ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 57
                                               

Ozdrimi

Fshati Ozdrim gjendet ne km e 10 ne rrugen Peje-Mitrovice eshte vend i rrafshet. Pergjate fshatit kalon lumi Drin i cili buron nga Bjeshka e Radacit i njohur me emrin Burimi i Drinit.

                                               

Guska

Guske eshte nje vendbanim ne komunen e Gjakoves, Kosove. Pas vitit 1999 fshati eshte i njohur edhe me emrin Gushaj. Fshati ndodhet ne zonen e brezit kufitar me Republiken e Shqiperise ne perendim te qytetit te Gjakoves.

                                               

Tankosiqi

Dardania eshte nje vendbanim ne komunen e Ferizajt, Kosove. Ky fshat numeron mbi 200 biznese per arsye te pozites gjeografike pasi gjindet afer ferizajit,vitise dhe Gjilanit.

                                               

Fshati i Vjetër (Ferizaj)

Fshat i Vjeter eshte nje vendbanim ne komunen e Ferizajt, Kosove. Nje histori e shkurter per Fshatin e Vjeter1878 Shtrihet rreth 2 km ne juglindje te Ferizajit. Siperfaqe prej 445 ha e 38 ari. Lartesi mbidetare 560 m. Vendbanimi i vjeter ishte ve ...

                                               

Vranidolli

Fshati Vranidoll eshte pikerisht ne kilometrin e 10 magjistrales Prishtine-Podujeve. Ka pozite mjaft te pershtatshme gjeografike pasi qe gjendet ne magjistralen Prishtine-Podujeve, magjistrale kjo e cila konsiderohet si me e frekuentuara brenda K ...

                                               

Fshati (kthjellim)

Me fjale fshat njohim: Fshati i Eperm, fshat te Maqedonise. Fshati, term gjeografik. Fshati Klos, vendbanim ne Shqiperi. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Fshati kthjellim. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, n ...

                                               

Fshati midis ujërave

"Fshati midis ujerave" eshte roman satirik i autorit shqiptar Kole Jakova. Faqet e librit 491. Ne fillim romani eshte botuar ne dy vellime ne Shqiperi ne vitin 1979 V. 1 dhe V. 2. Vellimi i pare madje mbante titullin "Fshati midis ujnave". Me von ...

                                               

Vërmica (Prizren)

Vermice eshte nje fshat ne komunen e Prizrenit, Kosove. Ky eshte nje nder fshatrat me te njohur nga popullsia kosovare pasi qe eshte pike kufitare me Shqiperine. Vermica eshte fshat turistik dhe si specialitet ka gatimin e Peshkut ku Gravidojne d ...

                                               

Flamuri i Nikaraguas

Flamuri i Nikaraguas u adoptuan me 27 gusht, 1971. Ai bazohet ne flamurin e flamurin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes Qendrore dhe ishte inspiruar nga Flamuri i Argjentines

                                               

Hondurasi

Honduras ne spanjisht, República de Honduras eshte republike demokratike ne Ameriken qendrore. Dikur njihej si Hondurasi i Spanjes per dallim nga British Honduras tani Belize. Vendi kufizohet ne perendim nga Guatemala, ne jugperendim nga Salvador ...

                                               

Bristol

Bristol eshte nje qytet ne jugperendim te Anglise, shtrihet ne brigjet e lumit Avon. Ka nje popullsi prej rreth 382.000 banore ne 2002 dhe eshte i teti ne Angli dhe i njembedhjeti ne Mbreterine e Bashkuar sipas numrit te banoreve.

                                               

Flamuri i Panamasë

Flamuri i Panamase u krijua nga Maria Ossa de Amador. Dita e ketij flamuri eshte 4 nentori, e cila festohet çdo vit ne Panama dhe eshte nje dite pas pavarsise se Panamase nga Kolumbia.

                                               

Flamuri i Trinidad dhe Tobagos

Flamuri i Trinidad dhe Tobagos u adoptua me 1962, pas pavarsise. Ngjyra e kuqe simbolizon bujarine dhe diellin e popullit, e bardha barazine dhe detin dhe e zeza simbolizon kembengulesine dhe prirjen per unitet.

                                               

Flamuri i Montserratit

Flamuri i Montserratit u adoptua me 10 prill 1909. Ai eshte nje banderole e kalter me Flamurin e Unionit ne qoshin e majte te siperm dhe Stemen e Montserratit ne te dajthte.

