kristaq Rama, vijon traditen ne modernitet. Njihet si hartues i programeve didaktike p ...

                                               

Ermira Babaliu

Ermira Babaliu ka lindur ne Korce dhe eshte rritur ne Pogradec. Shkollen e mesme te pergjithshme e kreu ne Pogradec. Gjate viteve te shkolles angazhohet ne grupet artistike, por edhe prane Shtepise se Kultures, ku bie ne sy per zerin e saj melodi ...

                                               

Letërsia në diasporë

Kur flitet per letersine shqiptare, kurrsesi nuk duhet harruar se krahas saj vazhdon te mbijetoje nje letersi e brishte qe lind e rritet me shume veshtiresi ne shume vende te botes ku kane emigruar dhe vazhdojne te emigrojne breza te tere bashkat ...

                                               

Jeronim de Rada

Jeronim de Rada, ishte mesues, botues, folklorist, filolog, poet dhe shkrimtar italo-arberesh, themeluesi i Rilindjes Kombetare Shqiptare. Biri i nje profesor te greqishtes dhe i latinishtes, Jeronimi mbaroi studimet per letersi ne Universitetin ...

                                               

Këngët e Milosaos

Kenge te Milosaos Gjinia: Poema. Autori: Jeronim de Rada. Shtepia botuese: Botime Kuçuku. Viti: 2010. Faqet e librit 112. Jeronim de Rada eshte romantiku yne i pare, i cili pa se letersia popullore e perdorur ne vepra luan nje rol te rendesishem ...

                                               

Elsa Lila

Elsa Mariana Lila linddur eshte kengetare e muzikes se lehte shqiptare nga Shqiperia. Elsa kultivon muziken shqipe dhe italiane me elementet arbereshe. Ne festivalin e Sanremos 2003 debutoi per here te pare ne festivalin me te madh te kenges ital ...

                                               

Androkli Kostallari

Androkli Kostallari, lindi me 7 nentor te vitit 1922 ne Leuse te Permetit, eshte gjuhetar, leksikolog dhe akademik shqiptar. Nje nga studiuesit me te ndritur te gjuhesise se sotme, vdiq ne Tirane, me 23 mars 1992. Mbaroi shkollen e mesme ne Shkod ...

                                               

Binard Bilota

Njeri nder njerzit me te famshem arbereshe te fusha e diturise dhe e atdhetarise esht, pa dyshim, papas Binard Bilota. Ai u lind ne Frasnite mbe 29 te nendorit te vitit 1843, nga Emanuil Bilota e nga Ngjiska Martire, prinde shume te nderuar. Stud ...

                                               

Iliria

Iliria ishte nje rajon ne pjesen perendimore te Gadishullit Ballkanik i banuar nga fise te shumta te njohura kolektivisht si Iliret. Perveç tyre, ne kete rajon u vendosen, ne kohe te ndryshme, edhe fise te kelteve, goteve dhe thrakasve. Iliret fl ...

                                               

Mbretëria e Ilirisë

Mbreteria e Ilirise eshte emertimi per organizimin politik, shoqeror dhe ushtarak qe ka ekzistuar ne Gadishullin Ballkanik ne koherat antike, ne territorin qe shtrihej ne veri te Maqedonise antike dhe Epirit dhe brigjet lindore te Adriatikut. Nga ...

                                               

Mitologjia ilire

Mitologjia ilire eshte nje emertim i cili i referohet miteve, legjendave, besimeve dhe praktikave fetare te fiseve ilire, nje grup fisesh qe flisnin gjuhen ilire dhe banonin ne pjesen perendimore te Gadishullit Ballkanik, prej shekullit VIII pes. ...

                                               

Kryengritja e madhe ilire

Kryengritja e Madhe Ilire e njohur edhe si Lufta Batoniane ishte nje konflikt ushtarak i zhvilluar ne provincen romake te Ilirikut mes viteve 6 - 9 es. ne te cilin nje aleance e popullsise vendase te dy rajoneve te Ilirikut, Dalmacise dhe Panonis ...

                                               

Ujmishti

Ujmishti eshte Komune ne Jug-Perendim te rrethit te Kukesit me qender fshatin me te njejtin emer qe shtrihet ne te dy anet Lugines se Drinit te Zi. Komuna ndodhet 20 km larg qendres se rrethit. Ka nje popullsi prej 2922 banoresh. Perbehet nga 7 f ...

                                               

Mbretëria e Dardanisë

Mbreteria Dardane doli ne skenen historike ne shek. IV p.e.s. dhe u be nje prej faktoreve relevante, politike dhe ushtarake ne Gadishullin Ballkanik dhe Evropen Juglindore gjate shekujve III-I p.e.s. Shteti i Dardanise, duke i bere sfide dominimi ...

                                               

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (filmi)

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit eshte nje film anglo-amerikan i zhanrit fantazi i vitit 2005 me regji te Mike Newell i hedhur ne treg nga Warner Bros. Pictures. Ky film eshte i bazuar ne novelen me te njejtin titull te shkruar nga J. K. Rowling. ...

