ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 63
                                               

Dodona ndodhet në Dëshnicë të Përmetit

Dodona ndodhet ne Deshnice te Permetit”, tre libra me autor Kujtim Mateli. Autori Kujtim Mateli, mbeshtetur mbi deshmite e autoreve te antikitetit dhe gjetjeve arkeologjike, provon se Dodona nuk ndodhet ne luginen e Carakovistes ne jugperendim te ...

                                               

14 Mars

1933 - Quincy Jones, producent Tv amerikan 1820 - Viktor Emanuel II, mbret italian, Sardenjes 1681 - Georg Philipp Telemann, kompozitor gjerman 1990 - Sasha Clements, aktore kanadez 1906 - Josip Roglić, gjeograf dhe akademik i dalluar kroat 1843 ...

                                               

Kantoni Saint-Claude (Jura)

Kantoni Saint-Claude Jura frengjisht: Canton de Saint-Claude Jura) eshte nje kanton ne departamentin Jura, rajonin Franche-Comté ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Saint-Claude. Ka siperfaqe km 2 dhe popullsi 22413 banore.

                                               

Jura (vargmal)

Jura eshte emri i nje vargmali qe shtrihet ne France dhe ne Zvicer dhe prandaj emertohet nga disa poashtu si Jura francez respektivisht Jura zvicerian.

                                               

Kantoni Beaufort (Jura)

Kantoni Beaufort Jura frengjisht: Canton de Beaufort Jura) eshte nje kanton ne departamentin Jura, rajonin Franche-Comté ne France. Kryeqendra e kantonit eshte Beaufort. Ka siperfaqe 119km 2 dhe popullsi 6184 banore.

                                               

Beaufort, Jura

Beaufort eshte nje komune ne France. Beaufort ben pjese ne departamentin Jura te rajonit Franche-Comté. Komuna ka nje popullsi prej 1005 banore dhe siperfaqe 13.11 km².

                                               

Leonardo da Vinçi

Leonardo di ser Piero da Vinci i njohur pergjithesisht si Leonardo da Vinci ose thjesht Leonardo, ka qene nje polimat italian i Rilindjes, fushat ne te cilat kishte interes ishin arkitektura, shpikja, inxhinieria, piktura, skulptura, shkenca, muz ...

                                               

Gjeologjia në Kukës

Gjeologjia eshte shkenca e tokes e cila studion qendrueshmerine e Tokes, shkembinjte nga te cilet ajo perbehet dhe proceset permes te cilave ato ndryshojne. Fusha e gjeologjise eshte e rendesishme per zbulimin e mineraleve dhe hidrokarbureve, vle ...

                                               

John Ruskin

John Ruskin ishte udheheqes dhe kritik arti anglez i perudhes viktoriane, mendimtar i shquar shoqeror dhe filantrop. Ai shkroi per tema te ndryshme si gjeologjia, arkitektura, mitet, letersia, arsimi, botanika dhe ekonomia politike. Shkrimi dhe s ...

                                               

Asti Papa

Pasi kreu Politeknikumin e Tiranes punoi per ngritjen e sherbimit gjeologjik te naftes 1951-1954 ne Patos. U diplomua ne Fakultetin e Gjeologjise dhe Minierave 1959. Punoi ne disa ndermarrje gjeologjike, ne Institutin e Kerkimeve Gjeologjike, ne ...

                                               

Marie Tharp

Marie Tharp ishte nje amerikane gjeologe dhe oqeanografe kartografe qe, ne partneritet me Bruce Heezen, krijoi harten e pare shkencore te katit te Oqeanit Atlantik. Puna e Tharp zbuloi pranine e Mid-Atlantic Ridge, duke shkaktuar nje ndryshim ne ...

                                               

Inxhinieria mjedisore

Inxhinieria mjedisore eshte nje disipline inxhinierike profesionale qe perfshine nje game te gjere te temave shkencore si kimia, biologjia, ekologjia, gjeologjia, hidraulika, hidrologjia, mikrobiologjia dhe matematika per te krijuar zgjidhje qe d ...

                                               

Universiteti i Marburgut

Filip Universiteti i Marburgut, u themelua ne vitin 1527 nga Filipi I, Landgrave Hesse si nje nga universitetet me te vjetra ne Gjermani, zanafilla te cilit daton nga nje Fondacion Protestant. Si universitet shteteror, tani ai nuk ka me asnje lid ...