                                               

Flamuri i Portorikos

Flamuri i Portorikos perbehet nga pese vija te barabarta horizontale me ngjyre te kuqe dhe te bardhe; nje trekendesh i kalter barabrinjes i kthyer horizontalisht permban nje yll te bardhe.

                                               

Flamuri i Barbadosit

Flamuri kombetar i Barbadosit u adoptua zyrtarisht me 30 nentor, 1966, dita e pavarsise se pare te Barbadosit. Perbehet nga tri vija horizontale te kaltra anash dhe nje vije e arit ne mes. Nje sfurk tridhembesh zi ndodhet ne mes te vijes se verdhe.

                                               

Kareman Gora

Kareman Gora 1891-1950 ishte patriot, filantropist, inxhinjer Shqiptar i cili gjithe jeten e tij e pati te lidhur ngushte me atdheun. Ne moshe fare te re mergon drejt Rumanise dhe gjate kohes qe punonte ra ne kontakt me organizatat patriotike shq ...

                                               

Gora në qarkun e Kukësit

Gora shtrihet ne pjesen lindore te Lumes, e cila perfshihet administrativisht ne qarkun e Kukesit. Rajoni i Gores, ne veri dhe perendim kufizohet me krahinen e Lumes, ne lindje me krahinen e Opojes dhe ne jug me krahinan e Tetoves dhe Gostivarit. ...

                                               

Hamza Gora

Hamza Gora lindi ne 25 qershor 1939. Kreu ne Kuçove shkollen 7-vjecare dhe Teknikumin e Naftes, Dega Prodhim me rezultate te shkelqyera. Hamzai filloi pune si Teknik Nafte ne Ndermarrjen e Nxjerrjes se Naftes Patos, sektori i prodhimit dhe shteti ...

                                               

Nisma Qytetare e Gorës

Partia mbajti nje vend ne Asamblene e Komunitetit te Kosoves dhe Metohise, e cila nuk u njoh nga Republika e Kosoves. Nisma Qytetare e Gores ka deklaruar se ata deshirojne qe Gora nje ish-komune me shumice Gorani qe ishte bashkuar me Opojen per t ...

                                               

Koalicioni për Gorën

Koalicioni per Goren ishte nje parti politike e Goraneve e udhehequr nga Azem Hoxha. Ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2014 partia mori 0.16% te votave, duke fituar vendin e rezervuar per Goranet.

                                               

Mali i Shenjtë

Mali i Shenjte eshte nje mal dhe gadishull ne verilindje te Greqise dhe nje qender e rendesishme e murgerise ortodoks lindor. Ajo udhehiqet si nje shtet te pavarur ne kuader te Republikes Greke. Mali i Shenjte eshte vendi e 20 manastireve nen jur ...

                                               

Mali i Zi Pozitiv

Mali Zi Pozitiv eshte nje parti politike ne Mal te Zi, e themeluar me 26 maj 2012. Qendra e kesaj partie eshte ne Podgorice dhe kryetar kane Darko Pajoviqin.

                                               

Spiro Bellkameni

Spiro Bellkameni ishte komandant çete kombetare ne vitet 1908-1912. Ajy ishte lindur ne fshatin Bellkamen ne rajon i Follorines. Ishte luftetar me guxim te madh dhe gojetar i shquar. Filloi luften kunder osmaneve me 1905. Luftoi rreptesisht kunde ...

                                               

Mihal Bellkameni

Mihal Bellkameni ishte intelektual, atdhetar shqiptar. Ka marr pjese si luftetar kunder turqve me çeten e Spiros. Ka qene personalitet i shquar per sa i perket kultures, ka hapur shkollen e pare shqipe te nates ne Shqiperi, ka hapur shkollen shqi ...

                                               

Memorandumi i Greçës

Memorandumi i Greçes ose Libri i Kuq ka qene nje memorandum prej dymbedhjete kerkesash per vendosjen e nje vilajeti shqiptar autonom perbrenda Perandorise Osmane. Memorandumi u shkrua bashkarisht nga Ismail Qemal bej Vlora dhe Luigj Gurakuqi.

