ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 65
                                               

Agron Rrahmani

Agron Rrahmani ka lindur ne fshatin Ballofc te Besjanes. Ai ishte femija I pare I Muharremit dhe I Sofies. Kater klasat e para te arsimit 8-vjeqar I kreu ne fshatin e lindjes, me perjashtim te viti te tete, te cilin e kreu ne fshatin Sfeqel. Shko ...

                                               

Bota perendimore

Bota Perendimore, e njohur gjithashtu si Perendimi, u referohet rajoneve, kombeve dhe shteteve te ndryshme, ne varesi te kontekstit, me se shpeshti i perbere nga shumica e Evropes, Australise dhe Amerikave. Bota perendimore njihet gjithashtu si O ...

                                               

Letërsia në Kosovë

Letersia ne Kosove - literatura qe qarkullon dhe krijohet ne Kosove, kryesisht jane krijime ne gjuhen shqipe dhe perkthime te veprave te ndryshme ne gjuhen shqipe. Zakonisht literatura krijuese rrjedh nga anetaret te organizuar ne Klube Letrare, ...

                                               

Nacionalizmi maqedonas

Nacionalizmi maqedonas eshte grupim i pergjithshem i ideve dhe koncepteve nacionaliste te etnise maqedone te cilat per here te pare u formuan ne fund te shekullit XIX nga separatistet qe kerkonin autonomine e rajonit te Maqedonise nga Perandoria ...

                                               

Gani Gashi (piktor)

Gani Ismail Gashi u lind ne fshatin Mramori Komuna e Prishtine, me 27 shkurt 1944, eshte piktor shqiptar nga Kosova. Gashi ndoqi Akademine e Arteve te Bukura ne Prishtina nen "Hasan Prishtina" ku vazhdoi edhe me studimet pasuniversitare. Gashi pu ...

                                               

Anti-gjermanizmi

Edhe pse komentet negative rreth Gjermania kishte filluar te paraqitet ne Britani ne 1860, pas fitores prusian ne Franko-Prusiane ne 1870/71 kritikat jane te shprehura ne shtyp dhe ne lindje te p.sh. Beteja e Dorking, shume prej te cilave u perqe ...

                                               

Arsimi shqip ne Anamorave

Fillet e arsimit shqip ne Anamorave konsiderohet 7 marsi i vitit 1887 nuk duhet marre kurrsesi si date e fillimit te arsimit shqip – meqe nuk eshte e tille. Eshte vetem datelindja e arsimit shqip ashtu siç e kemi sot, dhe ne kuptimin e vijimesise ...

                                               

Jeta Faqolli

Jeta Faqolli, ka lindur me 9 Janar te vitit 1979 ne qytetin e Librazhdit. Ka qene vetem 5 vjeçe kur nisi karrieren si kengetare, fale pjesemarrjes ne koncerte dhe festivale per femije. Ne moshen 10 deri 14 vjeç, studion per mandoline. Pikerisht g ...

                                               

Pavdekësia

Pavdekesia, jeta e amshuar, apo perjetesia, eshte koncepti i mbijeteses truperisht apo shpirterisht ne pafundesi, apo nje kohezgjatje te papercaktuar, pa perballuar vdekjen, apo duke e mposhtur ate. Çfare forme do te kishte nje jete njerezore pa ...

                                               

Jeta ime me Enverin

1. Parathenie 2. Njohja e pare me Enverin 3. Dita e nje rrjedhe te re ne jeten time 4. Kur u vra Qemal Stafa 5. Dashuri qe lindi dhe u rrit ne lufte 6. Terror i madh ne Tirane 7. Delegate ne konferencen e Pezes 8. Konferenca e Pare e Vendit e PKS ...

                                               

Skënderbeu - jeta dhe vepra

Skenderbeu - jeta dhe vepra liber nga Kristo Frasheri. Shtepia Botuese "Toena". Viti i botimit 2002. Histori e mirefillte e Skenderbeut, mbeshtetur ne dokumente dhe materiale te shumta arkivore. Ndryshe nga historite e tjera te shkruara per Skend ...

                                               

Faik Konica, jeta në Uashington

Faik Konica, jeta ne Uashington histori, biografi me autor Ilir Ikonomi. Shtepia botuese: Onufri. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 378. ISBN 978-99956-87-41-0 Ky liber eshte biografia intime e Faik Konices gjate kohes qe ai perfaqesonte Shqipe ...