                                               

Ellen Stofan

Ellen Renee Stofan ishte Chief Scientist ne NASA-s dhe ka sherbyer si keshilltare kryesore e Administratorit te NASA-s Charles Bolden ne programet shkencore, per planifikim dhe investime te agjencise dhe me dhjetor 2016, kur dha doreheqje. Me par ...

                                               

Franc Nopça

Baroni Franc Nopça ka qene nje aristokrat, aventurier, studjues, gjeolog, palenteolog dhe albanolog me prejardhje hungareze. Mbahet gjeresisht si themeluesi i paleobiologjise dhe studimeve shqiptare, gjithashtu dhe perfunduesi i hartes se Shqiper ...

                                               

Teki Biçoku

Kreu pese klaset fillore 1932-1937 ne shkollen fillore "Naim Frasheri", Elbasan, me pas pese klase qytetese ne Normalen e Elbasanit. Arsimimin e mesem e vazhdoi ne Shkollat Teknike Korçe 1942-43 dhe Tirane 1946-47 nga dy klase ne secilen shkolle. ...

                                               

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve eshte liste ne nje flete te fjaloreve qe jep shpjegime per shkurtimet e fjaleve dhe shenjave te perdorura ne ate fjalore. Zakonisht kjo liste perdoret gjate ndertimit te fjaloreve dhe para botimit plasohet ne faqe e para apo ...

                                               

Universiteti i Mitrovicës

Themelet e studimeve te arsimit te larte ne Mitrovice u vune me hapjen e Shkolles se Larte Teknike ne vitin 1961. Ne vitin 1970 ne kuader te Fakultetit Teknik hapen deget e Xehetarise, Teknologjise dhe Metalurgjise, fillimisht ne Mitrovice, viti ...

                                               

Partia Republikane e Shqipërisë

Partia Republikane Shqiptare eshte parti politike ne Shqiperi qe u krijua ne vitin 1991 dhe i perket spektrit te djathte politik. Kryetar i saj eshte Fatmir Mediu.

                                               

2008 në Shqipëri

Ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu jep doreheqjen lidhur me shperthimet e depos se armeve. 15 mars - Ndodhi Shperthimi ne Gerdec ku humben jeten 26 persona dhe demtoj aeroportin e Tiranes.

                                               

1967

Shqiperia u shpall shteti i vetem ateist ne bote. Filloi pune Uzina e Plehrave Azotike ne Fier. KS Dinamo Tirana u be kampion i Shqiperise ne futboll.

                                               

21 janar

1920 - Filloi punimet Kongresi i Lushnjes 1968 - Lufta ne Vietnam: Filloi beteja ne Khe Sanh, beteja me e kritikuar dhe me kontraverze ne Vietnam. 1950 - Alger Hiss u denua per pabesi. 2008 - U shua gjuha eyak ne Alaska, pasi vdiq edhe folesi i f ...

                                               

Shpërthimi në Gërdec

Shperthimi ne Gerdec ndodhi me 15 mars, 2008 rreth ores 12:05 dhe nga shperthimi humben jeten te pakten 26 persona. Gerdeci eshte fshat i qarkut te Tiranes, Shqiperi dhe shperthimi ndodhi ne nje "fabrike" per demontimin e armeve. Demontimi i arme ...

                                               

Haim Reitan

Eshte shtetas italian me origjine izraeliane. Banon ne Bergamo te Italise. Ka kryer liceun per biologji ne qytetin Batiam te Izraelit. Eshte diplomuar per mjekesi ne Universitetin e Pavias, Itali, ne vitin 1974. Me vone ka kryer disa vite special ...

                                               

Durrësi

Durresi eshte qyteti i dyte me i madh ne Shqiperi. Qyteti ka mbi 200.000 banore dhe njekohesisht eshte qendra e prefektures dhe qarkut te Durresit. Eshte nje nga qytetet me te lashte dhe me te rendesishem ekonomike te Shqiperise. Durresi eshte i ...

