ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 54
                                               

Eduart Makri

Eduart Makri eshte aktor, regjisor, skenarist dhe pedagog i regjise se filmit ne Shqiperi, aktualisht Kryetar i Qendres Kombetare te Kinematografise. Eduart Makri ka lindur ne 5 qershor te vitit 1957 ne qytetin e Gjirokastres. Pas perfundimit te ...

                                               

Matilda Makoçi

Matilda Makoçi eshte nje aktore shqiptare. Ka lindur ne kryeqytetin e Shqiperise, Tirane, me 19 prill 1963. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve ne vitin 1985, ne degen e aktrimit. Pas perfundimit te studimeve u emerua me pune si aktore ne Teatrin ...

                                               

Thimi Filipi

Thimi Filipi ka lindur ne qytetin e Korçes ne vitin 1926. Rolet e tij te para do te jene ne trupat jo profesioniste ne qytetin e Korçes. Gjate Luftes se Dyte Boterore mori pjese ne formacionet partizane, ku punon per krijimin teatrove partizane. ...

                                               

Birçe Hasko

Birçe Hasko ka lindur ne Dukat te Vlores ne 15 mars 1942 eshte aktor i njohur shqiptar. Mbas mbarimit te shkolles se mesme punon si mesues ne Memaliaj, ku dhe angazhohet me trupen e Estrades amatore te qytetit. Ne vitin 1965 fillon studimet per a ...

                                               

Saranda

Saranda eshte qytet ne Shqiperine jugore i vendosur ne bregun e detit Jon. Eshte e vendosur ne nje shpat mali. Saranda eshte nje qytet bregdetar ne Shqiperi nder me te frekuentuarit gjate veres dhe konsiderohet si kryeqyteti i veres.

                                               

Lista e filmave të prodhuar nga Albfilm

Kjo eshte lista e filmave dhe dokumentareve te shoqerise shqiptare te prodhimit filmik Albfilm. Kronike ngjarjesh, 1964 Tre vete kapercejne malin, 1988 Ne festivalin e Warshaves, 1956 Nata e pare e lirise, 1984 Pergatitje rreshtore, 1956 Shqiperi ...

                                               

Arkitektura e Laknaut

Lucknow eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i shtetit indian te Uttar Pradeshit Nje qytet i rendesishem metropolitan i Indise, Lucknow eshte qendra administrative distriktit dhe divizionit te Lucknowt si dhe kryeqyteti i shtetit federal te Utta ...

                                               

Projekt Muzika popullore si pjese e trashegimise tone kulturore

Lenda - Muzike Wikipedia: Projekt Kurrikular Tema Muzika Popullore Shqiptare PJESE E RENDESISHME E TRASHEGIMISE TONE KULTURORE Punoi: Vaid Çoku Projekt kurrikular Per Klasat e VIII-A Tema: Muzika Popullore Shqiptare, Pjese e Rendesishme e Trasheg ...

                                               

Dhimitra Plasari

Dhimitra Plasari lindi me 20 gusht 1952 ne Korçe. Aktore shqiptare e njohur ne filmat "Dimri i fundit", "Pylli i lirise", "Streha e re" dhe "Vajzat me kordele te kuqe". Plasari mbaroi studimet ne Insitutin e Larte te Arteve. Ajo vdiq me 20 prill ...

                                               

Spartak Pecani

Spartak Pecani eshte regjisor shqiptar. Ai studioi ne Institutin e Teatrit dhe Kinematografise ne Bukuresht, por per shkak te perkeqesimit te marredhenieve diplomatike te studimeve shqiptaro-rumune ai duhej te ndalet. Ai e perfundoi ate ne vitin ...

                                               

Lista e filmave në gjuhën shqipe: S

Sukses ri i ansamblit Dajti ne Greqi 1978 Skenderbeu Stolat ne park 1988 Si te mbrohemi nga ADM 1984 Skuadra ne sulm 1984 Saimir 2004 Streha re 1977 Sistemimi i tokave 1976 Sukses i merituar 1973 Sinjal dashurie 1988 Sizifiana 1996 Si te mbrohemi ...

