ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 59
                                               

Hasan Prishtina

Hasan Prishtina, i njohur dhe si Hasan bej Prishtina apo Berisha ka qene politikan shqiptar ne Perandorine Osmane, nder kreret e disa kryengritjeve gjate periudhes parlamentare osmane duke bere qe me Kryengritjen e vitit 1912 te fitonte autonomin ...

                                               

Spiro Çalluka

Spiro Çalluka ose Spiro Çalleka, lindi ne fshatin Potame te Paramithise, me 1867. Me vone u vendos me familjen ne Paramithi. Kreu studimet per drejtesi ne Athine. Pas studimeve, filloi pune si avokat ne kete qyteze. Kishte njohje me Ismail Qemali ...

                                               

Historia e Çamërisë

Çeshtja çame dhe pergjithesisht çeshtja e minoritetit shqiptar ne Greqi, lindi me vendimin e Konferences se Londres me 1913, e cila e shkeputi kete treve shqiptare dhe ia aneksoi ate Greqise. Qe nga kjo kohe fillon nje presion i vazhdueshem, nje ...

                                               

Shkurtesa

shkurtesa eshte pjesa a pjeset e mbetura nga diçka. Zakonisht per shkurtesa flitet kur behet fjale shkrimi i nje pjese apo disa shkronjave te nje fjale. Lista e shkurtesave te instucioneve dhe organizatave me ndikim ne nivel kombetar dhe ndkombet ...

                                               

Paleografi

Paleografia quhet shkenca qe studion doreshkrimet te vjetra dhe historike.Ne kete disipline perfshihet praktika te deshifrimit, leximit dhe datimit te doreshkrimeve historike,dhe konteksti kulturor i te shkruarit,duke perfshire metodat me te cila ...

                                               

Aleanca e Ndryshimit

Bashkimi per Ndryshim ishte nje koalicion ne zgjedhjet parlamentare shqiptare te vitit 2009, dhe lideri ishte Sali Berisha. Mori 46.92% te votave dhe 70 deputete ne parlament.

                                               

Poliçka

Poliçke eshte nje vendbanim ne komunen e Dardanes, Kosove. Pas vitit 1999 fshati eshte i njohur edhe me emrat Bunjak dhe Fushmal. Fshati gjendet ne malet e Gollakut.

                                               

Vjeshtë e nxehtë e 41

"Vjeshte e nxehte e 41" eshte nje film shqiptar me metrazh te shkurter, i prodhuar ne vitin 1985 nga Kinostudios Shqiperia e Re. Regjia: Albert Xholi, Eduart Makri, Skenari: Viktor Gjika, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Thoma Gaqi. Elert Ajazi ...

                                               

Hasan Ramadani

Hasan Ramadani i lindur me 1 tetor te vitit 1948 ne Albanik te Podujeves, ishte pjesetar i levizjeve çlirimtare qe nga viti 1980. UDB-ja serbe i kishte rene ne gjurme dhe e sulmoi ne shtepine e tij, me 7 gusht te vitit 1994. Beteja ishte e pabara ...

                                               

Hakmarrje, Rini

HAKMARRJE si dielli kur shkrep e hapet mbi dhe. Hakmarrje! Hakmarrje, ne gryke te barbarit! Po ngrihet nje ze nga fundi i varrit, Perpara, o Popull, mbi te si rrufe! me arme ne dore fashizmin lufton! se ra per liri mbi truallin e vet. "Hakmarrje, ...

                                               

Koçi Bako

Koçi Bako lindi ne qytetin e Korçes, ne vitin 1906. Ai ishte nje nga anetaret e pare te Partise Komuniste te Korçes, te krijuar ne vitet 30. Koçi Bako mori pjese ne te gjithe aktivitet qe zhvilloi grupi komunist i Korçes si kunder pushtetit te mb ...

                                               

Sqepuri

Sqepuri eshte nje fshat i vogel qe ndodhet ne pjesen juglindore te komunes Kutalli. Ky fshat eshte kodrinor. Prane ketij fshati kalon rruga Fier - Berat. Gjithashtu ne kete fshat ndodhet edhe nje rezervuar i vogel i cili, si shume rezervuare te v ...

