ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 62
                                               

Gjeografia fizike

Gjeografia fizike ka te beje me format e relievit. Psh.:Shtrirja e maleve,vargmaleve,rrafshmaleve,lumenjve,deteve dhe liqenenve Gjeografia e pergjithshme ndahet ne: Gjeografi Fizike dhe Gjeografi Shoqerore. Gjeografia fizike ndahet ne: Paleogjeog ...

                                               

Ryzhdie

Ryzhdie ose Mejtepi Ryzhdije ishte nje shkolle e mesme osmane ne kohen e Perandorise Osmane e cila ka vepruar ne gjysmen e dyte te shekullit XIX. Keto institucione arsimore ishin themeluar me Ligjin e Arsimit te vitit 1869, te kohes se Tanzimatit ...

                                               

Neologjizma

Neologjizmat jane fjale ose thenie te reja qe mund te jene duke u futur ne perdorimin e pergjithshem, por pa u afirmuar ende. Disa shembuj te neologjizmave: Dhe-shkronje neologjizem e Sami Frasherit si zevendesim i fjales se huazuar "gjeografi" P ...

                                               

Ablacioni (mjekësi)

Ablation eshte term qe perdoret per te emertuar heqjen e nje pjese te demtuar te trurit me ane te nje nderhyrjeje kirurgjike ne tru. Ky operacion kryhet pasi eshte pikasur me ane te RMN se nje zone e caktuar e trurit funksionon keq. Kjo metode kr ...

                                               

Halim Shemsidini

Halim Shemsidini eshte kryetari i Kuvendit Komunal zoteri Halim Shemsidini eshte i lindur ne vitin 1947 ne fshatin Zaplluxhe te komunes se Dragashit. Ka te kryes shkollen e larte drejtimi Histori-Gjeografi ne Gjakove dhe Fakultetin Filozofik drej ...

                                               

Rozhaja

Tregovishta Rozhaja e sotme, vendbanim i krijuar rreze nje kalaje te dikurshme, i permendur nga udhepershkruesi i njohur Osman Evlija Qelebiu dhe gjeografi Mustafa Haxhi Kalfa. Kete emer Rozhaja e sotme e mbane deri ne Tregovishta Rozhaja te cili ...

                                               

Eratosteni

Eratosteni, greqisht: Ερατοσθένης; 276 p.e.s. - 194 p.e.s. ishte matematikan grek, gjeograf, poet, astronom dhe teoricien i muzikes. Ai ishte nje njeri i shkolluar, dhe ishte bere shef i biblotekes ne Biblioteken e Aleksandrise. Eratosteni lindi ...

                                               

Ben Andoni

Ben Andoni ka lindur me 1966 ne Tirane, ka studiuar gjeografi dhe punoi me se pari ne Institutin Hidrometeorologjik. Prej vitit 1996 eshte gazetar profesionist. Ka shkruar per gazeten "Koha Jone", ishte redaktor kulture i gazetave "Gazeta Shqipta ...

                                               

Kopliku

Kopliku eshte qyteti me verior i Shqiperise prane kufirit me Malin e Zi ne piken doganore te Hanit te Hotit dhe eshte kryqendra e rrethit te Malesise se Madhe.

                                               

Malësia

Me emrin Malesi ose Malcí per vendin, si dhe malesore apo malcore per banoret, kuptohet njeri prej grupeve te medha etnografike qe perbejne Shqiperine e Veriut. Ky emertim si emer i perveçem i jepet vetem rajonit te njohur ne gjeografi si Alpet e ...

                                               

Prelë Milani

Ka studiuar ne Uiniversitetin Luigj Gurakuqi Shkoder ne fakultetin Histori-Gjeografi specializuar per histori moderne Ka perfunduar gjithashtu studimet ne Akademine e Policise Tirane. Eshte themelues dhe Kryeredaktori i pare i Gazetes kulturore" ...

                                               

Ferizaj

Ferizaj eshte qytet ne pjesen jugore te Kosove. Po ashtu Ferizaj eshte qender e komunes dhe rajonit me te njejtin emer. Nje nder faktoret me te rendesishem nga e kaluara historike per formimin e qytetit te Ferizajt dhe te zhvillimint ekonomik te ...