                                               

Besnik Kaso

Besnik Kaso aktor i njohur shqiptar i estrades. Ka debutuar vite me radhe perkrah aktoreve me emer Skender Sallaku, Arben Shaka, Vasillaq Vangjeli, Kaçja, Vegim Xhani, etj. Ka interpretuar disa role edhe ne filmin shqiptar si p.sh ne filmin" Stre ...

                                               

Vangjo Grabocka

Vangjo Grabocka ka lindur me 15 prill 1913 ne fshatin Grabocke te Korçes, ne nje familje patriote. Familja e tij do te shperngulet ne drejtim te Korçes kur ai ishte fare i vogel. Qe ne moshe te re fillon punen si çirak ne shtypshkronje, ku u be p ...

                                               

Vangjel Graboska

Vangjel Grabocka lindi me 18 prill te v. 1913 ne fshatin Grabocke te Korçes. Ne korrik te vitit 1950 ishte nje nga themeluesit e teatrit profesionist" Andon Zako Çajupi” te qytetit te Korçes. Ne kete teater ai ka interpretuar me se 200 role, ku p ...

                                               

Astrit Çerma

Astrit Çerma u lind ne Elbasan ne vitin 1948. Aktor i njohur, nje nga figurat me te rendesishme te "Teatrit Skampa" te Elbasanit. Studioi per aktor ne Tirane dhe pas studimeve u rikthye ne qytetin e lindjes. Menjehere fillon nje karriere te vrull ...

                                               

Jani Riza

Jani Riza eshte aktor shqiptar. Ai ka lindur ne Korçe, ne 17 janar te vitit 1941 dhe ka perfunduar Akademine e Arteve ne degen Drame. Menjehere pas perfundimit te studimeve ka filluar pune si aktor prane Teatrit "Andon Zako Cajupi", ne Korçe, ku ...

                                               

Luftar Paja

Luftar Paja lindi ne Gorishove te mallakastres me 1 dhjetor 1941. Pas mbarimit te shkolles se mesme elektrike e pedagogjike ne vitin 1963 mbaron studion 1 vjeçare per aktor ne teatrin popullor. Qysh ne moshe te re spikat talenti i tij si aktor. K ...

                                               

Vangjel Grabocka

Vangjel Vangjo ose Vangjush, siç njihet nga te gjithe Grabocka ka lindur me 15 prill 1913 ne fshatin Grabocke te Korçes, ne nje familje patriote. Familja e tij do te shperngulet ne drejtim te Korçes kur ai ishte fare i vogel. Qe ne moshe te re fi ...

                                               

Lista e partive politike në Greqi

Tradita partiake ne parlamentin e Greqise eshte e shkurte. Deri ne vitin 1974 nuk ekzistonte ndonje parti tjeter pos partise komuniste, e cila ishte themeluar qe nga viti 1918. Pas rrezimit te diktatures ushtarake greke ne vitin 1974, fillojne te ...

                                               

Perika Gjezi

Perika Gjezi ka lindur ne vitin 1949 ne qytetin e Korçes. Aktivizohet qe ne moshe shume te re ne trupen e teatrit amator te gjimnazit" Fauat Babani” ne drejtimin e regjisorit dhe aktorit te mirenjohur Piro Mani. Ne vitin 1965, gjate kohes e gjimn ...

                                               

Kronikë e atyre netëve

Shpetim Shmili Artur Gorishti Zef Mosi Olimbi Bilali Astrit Çerma Demir Hyskja Ilia Shyti Valentina Xhezo Piro Kita Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Zonja nga qyteti

Zonja nga qyteti eshte nje film komedi xhiruar ne Shqiperi nga regjisori Piro Milkani i vitit 1976. Skenari: Ruzhdi Pulaha, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Agim Krajka.

                                               

Kronikë e një nate

Kronika e nje nate eshte film i prodhuar nga Kinostudio Shqiperia Re ne vitin 1990. Regjia: Esat Ibro, Skenari: Bashkim Hoxha, Muzika: Hajg Zaharjan. Trupat SS mbledhin popullin e nje qyteti bregdetar ne nje amfiteater ku me ndihmen e bashkepunet ...

