ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 58
                                               

Siri von Essen

Sigrid "Siri" Sofje Matilda Elisabet von Essen ishte nje aktore suedeze qe fliste gjuhen finlandeze. Karriera e saj ne aktrim zgjati rreth 15 vjet, gjate se ciles u shfaq ne nje numer dramash qe dramaturgu dhe shkrimtari suedez, August Strindberg ...

                                               

Antonio Di Natale

Antonio "Totò" Di Natale di naˈtaːle"; lindur me 13 tetor 1977) eshte nje ish futbollist profesionist italian i cili luante si sulmues. Di Natale filloi karrieren e tij futbollistike me te rinjte e Empolit ne vitin 1994 dhe debutoi si profesionis ...

                                               

Roberto Baggio

Roberto Baggio eshte nje ish futbollist profesionist italian i cili luante zakonisht si sulmues i dyte ose mesfushor sulmues, si dhe ishte i afte te luante ne disa pozicione sulmuese. Ai eshte ish drejtori i sektorit teknik te Federates Italiane ...

                                               

Francesco Totti

Francesco Totti eshte nje ish futbollist profesionist italian i cili luajti per Romen dhe kombetaren italiane. Ai eshte etiketuar si Er Bimbo de Oro, LOttavo Re di Roma, Er Pupone, Il Capitano, dhe Il Gladiatore nga mediat sportive italiane. Gjat ...

                                               

Maurice Maeterlinck

Grofi Maurice Polydore Marie Bernard Maeterlinck, shkrimtar belg. Fitues i Çmimit Nobel per Letersi, ne vitin 1911.

                                               

James Antony Wilson

James Antony Wilson eshte nje futbollist anglez i cili luan me klubin anglez Manchester United ne Premier League si sulmues. Ai gjithashtu ka perfaqsuar Angline ne nivelet U–16 dhe U–19.

                                               

Klementi VI

Papa Klementi VI ishte papa i 198 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 7 maj 1342 dhe deri me 6 dhjetor 1352. Paraardhes i tij ishte papa Benedikti XII, ndersa pasardhesi papa Inoçenti VI.

                                               

Xhovani XVII

Papa Gjoni XVII ishte papa i 140 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 16 maj 1003 dhe deri me 6 nentor/7 dhjetor 1003. Paraardhes i tij ishte papa Silvesteri II, ndersa pasardhesi papa Gjoni XVIII.

                                               

2013

6 Mars - Roland Trebicka, aktor, komedian shqiptar l. 1947 6 Maj - Giulio Andreotti, politikan italian l. 1919 20 Nentor - Sokol Olldashi, politikan shqiptare l. 1972 5 Mars - Hugo Chávez, presidenti i 52-te i Venezueles l. 1954 8 Prill - Margare ...

                                               

Bardhok Biba

Lindi ne Orosh te Mirdites, prej nje fisi te larget me kapidanet. Shkollohet ne Internatin e Oroshit dhe pastaj ne gjimnazin e Shkodres. Perjashtohet nga shkolla per sjellje te keqija. Me ndikimin e Gjon Marka Gjonit ishte pranuar ne shkollen tek ...

                                               

1964

6 Prill - David Woodard, shkrimtar dhe dirigjent amerikan 22 Qershor - Dan Brown, shkrimtar amerikan 14 shkurt - Nijazi Ramadani, shkrimtar-shkrimtare shqiptare 7 Janar - Nicolas Cage, aktor amerikan

                                               

1999

SK Tirana/17 Nentori Tirana u be kampion i Shqiperise ne futboll.

                                               

Xhovani XII

Papa Gjoni XII ishte papa i 130 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me dhe deri me 6 nentor 963. Paraardhes i tij ishte papa Agapeti II, ndersa pasardhesi papa Benedikti V.

                                               

Kategoria e Parë 1981-82

Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorise se dyte 1930/2008-09 dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009. Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve te Shqiperise – Libri i pare: Vitet 30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

                                               

Klubi i Shkrimtarve Shqiptarë të Kumanovës

Klubi i Shkrimtarve Shqiptare te Kumanoves ose shkurt K.Sh.Sh.K, eshte nje shoqeri e shkrimtareve shqiptar me prejardhje apo vendbanim nga rrethina dhe komuna e Kumanoves.

