ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 6
                                               

Internet Movie Database

Internet Movie Database eshte nje baze te dhenash ne internet, ku jane memorizuar detaje te hollesishme nga shume filma, serite, lojrat vizuale dhe videofilma nga bota, si dhe persona qe kane luajtur dhe kontribuar per prodhimin e tyre. Ne arkivi ...

                                               

.sr

.sr eshte prapashtesa e fletave te internetit dhe paraqet domenin zyrtar te Surinamit, nje shtet ne Ameriken latine. Ky domen ndihmohet nga Telesur-i dhe eshte nga kompania DotSR, Inc. Dhume organizata dhe persona nga Serbia e adhuroje kete persh ...

                                               

28 Korrik

28 korriku eshte dita e 209-te e kalendarit gregorian - keshtu qe deri ne fund te vitit kane mbetur edhe 156 dite. 1887 - Marcel Duchamp, piktor francez 1945 - Jim Davis animator, vizatues amerikan Garfield 1951 - Santiago Calatrava, arkitekt spa ...

                                               

Shqiptarët në Austri

Shqiptaret ne Austri perbejne nje komunitet mergimtaresh me rreth 140.000 banore, shumica te cileve vijne nga Kosova, ndersa nje pakice vjen nga Shqiperia dhe Republika e Maqedonise. Sipas censusit te vitit 2001, ne Austri jetojne 28.212 foles am ...

                                               

Vërbeni

Verben, ёshtё fshat nё komunen e Mavroves dhe Radostushes, Maqedoni.Fshati ndodhet ne nje lartesi prej 1610 m dhe i takon rajonit te Eperm te Rekes, qe ndodhet prane qytetit te Gostivarit.

                                               

Njësia administrative Qafë-Mali

Kryetari i komunes Z. HIL KOLA Siperfaqja: 143.13 km2. Komuna ka ne administrimin e saj 9 fshatra: Armiraj, Srriqe, Mollkuqe, Lajthize, Lumbardhe, Tuç, Qafe-Mali, Kryezi dhe Orosh.

                                               

4 Mars

1982 - NASA lansoi "Intelsat V". 2008 - Holanda, zyrtarisht njeh pavaresine e Republikes se Kosoves. 51 - Neroni, i cili me vone u be Perandor Romak, fitoi titullin princeps iuventutis kryetare i rinise. 1791 - Vermont u be shteti i 14te i ShBA-v ...

                                               

Komunat e Francës

Komuna eshte nje nivel i ndarjes administrative ne Republiken franceze. Komunat franceze jane afersisht ekuivalente me qytezat e perfshira ne komuna ne Shtetet e Bashkuara ose Gemeinden ne Gjermani. Ne Mbreterine e Bashkuar, nuk ka ekuivalent te ...

                                               

.tw

.tw eshte prapashtesa e fletave te internetit dhe paraqet domenin zyrtar te Taivanit. Ky domen ka hyre ne perdorim ne vitin 1989 dhe eshte regjistruar nga "TWNIC". Po ashtu nen-domene te ketij domeni jane dhe: mil.tw: organizata ushtarake dhe ush ...

                                               

Transgjinor

Transgjinor jane ata persona me nje identitet gjinor qe ndryshon nga ai i seksit te percaktuar pas lindjes. Personat transgjinor etiketohen edhe si transseksual ne rast se deshirojne asistencen kirurgjikale per te kryer tranzicionin nga nje seks ...

                                               

Politika

Politika, fjala vjen nga greqishtja pólis, "shtet qytet" apo "bashkesi e shumfishte". Politika eshte pergjigje ndaj problemeve te shoqerise me ane te vendimeve te detyrueshme per gjithe shoqerine, eshte marredhenie ndermjet njerezve, grupeve a sh ...

                                               

Politikani

Politikani eshte nje person qe merret me politike. Ky definicion, jo rralle here, merr konotacion te pergjithesuar pergjate linjave shoqerore. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Platforma e Kuvendit Evropian për Shekullarizmin në Politikë

European Parliament Platform for Secularism in Politics respektivisht ne shqip Platforma e Parlamentit Europian per Sekularizmin ne Politike eshte nje lidhje gjitheperfshirese per te tera partite Anetare te Parlamentit Europian, die sich nach eig ...

