ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 52
                                               

Kreshnik Krasniqi

Kreshniku luajti per here te pare per Honefoss kunder Nest-Sotra Fotball me 25 maj 2015. Ai ishte lojtari me ri ne skuader i cili i kishte 14 vjete.

                                               

Shkolla e mesme elektroteknike Gjin Gazulli

Shkolla e mesme elektroteknike Gjin Gazulli - themelet e kesaj shkolle jane vene ne vitin 1979. Atehere prane kesaj shkolle mesimi zhvillohej ne profile te ndryshme arsimore. Qe nga viti 1987 kjo shkolle eshte vetem elektroteknike dhe si e tille ...

                                               

Adrian Morina

Lindi me 22 shkurt te vitit 1981 ne Prizren. Diplomoi ne fakultetin e arteve, DAD, aktrim, klasa e prof. Faruk Begollit, ne mars te vitit 2004.Jeton dhe punon ne Prishtine si pjese e ansamblit rezident te aktoreve ne Teatrin Kombetar te Kosoves.

                                               

Lista e shqiptarëve të Kosovës

Lista e shqiptareve te Kosoves eshte liste e cila permban kategorite e shqiptareve nga Kosova te grupuar sipas profesioneve ose veprimtarive permes te cileve kane arritur fame.

                                               

Ernest Koliqi

Ernest Koliqi ishte poet, romancier, eseist, perkthyes, gazetar, dramaturg, albanolog, mesues dhe botues shqiptar. Cilesohet se bashku me Mitrush Kutelin si themelues i tregimit modern shqiptar, me permbledhjet Hija e Maleve, Tregtar flamujsh dhe ...

                                               

PriFest

Festivali nderkombetare i filmit ne Prishtine, ndryshe i njohur si PriFest, eshte nje festival filmi i cili mbahet ne Prishtine, dhe shfaq produksione te ndryshme filmash te mirenjohur nderkombetarisht ne regjionin e Ballkanit. Eshte themeluar pa ...

                                               

Sporti në Kosovë

Sporti ne Kosove ka nje tradite te gjate dhe luan nje rol te rendesishem ne shoqerine kosovare. Sportet me te njohura ne Kosove nder te tjera jane: futbolli, basketbolli, volejbolli dhe hendbolli. Ndersa, sportet individuale me te njehura jane mu ...

                                               

KF Istogu

KF Istogu eshte nje klub futbolli ne Burim, Kosove. Klubi ka luajtur pothuajse gjate gjithe kohes qe prej themelimit ne ndarjet e uleta te Jugosllavise dhe tani Kosoves. KF Istogu nuk ka ndonje merite te madhe qe ata kane fituar. Ne sezonin 2007– ...

                                               

Frrok Haxhia

Frrok Haxhia ka lindur ne fshatin Gjegjan - Mirdite me 15 prill 1934 ne nje familje te varfer fshatare me tradite atdhetare. Nderron jete me 28 prill 2013 ne Lezhe. U rrit mes bejtareve dhe rapsodeve te krahines dhe mrekullohej prej tyre. Filloi ...

                                               

KF Llapi

KF Llapi eshte nje klub futbollistik qe luan ne superligen e Kosoves dhe korre shume suksese. KF Llapi ka marre emrin e tij nga lumi Llap qe kalon komunen e Podujeves.

                                               

Aqif Blyta: Kolosi i Pazarit të Ri

Aqif Blyta: Kolosi i Pazarit te Ri, liber me autor Ismet Azizi, Botuar ne Shkup nga Sh.B. Logos A, ne vitin 2019. Faqet e librit 360. ISBN 978-9989-58-782-5

                                               

Shoqata "Kosova për Sanxhakun"

Shoqata "Kosova per Sanxhakun" eshte nje organizate joqeveritare, e themeluar me 23 tetor 2015, ne Prishtine, Kosove, qellimi i se ciles eshte "bashkimi kulturor dhe shpirteror i treves se Sanxhakut me Kosoven duke u bazuar ne historine e perbash ...

                                               

9 Nëntor

1993 - Stari most, ne Mostar ndertuar ne vitin 1566, shkaterrohet pas disa diteve bombardimi. 1994 - U zbulua elementi kimik Darmstadtium. 1971 - John List, kontabilistnga Westfield, New Jersey vret nenen, gruan dhe tre femijet e tije dhe pastaj ...