                                               

Kojnarja e Epërme

Te gjith banoret e keti fshati e kane prejardhjen nga nje fshat qe gjindet ne republiken e Kosoves ne kufi me Maqedonine ai fshat quhet Dunav. Eshte vene kodrinore malor ku te gjith banoret jane shperngulur nga fshati Dunav disa jane vendosur ne ...

                                               

Bedinja

Fshati Bedinje eshte nje venbanim i madh me nje popullsi prej 2327 banoresh, sipas vitit 2002. Shumicen e Bedinjes e perbejne maqedonasit dhe shqiptaret, pastaj serbet dhe romet.

                                               

Llopati

Ne regjistrimin e popullsise ne vitin 1994 doli se fshati Llopat kishte 2 320 banore, ndersa ne vitin 2002, 2 448 banore me perberje etnike si ne tabele.

                                               

Xhamia e Koxha Mehmet Beut

Исламското културно наследство жртва на негрижата Artikull Nr.2 per xhamite osmane ne Maqedoni perfshire edhe Xhamine Koxha Mehmet Bej. dw.de 05.12.2010 Се уриваат џамии стари 6 века, се градат нови, бетонски Artikull per xhamite osmane ne Maqedo ...

                                               

Komuna e Haraçinës

Komuna e Haraçines eshte komune qe shtrihet ne pjesen veriore te Maqedonise. Qendra e komunes gjendet ne Haraçine Komuna e Haraçines, e formuar ne vitin 1996, prej kur u nda prej Komunes se meparshme te Gazi Babes, gjeografishte gjindet rrethe 22 ...

                                               

Komuna e Likovës

Komuna e Likoves gjendet ne veri te Republikes se Maqedonise e cila shtrihet ne siperfaqe prej 270 km2, me 27.085 banore, me 22 vendbanime prej te cileve 11 fshatra fushore, 11 fshatra malore, kurse popullata kryesisht eshte shqiptare.

                                               

Peçena

Peçena eshte vendbanim malor, i tipit te shperndare dhe i ndare ne tri lagje. Kur banoret e pare u vendosen ketu para 225 viteve nuk gjenden asnje banor. Vendbanimin e themeluan familjet Haxhajt dhe Zubt.

                                               

Golemidolli

Popullsia e ketij vendbaimi eshte krejtsisht shqiptare me nje pakice te vogel serbe. Sipas regjistrimit te popullsise te vitit 2002 Golemidolli ka pase 294 banore.

                                               

Lerani

Ky vendbanim krejtesisht eshte i banuar me shumice te popullates 70% shqiptare.Eshte nje Fshat i vogel ne luginen e Presheves dhe shtrihet ne Lindje prej qytetit te Presheves matan Hekurudhes dhe Autostrades A-1E-75 banoret e ktij fshati rreth 70 ...

                                               

Bërçeci

Berçeci nuk arriti ta rrite numrin e popullsise sepse qe nga periudha ne mes te dy luftrave botrore e deri me sot nuk eshte ndal emigrimi i popullsise, se pari ne drejtim te Turqise e pastaj ne drejtim te qedrave te dryshme te Kosoves, Lugines se ...

                                               

Flamuri i Meksikës

Flamuri i Shteteve te Bashkuara Meksikane ose Meksikes eshte nje trengjyresh vertikal i gjelber, i bardhe, dhe i kuq me Stemen e Maksikes ne mes te vijes se bardhe. Derisa kuptimi i ngjyrave ka ndryshuar me kalimin e kohes, keto ngjyra u adoptuan ...

                                               

2009

Sllovakia futet ne Eurozone Austria, Japonia, Meksika, Turqia dhe Uganda marrin mandatin e Keshillit te Sigurimit te OKB 1 Janar 28 qershor - Ne Shqiperi mbahen zgjedhjet vendore ku fituese u shpall partia demokratike. prill - Pas plot 45 vjeteve ...