                                               

Flamuri i kuq (politikë)

Ne politike, nje flamur i kuq eshte kryesisht nje simbol i socializmit, komunizmit, Marksizmit, sindikatave, politikes se majte dhe historikisht te anarkizmit; ajo eshte shoqeruar me politiken e majte qe nga Revolucioni francez. Socialistet adopt ...

                                               

Greva e urisë e ish të përndjekurve politikë (2012)

Greva e urise e ish te perndjekurve politike eshte nje greve qe nisi me 21 shtator 2012 ne Tirane nga rreth 20 ish te perndjekur politike gjate viteve te komunizmit. Greva nisi vetem per qellime ekonomike, pasi kerkojne qe shteti shqiptar ti pagu ...

                                               

Komunizmi

Komunizmi eshte nje politike, menyre te menduarit dhe ideologji se si shoqeria duhet te punoje dhe te organizohet.

                                               

2012 në Shqipëri

8 tetor - Greva e urise e ish te perndjekurve politike, vetedigjet Gergj Ndreca. 10 tetor - Greva e urise e ish te perndjekurve politike, vetedigjet Lirak Bejko.

                                               

Shkenca politike

Shkenca Politike eshte shkence shoqerore e cila merret me Sistemin Politik te nje vendi, Politiken e brendeshme dhe te jashtme te nje vendi, Demokracine, Pushtetin, Konfliktet, Paqen, Rendin, Lirine dhe te drejtat njerezore etj.

                                               

Politika e Jashtme

Politika e Jashtme perfshin ose nenkupton nje mori qellimesh,se si nje shtet i vecante do bashkeveproj me shtetet e tjera te botes dhe ne nje mase te vogel edhe me aktoret jo qeveritar. Politika e Jashtme perfshin fusha te ndryshme veprimi ne akt ...

                                               

Per Albin Hansson

Per Albin Hansson ishte nje politikan suedez, kryetar i Social Demokrateve nga viti 1925 dhe dy here kryeminister ne kater qeveri midis viteve 1932 dhe 1946, duke qeverisur gjithe ate periudhe perveç nje krize jeteshkurter ne veren e vitit 1936, ...

                                               

Koha Ditore

Koha Ditore eshte gazete e perditshme nga Kosova e themeluar ne vitin 1997. Botohet ne Prishtine nga kompania Koha, tash prone e publicistes kosovare Flaka Surroi. Kryeredaktor i gazetes eshte Agron Bajrami. Gjate bombardimeve te NATO-s Koha Dito ...

                                               

Vorea Ujko

Vorea Ujko lindi si Domenico Bellizzi ose Domeniko Beliçi ne burime shqipe ne fshatin Frasnita, Frascineto, Kalabri, Itali me 1918 ka shkrime ku thuhet se ka lindur edhe me 1931; vdiq ne nje aksidenti automobilistik me 26 janar 1989. Vorea Ujko e ...

                                               

Portali

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Portali. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Marçëdhuza

Marçedhuze Marcedusa in italisht eshte nje komune italiane me 442 banore te provinca e Katanzaro ne Kalabria. Sorge a 288 metri sopra il livello del mare e ha una superficie di 15.3 chilometri quadrati. Custodisce la gjuha arbereshe e gli abiti t ...

                                               

Lista e portaleve

Portalet jane faqe qe mirembahen nga Wikipedianet, te cilat fillimisht sherbejne si faqe hyrese ne Enciklopedi. Ato bejne prezantimin permbledhes te artikujve kryesore te nje lloji temash qe i perkasin nje fushe specifike. Faqet e portaleve aktua ...

                                               

Sintisajzeri

Sintisajzeri, sintetizatori apo sintezatori eshte instrument muzikor elektronik i cili prodhon nje shumellojshmeri te zerave duke perpunuar dhe kombinuar signalet e frekuencave te ndryshme. Sintisajzeri digjital modern perdor mikroprocesorin sint ...