                                               

Parku Adem Jashari

Parku "Deshmori Adem Jashari" ndodhet ne komunen Bajrampasha te Stambollit, Turqi. Parku eshte ngritur per hire te heroit kombetar te Kosoves, Adem Jashari dhe 56 shokeve, bashkeshortes, femijet dhe te afermit e familjes se tij qe rane deshmore n ...

                                               

Mulla Arben efendi Hyseni

Mulla Arben efendi Hyseni u lind me 12 prill 1980 ne fshatin Godanc te Shtimes. Rrjedh nga nje familje fshatare, por e edukuar ne frymen islame, kombetare e atdhetare. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje. Ne vitin shkollor 1995/96 regjistrohet ...

                                               

Nazmi Rushiti

Nazmi Rushiti qe veprimtar Grupit te Shkodres, i Partise Komuniste te Shqiperise, partizan dhe deshmor shqiptar.

                                               

Sokol Sopi

Sokol Mustafe Sopi Lindi ne Prishtine. Ishte i vetmi vella i gjashte motrave; Vlores, Valbones, Qendreses, Donikes, Shqiperise dhe Kosovares. Emrat e femijeve te zotri Mustafes dhe zojes Xhemile tregojne kjarte per ndjenjat patriotike te Sokolit. ...

                                               

Bardhi i Madh

Fqinjet e Bardhit jane: Mes Bardhi, Livragoni, Kozmini, Lismiri, Mirashi, Grabovci. Ka pozite te volitshme gjeografike sepse ne kete fshat kalon lumi "Drenica" qe e bon token me te pjellshme. Besohet se njerzit e pare qe kane qene ne kete fshat k ...

                                               

Xhemil Abdurrahmani

Xhemil Abdurrahmani" Kur hyme ne lufte, nuk e ditem a do te shpetojme, por kishim deshire qe te realizojme amanetin e nenave tona per te fituar lirine dhe barazine, dhe ashtu siç dolem ne male, do te dime te dridhim edhe tryezat diplomatike, seps ...

                                               

Fëmijët e saj

Femijet e saj eshte nje film shqiptar me metrazh te shkurter, i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1957. Producent: Kinostudioja" Shqiperia e Re” Skenari: Hysen Hakani Regjia: Hysen Hakani Muzika:

                                               

Rrethi i kujtesës

Filmi Rrethi i kujteses prodhim i vitit 1987. Regjia: Esat Musliu, Skenari: Roland Gjoza, Esat Musliu, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Maksim Shehu. Nje sirene alarmi po ushton. Gruaja e semure bertet: Rrethi! Rrethi! Hiqmani rrethin! Doktori ...

                                               

Treni niset në 7 pa pesë

Filmi Treni niset ne shtate pa pese prodhim i vitit 1988. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Nexhat Tafa, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Lalo. Mimika Luca. Nena e Etleves Ndriçim Xhepa. Astriti Xhevdet Ferri. Martini Spiro Duni. Adi ...

                                               

Gregori I

Papa Gregori I ose Gregori i Madh ishte pape i kishes katolike nga 3 shtatori i vitit 590 gjer ne vdekjen e tij. Ai eshte i njohur edhe si Gregorius Dialogus ne kishen ortodokse per shkak te dialogeve qe shkroi. Ne kishen katolike eshte shenjt dh ...

                                               

Kush vdes në këmbë

Filmi "Kush vdes ne kembe" prodhim i vitit 1984. Regjia: Vladimir Prifti, Skenari: Naum Prifti, Vladimir Prifti, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Aleksander Peçi.

                                               

Një ditë nga një jetë

Nje dite nga nje jete eshte film, prodhim i vitit 1993 me regji nga Gjergj Xhuvani, skenar nga Dh. Xhuvani dhe Gj. Xhuvani, muzika nga Zef Çoba, kurse poduksioni u realizua nga Albafilm Studio.

                                               

Andon Qesari

Andon Qesari ka qene nje aktor dhe regjisor shqiptar. Me 1966 u diplomua per aktor ne shkollen" Aleksander Moisiu”. Pas diplomimit emerohet aktor ne teatrin profesionist te Vlores. Ne vitin 1972, kalon pedagog ne ILA. Ne vitin 1975 rifillon aktiv ...