                                               

Lista e librave shqip: J

Jeta e Fan Nolit, e studiuesit dhe shkrimtarit Nasho Jorgaqi, - 2006, Tirane. Jete ne nje kuti shkrepesesh, Roman Fatos Kongoli, - 2007, Tirane. Jetoj mes kujtimeve e dhimbjes., me autor: Nevruz Dedaj, - 2005 Jete paralele, shkruar nga gazetari P ...

                                               

E tërë jeta për një ditë

E tere jeta per nje dite 1980 ndriqimi: Agron Nela, montazhi: Mentor Kaçi, toni: Sahit Sahiti-Fahri Pallaska, skenari dhe regjia: Ekrem Kryeziu, producent: RTP Kodak 16 mm film negativ, drejtor fotografije: Shukri Kaçaniku,

                                               

Njerëzillëku

Njerezilleku ose humaniteti eshte nje rryme kulturore e filozofike qe lindi e lulezoi gjate shek. XIV dhe nje botekuptim, qe drejtohet nga interesat, vlerat dhe dinjiteti ne veçanti te njerezve. Ai bazohet nga thirrja e cilesive boterore njerezor ...

                                               

Shqipëria e re (dokumentar)

Dokumentari Shqiperia re Redaktor: B. Acapova. Operator: I. Monglloski. Bashkepunetore: V. Kotov. Muzika: Kristo Kone. Kohezgjatja: 72 min. Viti i prodhimit 1948. Pershkrimi: Fillon me shqiponjen qe fluturon mbi malet tona me debore. Panorama te ...

                                               

Nata me hënë

Nata me hene” tregon se nje ndermarrje nje vajze qe duhet te kete qene e fejuar apo e lidhur me pare me dike vihet ne qender te qendrimeve kritkie spse paska shkelur moralin. Reagimi i saj duke mos kundershtuar e rivlereson ate.

                                               

Komuna e Zhelinës

Zhelina si fshat dhe 17 vendbanimet tjera fshatare formojne komunen e Zhelines me 24.390 banor, dhe siperfaqe prej 199 km². Kjo komune, ka nje pozite interesante te shtrirjes se saje edhe ate: ne jug-lindje dhe veri-perendim, ajo i takon Pollogut ...

                                               

Qarku i studentëvet shqiptarë dhe maqedono-rumunë

Qarku i studentevet shqiptare dhe maqedono-rumune ishte nje shoqeri kulturore e themeluar ne janar te 1889-es gjegjesisht e shnderrua ne mars 1902 ne Bukuresht, Rumani. Gjate viteve 80 te shekullit XVII, kryeqyteti i Rumanise, gjithnje me shume n ...

                                               

Zhelina

Fshati Zheline shtrihet ne anen e djathte te rruges kryesore Tetove-Shkup. Prej Tetoves gjendet 8 Km ndersa prej Shkupit 35 km larg. Fshati numeron mbi 700 shtepi kurse numri i banoreve eshte permbi 5 mije. Lartesia mbidetare eshte 450 m, gjeresi ...

                                               

Vehbi Ismaili

Vehbi Ismaili ka qene hoxhe, halim dhe perkthyes. Eshte themeluesi i te pares Qender Islame Shqiptare ne Shtetet e Bashkuara.

                                               

Ndre Mjeda

Ndre Mjeda ose Mjedja ka qene prift, gjuhetar, poet lirik dhe deputet shqiptar. Eshte cilesuar nga Jakov Milaj nji nder letraret ma te medhaj qi ka qitun Shqipnija".

                                               

Eminem

Marshall Bruce Mathers III, njohur profesionalisht is Eminem eshte nje reper, kompozitor, producent dhe aktor amerikan. Eminem fitoi fame menjehere ne 1999 me daljen e albumit kryesor te tij" The Slim Shady LP”, me te cilin fitoi dhe çmimin per R ...

                                               

Demografia e Brazilit

Brazili i ka 196.342.592 banore. Popullsia e Brazilit eshte shume e perzier, per nga perberja etnike, dhe raciale. Popullsine e perbejne indianet, te bardhet, zezaket, mistiket dhe mulatet. Indianet jane popull me i vjeter ne Brazil. Ata jetojne ...

                                               

Lekë Sokoli

Leke Sokoli Sociolog shqiptar, lindur ne Shkoder. Ne vitin 1972 kreu ne Tirane shkollen e mesme politeknike dhe studimet e larta i vijoi ne Fakultetin e Inxhinierise, dega mekanike ku edhe u diplomua si inxhinier mekanik per industri. Ka punuar f ...