                                               

Zylyftar Hoxha

Zylyftar Hoxha lindi me 8 qershor te vitit 1947, ne fshatin Qafe te Skraparit, ne nje familje te njohur dhe me tradita atdhetare. Ne vitin 1966, pasi mbaron shkollen e mesme pedagogjike" Babe Dude Karbunara” ne Berat, emerohet drejtor i shkolles ...

                                               

Aurora Susuri

Aurora Susuri u lind me 2 Tetor 1979 Prizren Gazetare dhe Kengetare Shqiptare ka mbaruar studimet per gazetari ne Prishtine. Shkollen e mesme dhe fillore i kreu Shkollen Emin Duraku Prizren, ndersa te mesmen e kreu ne Gjimnazin Gjon Buzuku Prizre ...

                                               

Italia

Italia eshte shtet ne pjesen jugore te Evropes, ne Gadishullin Apenin. Pjese e ketij vendi jane dhe ishujt ne Detin Mesdhe, si Sicilia dhe Sardenja. Ne Alpet e larta ne veri te saj gjendet kufiri me Francen, Zvicren, Austrine dhe ne brigjet e Adr ...

                                               

Antonio Liozzi

Antonio Liozzi i lindur ne nje familje te shtreses se mesme Penna San Giovanni ne provincen e Macerata. Ai ka qene ne shekullin e 18 artist italian dhe veprat e tij, shumica me subjekte fetare, ruhen ne katedralet e dioqezes se Fermo dhe te komun ...

                                               

Demografia e Belgjikës

Belgjika ka rreth 10.584.534 banore. Perbehet nga Flamanet te cilet kane prejardhje gjermane dhe flasin gjuhen holandeze. Ne strukturen e popullsise marrin pjese me afersisht 60%. Valonet jane keltet e romanizuar qe flasin gjuhen frenge dhe marri ...

                                               

Birger Larsen

Birger Hvirring Larsen ishte futbolliste daneze. Gjate gjithe karrieres se tij si futbolliste ka luajtur ne skuadren Boldklubben Frem. Ai poashtu ka luajur edhe ne kombetaren daneze. Pas perfundimit te karrieres se tij, ai ka punuar me sigurime. ...

                                               

Maltin Korkuti

Maltin Korkuti eshte aktualisht Drejtor i Pergjithshem i Bankes Credins dhe mban kete post qe nga viti 2014. Para postit te drejtorit te pergjithshem Korkuti mbante postin e zv. Drejtorit te Pergjithshem. Ai eshte gjithashtu bashkethemelues i Cre ...

                                               

Bursa (ekonomi)

Bursa eshte nje treg i organizuar per aksionet, huane, valuten, apo mallra te caktuara. Bursa eshte nje vend ku shoqeri aksionare, ndermarrje dhe firma te ndryshme private drejtohen per te ngritur fondin e investimeve dhe siguruar kapitalet e tyr ...

                                               

Instituti Arsimor Vëllezërit Kajtazi

Instituti Arsimor Vellezerit Kajtazi eshte nje shkolle jo publike ne Republiken e Shqiperise. E krijuar ne vitin 2001 me licensimin e Ministrise se Arsimit dhe Shkecnave te Republikes se Shqiperise ne periferi me qytetin e Tiranes ne Komunen Vaqa ...

                                               

Banka Emporiki

Banka Emporiki u themelua ne 1907, u regjistrua ne "Bursa e Athines" qe ne 1909 dhe sot eshte nje nga bankat tregtare Greke me te fuqishme. Ne qershor 2000, Banka Emporiki hyri ne nje koalicion me grupin bankar nderkombetar Crédit Agricole i cili ...

                                               

Sakıp Sabancı

Sakıp Sabancı ishte nje manjat dhe filantrop i shquar i biznesit turk. Ai ishte kreu i konglomeratit me te madh te biznesit te Turqise dhe njeriu i 147-te me i pasur ne listen Forbes te miliardereve kryesore ne bote ne vitin 2004. Sabancı ishte n ...

                                               

Kolegji UBT

UBT-ja eshte institucion inovative i arsimit te larte ne Kosove, i cili kombinon avantazhet e universiteteve te njohura nderkombetarisht. Ky universitet ofron: Partneritet me universitetet dhe institucionet me te njohura te cilat ofrojne mundesin ...

