ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 53
                                               

Kara Mahmud pashë Bushati

Kara Mahmud Pashe Shkodrani ka qene mytesarif i trashegueshem i Sanxhakut te Shkodres, njohur asokohe si Pashalleku i Shkodres, perfaqesues i rendesishem i familjes se Bushatllinjve.

                                               

Politika në Kukës

Qyteti i Kukesit u shpall bashki ne fillimin e viteve 30. Me 23 gusht te vitit 1946 prefektura e Kukesit u nda ne tre nenprefektura, ne 8 komuna, 147 lokalitete. Nenprefektura e Kukesit perfshinte 3 komuna, ajo e Qendres e Dardhes dhe ajo e Krume ...

                                               

Kryetari i Kosovës

Kryetari i Kosoves eshte institucion politik me rendesi kryesisht simbolike ne Kosove. Kohezgjatja e mandatit eshte pese vjet dhe zgjedhja behet nga Kuvendi i Kosoves. Kryetari i Kosoves eshte kreu i shtetit dhe perfaqesuesi kryesor i Kosoves bre ...

                                               

Kuvendi (kthjellim)

Me kete term njihen: Kuvendi - sociologji. Kuvendi - reviste ne Kosove. Kuvendi - objekt politik. Shih edhe: Kuvendi i Prevezes Kuvendi i Arberit Kuvendi i Gjakoves Kuvendi i Kosoves prej 1999 Kuvendi i Republikes se Kosoves Kjo faqe ben kthjelli ...

                                               

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës

Shpallja e Pavaresise se Kosoves eshte bere me 17 shkurt te vitit 2008 ne ora 15:39 ne Kuvendin e Republikes se Kosoves ne Prishtine. Ne nje mbledhje te jashtezakonshme ku merrnin pjese 109 nga gjithsej 120 deputete, Kuvendi i Kosoves njezeri shp ...

                                               

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosoves ushtron pushtetin ekzekutiv ne pajtim me Kushtetuten dhe me ligjin. Qeverine e Kosoves e perbejne Kryeministri, zevendeskryeministrat dhe ministrat. Qeveria udhehiqet nga Kryeministri/ja, ai ose ajo zgjidhet nga Kuvendi i Kosove ...

                                               

Presidenca e Kosovës

Ibrahim Rugova President i pare i Kosoves prej vitit 1993 deri ne vitin 2006 Fatmir Sejdiu President i dyte i Kosoves prej vitit 2006 deri ne vitin 2010 Behxhet Pacolli President i trete i Kosoves prej 22 shkurt deri 30 mars 2011 Atifete Jahjaga ...

                                               

Simbolet shtetërore të Kosovës

Simbolet Shteterore te Republikes se Kosoves jane: flamuri, stema dhe himni. Me flamurin, stemen dhe himnin perfaqesohet Republika e Kosoves dhe identiteti shteteror i saj. Simbolet kombetare te Kosoves perfaqesojne ate qe eshte unike per kombin, ...

                                               

Kreu i shtetit

Kreu i Shtetit ose Kryetari i Shtetit eshte nje emertim i pergjithshem i perdorur ne terminologjine e ligjit nderkombetar, shkencave politike dhe protokollit diplomatik per te treguar rangun me te larte zyrtar te nje shteti sovran, i cili permbus ...

                                               

Evropa (Himn)

Evropa eshte himni kombetar i Republikes se Kosoves. Himnin e Kosoves e kompozoi Mendi Mengjiqi. Ashtu si edhe himnet kombetare te Spanjes, Bosnje-Hercegovines dhe San Marinos, ai nuk ka nje tekst zyrtar, por qe tekste jozyrtare jane shkruar per ...

                                               

Flamuri i Kosovës

Flamuri i Republikes se Kosoves u adoptua nga Kuvendi i Republikes se Kosoves menjehere pas deklarimit te pavaresise se Kosoves nga Serbia ne 17 shkurt 2008. Flamuri qe rezultat i nje gare nderkombetare per dezinjimin e tij, organizuar nga UNMIK ...

                                               

Historia e sistemit shtetëror të Kosovës

Shiko dhe: Korniza Kushtetuese e UNMIK-ut Kushtetuta e Kosoves eshte baza e Republikes se Kosoves. Kushtetuta e Kaçanikut e cila eshte nxjerre nga ish Kuvendi i Krahines Socialiste Autonome te Kosoves me 10 shtator 1990, eshte e bazuar ne Deklara ...

