ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 55
                                               

Arti në Kosovë

Arti ne Kosove si dhe ne pjese tjera eshte nje artikulim i tradites dhe ideve te individeve, grupeve dhe etnive qe perbejne strukturen e popullsise qe shprehet nepermjet formave dhe menyrave te ndryshme duke filluar nga ato mimike e deri tek form ...

                                               

Arti meksikan

Arti meksikan perbehet nga arte pamor te ndryshme qe u zhvillua mbi zonen gjeografike te njohur tani si Meksike. Zhvillimin e ketyre arteve afersisht ndjek historine e Meksikes, te ndare ne epoken Mesoamerikean para hispanike, periudha koloniale, ...

                                               

Arti si mëkat

Permbajtje e shkeputur nga libri: Ka dy fate artistesh. Nje pale lindin dhe rriten ne shtepi ku arti ka hyre, nderkaq: biblioteka eshte plot me libra, pasditeve nena luan ne piano ose emta pikturon, pasdarkeve miqte flasin per letersine, artet dh ...

                                               

Arti i kardiokirurgjisë

"Arti i kardiokirurgjise - Guide praktike per shendetin e zemres dhe trajtimin kirurgjikal" eshte nje liber nga Etvin Prifti, qe eshte botuar nga shtepia botuese Dituria ne vitin 2005. Faqet e librit 408. ISBN 978-9992-7-31-09-5

                                               

Arti i të shkruarit

Libri eshte konceptuar si keshilla per letraret e rinj siç e mbane edhe ne nentitull. Permbajtja e librit eshte i pajisur edhe me nje parathenie te shkrimtares Djana Çuli si edhe te Moikom Zeqos Ideja per te shkruar lidhet me nje çast te veçante, ...

                                               

Dritëshkronja në Shqipëri

Ne Shqiperi arti i fotografise erdh veç 17 vjet mbas lindjes se saj me 1839. Italiani Pietro Marubi, eksportoj traditen evropiane te fotografise ne nje nga zonat me te zhvilluara te Shqiperise te shekullit XIX: Shkodra.

                                               

Muzika

Muzika eshte arti i shprehjes se ndjenjave dhe mendimeve me ane te tingujve. Elementet kryesore te muzikes jane toni, ritmi, dinamika, si dhe kualiteti zenor.

                                               

Arti antik në Shqipëri

Arti antik deshmohet ne truallin e Shqiperise qe prej mesit te mijevjeçarit I p.e.s. deri ne shekujt e pare te e.s. Ne Iliri zhvillimi i artit si veprimtari e veçante shoqerore nis me vendosjen e rendit skllavopronar ne shek.VII p.e.s VI e.s. Qen ...

                                               

Arti shkëmbor në Shqipëri

Arti shkembor ne Shqiperi liber me autor Muzafer Korkuti dhe Bardhyl Xhama, Oriona Shegaj, Oliver Gilkes. Botuar ne Tirane nga "Mali Pleshti", ne vitin 2008. Faqe 114.

                                               

Peizazhi i mbrojtur Vjosë - Nartë

Peisazhi i Mbrojtur Vjosa-Narta eshte nje zone e mbrojtur peizazhi ne Shqiperine Jugperendimore. Ajo mbulon nje siperfaqe totale prej 194.12 square kilometre, qe perfshin lagunen e Nartes se bashku me grykederdhjen e Vjoses dhe zonat perreth saj, ...

                                               

KS Selenicë

KF Selenica Emri i plote Klubi Sportiv Selenice Themeluar 1930; 90 vjet me pare si KS 21 Shkurti Selenice Stadiumi Terren Selenice, Selenice, Shqiperi Kapaciteti 4.000 Liga Divizioni i Dyte Shqiptar Divizioni i Trete Shqiptar 2019, 1 promovuar KF ...

                                               

Epiri (rajon administrativ)

Rajoni i Epirit ose Periferia e Epirit, eshte nje nga trembedhjete rajonet administrative te Greqise. Kufizohet ne lindje me rajonin e Maqedonise Perendimore, ne jug me Greqine Perendimore, ne perendim me detin Jon dhe ishujt e Jonit, ne veri nga ...

                                               

Dervishani

Ne vitin 1772, banoret shqipfoles ortodokse te Dervishanit pranuan fene Islam. Shqiptare e tjere ortodokse pranonin Islamin ne kete kohe dhe numri i tyre u be i madh ne anen perendimore te Çamerise. Suliotet ndjere te kercenuar ushtarakisht dhe f ...

