ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 56
                                               

David Lee Roth

David Lee Roth ne Indiana, ShBA eshte nje kengetar Amerikan qe eshte i famshem per anetaresimin e tij me rock bendin Amerikan Van Halen. Ai njihet dhe si Diamond Dave. Ai ndenji me Van Halen qe nga fillimi i grupit ne 1974 deri ne 1985 dhe u keth ...

                                               

Rush

Rush ishte nje rock bend kanadez i formuar ne Toronto ne vitin 1968. Bendi perbehet nga basisti, sintisajzeristi dhe vokalisti Geddy Lee, kitaristi Alex Lifeson, dhe bateristi Neil Peart. Rush kaluan neper disa re-konfigurime te personelit gjate ...

                                               

John Lee Hooker

John Lee Hooker lindi me 22 gusht 1917 ne Clarksdale, Mississippi; vdiq ne 2 qershor 2001 ne Los Altos, Kaliforni. Ishte nje kengetar, kitarist dhe autor i madh i muzikes blues dhe nje nga exponentet me te medhenje te saj. Karakteristikat e muzik ...

                                               

Billy Sheehan

William "Billy" Sheehan eshte basist irlandezo-amerikan i njohur per punen e tij me Talas, Mr. Mig, Steve Vai, David Lee Roth, dhe Niacin. Sheehan ka fituar shperblimin "Best Rock Bass Player" nga revista Guitar Player 5 here me radhe per stilin ...

                                               

Steve Vai

Steven "Steve" Siro Vai eshte kitarist virtuoz, kengeshkrues, vokalist, producent, dhe aktor italo-amerikan. Pasi e filloi karrieren e tij profesionale si transkriptues muzikor i Frank Zappa-s, Vai inçizoi dhe shkoi ne turne me bendin e tij duke ...

                                               

Evanescence

Evanescence eshte nje bande roku e themeluar ne Little Rock, Arkansas ne 1995 nga kengetarja/pianistja Amy Lee dhe kitaristi Ben Moody. Pas dy incizimeve private dhe nje CD demo "Origin", si edhe me ndihmen e disa ndermarrjeve te fuqishme ne viti ...

                                               

The Damned

Lemmy Kilmister - bas kitare 1978 Lol Coxhill - saksofone 1977 Robert Fripp - kitare 1990

                                               

Lee Marvin

Lee Marvin lindi ne New York, 19 shkurt 1924 dhe vdiq ne Tucson 20 gusht 1987 ishte nje aktor Amerikan. Fitoj qmimin oskar si aktori me i mire ne vitin 1966 ne interpretimin e tij ne filmin Cat Ballou

                                               

Lee Ranaldo

Lee Ranaldo lindi me 3 shkurt te vitit 1956. Eshte nje kengetar, kompozitor dhe multi-instrumentist anglez i cili fillimisht e fitoi famen e vet si bashkethemeluesi i grupit "Sonic Youth".

                                               

Dim Mak

Dim Mak eshte art luftarak qe njihet si prekja qe shkakton vdekjen, art i lashte luftarak i goditjeve te pikave vitale te trupit te sulmuesit me origjine nga Kina. Keto goditje jane te krijuara per te shkaktuar paaftesim, tronditje dhe vdekjen. K ...

                                               

Xhudo

Xhudo ose Judo eshte nje fjale japoneze e cila ka kutimin ose domethenien "menyre e lehte". Si sport u themelua ne vitin 1882 ne Japoni nga nje studiues ri i quajtur Jigoro Kano.

                                               

Kung fu

Kung fu eshte nje emertim kinez qe tregon arritjen me pune te vazhdueshme dhe perkushtim te mjeshterimit te çdo teknike luftarake, jo vetem ne artet luftarake. Pra, me kung fu tregohet te ushtruarit me perpjekje te gajta deri ne arritjen e persos ...

                                               

Brus Li

Bruce Lee, ishte aktor i artit luftarak, filozof kinez, instruktor i artit luftarak si dhe themelues i stilit luftarak Jeet Kune Do. Njihet si aktori me ndikim i artit martial si dhe ikone e shekullit XX. Gjithashtu ishte babai i aktorit Brandon ...