                                               

Fakulteti i Shkencave Matematike-Natyrore i Universitetit të Prishtinës

Studimet e shkencave te natyres dhe matematikes ne Prishtine kane filluar ne vitin akademik 1960/61, ne kuader te Fakultetit Filozofik, te themeluar ne ate kohe. Ne vitin 1962 hapet edhe Katedra e Gjeografise, e cila pas ndarjes se Fakultetit Fil ...

                                               

Sigurimi shëndetësor në Kosovë

Sigurimi shendetesor eshte nje sherbim, apo nje lloj mbulimi i sigurimeve qe nje person paguan per shpenzime mjekesore, kirurgjikale, e ndonjehere dentare. Ky sherbim mund te rimbursoje te siguruarit per shpenzimet e bera nga nje semundje apo pla ...

                                               

Roma

Roma eshte kryeqyteti i Italise, kryeqyteti i rajonit Lacio dhe kryeqendra e Provinces se Romes. Me mbi 2.900.000 banore ne 1.285.3 km2, ajo eshte edhe qyteti me i madh dhe me i populluar i vendit. Qyteti eshte i vendosur ne pjesen qendrore-peren ...

                                               

Shëndeti në Bullgari

Bullgaria kishte vdekshmerine e trete me te larte ne Evrope, ne 708 per 100.000 popullsi ne 2015. Kater rajonet evropiane me nivelin me te larte te vdekjeve nga semundjet e sistemit te qarkullimit te gjakut ishin te gjitha ne Bullgari. Ne fillimi ...

                                               

Sporti

Sporti eshte veprimtari njerezore qellimi i se ciles eshte argetimi dhe zhvillimi apo krahasimi i aftesive psikike dhe fizike. Sporti ne histori na jep te dhena te rendesishme mbi ndryshimet shoqerore te cilat me kalimin e shekujve kane ndikuar m ...

                                               

Panorama Sport (gazetë)

"Panorama Sport" eshte botim i "Panorama Group". Aktualisht eshte gazeta sportive me e madhe ne vend. Eshte themeluar me 21 mars te vitit 2004 dhe ka mundur qe jo vetem te fitoje terren ne shtypin e perditshem sportiv, por tanime konsiderohet si ...

                                               

Tring Sport HD

Tring Sport eshte pjese e platformes digjitale tokesore & satelitore Tring. Ne vitin 2010 linden 4 kanale sportive me pikesynim transmetimin e evenimenteve sportive ne platformen ekzistuese Tring. Prej 2015-es Tring Sport transmeton ne 5 kanale v ...

                                               

Sporte individuale

Sporti individual eshte nje lloj sporti ne te cilin pjesemarresit garojne si individe. Sidoqofte, ekzistojne edhe garat ekipore ne sporte individuale, te tilla si garat me stafete, Kupa Davis dhe Fed Kupa.

                                               

Ishulli i Manit

Ishulli i Manit ose Mannin eshte nje territor veteqeverises, i cili ndodhet ne Detin e Irlandes. Popullsia e Ishullit eshte 84.497 banore. Kreu i shtetit eshte Mbreteresha e Mbreterise se Bashkuar, Elizabeth II, e cila mban titullin Lordi i Manit ...

                                               

Atletika

Fjala Atletik rrjedh nga fjala Greke qe do te thot "athla" gare nepermjet ushtrimit. Thuhet qe eshte sporti me i vjeter ne bote, sport i cili daton si nje sport profesional qe ne mijevjeçarin e dyte para eres sone. Atletet ishin nje pjese e privi ...

                                               

Futbolli regbi

Regbi eshte nje emer kolektiv per sportet ekipore te liges se regbidhe bashkimit te rugby, si dhe format e meparshme te futbollit nga te cilat evoluuan te dyja lojerat. Futbolli Kanadez, dhe ne nje mase me te vogel Futbolli Amerikan gjithashtu ko ...

                                               

Kampionati

Kampionati eshte gare a loje sportive, ne mbarim te se ciles sportisti ose ekip pjesemarres, qe ze vendin e pare, nderohet me titullin e kampionit, merr nje kupe, nje flamur etj. Kampionati Kontinental eshte kampionat i nivelit nderkombetar ne te ...