                                               

Sabri Godo

Ka lindur me 8 gusht 1929 ne Delvine, ku kreu edhe shkollen fillore. Me pas vazhdoi gjimnazin ne Tirane, te cilin u detyrua ta nderpriste vitin e trete, pasi u perfshi aktivisht ne luften antifashiste. Per 23 muaj, nga korriku i vitit 1943 deri n ...

                                               

Lista e Ministrave të Mbrojtjes së Shqipërisë

Kjo eshte nje liste e Ministrave te Mbrojtjes se Shqiperise qe prej shpalljes se pavaresise ne 1912. || 23 || Olta Xhaçka |||| 11 shtator 2017 || ne detyre || PSSH |-bgcolor=#e6e6ap |}

                                               

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2005-2009

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike ne Legjislaturen VI te Kuvendit te Shqiperise perbehej si me poshte: Ridvan Bode Engjell Cara Blerim Çela Gazmend Oketa Jozefina Topalli Gjoke Vuksani Sami Gjergji Mevlan Xhindoli Aleksander Biberaj Arjan S ...

                                               

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2001-2005

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike ne Legjislaturen V te Kuvendit te Shqiperise perbehet si me poshte: Valentin Palaj Pellumb Berisha Azgan Haklaj Jemin Gjana Zevendeskryetar Zef Gjoka Vili Minarolli Ilir Bano Edi Paloka Sokol Olldashi Pjete ...

                                               

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2009-2013

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike ne Legjislaturen e 18-te Kuvendit te Shqiperise perbehej nga 64 deputete si me poshte: Lajla Pernaska Dashamir Tahiri Fatos Hoxha Ledina Aliolli Spiro Ksera Sybi Hida Gjok Uldedaj Ndriçim Babasi Fatos Beja ...

                                               

Përbërja e KF Partizanit sipas sezoneve

Trajner: Hasan Lika Skuadra:Orges Shehi, Edvan Bakaj, Florenc Bufasi, Ardit Beqiri, Arber Aliu, Fatjon Tafaj, Luan Pinari, Rrahman Hallaçi, Paulin Dhembi, Gjergji Muzaka, Viktor Gjyla, Dritan Babamusta, Enkelejd Alikaj, Sokol Bulku, Elton Doku, S ...

                                               

Lushnja

Lushnja eshte nje qytet ne Shqiperine qendrore. Ajo ka 58.200 banore dhe eshte kryeqendra e rrethit se Lushnjes. Qyteti i Lushnjes shtrihet ne lindje te fushes se Myzeqese, buze kodrave te Darsise. Territori i tij ze nje siperfaqe prej 37 km ². B ...

                                               

Lista e lojtarëve ndërkombëtarë të Shqipërisë

Lista e lojtareve nderkombetare te Shqiperise perfshin te gjitha rekordet individuale te paraqitjeve dhe golave te lojtareve qe kane perfaqsuar Shqiperine ne kualifikueset e Kampionatit Europian, Kupes se Botes, ne ndeshjet miqesore dhe ne Kupen ...

                                               

Kategoria e Parë 1992-93

Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorise se dyte 1930/2008-09 dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009. Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve te Shqiperise – Libri i pare: Vitet 30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

                                               

Fakulteti i Shkencave të Natyrës i Universitetit të Tiranës

Fakulteti i Shkencave te Natyres eshte qendra kryesore ne Shqiperi per pergatitjen e specialisteve te larte ne matematike, fizike, kimi, biologji dhe informatike; ai eshte nga institucionet me te rendesishme per pergatitjen e mesuesve per shkolla ...

                                               

Muzeu i Shkencave të Natyrës i Maqedonisë së Veriut

Muzeu i Shkencave te Natyres i Maqedonise se Veriut eshte nje muze kombetar qe merret me mbledhjen, ruajtjen, studimin, depozitimin dhe ekspozimin e pasurise natyrore te Republikes se Maqedonise se Veriut. Eshte institucioni me i vjeter biologjik ...

                                               

Historia natyrore

Historia natyrore eshte nje sfere hulumtimi qe perfshin organizmat, duke perfshire kafshet, kerpudhat dhe bimet, ne mjedisin e tyre natyror, duke u mbeshtetur me shume ne aspektet e vezhgimit sesa metodat eksperimentale te studimit. Nje person qe ...