                                               

Sali Butka

Sali Butka u lind ne vitin 1852 ne fshatin Butke te Kolonjes. Ai ishte me i madhi i pese femijeve te Tahir Butkes. Ne dekadat e fundit te shekullit te XIX, Sali Butka u lidh ngushte dhe bashkepunoi per shume kohe me Petro Nini Luarasin, duke e nd ...

                                               

Erseka

Erseka eshte nje qytet ne rrethin e Kolonjes me 3746 banore sipas censusit te 2011. Qyteti ndodhet ne juglindje te Shqiperise i vendosur mbi Pllajen e Kolonjes e perballe Malit te Gramozit.

                                               

Hasanbegu

Sipas regjistrimit te popullsise se viti 2002, fshati kishte 23.915 banore nga te cilet 12.499 Maqedonas, 8.818 ishin Shqiptare, 891 Rome, 407 Boshnjake, 83 vleh, 316 Turq, 657 Serbe dhe 244 tjeter. Lagja e Hasanbegut ka 2 xhami: xhamia e vjeter ...

                                               

Komuna e Ibrahimovës

Komuna e Ibrahimoves eshte komune qe shtrihet ne pjesen qendrore-veriore te Maqedonise duke u kufizaur me komunat e Studenicanit, Zelenikoves, Cashkes, Veleshit, Sv. Nikolles, Kumanoves, Ilindenit dhe Gazi Babes. Qendra e komunes gjendet ne Ibrah ...

                                               

Komuna e Belimbegut

Komuna e Belimbegut kufizohet ne veri me Komunen e Haraçines, ne jug me Komunen e Petrovecit, ne perendim me Komunen e Gazi Babes, dhe ne lindje me Komunen e Kumanoves.

                                               

Lista e vendbanimeve në Ulqin

1.Ulqini 2.Kodra 3.Shtoji i Poshtem 4.Shtoji i Siperm 5.Reçi 6.Shengjergji 7.Qurkaj 8.Darza 9.Zogaj 10.Pistulli 11.Mozhuri 12.Kllomza 13.Bratica 14.Salçi 15.Krytha e Ulqinit 16.Kerruçi 17.Mali i Bardhe 18.Mali i Brinjes 19.Sutjelli 20.Fraskanjell ...

                                               

Lista e vendbanimeve shqiptare

Firmoza Strighari Fallkunara Mbuzati Kajverici Çifti Shen Sofia Shen Vasili Spixana Ungra Shen Japku Shen Benedhiti Ferma Kantinela Picilia Maqi Kasternexhi Shen Mertiri Shen Mitri Frasnita Allimarri Farneta Qana Pllateni Purçill Vakarici

                                               

Ana Malit

Ana Malit eshte nje rajon ne Komunen e Ulqinit, Mali i Zi. Ana Malit gjendet ne mes te Liqenit te Shkodres dhe Liqenit te Shasit. Popullsia e ketij rajoni e perbejne Shqiptaret me rreth 99%. Gjeografi, Nexhad Avdiu, nga fshati Sukubine thote se k ...

                                               

Ulqini

Ulqini eshte qytet bregdetar ne jugun e Malit te Zi, i cili laget nga Deti Adriatik. Eshte nje pike turistike e rendesishme dhe qyteti me rrethinen e tij posedon nje pasuri te madhe kulturoro-historike dhe natyrore. Ulqini eshte themeluar rreth s ...

                                               

Komuna e Ulqinit

Komuna e Ulqinit eshte komune ne Mal te Zi, e cila gjendet ne pjesen me jugore te rajonit bregdetar te Malit te Zi dhe kufizohet me Shqiperine ne lindje, me Detin Adriatik ne jug e perendim dhe me Komunen e Tivarit ne veri. Qender e kesaj komune ...

                                               

Zogaj (Ulqin)

Zogaj eshte vendbanim rural ne Komunen e Ulqinit. Ne breg te liqenit te Zogajve, ne lokalitetin Qerret, jene zbuluar gjurmet e jetes me te vjeter te treves se Ulqinit. Me rastin e sanimit te truallit per ndertimin e Kripores se Ulqinit, u gjeten ...

                                               

Shasi

Shasi eshte vendbanim rural ne Anen e Malit, Komuna e Ulqinit. Ne literature ndeshet me emra te ndryshem, si: Suatio, Suaço, Sovacci, Svacio, Scaç, Fshas, Saffazi etj.