                                               

A e dini se: Astronomi

Megjithese gjigantet e kuq jane me te medhenj, xhuxhat e bardhe kane fushe me te fuqishme gravitacionale dhe dendesi me te madhe. Ne nje nate te kthjellet, syri i lire mund te dalloje me shume 2000 yje Ka me shume yje ne univers sekokrra rere ne ...

                                               

Justiniani I

Justiniani I lat.: Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, gr.: Ιουστινιανός; zakonisht i njohur si ne Kishen Ortodokse Shen Justiniani i Madh, lindi ne Tauresium, te Ilirise rreth viteve 482/483 dhe vdiq me 13 nentor apo 14 nentor, 565 ne Kostandi ...

                                               

Tymfi

Tymfi ose Tymphe, Timfi, gjithashtu Tymfi eshte nje mal ne pjesen veriore te vargmalit Pinde, ne Greqine veriperendimore. Eshte pjese e njesise rajonale te Janines dhe shtrihet ne rajonin e Zagorise, vetem disa metra ne jug te paraleles me 40°. T ...

                                               

Sumeri

Sumer eshte civilizimi me i hershem i njohur ne rajonin historik te Mesopotamise jugore, Iraku jugor i sotem, gjate epokave Kaloriku dhe Hershem te Bronzit dhe nje nga qyteterimet e para ne bote se bashku me Egjiptin e Lashte dhe Luginen e Indus- ...

                                               

Bilishti

Klima ne Bilisht eshte mesdhetare kalimtare, por me ndikim te dukshem kontinental. Lartesia e madhe mbi nivelin e detit 930m, si dhe largesia nga deti ben qe vera ne Bilisht te jete e ngrohte dhe here e fresket, me nje dimer te ftohte dhe me debo ...

                                               

Botevgrad

Botevgradi, eshte nje qytet ne Bullgarine perendimore. Ai eshte i vendosur ne provincen e Sofjes dhe ndodhet afer Pravets. Botevgradi shtrihet 47 km nga Sofja.

                                               

Historia e Shqipërisë

Historia e Shqiperise ne te vertete nuk perfshin vetem te dhenat historike te hapesires gjeografike mbi te cilen gjenden territoret shqiptare por edhe hapesirat e tjera te banuara nga shqiptaret qe kane mbetur jashte kufijve te Shqiperise se sotm ...

                                               

Bujar Kule

Bujar Kule, historian, shkrimtar dhe publicist shqiptar. Ne vitin 1994 mbaron studimet e larta ne Universitetin e Tiranes ne degen" Histori – Gjeografi”. Ne janar te vitit 1995, kriza e rende ekonomike qe shkaktoi dhe shoqeroi rrezimin e diktatur ...

                                               

Bashkësia Lokale Ostros

Bashkesia Lokale Ostros eshte nje bashkesi lokale e Komunes se Tivarit, ne Mal te Zi, e cila gjendet ne pjesen lindore te Krajes. Perbehet prej vendbanimeve: Arbenesh, Ostros i Madh, Ostros i Vogel, Martiq, Geshtenje, Bobosht, Skje dhe Thtjan. Li ...

                                               

Gjeografia e Australisë

Australia me tere siperfaqen e asaj shtrihet ne Hemisferen Jugore te botes. Me perjashtim te Azise, perkatesisht Arkipelagut te Malajes, ndodhet shume larg kontinenteve te tjera, sidomos Evropes, mirepo, sot me zhvillimin e telekomunikacionit det ...

                                               

Rrethi i Tropojës

Rrethi i Tropojes eshte nje nga 36 rrethet administrative te Republikes se Shqiperise. Ky rreth ben pjese ne Qarkun e Kukesit dhe shtrihet ne verilindje te Shqiperise, konkretisht ne Rajonin Verioro – Verilindor. Nga vendasit njihet me emrin Male ...

                                               

Lista e fiseve antike ilire

Parthinet / Parthini / Perthenetai nenfis i taulanteve

                                               

Abisoye Ajayi-Akinfolarin

Abisoye Ajayi-Akinfolarin eshte avokate e sipermarresve sociale per gra dhe vajza nigeriane. Ajo eshte themeluese e Fondacionit Rinor "Pearls of Africa", nje organizate joqeveritare qe synon edukimin e vajzave te reja ne zonat e nen-sherbyera ne ...