                                               

Muzeu Arkeologjik i Institutit të Arkeologjisë në Tiranë

Muzeu Arkeologjik Kombetar ne Tirane e ka zanafillen ne vitin 1948 me emertimin Muzeu Etnografik-Arkeologjik. Me zgjerimin e kerkimeve dhe studimeve ne vitin 1976 u kthye plotesisht ne muze arkeologjik. Aktualisht, eshte qendra ku pasqyrohet pjes ...

                                               

100 vende turistike të Bullgarisë

100 Vendet Turistike te Bullgarise eshte nje levizje kombetare bullgare e themeluar ne vitin 1966 per te promovuar turizmin ne mesin e monumenteve me te rendesishme te Bullgarise. Si pjese e ketij programi, vendet kulturore dhe historike te rende ...

                                               

Muzeu Historik Kombëtar

Muzeu Historik Kombetar” synon te nxise mirekuptimin dhe vleresimin e historise se Shqiperise tek publiku vendor, kombetar dhe nderkombetar dhe te inkurajoje dialogun midis qytetareve, mbi te kaluaren, te tashmen dhe te ardhmen shqiptare. Per ket ...

                                               

Qendra e Studimeve Albanologjike

Qendra e Studimeve Albanologjike eshte instituti kryesor i albanologjise ne Shqiperi. Qendra filloi si pjese e rindertimit dhe modernizmit te sistemit akademike dhe universitar te Shqiperise. Vendimi u morr nga Qeveria e Shqiperise ne gusht 2017. ...

                                               

Gërmadhat e Gjytetit në Zatriq

Germadhat e Gjytetit ne Zatriq eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Zatriq, Rahovec, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik", i miratuar me numer 99867/3017.

                                               

Instituti i Studimeve Shqiptare

Instituti Mbretnuer i Studimeve Shqiptare, shkurt Instituti i Studimeve Shqiptare ka qene nje institut shkencor e kulturor i vendosur pergjate Mbreterise Shqiptare qe i parapriu Akademise se Shkencave te Shqiperise.

                                               

Turizmi në Moldavi

Turizmi ne Republiken e Moldavise perqendrohet ne peizazhet natyrore te vendit dhe historine e tij. Ture vere u ofrohen turisteve ne te gjithe vendin. Vreshtat / bodrumet perfshijne Cricova, Purcari, Ciumai, Romanești, Cojușna, Mileștii Mici. Ne ...

                                               

Arkeologjia e Kosovës

Arkeologjia e Kosoves si nje fushe e studimit dhe hulumtimit shkencor filloi ne gjysmen e dyte te shekullit XX. Fusha e studimeve arkeologjike ne Kosove eshte zhvilluar se bashku me studimin historik, studimet e burimeve te autoreve te lashte, st ...

                                               

Mësonjëtorja e Korçës

Mesonjetorja e Korçes eshte shkolla e pare shekullare e gjuhes shqipe ne viset shqiptare ne kohen e Perandorise Osmane. U hap me 7 mars te vitit 1887 ne Korçe ne periudhen e fundme te perandorise. Tashme ndertesa e shkolles sherben si nje muzeum ...

                                               

Panthera

Panthera eshte nje gjini brenda familjes Felidae, qe u emerua dhe u pershkrua per here te pare nga natyralisti gjerman Lorenz Oken ne vitin 1816. Taksonomisti britanik R. I. Pocock rishikoi klasifikimin e kesaj gjinie ne v. 1916, duke e perbere n ...

                                               

Oiani i Afrikës perëndimore

Oiani i Afrikes perendimore, i njohur gjithashtu si linsangu i Afrikes perendimore, eshte nje lloji lisangu amtare ne pyjet e Guines se siperme ne Afriken Perendimore. Ёshte nje nga mishngrenesit me pak te njohur ne Afrike.

                                               

Pantherinae

Pocock e definon kete nenfamilje duke perfshire gjinite Panthera dhe Neofelis: Tigri P. tigris Leopardi P. pardus Leopardi i debores P. uncia Luani P. leo Jaguari P. onca Gjinia Panthera perfshin Leopardi me re N. nebulosa Leopardi me re i Sundes ...

                                               

Civeti me njolla të mëdha

Civeti me njolla te medha eshte nje viverrid amtare ne Azine Juglindore qe eshte e shenuar si Rrezikuara ne Listen e Kuqe te IUCN.