                                               

Mali i Miçikelit

Mali i Miçikelit ose Mali Miçikel eshte nje varg malor ne pjesen qendrore te vargmaleve Pind, ne Epir, Greqi. Mali Miçikel ndodhet ne verilindje te Janines dhe liqenit te Janines. Lartesia me e larte e saj eshte 1.810 m. Shtrihet nga afer Galbaq ...

                                               

Laguna e Nartës

Laguna e Nartes perfaqeson nje nga lagunat me te medha me te rendesishme te Shqiperise.Ajo ndodhet ne skajin jugor te Ultesires bregdetare,ne afersi te qytetit te Vlores.Ka nje siperfaqe te pergjithshme 41.8km2,rreth 1/3 se ciles dhe kryesisht zo ...

                                               

Roka (Nartë)

Nga veriu Roka kufizohet me Filipjadhen, nga jugu me Panajane, nga perendimi me Halqidhen dhe nga lindja me Grebenicen e lumin e Nartes. Toponimet te fshatit Roke: Para vitit 1923 Karakolli - ish poste kufitar greko-osmane pas pushtimit te Nartes ...

                                               

KF Përmeti

Klubi Futbollistik Permeti, KF Permeti, eshte nje ekip qe aktualisht ben pjese ne Grupin e Dyte te Kategorise se Dyte. Para viteve 90-te, KF Permeti atehere i quajtur "24 maji" ka marre pjese per nje edicion te vetem ne Kategorine e Pare, sot Sup ...

                                               

Marati (Nartë)

Marat eshte fshat ne qarkun i Nartes, Greqi. Perpara vitit 1927, fshati eshte njohur me emrin e vjeter ne formen greke Ζαβάκα/Zavákia. Gjate kohes osmane Marat dhe fshatin e afert Zavak ishin vendbanime te veçanta. Ne vitin 1912, kur Marati erdhi ...

                                               

Lluri i Madh

Nga veriu Lluri i Madh kufizohet me Banancen, nga jugu me Imam Çaushin dhe Halqidhen, nga lindja me Sadik Pasha çiflig dhe nga perendimi me Petren. Toponimet te qytezes Llur i Madh: Para vitit 1923 Shkolla - ndertese dykateshe e ish shkolles shqi ...

                                               

Mesatarja e artë (filozofi)

Mesatarja e arte eshte paraqitur fillimisht ne filozofine antike greke ne te ashtuquajturat Maksimat Delfike si asgje e tepert dhe eshte ritheksuar me vone ne mesimet filozofike te Aristotelit, si mesi i arte ose mesatarja e arte qe eshte mesi i ...

                                               

Islami

Islami eshte nje fe monoteiste abrahamike. Eshte e bazuar ne besimin ne nje Zot, ne zgjedhjen e Muhamedit per profetin e fundit, paracaktimin e fatit te njerezve, shperblimin per vepra te mira dhe denimin per vepra te keqija, diten e gjykimit dhe ...

                                               

Mont Blanc Noland

Mont Blanc Noland eshte personazh fiktiv One Piece. Ai ishte admiral ne mbreterine Lvneel i cili beri udhetime te ndryshme ne Grand Line. Ai zbuloi nje qytet te arit ne Jaya. Ai i tregoi mbreterit per kete dhe shkuan ta shohin, por kur shkuan qyt ...

                                               

Paund sterlina

Paund sterlina ose Paundi britanik, njihet zakonisht si paund, eshte valuta zyrtare e Mbreterise se Bashkuar, Ishullit Xhersi, Guernsey, dhe Ishullit te Njeriut, Ishujve te Xhorxhias Jugore dhe Sanduiçit te Jugut, Territorit Britanik ne Antarktid ...

                                               

Ekuadori

Ekuadori, zyrtarisht Republika e Ekuadorit eshte nje republike demokratike perfaqesuese ne Ameriken e Jugut e kufizuar nga Kolumbia ne veri, Peruja ne lindje dhe jug, dhe nga Oqeani Paqesor ne perendim. Ekuadori se bashku me Kilin, jane dy vendet ...

                                               

Perikliu

Perikliu ishte nje burre shteti, orator dhe gjeneral i rendesishem me ndikim ne Athine gjate Epokes se Arte - hollesisht, periudha midis lufterave Persiane dhe Peloponeziane. Ai kishte prejardhje, nga mamaja, nga familja Alkmeonide. Perikliu pati ...