                                               

Fiset Ilire

Dalmatet nje nder fiset e medha te njohura ilire, banore te pjeses Verilindore te Ilirise. Qe nga periudha me e lashte e deri ne shek. II p.e.r. trevat e tyre shtrihesin ne brendesi, prapa vargamalit Dinarik ne pllajat e Duvnos, Livnos e Gllamoçi ...

                                               

Taulantët

Taulantet, ishin fise Ilire, banore te ultesires bregdetare nga Auloni - Vlora deri ne Dyrrah. Pra, ato jetonin dhe ne Borizani. Permenden si fqinje te Dyrrahut qe nga shek. VI p.e.r. me qendrat e tyre Adria dhe Sesaret. Rreth vitit 430 p.e.r. sh ...

                                               

Dalmatët

Delmatet ishin nje grup fisesh ilire qe jetonin ne Dalmaci dhe Bosnje - Hercegovinen e sotme perendimore ne antikitetin klasik.

                                               

Dasaretët

Dasaretet ishin nje fis ilir, banore te krahines Dasaretia, qe perfshinte pjesen perendimore te liqenit te Ohrit, Qarkun e Korçes, dhe te Beratit. Ne shek. IV p.e.r. emri dasaret del ne kete truall ne vend te enkelejve. Bejne pjese ne mbreterine ...

                                               

Pirustët

Pirustet, ishin fise ilir, banore te krahines se sotme te Pukes, Kukesit, Tropojes, nje pjese te Matit te Miredites. Deri me 168 p.e.r. benin pjese ne Mbreterine Ilire dhe permenden nga Livi nder fiset qe mbeten te pavaruara pas shkaterrimit te s ...

                                               

Molosët

Moloset jane nder tri fiset kryesore qe banonin ne qender te Epirit antik. Moloset fisin e tyre e krijuan ne shekullin e IV Para Eres se Re. Gjuhetaret mendojne se emri molos vjen nga fjala "malesore", malesjan, ose nje forme e vjeter e emrin mal ...

                                               

Penestët

Penestet ishin fise ilir, banore te krahines Penestia ne luginen e siperme te Drinit te Zi e rreth saj. Permenden per here te pare me 170-169 p.e.r. dhe luajne nje rol te rendesishem ne luften III romako-maqedone. Treva e penesteve perfshihej ne ...

                                               

Enkelejtë

Enkelejte, fis ilir, banore te treves se liqenit Lyhnid. Qyteti Enkelana, ndodhet mbi nje koder ne Pogradec. Bardhyli ishte mbreti i pare i cili formoi kete mbreteri. Burimet historike i quajne njekohesisht enkelejtet edhe si banore pran gjirit t ...

                                               

Japodët

Japodet, ishin fise ilire qe banontene ne krahinat veriore te Ilirise, ne shpine te liburneve. Ne shek. IV p.e.r. u perzien me keltet, Straboni i quan fis ilir kelt. Per nje kohe te gjate ne shek. II-I p.e.r. japodet kundershtuan me arme ne dore ...

                                               

Eordejët

Eordejet ishin nje fis ilir, banore te krahines Eordea, e cila shtrihej ne rrjedhen e siperme te lumit te Devollit dhe ne treven e Liqenit te Kosturit. Permenden shpesh ne kohen e lufterave romako-maqedone. Ne vitin 199 p.e.r. trojet e tyre u shk ...

                                               

Parthinët

Parthinet ishin nje fis ilir, banore te treves midis lumit te Matit dhe lumit te. Ne perendim kufizoheshin me toka e Dyrrahut, ne lindje me dasaretet tek malet Polis-Kamje. Permenden qe me 229 p.e.s. ne kete treve, duke zevendesuar emrin e taulan ...

                                               

Mesapët

Mesapet jane fis antik ilir i shperngulur rreth fillimit te mijevjeçarit te fundit p.e.r. nga Gadishulli Ballkanik ne pjesen jugore te Gadishullit Apenin ne krahinat Apulia dhe Kalabria antike.