                                               

Kosharja altari i lirisë

"Kosharja altari i lirise" liber me Autor Bahri M. Gashi, Faqe: 668. Dimensionet e luftes se Koshares dhe format e saj. Brigada 138 "Agim Ramadani” Koshare. Zona Operative e Dukagjinit. Faik Konica, Prishtine,2006 Permbajtja Parathenje PJESA E PA ...

                                               

Ndeshja e demave

Ndeshja e demave eshte nje konkurs fizik qe perfshin njerezit dhe kafshet qe perpiqen te nenshtrojne publikisht, imobilizojne ose vrasin nje dem, zakonisht sipas nje grupi rregullash, udhezimesh ose pritjesh kulturore. Ka shume forma dhe varietet ...

                                               

Peruxhia

Peruxhia eshte nje qytet italian me 169.290 banore, kryeqytet i Provinces se Peruxhias dhe rajonit te Umbrias. Qytet i artit, i pasur ne histori dhe monumente, nje qender kulturore dhe ekonomike e rajonit dhe nje destinacion per turistet dhe stud ...

                                               

Taekwondo

Taekwondo eshte emri i artit marcial te kthyer ne sport modern nderkombetar qe eshte ushtruar prej rreth 20 shekujsh ne Kore. Tipari kryesor i Taekwondo eshte luftimi i lire. Te gjitha levizjet e tij bazohen ne shpirtin e mbrojtes, meqenese Taekw ...

                                               

Shqipëria

Shqiperia, zyrtarisht Republika e Shqiperise, eshte shtet i pavarur ne Evropen Juglindore. Shtrihet ne pjesen jugperendimore te Gadishullit Ballkanik dhe kufizohet ne veriperendim me Malin e Zi, ne verilindje me Kosoven, ne lindje me Maqedonine e ...

                                               

Nami

Nami eshte personazhe fiktive ne anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ajo eshte navigatore e Ekuipazhit te Kapeles prej Kashte. Ajo eshte anetarja e trete e ekuipazhit dhe e dyta per tu bashkuar. Ajo eshte motra adoptuese e Nojiko ...

                                               

Linköping

Linköping eshte nje qytet ne krahinen Östergötland te Suedise. Linköping eshte qyteti i shtate me i madh ne Suedi me 97 428 banore e pergjithshme te komunes prej rreth 146 736 banore. Linköping ka dy aeroporte Linköpings City Aeroportit dhe Malmi ...

                                               

Xhu-xhucu Brazilian

Jiu jitsu Brazilian eshte nje art luftarak dhe nje menyre mbrojtjeje personale i specializuar ne dyluftim veçanerisht ne luftimin ne toke. Nuk duhet ngaterruar me paraardhesin Jūjutsu Japonez. Jiujitsu apo BJJ konsiderohet ne menyre universale ta ...

                                               

Kombëtarja hollandeze e futbollit

Ne 1974, Holanda drejtohej nga trajneri Rinus Michels qe me pare kishte drejtuar "Ajaxin" dhe "Barcelonen". Trajneri Michels zhvilloi stilin e futbollit total qe e pershtati mjaft mire te kombetarja. Formacioni i Holandes ishte: 13. Johan Neesken ...

                                               

Robin van Persie

Robin van Persie eshte nje futbollist hollandez dhe luan sulmues per Fenerbahçe S.K. dhe Kombetaren Hollandeze. Ai eshte produkt i akademise se Feyenordit. Ai u transferua tek Arsenali ne vitin 2004, dhe u be Kapiten me 16 gusht 2011, 1 vit perpa ...

                                               

Lista e lojtarëve të famshëm të A.C. Milan

A.C. Milan gjate historise se klubit si dhe tani gjithmone ka angazhuar lojtare te njohur nga e gjithe bota keshtu duke u bere nje nder klubet me te suksesshme ne arenen kombetare dhe ate nderkombetare. Nder lojtaret qe kane lene drite ne histori ...