                                               

The Shining

The Shining eshte nje film horror i vitit 1980 i xhiruar nga Stanley Kubrick, i cili bazohet ne novelen me te njejtin emer te shkruar nga autori Stephen King. Shpesh here i clesuar si nje nga filmat me madheshtor dhe me te frikshem te kinomatogra ...

                                               

Piro Sulioti

Stimujt e pare muzikor i mori nga babai i tij, i cili i binte fizarmonikes, ndersa me vone ne moshen 7 vjecare duk kenduar me gjyshin e tij ne Kishe, filloi te shprehte dashurine e tij per kengen. Ne moshen 12-13 vjec ishte hera e pare kur Piro k ...

                                               

The Polar Express (film)

Express Polar ne Shqip eshte nje 2004 te kapur levizje kompjuter-animated film bazuar ne librin e femijeve me te njejtin titull nga Chris Van Allsburg. Shkruar, prodhuar, dhe te drejtuar nga Robert Zemeckis, karakteret e njeriut ne film ishin te ...

                                               

Shoqëria shqiptare në Mesjetë

Eshte e vertete se veprimi i se drejtes bizantine paraqitej i kufizuar ne Shqiperi, qofte per statusin e veçante qe kjo kishte ne kuadrin e Perandorise Bizantine, qofte dhe per faktin se ketu, per kushtet e terrenit, kishte peshe deri vone ne she ...

                                               

Tring TV

Tring eshte nje platforme digjitale satelitore dhe tokesore shqiptare. Kompania vepron ne fushen e medias, transmetimeve televizive, telekomunikimit dhe ofron sherbime interneti, telefonie dhe sherbime televizive kabllore, tokesore, satelitore dh ...

                                               

Philippe Busquin

Filip Buskuini, deputet ne Parlamentin e Bashkimit Evropian, politikan belge nga Belgjika. Filipi ka studiuar ne "Universitetin e Lire" te Brukselit dhe me 1962 perfundoi ne Fizike. Nga viti 1977 deri me 1978 ishte anetare i regjionit Hennegau dh ...

                                               

Jorgo Karaxaferi

Jorgos Karaxaferis eshte gazetar dhe politikan grek, themelues dhe lider i partise ultranacionaliste LA. O. S. Eshte gjithashtu dhe nenkryetar i partise IND/DEM ne parlamentin evropian.

                                               

Dragon Ball Super

Dragon ball Super eshte vazhdimi i serialit Dragon Ball Z, kater vjet pas fitores ndaj Majin Buu, i realizuar nga Akira Toriyama dhe u prodhua nga Toei Animation qe u transmetua nga 5 korriku 2015 deri me 25 mars 2018.Sferat E Dragoit Super ka gj ...

                                               

Universiteti i Andeve (Venezuela)

Universiteti i Andeve eshte i dyti me i vjeter universitar ne Venezuele, kryesor i te cilit kampus eshte e vendosur ne qytetin e Mérida, Venezuela. ULA eshte universiteti me i madh publik ne Ande Venezueles, qe ka nje te organeve te studenteve me ...

                                               

Bujar Çaushi

Bujar Caushi Lindur me 5 shkurt 1975 ne Fier. Ka studiuar ne Universitetin e Sporteve ne Tirane. Ai eshte Master I.T.F Nderkombetar Brezi Zi VII-Dan ne TAEKWON-DO. Kryeinstruktor ne KRAV MAGA, Brezi Zi niveli 3-te.

                                               

Tenjou Tenge

Tenjou Tenge, eshte nje seria manga dhe anime e shkruar nga autori me pseudonimin Oh! Great. Manga eshte publikuar ne Japoni nga Shueisha, ndersa seriali anime eshte prodhuar nga Madhouse me regjisor Toshifumi Kauase. Nderkohe qe manga eshte akom ...

                                               

Valentina (drag queen)

Valentina eshte emri skenik i James Leyva, nje performues drag queen nga Amerika si dhe personalitet televiziv. Ai njihet per garimin e tij ne sezonin e nente te RuPaul Drag Race, ku u pozicionua ne vendin e shtate.

                                               

Eda Zari

Eda Zari, lindur me 21 nentor ne Tirane, jeton prej tetorit te vitit 1990 ne Gjermani. 4 vjeç nis te kendoj nen influencen muzikale te vellait te saj, kitaristit Agim Zari, si dhe me pas pasionit te saj iu shtua adhurimi per muziken dhe repertori ...