                                               

Historiani dhe kameleonët

Filmi "Historiani dhe kameleonet" prodhim i vitit 1988. Regjia: Saimir Kumbaro. Skenari: Qamil Buxheli & Saimir Kumbaro. Producent: Shqiperia e re. Muzika: Aleksander Lalo.

                                               

Ngjyrat e moshës

Filmi Ngjyrat e moshes eshte prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia Sot" ne vitin 1990. Regjia: Piro Milkani, Skenari: Anisa Markaian, Muzika: Kujtim Prodani.

                                               

Thesari (film)

Thesari eshte nje film shqipetar i prodhuar ne vitin 1981. Regjia Muharrem Fejzo, skenari Anastas Kondo, producent Shqiperia e re, muzika Aleksander Lalo. Gentian Basha Besnik Bisha Mirjam Bruçeti Enver Dauti Piro Kita Jani Riza Aleksander Pogaçe ...

                                               

Pranvera serdhi vetëm

"Pranvera serdhi vetem" eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1988. Regjia: Piro Milkani, Skenari: Anisa Markarian,Remzi Lani, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Ardit Gjebrea. Irena nje fizikante re bashke me dy koleg te saj n ...

                                               

Ballë për ballë

Balle per balle eshte film artistik i metrazhit te gjate, prodhuar ne Shqiperi me 1979 nga kinostudio Shqiperia e Re. Regjia: Kujtim Çashku, Piro Milkani, Skenari: Ismail Kadare, Muzika: Feim Ibrahimi.

                                               

Kërcënimi

Filmi tregon tentativat e armiqve te jashtem qe perpiqen te depertojne ne objeket e rendesishme ushtarake te vendit tone. Agjenturat e huaja kerkojne te rekrutojne Arbenin inxhinier konstruktor ne nje baze detare dhe per kete shfrytezojne miqesin ...

                                               

Përtej mureve të gurta

"Pertej mureve te gurta" eshte film shqiptar i prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia e Re" ne vitin 1979. Regjizor: Gezim Erebara, skenari: Dhimiter Xhuvani, producent: Shqiperia e Re, muzika: Hajg Zaharian.

                                               

Shkollat e Mesme të Ndërtimit

Shkollat e Mesme te Ndertimit institacione arsimore profesionale te mesme, me afat katervjeçar, te ngritura mbi bazen e shkolles tetevjeçare. Keto shkolla pergatisin nxenesit me formim kulturor e shkencor te pergjithshem dhe ms aftesi teorike e p ...

                                               

Shkolla e Mesme e Vjetër e Muzikës, Ruse

Shkolla e Mesme e Vjeter e Muzikes eshte nje ndertese historike ne Ruse, Bullgari, e vendosur ne Rrugen 33 Borisova, e cila do te behet nje muze dhe qender kulturore numizmatike. Aktualisht eshte ne proces restaurimi, me pune te medha tashme te p ...

                                               

Arsimi në Mal të Zi

Arsimi ne Mal te Zi eshte i organizuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkences e Qeverise se Malit te Zi. Arsimi ne Mal te Zi fillon me arsimin parashkollor ose me shkollen fillore. Femijet regjistrohen ne shkolle fillore Gjuha malazeze: Osnovna ško ...

                                               

Skënder Xhiku

Prof. Dr. Skender Xhiku u lind me 16 janar 1928 ne Gjirokaster e vdiq me 21 shkurt 2011 ne Tirane. Shkollen e mesme e perfundoi ne gjimnazin e Gjirokastres, ndersa studimet e larta i kryeu ne fakultetin e agronomise ne Budapest, Hungari. Nga viti ...

                                               

Ndërmarrje

Ndermarrjet jane njesi themelore te prodhimit ose te sherbimeve tregetare ne kuader te nje sistemi ekonomik te nje vendi. Komponentet kryesore te ndermarrjes jane njerezit, lenda e pare ose materiali qe e perpunon, teknologjia te cilen e shfrytez ...