                                               

Klaas-Jan Huntelaar

Klaas Jan Huntelaar, mban nofken The Hunter, eshte futbollist hollandez. Luan si sulmues per klubin Schalke 04 dhe per kombetaren hollandeze. Huntelaar eshte sulmues me teknike, ka trup atleti. Stili i tij eshte krahasuar me stilin e Marco van Ba ...

                                               

Mark van Bommel

Mark Peter Gertruda Andreas van Bommel eshte nje futbollist profesionist holandez i cili aktualisht luan per Milanin dhe eshte kapiten i Kombetares holandeze te futbollit si nje mesfushor. Ai gjithashtu eshte edhe dhenderi i menaxherit te kombeta ...

                                               

1992–93 UEFA Liga e Kampioneve

Liga e Kampioneve 1992-93 ne garimin e ekipeve kampione te ligave te shteteve evropiane e fitoi ekipi Olympique de Marseille qe ishte fitorja e pare ne kete garim, kete titull ky ekip e arriti pas fitores ne ndeshjen finale ndaj ekipit italian A. ...

                                               

FIFA 100

FIFA 100 eshte nje liste e futbollistit legjendar brazilian Pelé per "futbollistet me te mire te gjitha koherave qe jetojne". E prezantuar me 4 mars 2004 ne nje ceremoni gala ne Londer te Anglise, FIFA 100 ishte pjese e festimeve te 100 vjetorit ...

                                               

Mirel Josa

Mirel Josa eshte nje ish futbolliste shqiptar dhe nje trajner futbolli, i cili momentalisht drejton klubin kosovar KF Prishtina ne Superligen kosovare. Si lojtar, ai ka luajtur ne Greqi me klubet e Kavala dhe Aris.

                                               

Jairo Riedewald

Ne mars 2013, Riedewald firmosi nje kontrate me skuadren e pare deri e cila do te skadoje me 30 qershor 2016. Gjate sezonit 2013–14, ai u thirr per te luajtur me skuadren e rezervave. Me 21 tetor 2013, Riedewald beri debutimin e tij profesionist ...

                                               

AFC Ajax

Amsterdamsche Football Club Ajax, njohur zakonisht si AFC Ajax ose Ajax Amsterdam, eshte nje klub profesionist hollandez me seli ne Amsterdam. Historikisht Ajax eshte nje nga klubet me te suksesshme ne Hollande, duke pasur 33 tituj Eredivizie dhe ...

                                               

Çmimet e UEFA Kampionatit Evropian

Ne perfundim te çdo Kampionati Evropian, lojtareve dhe ekipeve u jepen disa çmime per tu dalluar nga te tjeret per performancat e tyre, ne aspekte te ndryshme te lojes.

                                               

Edwin van der Sar

Edwin van der Sar eshte nje ish futbollist profesionist holandez i cili luajti si portier. Gjate karrieres se tij ai luajti per Ajax, Juventus, Fulham dhe Manchester United. Ai eshte lojtari i dyte me shume ndeshje ne historine e kombetares holan ...

                                               

Kuidiçi

Kuidiçi eshte nje sport imagjinar shpikur nga autorja J. K. Rowling per serine e librave fantazi Harry Potter. Eshte nje sport i rrezikshem, por popullor qe luhet nga shtrigat dhe magjistaret qe hipin ne bishta fshesash. Ndeshjet luhen ne nje fus ...

                                               

Akademia e Arteve (Tiranë)

Akademia e Arteve eshte nje monument i trashegimise kulturore ne rrethin e Tiranes, ne qarkun e Tiranes, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkitekture", i miratuar me numer 122 me 05.03.2007 ". Godina ndertohet gjate viteve 40’ per te qene nj ...

                                               

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kroacisë

Akademia Kroate e Shkencave dhe e Arteve eshte akademi kombetare e Kroacise. Ajo u themelua ne vitin 1866 si Akademia Jugosllave e Shkencave dhe Arteve Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, abbrev. JAZU, dhe ishte e njohur me kete emer, ...