                                               

Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj

Universiteti i Shkencave te Aplikuara ne Ferizaj USAF eshte themeluar ne korrik 2015 nga Kuvendi i Republikes se Kosoves pas nje tradite 40 vjeçare profesionale, e ku se fundi njihej si Fakulteti i Shkencave te Aplikuara ne Ferizaj, dhe ishte pje ...

                                               

Ti Po Shkon

5. Dua 4. Ende 1. Me Ritem Do te Vallzoj 3. Drejt Ardhmerise Feat. Memli Krasniqi 2. Ti Po Shkon 7. Illuzion 6. Ne Duart e Mia Feat. Faton Macula Bonus Tracks: 8. Illuzion Remix 9. Ti Po Shkon Remix Feat. Memli Krasniqi 10.Illuzion Instrumental 1 ...

                                               

Ritmi i Rruges

Ritmi i Rruges eshte grup muzikor nga Kosova. Ritmi i Rruges jane njeri nder grupet me te suksesshme ne historine e Hip Hop-it shqiptar. Ata filluan ne vitet e 90-ta ne kohen kur kjo muzike ishte e panjohur ne mesin tone, por vullneti dhe puna e ...

                                               

Blero

Blero ka qene i martuar me aktoren dhe moderatoren e mirenjohur, Teuta Krasniqi. Ai ka nje vajze te vogel, te quajtur Tara. Pasi qe u nda nga Teuta ai filloj nje lidhje me Afrona Dika-n.

                                               

Memli Kelmendi

Memli Kelmendi Lindi ne Peje ne vitin 1986. Shkollen e ulet dhe te mesme e perfundoi ne Peje. Qe nga femijerija e hershme filloi te shquhej ne lemin e muzikes: Fitues I festivalit te femijeve Peja 99; Fitues I festivalit te rinjeve Peja 2000. Pas ...

                                               

Ledina Çelo

Ledina Çelo Lindi me 9 shkurt 1977 Tirane Ledina Çelo eshte nje kengetare dhe modele shqiptare. Ajo mbaroi liceun artistik "Jordan Misja" per kanto dhe me pas shkollen e larte. Ka marre pjese ne disa konkurse dhe sfilata mode, ne Shqiperi dhe jas ...

                                               

100-Vjet Pavarësi

100 vjet Pavaresi e Shqiperise eshte nje vit i mbushur me festime, ne 2012 kur shqiptaret festojne 100 vjetorin e themelimit te Shqiperise se pavarur, shteti i pare shqiptar ne historine moderne. Dita e hapjes se festimit ishte me 17 janar 2012, ...

                                               

Zosimea

Zosimea ne Janine, ishte gjimnazi me i njohur gjate Rilindje Kombetare Shqiptare. Gjimnazi i Zosimeajve ishte gjashtevjeçar. Ne kete gjimnaz greqishtja mesohej 12 ore, latnishtja 4 ore e gjysme, ndersa frengjishtja 3 ore. Gjimazi i Zosimeajve nji ...

                                               

Bektashi

Tarikati Bektashi ose Imameti Shii Alevi-Bektashi eshte nje urdher mysliman dervishesh qe kane marre emrin nga Haxhi Bektash Veliu, evlia Alevi nga Horosani, por u themelua nga Ballem Sulltani. Tarikati, qendra te cilit eshte ne Tirane, eshte i p ...

                                               

Parashqevi Qiriazi

Parashqevi Qiriazi, Mesuese e Popullit, master i edukimit, pedagoge, intelektuale e shquar, veprimtare e arsimimit te femres shqiptare, pjesemarrese e Kongresit te Manastirit, autorja e abetares se pare shqipe me alfabetin e Manastirit dhe e himn ...

                                               

Leonora Jakupi

Leonora Jakupi lindi me 3 Mars 1979 ne Skenderaj, Kosove. Nje nder kengetaret me te njohura, bukura dhe preferuara ne trojet shqiptare. Karriera e Leonores ka filluar ne moshen 15 vjeçare ku ka kenduar per here te pare ne festivalin "Zeri i Dreni ...