                                               

Lista e shteteve sipas sipërfaqes

Shteti - Kosova Egjipti - 998.002 Çadi - 1.284.339 Bjellorusia - 207.600 Republika Demokratike e Kongos - 2.345.476 Sudani - 2.503.883 Shtetet e Bashkuara - 9.629.09 Irani - 1.638.489 Mauritania - 1.031.088 Mongolia - 1.566.839 Meksika - 1.964.37 ...

                                               

1958 FIFA Kupa e Botës

Finalja Brazili Suedia Vendi 3 dhe 4 Gjermania perendimore Eliminuar ne Çerekfinale Irlanda Veriore BRSS Uellsi Eliminuar ne fazen e grupeve Skocia Hungaria Anglia Meksika Argjentina Austria Paraguai

                                               

1954 FIFA Kupa e Botës

Gjashte qytete priten ndeshjet: Lausanne, Stade Olympique de la Pontaise Bern, Stadiumi Wankdorf Geneva, Stadiumi Charmilles Lugano, Stadiumi Cornaredo Basel, Stadiumi St. Jakob Zürich, Stadiumi Hardturm

                                               

Beliza

Belize eshte nje shtet ne Ameriken qendrore. Ne veri te saj ndodhet Meksika dhe ne perendim Guatemala ndersa ne lindje saj eshte Karibi. 21 shtatori, dita e pavaresise eshte dita nacionale e saj. Qe nga viti i pavaresimit me 1981 ajo bene pjese n ...

                                               

Amerika Qendrore

Amerika Qendrore ose Mediterani amerikan eshte hapesire gjeografike ne mes te dy masave te medha kontinentale te Amerikes Veriore dhe te Amerikes Jugore. Amerika Qendrore ka nje siperfaqe prej 521.499 km² dhe prej kufirit verior te Meksikes deri ...

                                               

Telenovela

Telenovela eshte nje format novele te ekranizuara dhe zakonisht transmetohen si filma serik. Ekranizuesit me te dalluar te Novelave jane vendet latine te Amerikes Jugore, si Argjentina, Meksika, Kolumbia, Brazili, Kili, Venezuela etj. Veçori e TV ...

                                               

Punë dhe ditë

Erga kai hemerai eshte veper e poetit Hesiodi. Kjo eshte vepra me e persosur e tij dhe ne te jepen kryesisht udhezime per bujqesine, per menyrat e punimit te tokes dhe nje kalendar per bujqit. Ai ne kete veper thekson se toka duhet punuar ne kohe ...

                                               

Theogonia

Theogonia eshte veper e poetit Hesiodi, ne te cilen flitet mbi prejardhjen e perendive dhe krijimi e botes. Kjo veper e Hesiodit ka ne pergjithesi permbajtje mitologjike.

                                               

Personalitete të Greqisë së lashtë

Kjo eshte lista e personaliteteve te Greqise se lashte. Polibi - Polybii 200 - 120 p.e.s. Historite Hekataios shk. p.e.s Apiani - Appiani Alexandrini jetoi ne shk. II - Historia e Romes Apollodori - Apollodorus 180 p.e.s. - 109 p.e.s. - Bibliothe ...

                                               

Thesprotët

Thesprotet ishin fis Ilir ne rajonin e Epirit qe sundonte nga jugu i lumit Kallama, deri ne gjirin e Ambrakise. Bashke me Moloset ne veri dhe Kaonet ne verilindje, ata perbenin Lidhjen e Epirit derisa u pushtuan nga Perandoria Romake.

                                               

Pellazgët

Pellazget jane sipas mitologjise, "Pelasgus" ishte njeriu i pare. pelargu ose njerezit qe jetonin ne ujra ishin nje popull i lashte indo-aziatik qe sipas disa shkrimeve antike te lena nga jetonin ne pellgun e gjumullunges dhe ne bregdetin perendi ...