                                               

Akademia Sllovene e Shkencave dhe e Arteve

Akademia Sllovene e Shkencave dhe e Arteve (Sllovenisht:Slovenska akademija znanosti in umetnosti, shkurt. SAZU eshte akademia kombetare e Sllovenise, e cila perfshine studiuesit dhe artistet me te mire sllovene ne kete akademi.

                                               

Akademia Dokleane e Shkencave dhe e Arteve

Akademia Dokleane e Shkencave dhe e Arteve eshte nje bashkim i akademikeve ne Mal te Zi. Ajo eshte quajtur sipas shtetit mesjetar te Dukles, si paraardhesi historik i shtetit modern te Malit te Zi. DANU nuk eshte e vetmja akademi ne vend, pasi qe ...

                                               

Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve

Akademia Malazeze e Shkencave dhe e Arteve eshte institucioni me i rendesishem shkencor ne Mali te Zi.

                                               

Fakulteti i Arteve i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti i Arteve i Universitetit te Prishtines, i themeluar ne vitin 1973 si Akademia e Artit Figurativ, eshte nje fakultet i vendosur ne Prishtine, Kosove.

                                               

Galeria Kombëtare e Arteve

Galeria Kombetare e Arteve eshte nje monument i trashegimise kulturore qe ndodhet ne Tirane ne Bulevardin "Deshmoret e Kombit”, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkitekture", i miratuar me numer 122 me 05.03.2007 ".

                                               

Shtepi banimi (ish Akademia e Shkencave dhe Arteve)

Shtepi banimi eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Prishtine, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer 952/1955.

                                               

Sheshi Nënë Tereza

Ky shesh ndodhet ne fund te Bulevardit Deshmoret e kombit, duke filluar nga e djathta shihen Presidenca, Akademia e Arteve, Korpusi i Universitetit te Tiranes, Busti i Nene Terezes, Hotel Sheraton, Rektorati i Universitetit te Tiranes, Muzeu arke ...

                                               

Federata e Taekwondos e Kosovës

Federata e Taekwondos e Kosoves eshte themeluar ne vitin 2001 duke u bazuar ne rregulloret dhe ligjet ne fuqi. Njeherit eshte i vetmi institucion legal qeverises per sportin e Taekwondos ne territorin e Republikes se Kosoves.

                                               

Harta arkeologjike e Kosovës

Harta arkeologjike e Kosoves me Autore: Luan Perzhita, Kemajl Luci, Gezim Hoxha, Adem Bunguri, Fatmir Peja, Tomor Kastrati. Botuesi: Akademia e shkencave dhe e Arteve e Kosoves - Akademia e shkencave e Shqiperise. Faqet e librit 395. Prishtine, 2 ...

                                               

Blendi Fevziu

Blendi Fevziu gazetar shqiptar dhe drejtuesi i emisionit "Opinion" ne TV Klan.Punon te Havana dhe e ka zyren tek kati i 4-t.Perballe Ali Pashe Tepelenes,majtas msus Turit dhe djathtas CEO-s se Vrakes,TONINI I GRILIT.Eshte super bob i emeruar me c ...

                                               

Bahri Omari

Bahri Omari ishte publicist, nepunes, botues, minister dhe veprimtar i Ballit Kombetar. Ka qene kunati i Enver Hoxhes, diktatorit te ardhshem komunist te Shqiperise, i cili pas Gjyqit Special firmosi denimin me vdekje te Omarit.

                                               

Raca

RACA, RACE, mund ti referohet: Raca shqiptare. Raca biologji. Raca blegtori. Raca kategorizimi njerezor. Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Raca. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale ...

                                               

Busha ilire

Busha ilire eshte nje lloj i vogel vendas i gjedheve me disa nenlloje te gjetura ne te gjithe pjesen jugperendimore te Gadishullit Ballkanik. Busha ilire i takon grupit te kafsheve brishkurter.

                                               

Delja

Delja ose Delmja eshte kafshe shtepiake e zbutur nga njeriu. Delja eshte lloj i dobishem i kafsheve shtepiake, sepse prej saje merren prodhimet e çmueshme per ushqim te njeriut dhe veshmbathjen e tij. Mishi dhe qumeshti jane produkte me rendesi d ...