                                               

John Dewey

John Dewey, Pedagog, edukator, filozof, dhe psikolog amerikan. Nje nder themeluesit e shkolles se funksionalizmit. Dewey besonte se sjellja dhe vetedija nuk duhej te studioheshin si gjera te shkeputura, por duhet te kuptohen ne kuadrin e pershtat ...

                                               

Konferenca mbi filmin e Evropës Jug - Lindore

Konferenca mbi filmin e Evropes Jug - Lindore eshte konference ne te cilen eshte shfaqur seriali kosovare Jeta e nje toke si dhe filmat: "Toka e askujt", "Para shiut" dhe "Ne duart te rrezikshmeve". "Jeta eshte shfaqur edhe ne festivalin e filmit ...

                                               

Virtyt Kelmendi

Virtyt Kelmendi lindi me 1977 ne Prishtine. Eshte nje skenarist kosovar. Hapat e tije te pare si skenarist i ka bere me serialin Jeta e nje toke, per te vazhduar me vone ne serialin e famshem Familja Moderne ne te cilen eshte edhe autore.

                                               

Lista e serive shqip

Njerez dhe fate - Serial edukativo arsimor Familjet - TV Serial, Top Channel-DigitAlb Qyteti pa Lume - Serial Filmik 2010 KOMBINATI*TVserial 2012 O Sa Mire _ Tv Serial Humoristik Familja moderne - TV seri humoristike-edukative Autobusi 1985 TV mi ...

                                               

Avni Abazi

Ne Peje ka mbaruar shkollen fillore dhe ate te mesme. Hapat e pare per aktor i mori nga artisti i popullit Kadri Roshi, per te vazhduar studimet ne klasen e Xhevdet Ferrit dhe Niko Kanxherit ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane. Pas trazirav ...

                                               

Xhejlane Godanci

Xhejlane Godanci lindi me 12 Qershor 1967 ne Prishtine. Ka mbaruar aktrimin ne Fakultetin e Arteve ne Prishtine. Aktualisht eshte aktore ne Teatrin Kombetar ne Prishtine.

                                               

Sahit Kokolli

Sahit Kokolli xhirues dhe drejtor fotografie, ka lindur me 11 tetor 1955 ne Prishtine. Nga viti 1975 ka punuar ne Televizionin e Prishtines, ne fillim si ndriçues me vone asistent i kameres dhe kameraman. Ne vitin 1990 eshte larguar me dhune nga ...

                                               

Hazir Haziri (aktor)

Hazir Haziri eshte nga aktoret e rinje shqiptare, eshte i diplomuar ne Fakultetin e Arteve ne Universitetin e Prishtines ne degen e Artit Dramatik. Me pas ka vazhduar studimet pos-diplomike, dhe mbane titullin Master i Aktrimit. Aktualisht punon ...

                                               

Pol Pot

Saloth Sar i nohur gjeesisht si Pol Pot,ishte lideri i levizjes komuniste ne Kamboxhia, Kmreve te Kuq dhe kryeminister i Kamboxhias ne vitet 1976-1979. Lideri i Kmereve te Kuq ishte pergjegjes per torturen dhe vrasjen e miliona bashkekombesve kam ...

                                               

Historia e Tokës

Historia e Tokes eshte magmatike qe nis qe me "Parahistorine" e cila nenkupton periudhen kur njerezit nuk kishin filluar te shkruanin dukurite qe ndodhin atyre dhe gjithçka tjeter. Ata nuk kishin njohuri mbi natyren dukurite natyrore. Toka eshte ...

                                               

Uji

Uji ose uje ne formen e tij te paster, eshte leng pa shije dhe pa ere po ashtu dhe nuk ka ngjyre. Ai eshte i domosdoshem per te gjitha format e jetes dhe njihet edhe si tretesi me i gjithanshem. Pa te, jeta siç e njohim ne, do te ishte e pamundur ...

                                               

Shpëtim Kastrati

Komunikate per shtyp Mysafir Special Shqiperi - Festivali i Butrintit Telekino Interviste Radio Televizioni i Kosoves -RTK Vakti e han kashten Emra com Mahmutovitet dhe Rexhepovitet Katundar e Sheherli- 7 pjeseA. Mikullovci Rol Kryesor Zico Compa ...