                                               

Kërruçi

Kerruçi, i njohur edhe si Krruçi, eshte vendbanim ne Komunen e Ulqinit, Mali i Zi. Kerruçi eshte nje vendbanim, kryesisht turistik, i cili ze nje siperfaqe prej 73 ha dhe gjendet prane rruges magjistrale M-2.4, e cila vazhdon per ne Tivar. Vleres ...

                                               

Novosella

Nen kete emer perfshihen keto vendbanime: Ky emertim eshte sllavisht shqip do te thote fshat i ri. Novosella Shkup, Maqedoni Novosella e Eperme, Komuna e Gjakoves, Kosove Novosella Koçan, Maqedoni Novosella Peje, Novosella Veles, Maqedoni Novosel ...

                                               

Kërçova

Kerçova, krahine e veçante gjeografike dhe etnografike, ne pjesen qendrore te Maqedonise Perendimore, ka qene e banuar qe ne periudhen me te lashte parahistorike, te neolitit, nga popullsi bartese te kultures mediterane, kurse me vone nga fise Il ...

                                               

Komuna e Kërçovës

Sipas regjistrimit te vitit 2002 ne Komunen e Kerçoves jetojne 30138 banore. Ne pikepamje demografike, shqiptaret perbejne popullsine me te vjeter autoktone, dhe per nga numri asnjehere nuk ka qene pakice. Ps.h. me 1889 sipas Sami Frasherit, Kaza ...

                                               

Uskana

Kerçova, krahine e veçante gjeografike dhe etnografike, ne pjesen qendrore te Maqedonise Perendimore, ka qene e banuar qe ne periudhen me te lashte parahistorike, te neolitit, nga popullsi bartese te kultures mediterane, kurse me vone nga fise Il ...

                                               

Sërbica

Serbice, eshte fshat ne komunen e Kerçoves, Maqedoni. Fshati eshte i njohur edhe si Kastriot pas viteve 1980-te. Kjo eshte per shkak se emri i fshatit permban sufiksin Srb, qe gjate persekutimit te Shqiptareve nen shtetin Jugosllavia, kjo toponim ...

                                               

Bujqësia në Shqipëri

Bujqesia ne Shqiperi puneson 47.8% te popullsise dhe rreth 24.31% e tokes perdoret per qellime bujqesore. Bujqesia kontribuon ne 18.9% te PBB-se vendit. Ne vitin 1990, produktet bujqesore vendase perbejne 63% te shpenzimeve vendase dhe 25% per ek ...

                                               

Bujqësia dhe blegtoria ilire

Lindja e qyteteve i dha nje shtytje te re zhvillimit te degeve te ndryshme te ekonomise ilire. Zejtarine e shfrytezimit te minierave dhe te perpunimit te metaleve iliret e njihnin dhe me pare, por asnjehere si tani ajo nuk paraqitet si dege e veç ...

                                               

Reforma Agrare Demokratike 1930, bujqësia e Shqipërisë në vitet 1930 – 1938

Reforma Agrare Demokratike 1930, bujqesia e Shqiperise ne vitet 1930 – 1938 Gjinia: Ekonomi. Autori: Teodor Kareco. Shtepia botuese "ADA". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 436. ISBN 978-9928-4184-5-6

                                               

Bujqësia e rrethit Vlorë në vitet 1945-1990

Bujqesia e rrethit Vlore ne vitet 1945-1990 liber me autor Ejup Mita dhe Serjan S. Cacaj. Botuar ne Vlore nga "Triptik", ne vitin 2015. Faqe 178.

                                               

Kantoni Fribourg

Kantoni i Fribourg shtrihet ne perendim te Zvicres. Ajo kufizohet ne perendim me Liqenin e Neuchâtel-it. Ne perendim dhe jug te kantonit qendron kantoni i Vaud. Ne veri kantoni i Fribourg kufizohet nga kantonin e Bernes. Ka dy enklavat brenda Vau ...

                                               

Ekonomia e Sllovakisë

Sllovakia eshte shtet industrialo-agrar. Te ardhurat me te medha realizohen nga industria dhe veprimtaria terciare, edhe pse bujqesia eshte dege me e vjeter ekonomike. Edhe pse lendet e para djegese, si qymyri e nafta dhe gazi natyror jane me rez ...