                                               

Sanxhaku (krahinë)

Sanxhaku eshte nje krahine historike gjeo-politike, tanime e ndare nga kufiri mes Serbise dhe Malit te Zi. Emri i rrjedh nga Sanxhaku i Novi Pazarit, nje ish-njesi administrative e Perandorise Osmane. Mes 1878 dhe 1909, krahina kaloi nen administ ...

                                               

KF Besiana

KF Besiana eshte klub futbollistik nga Podujeva dhe merr pjese ne Superligen e Kosoves ne futboll. KF Besiana ne vitin 2002 eshte shpallur kampione e Kosoves.

                                               

Salih Ugljani

Salih Ugljani ka qene nje lahutar shqiptar nga Sanxhaku i Pazarit te Ri. Ka qene nje nga pese lahutaret sanxhanklinj permes te cileve u mblodh Cikli i Kreshnikeve prej dy akademikeve amerikane ne vitet 30, Milman Parry dhe Albert Lord.

                                               

Sanxhaku

Sanxhaku ose Sanxhak paraqet nje hapesire gjeografike te veçante territoriale dhe administrative, me tradite dhe subjektivitet te gjate te lashte historik e kombetar. Ne aspektin ushtarak nocioni" Sanxhak” ka kuptimin e flamurit. Ne Perandorine O ...

                                               

Thethi

Thethi eshte nje fshat ne njesise administrative Shale ne rrethin e Shkodres te Shqiperise. Pas reformes se qeverisjes lokale te vitit 2015, ajo u be pjese e rrethit Shkoder dhe u shpall Qender e Mbrojtur Historike nga Qeveria Shqiptare. Fshati e ...

                                               

Lidhja e Dytë e Prizrenit

Lidhja e Dyte e Prizrenit - me nismen e Xhafer Deves, Musa Shehut, Sheh Hasanit, Luke Simon Mjedes, Qazim Bllaces dhe Pjeter Vuçajt, me 11 shtator ne Bujan te Malesise se Gjakoves / Tropoje u organizua nje mbledhje per te shqyrtuar situaten e kri ...

                                               

Toponimet në Sanxhak

Sanxhaku - Ka kuptimin e flamurit. Ne Perandorine Osmani emri sanxhak ka paraqitur territorin ushtarak me numer te caktuar te ushtrise nen nje flamur. Senica -Sipas etimologjise popullore, si nje vendbanim i nje treve shume te pasur me bar, i cil ...

                                               

Sanxhaku i Nishit

Sanxhaku i Nishit njesi administrative-teritoriale e Perandorise Osmane me qender ne Nish, ne krahinen shqiptare Toplica e plaçkitur nga Pashalluku i Beogradit. Sanxhaku i Nishit se bashku per dallim nga Vilajeti i Kosoves i cili sipas mendimit t ...

                                               

Shaban Polluzha

Shaban Mustafe Kastrati i njohur me se shumti si Shaban Polluzha ka qene nje prijes ushtarak shqiptar gjate Luftes se Dyte Boterore, veprues ne treven e Drenices. Pas pushtimit italian te Shqiperise dhe bashkimit me nje pjese te viseve te Kosoves ...

                                               

Lulzim Tafa

Lulzim Tafa u lind me 2 Shkurt 1970 ne Lipjan afer Prishtines, Kryeqytetit te Republikes se Kosoves. Shkollimin fillor dhe ate te mesem e ka perfunduar ne Vendlindje kurse Studimet themelore dhe pasuniversitare i ka perfunduar ne Fakultetin Jurid ...

                                               

Kolegji Iliria

Kolegji Iliria ka filluar veprimtarine e tij ne vitin 2001, si nje institucion modern, ku gershetohet tradita arsimore shqiptare me konceptet bashkekohore te arsimit dhe edukimit. Nje institucion me ne qender studentin dhe vetem studentin eshte f ...

                                               

Magna Charta Universitatum

Magna Charta Universitatum eshte nje dokument i nxjerre ne nder te traditave universitare dhe me qellim te inkurajimit te obligacioneve ne mesin e universiteteve Evropiane, dhe gjithashtu sherben si nje frymezim universal dhe eshte i hapur edhe p ...