                                               

Anisa Ismaili

Anisa Ismaili eshte nje aktore shqiptare e filmit dhe e teatrit. E lindur me 1972 ne Prishtine, Kosove. Ka mbaruar studimet per aktore ne Fakultetin e Arteve te Universitetit te Prishtines ne klasen e profesor Faruk Begollit. Eshte nene e dy femi ...

                                               

Mexhid Mehmeti

Mexhid Mehmeti u lind me 11 qershor te vitit 1948 ne Zhunice te Presheves. Kater klase te fillores i kreu ne vendlindje, tetevjeçaren dhe gjimnazin ne Presheve, kurse fakultetin filozofik, degen e gjuhes dhe te letersise shqipe, ne Universitetin ...

                                               

Arbana Xharra

Arbana Xharra eshte gazetare kosovare. Eshte vajva e profesorit Fahri Xharra. Ajo ka fituar shume shperblime per punen e saj. Ne vitin 2015, ajo fitoi shperblimin e guximtareve nderkombetare nga departamenti i SHBA-ve.

                                               

Fatmir Dalladaku

Fatmir Dalladaku eshte kirurgu i pare kardiovaskular nga Kosova i njohur edhe per operacionet e para ne zemer te hapur ne Kosove, si dhe per punen pro-bono me pacientet nga Kosova, Shqiperia dhe Maqedonia. Si pasoje e masave te dhunshme te instal ...

                                               

Vepra 16 (Ismail Kadare)

Vepra 16 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 590. Ne kete vellim, perveç dy romaneve te shkurtra "Shkaba" dhe "Çeshtje te marrezise", eshte perfshire romani tjeter "Aktori", i njohur me pare me titullin "Jeta, loja dh ...

                                               

Dialog me Alain Bosquet

Alain Bosquet - Çdo dialog nuk eshte i plote. Çdo rrefim i nje shkrimtari nuk do te kishte vlere nese nuk do te pyetej perfytyrimi i tij, pra, aftesia e tij per te fantazuar. Letersia perbehet prej hovesh, megjithese te kontrolluara te ruajtura, ...

                                               

Prilli i thyer

Prilli i thyer eshte nje nga romanet me te shquara te shkrimtarit shqiptar me fame boterore Ismail Kadare. I publikuar se pari ne vitin 1980 ne permbledhjen "Gjakftohtesia", ky liber qe per teme ka besen, gjakmarrjen dhe kanunin ne krahinat malor ...

                                               

Darka e gabuar

Darka e gabuar eshte roman i shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Ismail Kadare. Eshte shkruar mes Malit te Robit, Luganos se Zvicres dhe Parisit gjate veres dhe dimrit 2007-2008. Nje darke krejtesisht e pazakonte, me nje mister, eshte subjekti i r ...

                                               

Vajza e Agamemnonit

Vajza e Agamemnonit eshte nje roman i shkruar nga Ismail Kadare. Bashke me romanin pasues, Pasardhesi, perbejne nje diptik te cilin disa kritike e kane renditur perkrah veprave me te mira te autorit.

                                               

E penguara

"E penguara - Requiem per Linda B". Roman me Autor Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri. Botuar ne nentor 2009. Faqet e librit 216. ISBN 978-99943-42-48-8 Ky liber, afron me nje roman, ku, veç te tjerash, flitet per nostalgjine e Tiranes. "Kafe ...

                                               

Ismail Kadare

Ismail Kadare eshte nje nga shkrimtaret me te medhenj bashkekohore. Si shkrimtar njihet ne radhe te pare per proze, por ka botuar gjithashtu disa vellime me poezi dhe ese. Nisi te shkruante ne moshe te re, fillimisht poezi, me te cilat u be i njo ...

                                               

Kush e solli Doruntinën (roman)

Kush e solli Doruntinen eshte nje roman nga Ismail Kadare ne fund te viteve 70ta dhe i botuar per here te pare ne vitin 1980 ne permbledhjen me titull Gjakftohtesia ". Romani bazohet mbi baladen e Konstantinit dhe Doruntines.

                                               

Kamarja e turpit

Kamarja e turpit roman i autorit shqiptar Ismail Kadare botuar nga shtepia botuese Onufri ne vitin 2016. "Kamarja e turpit" ka qene botuar per here te pare me 1978, si pjese perberese e librit "Ura me tri harqe", me titullin "Pashalleqet e medha" ...