                                               

Bagëtia

Bagetia eshte nje shprehje krahinore me kuptimin gje e gjalle. Bagetite jane kafshet shtepiake qe mbahen per prodhimet e tyre dhe per pune bujqesore. Bagetia ndahej ne bageti te trashe, te njohura edhe me kuptimin gjedhet, si dhe bagetia imet

                                               

Veterinaria

Veterinaria eshte dega e mjekesise qe merret me parandalimin, kontrollin, diagnostikimin dhe trajtimin e semundjeve, çrregullimeve dhe demtimeve te kafshet. Se bashku me kete, ajo ka nje rendesi te madhe per mbareshtimin dhe rritjen e kafsheve, b ...

                                               

Lista e librave shqip: M

Muzika dhe letersia, shkruar nga Vasil S. Tole, - 1997. Mekatet e heshtjes, poezi, Kemajl Aliu, Bota e re, Prishtine, - 1988 Musa Demi dhe qendresa çame, shkruar nga Hajredin Isufi. Mirdita Gjegrafike, shkruar nga Ndue Gega, - 2006. Mufid Bej Lib ...

                                               

Lista e boksierëve shqiptarë

Festim Kryeziu Timo Schwarzkopf Juergen Uldedaj Shefat Isufi Mike Keta Gjetan Keta Robin Krasniqi Haxhi Krasniqi Senad Gashi Arijan Sherifi Luan Krasniqi Besar Nimani

                                               

1995 në Shqipëri

27 nentor - Denimi me burg i Nanos reduktohet ne 4 vjet. Me 30 dhjetor Berisha redukton denimin e tij edhe me 8 muaj. 7 korrik - Ramiz Alia lirohet nga burgu pas vendimit te gjykates se apelit. Korrik- Shqiperia pranohet ne Keshillin e Evropes. M ...

                                               

Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes

Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes Gjinia: Biografi. Autori: Jasin Berberi. Shtepia botuese: "Onufri". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 232. ISBN 978-99956-87-66-3 Koment nga Xhelal Berberi E dua qytetin tim te lindjes, Delvinen e lashte dhe ...

                                               

Festivali i 19-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Ajdonati

Ajdonati i njohur edhe si Paramithia eshte qyteze ne qarkun e Çamerise dhe selia e komunes se Sulit, Greqi.

                                               

Lëvizja Popullore e Kosovës

Levizja Popullore e Kosoves eshte nje parti politike nga Kosova. Fillet e saj datojne qysh ne vitin 1982. Kjo Levizje ka nderruar disa here emrin. Ne gjirin e saj ka pasur emra me rendesi te historise kombetare. Pas çlirimit te Kosoves me 1999, n ...

                                               

Banulla

Pozita e çdo lokaliteti apo fshati varet prej veçorive fizike, gjeografike, shoqerore, natyrore e tjera. Keshtu edhe pozita gjeografike e fshatit Banulle varet nga faktoret e larte permendur. Fshati Banulle gjendet ne territorialishte bene pjese ...

                                               

Rasti informbyroisti

Ne qershor 1948, me perjashtimin e Jugosllavise titiste nga organizata e partive te shteteve komunsite-Byroja Informative, perfundimisht prishen marredheniet ndermjet Rusise e aleateve te saj, me Jugosllavine. Mbetja e Shqiperise ne pozitat proru ...

                                               

Batalioni "Çamëria"

Batalioni "Çameria" ishte i vetmi qe kishte mundesine te kalonte kufirin dhe tu vinte ne ndihem grekeve. Menjehere gjermanet derguan forca nga Janina dhe Delvina, ku si pergjigje te aksioneve te batalionit "Çameria", ndermoren reprezalje ndaj pop ...

                                               

KF Trepça

Trepça eshte klub futbollistik qe garon ne Ligen e Pare te Kosoves. Klubi eshte formuar ne vitin 1932 dhe eshte nder klubet me te vjetra ne Kosove. Ekipi Trepça eshte ekipi i pare qe ka bere gara ne Ligen Federative te Ish-Jugosllave, por me pjes ...

                                               

KF Drita (Gjilan)

K.F. Drita eshte klub futbollistik nga qyteti i Gjilanit i themeluar me 1947, por njeherit paraqet trashegimtaren legjitime te klubit te pare te qytetit te themeluar qe pas Luftes se Pare Boterore, me 1919. Drita shquhet per historine, traditen d ...

                                               

Përballimi

Dhorke Orgocka. Mara Sami Qyteti. Dulja Minella Borova. Nje nga punetoret e fabrikes Mihal Stefa. Bame Karrocieri Kadri Roshi. Nazifi Dhimiter Greku Refik Xhinaku. Refati i Gjate Thimi Filipi. Neziri Agim Qirjaqi. Hareto, nendrejtori i fabrikes P ...