                                               

Komuna e Mamushës

Komuna e Mamushes apo Mamusha eshte njesi administrative ne pjesen jug-perendimore te Kosoves.Ne vitin 2008 Mamusha u shnderrua ne Komune dhe eshte nder komunat me te vogla ne Kosove. Shnderrimi i saj ne komune u be ne kohen e decentralizimit. Ma ...

                                               

Gjimnazi "Xhevdet Doda" (Prishtinë)

Gjimnazi" Xhevdet Doda" eshte themeluar nga Bashkesia Komunale e Arsimit te Prishtines ne baze te vendimit te dates 07.07.1971, fillimisht si gjimnaz i dyte i Prishtines. Ate kohe punen e filloi ne lokalet e SHM Bujqesore. Gjenerata e pare filloj ...

                                               

Paralelet e përziera në Kumanovë - 1988

Masa shtrenguese u moren ndaj shqiptareve te Maqedonise te cilet u privuan edhe nga e drejta e perdorimit te gjuhes shqipe ne administraten publike e shteterore dhe ne shkollat fillore te mesme. Nga viti shkollor 1987/1988 nxenesit shqiptar te sh ...

                                               

Australia Jugore

Australia Jugore eshte nje shtet ne Australi. Ajo kufizohet me Australine Perendimore ne perendim, me Northern Territory ne veri, me Queensland ne verilindje, me Uellsin e Ri Jugor ne lindje dhe me Viktorian ne juglindje. Australia Jugore ka nje ...

                                               

Deçani

Deçani eshte qyteze ne pjesen perendimore te Kosoves. Kufizohet me komunen e Pejes, Gjakoves, dhe me Republiken e Shqiperise. Eshte i njohur per rruget historike ne mes Pejes dhe Gjakoves. Shikuar nga ana fetare Deçani eshte i njohur per Kishen O ...

                                               

Izraeli

Izraeli lat. Israel eshte shtet ne Lindjen e Afert dhe shtrihet ne siperfaqen e provinces antike romake te arabeve dhe hebrenjve dhe fiseve te tjera te peraferta me ta.

                                               

Kosova

Kosova eshte nje shtet i pavarur ne Evropen Juglindore. Shtrihet ne qender te Siujdheses Ballkanike dhe kufizohet ne veri dhe ne lindje me Serbine, ne juglindje me Maqedonine e Veriut, ne jugperendim me Shqiperine dhe ne perendim me Malin e Zi. K ...

                                               

Partia Agrare e Shqipërisë

Partia Agrare Ambientaliste e Shqiperise eshte parti politike ne Shqiperi qe u krijua ne vitin 1991, i perket spektrit politik te majte. Kryetar i saj eshte Agron Duka.

                                               

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2017-2021

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike ne Legjislaturen IX te Kuvendit te Shqiperise perbehet si me poshte: Halim Kosova Genc Pollo Hekuran Hoxhalli Luan Baçi Isuf Çela Izmira Ulqinaku Grida Shqina Lulzim Basha Florjon Mima Luçiano Boçi Lindita ...

                                               

Prrenjasi

Ne periudhen e lufterave shqiptaro-turke fusha ku ngrihet qyteti i Perrenjasit quhej fusha e Torviollit. Skenderbeu, heroi yne kombetar, para se te nisej ne beteje e cila ne histori njihet si beteja e Torviollit kunder turqve porosit luftetaret e ...

                                               

Medalja "Për Shërbime Ushtarake"

Medalja "Per Sherbime Ushtarake" eshte nje dekorate nderi e Republikes se Shqiperise qe u jepet qytetareve shqiptare dhe te huaj per merita te veçanta ne sherbimin ushtarak ne Shqiperi. Dekorata jepet me dekret nga Presidenti i Shqiperise. Ky urd ...

                                               

Festivali i 24-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Festivali i 27-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputi koncertet ...

                                               

Festivali i 18-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Festivali i 17-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...