                                               

Kabuli

Kabuli eshte kryeqytet i Afganistanit. Koordinatat Gjeografike te Kabulit jane 34° 30 V/J dhe 69° 10 L/P. Ka rreth 1.424.400 banore, simbas statistikes se vitit 1988. Gjate luftes sovjetike ne Afganistan, Kabuli ishte nje qytet i sigurt, dhe qend ...

                                               

Aeroporti Frankfurt

Aeroporti Frankfurt: eshte aeroporti nderkombetar i qytetit gjerman Frankfurt am Main, dhe njekohesisht njeri nga shume aeroportet nderkombetare te Gjermanise. Ky aeroport ofron sherbime per transportin civil ajror. Prej ketej mundesohet lidhja m ...

                                               

Aeroporti Budapest Ferihegy

Aeroporti Nderkombetar Ferihegy eshte aeroporti nderkombetar i vetem i kryeqytetit hungarez Budapest, dhe njekohesisht njeri nga dy aeroportet nderkombetare te Hungarise. Ky aeroport ofron sherbime per transportin civil ajror. Prej ketej mundesoh ...

                                               

Mali Ararat

Ararati eshte mal ne Turqi, ne pjesen Aziatike, shtrihet ne koordinatat gjeografike Lat/Lon: 39.46747°N / 44.41017°E dhe ka lartesia mbidetare: 5137 m

                                               

Maja e Shnikut

maja e Shnikut eshte maje malore ne Alpet Shqiptare, Shqiperia Veriore qe shtrihet ne koordinatat gjeografike Lat/Lon: 42.30000 °N / 19.60000 °E dhe ka lartesia mbidetare 2554 m.

                                               

Pashallia

Te dhenat per fshatin Pashalli jane marre nga libri i autorit Yzedin Hajdaraj me titull "Pashallia nga gojedhenat ne dokument" Gjatesi gjeografike perendimore: 19°33′43″ Koordinatat gjeografike jane keto: nxjerre nga harta topografike Gjeresi gje ...

                                               

Aeroporti Hamburg Fuhlsbuettel

Aeroporti Nderkombetar Fuhlsbüttel ne Hamburg: eshte aeroporti nderkombetar i qytetit gjerman Hamburg, dhe njekohesisht njeri nga shume aeroportet nderkombetare te Gjermanise. Ky aeroport ofron sherbime per transportin civil ajror. Prej ketej mun ...

                                               

Njësia administrative Grabian

Komuna Grabian eshte nje komune ne Shqiperi. Ndodhet ne Perendim te qytetit te Lushnjes dhe Fushes se Myzeqese, me koordinata gjeografike, gjeresi gjeografike 40°57N dhe gjatesi gjeografike 19°34 E.

                                               

Hanoveri

Hanoveri eshte nje qytet i Gjermanise dhe gjendet ne luginen e lumit Leine. Hanoveri eshte gjtihashtu dhe kryeqyteti i shtetit federal te Saksonia e Ulet

                                               

Maqedonia e Veriut

Maqedonia e Veriut maqedonisht: Северна Македонија/Severna Makedonija, zyrtarisht Republika e Maqedonise se Veriut maq.: Република Северна Македонија/Republika Severna Makedonija, eshte shtet qe shtrihet ne pjesen juglindore te Evropes koordinata ...

                                               

Gjeografia e Republikës së Maqedonisë

Maqedonia e Veriut ndodhet ne pjesen juglindore te Evropes, kufizohet me Kosoven, Serbine dhe Greqine, Shqiperine e Bullgarine. Siperfaqja e pergjithshme e Maqedonise se Veriut eshte 25.713 km 2, ky shtet shtrihet ne koordinatat gjeografike 41 50 ...

                                               

Lindja e madhe

Fjala Lindja e madhe rrjedh qe nga koha e mesme, dhe ne anen tjeter qe nga krijimi i regjionit Françes ne vitin 2014 me formimin e rajonet Alsasa, Champagne-Ardenne dhe Lorena. Regjioni kufizohet me Gjermanine, Luksemburgun, Belgjiken si dhe me Z ...

                                               

Lindja e Largët

Lindja e Larget eshte emertim per vendet e Azise Lindore pergjate Oqeanit te Qete. Shpesh nenkupton edhe Azine Juglindore dhe ate Lindore, ndersa nganjehere edhe pjesen me lindore te Rusise, pra lindjen e larget ruse dhe regjionin perendimor te O ...