                                               

Tre ditë nga një jetë

Tre dite nga nje jete eshte film shqiptar i prodhuar ne vitin 1986 me regji nga Lisenko Malaj, skenarist Teodor Laço, producent Shqiperia re dhe me muzike te komponuar nga Hajg Zaharjan. Vangjel Heba. z. Tanush, veterani Zhani Ziçishti. oficeri g ...

                                               

Asgjë nuk harrohet

Ngjarjet e filmit zhvillohen ne ditet e sotme por sillen edhe ngjarje nga e kaluara per te hedhur drite ne fakte dhe karaktere te ndryshme. Nje i riatdhesuar vritet ne nje qytet te vogel. Askush nuk e di kush eshte vrasesi. Krye hetuesi e merr pe ...

                                               

Enver Dauti

Enver Dauti ka lindur me 17 tetor 1927 ne Tirane, vdiq me 16 shkurt 2012. Gjate karrieres ai ka interpretuar disa role ne filma, si drejtorin te Historiani dhe kameleonet, ate te drejtorit te burgut te Kolonel Bunker, babane e Petritit te Fushe e ...

                                               

Mariana Kondi

Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Marjana Kondi u lind ne Tirane me 21 shkurt 1961. Aktore e teatrit te estrades. Interpretoi disa role ne kinema mes te cileve nje rol kryes ...

                                               

Mimika Luca

Mimika Luca u lind ne Gjirokaster, me 24 dhjetor te vitit 1937, eshte aktore e mirenjohur shqiptare. Interpretoi ne skenen e Teatrit te Operas dhe Baletit, si balerine, nga 1951 – 1962. Me 1962 pranohet aktore ne Teatrin Popullor, ku ka interpret ...

                                               

Ilia Shyti

Ilia Shyti u lind me 19 korrik 1929 ne Lushnje, vdiq me 26 nentor 2003, ishte aktor dhe regjisor shqiptar. Veprimtarine e tij e filloi si aktor dhe regjisor ne qytetin e tij te lindjes, ndersa ne vitin 1954 ai u vendos prane Kinostudios" Shqiperi ...

                                               

Luan Qerimi

Luan Qerimi u lind me 15 tetor te vitit 1929 ne Lushnje, eshte aktor i njohur shqiptar. Fillimet e tij i perkasin levizjes amatore, ashtu si shumica e artisteve tane. Para se te vinte ne Teatrin Popullor ne dhjetor te 1954-s, Luan Qerimi ka nje k ...

                                               

Zambaku shqiptar

Zambaku shqiptar eshte bime me bulb, me nje 30-40 cm. Gjethet jane vizake, majemprehta, me 7 nervura, gjysme-pushtuese. Lulet jane te vetmuara, rralle 2-3 dhe te varura. Tepalet jane ngjyre te verdhe ari, pa njolla persiper, te harkuara deri te s ...

                                               

Lista e filmave të Shqipërisë

90 vjetori i Lidhjes se Prizrenit, 1968 25 vjetori i Kongresit te pare te BGSH, 1969 1 maj 1949, 1949 1 maj 1970, 1970 10 vjetori i lavdishem, 1954 10 dite sulmi, 1970 1 maj 1973, 1973 1000 pse?, 1975

                                               

Reshat Arbana

Reshat Arbana lindi me 15 shtator 1940 ne Tirane, Shqiperi. Ai eshte nje aktor teatri dhe filmi. Nje nga aktoret me popullore te kinemase shqiptare, me mbi 35 role, duke filluar qe nga viti 1963. Pasi i kreu studimet ne shkollen e larte per aktor ...

                                               

ACF Fiorentina

ACF Fiorentina njohur zakonisht si Fiorentina, eshte nje klub italian futbolli me seli ne Firence, Toskana. I themeluar nga nje bashkim ne gusht 1926, dhe i rithemeluar ne gusht 2002 pas nje falimentimi, Fiorentina ka luajtur ne eliten e futbolli ...

                                               

Stupa (arkitekturë)

Nje stupa ; ne japonisht - 舎利塔 ; koreanisht Soldopha; mongolisht Суварга ; ne gjuhen sinhala dagoba; ne gjuhen tibetiane མཆོད་རྟེན་ ; ne tajlandisht สถูป, เจดีย์ ; ne vietnamisht Phù dồ) eshte nje strukture si kodrine ose gjysem-sferike qe mba ...