                                               

Personalitete nga antika dhe mesjeta

Straboni - Strabonis 63 p.e.s. - 23 - autor Sokrati - Sokratis 470 - 399 p.e.s. Hesiodi - Hesiodii shk.VIII-VII p.e.s - autor Pseudo-Skylax Dionisi i Halikarnasit - Dionysi Halicarnassenis? - autor Skylaksi - Scylacis Cariandensis jetoi mes shk. ...

                                               

Hestia

Hestia - e bija e titanit Kron dhe gruas se tij Rea, hyjneshe e vatres shtepiake. Ndoshta, mu kjo rrethane ka qene shkaku kyçe, pse kjo hyjneshe, ne krahasim me Zotat tjere, nuk eshte permendur aq shume Ne shekullin e 5 p.e.s., ajo zevendesohet d ...

                                               

Ilirët

Iliret ishin popull i lashte i Gadishullit Ballkanik dhe Disa historiane besojne,se iliret ishin trashegimtaret e vetem te pellazgeve, banoret me te lashte te Siujdheses ballkanike.

                                               

Erosi

Erosi - zoti i dashurise dhe vete dashuria. Sipas miteve te lashta misherimi i fuqise jetedhenese qe lindi nga kaosi fillestar. Sipas miteve te mevonshme i biri i Aresit, zotit te luftes dhe Afrodites, hyjneshes se dashurise dhe bukurise. Nuk duh ...

                                               

Akili

Akili ishte nje hero ake i Luftes se Trojes, personazhi qendror dhe luftetari me i madh ne Iliaden e Homerit. Nena e tij ishte nereida e pavdeksheme Tetis, dhe ati i tij, Peleu i vdekshem, ishte mbreti i Mirmidones. Veprimi me i shquar i Akilit g ...

                                               

Mitologjia Greke

Mitologjia Greke eshte trupi i miteve dhe legjendave qe i perkasin grekeve te lashte ne lidhje me perendite e tyre dhe heronjeve, natyren e botes, origjinen dhe rendesine e kultit te tyre apo praktikat rituale. Ata ishin nje pjese e fese ne Greqi ...

                                               

Arsimi në Romën e lashtë

Arsimi ne Romen e lashte perparoi nga nje sistem arsimor joformal, familjar i arsimit ne Republiken e hershme ne nje sistem te bazuar ne shkollim gjate Republikes se vone dhe Perandorise. Sistemi arsimor romak ishte i bazuar ne sistemin grek - dh ...

                                               

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 2009

Zgjedhjet parlamentare te vitit 2013 ne Shqiperi u mbajten me 28 qershor. Asnje aleance nuk fitoj 71 deputete qe duhen per te formuar nje shumice parlamentare, dhe per te formuar nje qeveri te re partia Demokratike dhe Levizja Socialiste per Inte ...

                                               

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës

Marredheniet shqiptaro-kosovare i referohet marredhenieve kulturore dhe historike mes Shqiperise dhe Kosoves. Shqiperia ka ambasaden e saj ne Prishtine dhe Kosova ka ambasaden e saj ne Tirane. Zyrtarisht 92.93% e popullsise se Kosoves jane shqipt ...

                                               

Aleanca për Punësim, Mirëqenie dhe Integrim

Aleanca per Punesim, Mireqenie dhe Integrim ishte nje koalicion ne zgjedhjet parlamentare shqiptare te vitit 2013, dhe lideri ishte Sali Berisha. Mori 39.46% te votave dhe 57 deputete ne parlament.

                                               

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 2017

Zgjedhjet parlamentare te vitit 2017 ne Shqiperi u mbajten ne Shqiperi me 25 qershor. Ato fillimisht u caktuan per ne 18 qershor, por pas nje bojkoti te mundshem te njoftuar nga partite opozitare, gjate nje krize te madhe politike qe zgjati 3 mua ...

                                               

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 2013

Ne vitin 2011, ne Shqiperi u zhvilluan protesta te forta opozitare te cilat ngriheshin kunder sistemit korruptiv te ngritur nga qeveria. Gjate protestave perballe selise se kryeministrise, mbeten te vrare nga Garda e Republikes kater civile.