                                               

Instituti Rochester i Teknologjisë në Kosovë

Instituti Rochester i Teknologjise ne Kosove eshte nje universitet privat qe gjendet ne kryeqendren e Republikes se Kosoves, Prishtine, Kosove. Ky universitet eshte themeluar ne vitin 2002 dhe eshte pjese e Institutit Rochester te Teknologjise se ...

                                               

Ferid Selimi

Ferid Selimi ka lindur me 7 prill 1963 ne Presheve. Edukimin fillor dhe dy vite te arsimimit te mesem te orientuar i kreu ne Presheve, per te vazhduar me dy vite te tjera te arsimimit te mesem te orientuar ne Shkollen e Mesme te Medicines ne Lesk ...

                                               

Fadil Maloku

Fadil Maloku, eshte Profesor i Sociologjise se Globalizimit, Integrimeve dhe Globalizimit, Krimi dhe Devijimi Social, Hyrje ne Komunikimin Politik, Kultura dhe Politika ne Universitetin" Hasan Prishtina”, te Prishtines /Departamenti i Sociologjise/.

                                               

Teatri Kombëtar i Kosovës

Teatri kombetar i Kosoves eshte themeluar ne vitin 1945 ne qytetin e Prizrenit,Kosove.Eshte rradhitur si institucioni me i larte i vendit.Teatri Kombetar eshte teatri i vetem ne Kosove dhe prandaj eshte i financuar nga Ministria e Kultures,Rinise ...

                                               

Prishtina

Prishtina eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Kosoves. Qyteti eshte bashkesi dhe kryeqendra e Qarkut te Prishtines. Bashkia e Prishtines ka nje popullsi prej 198.214 banoresh sipas regjistrimit te popullsise se vitit 2011.

                                               

Universiteti i Prishtinës

Universiteti i Prishtines "Hasan Prishtina" eshte universitet publik ne Prishtine, Kosove. Eshte universiteti me i madh dhe me i vjeter ne Kosove.

                                               

RTK

Radio Televizioni i Kosoves eshte transmetuesi publik i Kosoves. RTK-ja operon pese kanale televizive dhe dy radio stacione, duke transmetuar nje permbledhje te larmishme te lajmeve, argetimit, muzikes etj., duke i mirembajtur kater kanale ne rrj ...

                                               

KF Besëlidhja

KF Beselidhja eshte formuar ne vitin 1956, dhe ka shume legjenda prej atij viti. Disa nga emrat te njohur ne klubin futbollistik Beselidhja jane, Nazmi Binaku, Mehmet Dragusha, Milaim Rama dhe te tjere. Beselidhja eshte momentalisht duke garuar n ...

                                               

Komuna e Pejës

Komuna e Pejes eshte njesi administrativee cila u zbulua nga ate vendit te pejes ne pjesen veri-perendimore te Kosoves. Ajo ben pjese se bashku me Komunat e Burimit dhe Klines ne Rajonin e Pejes. Qendra administrative e Komunes se Pejes eshte qyt ...

                                               

Pjetër Bogdani

Pjeter Bogdani ka qene prift, ipeshkev i Shkodres, arqipeshkev i Shkupit, shqiptar nga Hasi. Eshte autori i pare origjinal i letersise shqiptare, autor i Çetes se Profeteve, e para veper ne proze e shkruar ne gjuhen shqipe.

                                               

Shkolla dhe arsimi në tokat shqiptare (shek. XVI-XVII)

Perandoria Osmane nuk njihte ne zoterimet e veta kombesi, por vetem komunitete fetare – myslimanet, rumet ortodokset dhe latinet katoliket. Rrjedhimisht edhe shqiptaret ishin grupuar ne keto tri komunitete fetare dhe nuk njiheshin si nje njesi ko ...

                                               

Arsimi në Prizren

Shkolla e pare ne gjuhen shqipe ne Kosove u hap ne Prizren ne vitin 1889. Kjo paraqet fillimin e nje ere te re te arsimit publik ne qytetin e njohur kulturor dhe historik, Prizren. "Historia e arsimit tone eshte nje histori luftash e perpjekjesh. ...

                                               

Arsimi në Pejë

Arsimi ne Peje, Kosove, eshte nje sistem me shkollim pa tarifa, te detyrueshme per te gjithe femijet midis moshes 6-18. Ajo perbehet nga nje shkolle nente-vjeçare themelore e plote arsimin e mesem te pergjithshem dhe arsimin profesional zakonisht ...