                                               

Unë e dua Erën

Une e dua Eren eshte film artistik shqiptar prodhim i TVSH nga viti 1991. operator zeri: Bardhyl Xhani konsulent: Zef Shoshi montazhi: Klaudio Sheldiao operator: Bujar Kokonozi piktor: Mitat Çuadari piktor kostumesh: Myzafer Shkira regjisor: Albe ...

                                               

Fiks Fare

Fiks Fare eshte nje program i gazetarise hetuese qe fshikullon me ane te humorit fenomenet negative te shoqerise shqiptare. Nje program kritik dhe problemor, i cili nepermjet humorit dhe satires denoncon dukuri negative te jetes sone si korrupsio ...

                                               

Enigma (film shqip)

Albana nxenese ne shkollen e baletit shkon ne Rome per tu kuruar nga nje semundje e rende. Mes saj dhe profesorit Italian qe e kuron lind nje miqesi e ngrohte. Albana nuk i shpeton dot semundjes dhe doktori e ndjen veten fajtor per vdekjen e saj.

                                               

Çka ka Shpija

Çka ka Shpija eshte nje serial kosovar qe filloi te transmetohet qe nga viti 2014. Seriali transmetohet nga RTK dhe gjithashtu eshte produksion i ketij televizioni.

                                               

Sali Hallkokondi

Sali Hallkokondi, juristi, publicisti dhe historiani si dhe nje nder personalitetet me te shquara te qytetit te Vlores, perfaqesues i njerezve te kulturuar te asaj kohe qe deshironin te benin Shqiperine.

                                               

Arsimi ligjor

Edukimi ligjor eshte edukimi i individeve te cilet synojne te behen profesioniste ligjore apo qe thjesht deshirojne te perdorin njohurite e tyre ligjore ne fusha te tjera, te lidhura me ligjin ose ne fushen e biznesit. Ai perfshin: Diplome e nive ...

                                               

Gestapo

Gestapo gjermanisht: Geheime Staatspolizei, shqip Policia sekrete shteterore, zakonisht shkurtuar si Gestapo, ishte policia politike e Rajhut te Trete. Anetaret e saj ishin te rekrutuar nga radhet e oficereve te karrieres te policise dhe roli dhe ...

                                               

Fetva

Fetva eshte nje ekspertize ligjore islame, e cila leshohet zakonisht nga nje myfti ne lidhje me nje teme te caktuar. Zakonisht fetva pergatitet sipas pyetjes se nje personi privat ose te nje juristi, per te sqaruar nje problem qe ka dale brenda f ...

                                               

Daria Bilodid

Daria Bilodid eshte nje xhudiste ukrainase. Ajo eshte fituesja e Medaljes se Arte ne Bote 2019 dhe 2019 ne Evrope 2019 per ndarje me 48 kg.

                                               

El-Mavardi

El-Mavardi ishte nje nga mendimtaret me te njohur te shkencave politike ne epoken e mesjetes. Ai gjithashtu ishte sociolog, jurist dhe muhadithin i madh. Sherbeu si kryegjykates ne Bagdad si dhe ambasador i Halifit Abasit ne disa vende myslimane ...

                                               

Ahmedijati

Ahmedijati eshte nje bashkesi fetare, te cilen e formoi Mirza Ghulam Ahmad ne vitin 1889 ne Indi dhe qe konsiderohet unanimisht nga te gjithe muslimanet si sekt i dale jashte Islamit. Si levizje Islame me po te njejtin emer zyrtarisht u regjistru ...

                                               

Lista e personaliteteve nga komuna e Podujevës

Avokat Rexhep Fusha Mehmet Aliu - veprimtar Gani Sheholli, fizikan Ismet Neziri piktor profesor i artit figurativ Sahid Fusha,Kryetar i pare i Komunes se Podujeves Sejdi N. Gashi, veteran i arsimit ne diaspore-Gjermani Genti Sheholli, muzikant, k ...

                                               

Medhhebi Hanefi

Hanife, Nu’man ibn Thabit ibn Zuta el-Kufi njihet si themeluesi i Medhhebit Hanefij. Prejardhjen e ka nga Persia eshte themeluasi i medhhebit Hanefij. Eshte lindur ne vitin 80, kurse ka vdekur ne vitin 150 hixhrij. Ka jetuar ne fund te dinastise ...