                                               

Skenaristi

Autor filmi apo Skenaristi eshte nje person i cili e shkruane librin per nje film. Eshte edhe e mundshme qe autori i filmit nuk e shkruane prej vetit, por e adopoton nje veper, pasi producenti i filmit ose studio e ka paguar drejten prodhimit te ...

                                               

Regjisori

Regjisori, eshte personi qe drejton aktoret dhe pjestaret e tjere te filmit, shfaqjeve teatrale ose shfaqjeve te tjera artistike.

                                               

Përpara (2020 filmi)

Perpara eshte nje fantazi urbane amerikane e animuar me kompjuter ne vitin 2020 - film aventureske prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe leshuar nga Walt Disney Pictures. Filmi drejtohet nga Dan Scanlon, prodhuar nga Kori Rae dhe shkruar nga S ...

                                               

Naruto: Shippūden: Filmi

Naruto Shippuden: Filmi eshte nje film i vitit 2007 i drejtuar nga Hajime Kamegaki dhe shkruar nga Junki Takegami. Eshte filmi i katert ne serine e filmave Naruto. Debutoi ne kinemate japoneze me 4 gusht 2007. Ne fundjaven e tij te hapjes, Naruto ...

                                               

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier (filmi)

Harry Potter dhe Princi Gjakperzier eshte nje film i zhanrit fantazi i vitit 2009 me regji te David Yates dhe shperndares Warner Bros. Pictures. Filmi eshte bazuar ne romanin me te njejtin titull nga J. K. Rowling dhe eshte i gjashti ne serine e ...

                                               

Filmi Thirrja

Filmi "Thirrja" prodhim i vitit 1976. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Kujtim Gjonaj, Ilinden Spasse, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Tahsim Hoshafi.

                                               

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit (filmi)

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit eshte nje film i zhanrit fantazi i vitit 2004, me regji te Alfonso Cuarón, shperndare nga Warner Bros. Pictures i bazuar ne romanin me te njejtin emer te J. K. Rowling. Filmi, i cili eshte strumbullari i t ...

                                               

Bota (filmi)

Filmi Bota eshte nje film i Iris Elezi dhe Thomas Logoreci i vitit 2014. Kohezgjatja e ketij filmi eshte 100 minuta dhe producente te tij jane: Sabina Kodra, Andrea Stuckovitz dhe Burim Berisha. I perket zhanerit drame dhe gjithashtu eshte perzgj ...

                                               

Academy Award

Academy Award edhe Oskar / Oscar eshte nje çmim nga organizata e filmografise amerikane Academy of Motion Picture Arts and Sciences per persosurine profesionale ne industine e filmit, duke perfshire ketu regjizoret, aktoret, dhe shkrimtaret. Cere ...

                                               

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit (filmi)

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit eshte nje film anglo-amerikan i zhanrit fantazi i vitit 2007 me regji te David Yates hedhur ne treg nga Warner Bros. Pictures. Ky film eshte bazuar ne novelen me te njejtin titull te shkruar nga J. K. Rowling. F ...

                                               

Zoti Link (filmi 2019)

Zoti Link eshte nje 2019 British-American stop-motion animuar aventure komedi film te shkruar dhe drejtuar nga Chris Butler. Isshte prodhuar nga Laika dhe perfshin zerat e Hugh Jackman, Zoe Saldana, David Walliams, Stephen Fry, Matt Lucas, Timoth ...

                                               

Një ndodhi në port

Nje ndodhi ne port eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1980. Regjia: Hysen Hakani, Skenari: Kadri Piro & Lirim Pellumbi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Hajg Zaharian

                                               

Një udhëtim i vështirë

Nje udhetim i veshtire eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1977. Regjia: Petrit Llanaj, Xhezair Dafa, Skenari: Petrit Llanaj Bashkim Hoxha, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Shaqir Kodra.

                                               

Zani partizani

Zani partizani eshte nje film shqiptar i vitit 1976, me regjisor Pali Kuke dhe skenarist Naum Prifti. Premiera e filmit ishte me 11 janar 1976. U prodhua nga TVSH.

                                               

Ndërgjegjja (film)

Roza Anagnosti. Arta Besa Imami. nena e Artes Lazer Filipi. drejtori i ndermarjes Rikard Ljarja. Kujtimi, mekaniku Petrit Llanaj. Sekretari i organizates Fitim Makashi. Petro Mara, shofer Lazer Vlashi. drejtuesi i prokurorise Gjon Karma. xhaj Vel ...

                                               

Kolonel Bunker

Kolonel Bunker eshte film shqiptar, prodhim i vitit 1998 me regji nga Kujtim Çashku, skenar nga Kujtim Çashku, me produksion nga 3B Production Film Studio Dom Orafilm dhe komponim te muzikes nga Andrezej Krauze.