                                               

Gjergj Fishta

Gjergj Fishta ka qene frat françeskan, arsimtar, shkrimtar, perkthyes dhe po ashtu kryetar i komisionit per hartimin e alfabetit ne Kongresin e Manastirit, anetar i delegacionit te qeverise Permeti ne Konferencen e Versajes dhe zevendeskryetar i ...

                                               

Arshi Pipa

Arshi Pipa ka qene arsimtar, publicist, poet, gjuhetar, kritik letrar, perkthyes dhe pedagog shqiptar. Me artikujt e tij i ofroi Perendimit te dhena te dores se pare mbi gjendjen e shkrimtareve dhe intelektualeve ne vitet e para te Shqiperise sta ...

                                               

Faktorët ndikues në islamizimin e shqiptarëve

Perhapja e islamit ne tokat shqiptare ishte nje dukuri e shkaktuar prej bashkeveprimit te nje numri faktoresh te natyrave te ndryshme: politike, ekonomike, kulturore dhe fetare. Perandoria Osmane ishte nje shtet islam qe pranonte te drejten e ekz ...

                                               

Sadik Kaceli

Sadik Kaceli ka qene arsimtar dhe piktor shqiptar, i nderuar me titullin "Artist i Merituar".Qe autori i kartemonedhes se pare shqiptare te stampuar ne vitet e para te çlirimit, i stemes se Republikes se Shqiperise dhe i dizajnit te flamurit komb ...

                                               

Kategoria Superiore

Kategoria Superiore e njohur edhe si Superliga eshte niveli me i larte i futbollit ne Shqiperi. Me pare ajo eshte quajtur Kategoria e Pare edhe Kategoria A1, por qe nga viti 1999 eshte emertuar me emrin qe mban edhe sot. KF Tirana jane klubi me i ...

                                               

Mejtepi

Mejtepi, gjithashtu e quajne edhe Meqteb d.m.th. vendi ku shkruajne, "shkolla". Meqteb eshte nje fjale arabe qe ka kuptim te dyfishte: kuptimi i pare ishte emertim i shkolles kurse kuptimi i dyte ne rastet me te shpeshta kishte domethenien e shko ...

                                               

Isa Kastrati

Isa Kastrati u lind me 9 prill te vitit 1947 ne fshatin Hogosht te Komunes se Dardanes. Rrjedh nga nje familje me tradite te pasur si ne aspektin kulturor, patriotik ashtu edhe ne ate atdhetaro-kombetar, thjeshte rrjedh nga familja e cila kurre s ...

                                               

Hogoshti

Hogosht eshte nje vendbanim ne komunen e Dardanes, Kosove. Shtrihet ne pjesen lindore te Moraves se Poshtme buze maleve te Kike-s historike ne lindje dhe malit Zidoll ne perendim.

                                               

Urdhri Hero i Kosovës

Urdhri" Hero i Kosoves ” eshte dekorate shteterore e Kosoves qe u jepet figurave historike shqiptare dhe te Kosoves te koheve moderne nga Lidhja e Prizrenit e kendej, si dhe qytetareve te Kosoves qe kane bere vepra trimerie per lirine dhe pavares ...

                                               

Zona Operative e Llapit

Zona Operative e Llapit quhej zona ne regjionin e Podujeves apo lumit Llap ne luften e UÇKs se viteve te 1990ta kunder okupatorit serb. ZOLL kishte shume luftetar te zgjedhur dhe trima, disa nga te cilet dhane jeten per atdheun tone Kosoven. Kjo ...

                                               

Lista e deputetëve të Parlamentit të Kosovës, Periudha e gjashtë Legjislative (03.08.2017-)

Abdyl Salihu Adem Mikullovci Adem Hodža Ahmet Isufi Aida Derguti Albin Kurti Albulena Balaj - Halimaj Albulena Haxhiu Ali Lajçi Allbert Kinolli Andin Hoti Anton Quni Arban Abrashi Arber Rexhaj Arberie Nagavci Arben Gashi Armend Zemaj Avdullah Hot ...

                                               

Avdi Xhaqku

Avdi Xhaqku u lind me 10 janar 1971 ne lagjen Xhaqku ne Hogosht. Shkollen fillore dhe te mesmen i kreu ne Hogosht, ne armaten e ish Jugosllavise do te dezertonte, me pasaporte te vellait Rexhepit udheton ne Zvicer. Pas nje qendrimi 8 vjeçar vendo ...