                                               

Maisie Williams

Margaret Constance "Maisie" Williams, eshte nje aktore angleze. Ajo beri debutimin e saj si aktore profesioniste si Arya Stark ne serine televizive te HBO, Game of Thrones per te cilin ajo fitoi çmimin e EWwy si Aktorja me e Mire Mbeshtetese ne D ...

                                               

Luka Modrić

Luka Modrić eshte futbollist kroat i cili luan per klubin spanjoll Real Madrid dhe si kapiten per skuadren kombetare kroate. Lukasi luan si mesfushor, por ai poashtu luan si sulmues apo mbrojtes. Ai eshte emeruar si Futbollisti Kroat i Vitit gjas ...

                                               

Universiteti i Arteve, Tiranë

Universiteti i Arteve, UART Universiteti i Arteve eshte institucioni i vetem publik i arsimit te larte me karakter artistik ne Shqiperi, qe ofron Diploma Universitare Bachelor dhe Master ne Muzike, Arte te Bukura dhe Art Skenik. I themeluar me 19 ...

                                               

Tigri Balinez

Tigri Balinez ishte nje popullate e Panthera tigris sondaica, me game qe shtrihej ne Ishullin Indonezian te Balit. Kjo popullate eshte zhdukur qe prej viteve 50. Me pare, eshte vleresuar si nje nenlloj i veçante tigri, nen emrin shkencor Panthera ...

                                               

Tigri

Tigri eshte specia me e madhe e maceve, me i njohur per gezofin e tij me vija te erreta vertikale me ngjyren e portokallte te kuqerremte me nje ngjyre me te zbehte poshte gezofit. Specia klasifikohet ne gjinine Panthera bashke me luanin, jaguarin ...

                                               

Çakalli i artë

Çakalli i arte eshte nje kanid si-ujku qe eshte vendas ne Evropen Juglindore, Azia Jugperendimore, Azia Jugore, dhe rajone te Azise Juglindore. Krahasuar me ujkun arab, i cili eshte me i vogli i ujqerve gri, çakalli eshte me i vogel dhe posedon k ...

                                               

Ligri

Ligri eshte kafshe hibride qe lind si pasoje e nje kryqezimi shume te rralle ne disa kushte te krijuara nga njeriu, kur nje luan dhe nje tigreshe kryejne marredhenje seksuale. Ligrat jane jashtezakonisht te medhenj, dy here sa tigri, dhe kane vet ...

                                               

Shere Khan

Shere Khan eshte nje tiger imagjinar bengali dhe antagonisti kryesor i librit te xhungles se Rudyard Kipling dhe pershtatjet e tij. Sipas Shoqerise Kipling, fjala Shere perkthehet si "tiger" dhe Khan eshte titull i dallimit, i perdorur se bashku ...

                                               

KF Tomori

Klubi Sportiv Tomori u krijua ne nentor te vitit 1923 dhe ka pasur keto emra gjate historise se tij: 1952-1957 Puna 1927-1929 KS Muzakaj 1923-1926 KS Tomori 1957 ne vazhdim KS Tomori - Krijimi i Shoqerise Tomori. Ne nentori te vitit 1923 ne Berat ...

                                               

Iraku

Iraku zyrtarisht Republika e Irakut eshte nje shtet ne Azine perendimore qe kufizohet nga Turqia ne veri, Irani ne lindje, Kuvajti ne juglindje, Arabia Saudite ne jug, Jordania ne jugperendim, dhe Siria ne perendim. Kryeqyteti, Bagdadi, eshte ne ...

                                               

Felidët

Felidae eshte nje familje e gjitareve ne rendin Karnivora, e permendur ne menyre kolonike si macet, dhe perben nje kadaster. Nje anetar i kesaj familje quhet gjithashtu nje felid. Shprehja "mace" i referohet felineve ne pergjithesi dhe konkretish ...

                                               

Leopardi Arab

Leopardi Arab eshte nje nenspecie e leopardit qe gjendet ne Gadishullin Arabik. Eshte listuar ne Listen e Kuqe te BNRN-se qe prej vitit 1996 me pak se 200 individe ne 2006. Popullata eshte e fragmentuar. Nenspeciet jane te izoluara dhe nuk ka me ...