                                               

W. Montgomery Watt

William Montgomery Watt ishte historian, orientalistet, prift dhe akademike skocez. Nga viti 1964 deri me 1979, ai ishte profesor i arabishtes dhe studimeve islame ne Universiteti i Edinburgut. Watt ishte nje nga interpretuesit kryesore jo-muslim ...

                                               

Hilafeti

Fjala hilafet rrjedh nga ajo arabe khilāfa. Kalifi quhet ne arabisht خليفة رسول الله Ḫalīfa, shumes Ḫulafāʾ ose khalīfat allāh ose khalīfat rasūl allāh qe do te thote e perkthyer fjale per fjale "mekembes i Zotit" ose "pasardhes i te derguarit te ...

                                               

Midhat Frashëri

Midhat bej Frasheri emri i te cilit radhitet edhe Midhat apo Mithat ka qene diplomat, shkrimtar dhe politikan shqiptar. Mes te tjeresh, ka qene nder eterit e nacionalizmit shqiptar. Ne rinine e tij ka qene nepunes i Perandorise Osmane, veprimtar ...

                                               

Organi (biologji)

SARA MUSTAFA Organi bashkesia e indeve me forme,me funksion te caktuar formon organin. Ogane jan Zemra,Mushkrit,Veshka,Goja,Lukthi etj.

                                               

Kryetari i komunës

Kryetari i komunes ne Shqiperi eshte organi ekzekutiv i komunes, i cili zgjidhet drejtperdrejt nga populli, çdo tre vjet me zgjedhje te pergjithshme, te drejtperdrejta dhe me votim te fshehte. Te drejten e zgjedhjes si kryetar komune e kane vetem ...

                                               

Gjuha (organ)

Gjuha eshte nje forme e skeletit te muskujve ne pjesen e gojes qe manipulon ushqimin dhe pertyp ate. Ajo eshte organi kryesor i shije. Pjesa me e madhe e siperme te siperfaqes per te folur eshte i mbuluar me papilla dhe ndihmon per dallimin e shi ...

                                               

Kombëtarja angleze e futbollit

Kombetarja angleze e futbollit perfaqson Angline ne futbollin nderkombetar dhe kontrollohet nga Federata Angleze e Futbollit, organi qeverises i futbollit ne Angli. Ekipi konkuron ne tre kompeticione madhe: FIFA Kupa e Botes, UEFA Kampionati Evro ...

                                               

CONMEBOL

Konfederata e Futbollit te Amerikes se Jugut, shkurt CONMEBOL, eshte organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit ne Amerike Jugore. E themeluar ne 1 maj 1916, ajo ishte konfederata e pare kontinentale e anetar e FIFA-s dhe eshte ...

                                               

CONCACAF

Konfederata e Federates se Shoqates se Veriut, Amerikes Qendrore dhe Karaibe, shkurt CONCACAF, eshte organi administrativ, organizativ dhe kontrollues i futbollit ne Ameriken e Veriut, Ameriken Qendroredhe dhe ne Karaibe. CONCACAF u perfaqesua ng ...

                                               

Kombëtarja boshnjake e futbollit

Kombetarja boshnjake e futbollit perfaqson Bosnje dhe Hercegovinen ne futbollin nderkombetar dhe kontrollohet nga Federata Boshnjake e Futbollit, organi qeverises i futbollit ne Bosnje dhe Hercegovine. Deri ne vitin 1992, futbollistet boshnjake l ...

                                               

Konfederata Gjermane

Deutscher Bund, eshte lidhje e shteteve gjermane ne nje shtet federativ qe kerkohej nga aktet e kongresit te Venes me 8 qershor 1815. Ne Lidhjen gjermane hynin dhe Danimarka per Hostenin dhe per Lauernburgun, Britania e Madhe per Hanoverin si dhe ...

                                               

Sistemi shtetëror në Shqipëri

Shqiperia eshte nje Republike parlamentare ne te cilen roli dominues i administrimit te puneve te shtetit i bie Kryetarit te Keshillit te Ministrave. Keshilli i Ministrave, zgjidhet nje here ne kater vjet nga Parlamenti i cili del permes Zgjedhje ...