ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 51
                                               

Robert Elsie

I lindur me 29 qershor 1950 ne Vankuver te Kanadase, Elsie ndoqi Universitetin e Kolumbise Britanike University of British Columbia, ku mbaroi studimet e filologjise klasike dhe gjuhesise me 1972. Po ne ate vit, ai shkoi ne Evrope me nje burse st ...

                                               

Letërsia shqipe: një histori e shkurtër (Robert Elsie)

Letersia shqipe: nje histori e shkurter me Autor Robert Elsie. Shqiperoi: majlinda Nishku. Shtepia botuese: Skanderbeg Books Viti i botimit 2006, Tirana. Faqet e librit 208. ISBN 978-99943-85-04-6 Parathenie Letersia shqipe eshte nje letersi evro ...

                                               

Lista e librave shqip: P

Populli i shqipeve te malit, autor juristi e studiuesi i njohur austriak, Valter Paincip Pallati i endrrave, roman, shkruar nga Ismail Kadare, - 1996 Pandeli J.Evangjeli, shkruar nga Hysni Myzyri, - 2004, Tirane. Paleokastra, fshat me dy kala, sh ...

                                               

Agron Tufa

Tufa u lind ne Diber ne vitin 1967. Ndoqi studimet per letersi ne Universitetin e Tiranes. Me vone vazhdoi studimet ne Moske, ku u diplomua ne Filozofi Arti, me pas perfundoi ciklin e trete te studimeve ne Teori Perkthimi, me perqendrim te veçant ...

                                               

Romanticizmi

Romantizmi krijoi bazat e letersise kombetare shqipe, duke theksuar karakteristikat vendese dhe vlerat universale. Kjo shkolle, qe shtrihet gjate shekullit XIX, nxorri dy autore te medhenj: De Raden dhe Naim Frasherin, si dhe kryeveprat letrare: ...

                                               

Afrim Koçi

Afrim Koçi ishte nje perkthyes dhe botues shqiptar. Si perkthyes ka shqiperuar mbi 100 tituj nga gjermanishtja, rusishtja, italishtja, anglishtja nga disiplina te ndryshme si letersi, shkenca humane dhe sociale, histori, albanologji, filozofi.

                                               

Spiro Çomora

Lindi ne ishullin e Korfuzit prej nje familjeje vunjote, e cila kishte emigruar per arsye mireqenieje ne Greqi. Ne vendlindje kreu mesimet fillore dhe te mesme, ndersa shkollimin e larte e filloi ne Itali per drejtesi, por me fillimin e Luftes se ...

                                               

Loer Kume

Shkruan dhe boton qe ne moshe fare te vogel ne revista femijesh. Spikati neper konkurse letrare si letrar ri premtues gjate shkolles se mesme ne gjimnazin Gjergj Kastrioti. Ne 2005 mbaroi studimet ne degen stomatologji ne Fakultetin e Mjekesise T ...

                                               

Calico Jack

John Rackham, zakonisht i njohur si Calico Jack, ishte nje kapiten pirat anglez qe vepronte ne Bahamas dhe ne Kube gjate fillimit te shekullit te 18-te. Nofka e tij rrjedh nga veshja kaliko qe ai kishte veshur, ndersa Jack eshte nje pseudonim per ...

                                               

Era (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Era. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Era eshte koha ne te cilen moti paraqitet me levizje te rrepta n ...

                                               

Koço Kosta

U lind ne vitin 1941 ne Suhe te Lunxherise. Mesimet e para i mori ne vendlindje. Shkollen 8-vjeçare e kreu ne Gjirokaster. Ne Tirane vazhdon shkollen e mesme ekonomike dhe me pas nis studimet ne Fakultetin Histori-Filologji kohe kur shkruan tregi ...

                                               

A History of Money and Banking in the United States

A History of Money and Banking in the United States: The Colonial Era to World War II eshte nje liber nga ekonomisti Murray Rothbard, i botuar ne vitin 2002.

                                               

Industria

Industria eshte dege ekonomike,e cila merret me perpunimin dhe transformimin e lendes se pare me prejardhje organike,inorganike dhe minerale ne gjysemfabrikate dhe prodhime finale qe i kushtohen konsumit te gjere ose prodhimit te metutjeshem.

                                               

Anno Domini

Anno Domini apo ne menyre te plote Anno Domini Nostri Iesu Christi, shkurtuar AD, numerimi i viteve te Eres se krishtere, e cila perdor kalendarin gregorian dhe julian. Numerimi i viteve para ketij njehsimi shenohet me ante Christum natum = mbas ...

                                               

Finiqi

Finiqi eshte nje fshat ne komunen Finiq ne rrethin e Delvines te Shqiperise. Eshte qender e komunes me te njejtin emer, ku permblidhen fshatrat Finiq, Karahaxh, Blerimas Shijan, Buronje, Vrion, Navarice, Bregas dhe Çlirim S.M.T. Koordinatat gjeog ...

                                               

Vullnet Mato

Vullnet Mato, mesues, poet, prozator, shqiptar nga Shqiperia. VULLNET MATO Poet dhe prozator, lindi ne Sarande ne vitin 1937. Mesimet e para i mori ne qytetin e lindjes. Mbaroi Liceun Artistik te Tiranes per pikture dhe studimet e larta ne Fakult ...

                                               

Satō Tadanobu

Satō Tadanobu ishte nje samurai japonez i periudhes Heian. Ai ishte nje ndjekes i Minamoto no Yoshitsune. Sipas Genpei Jōsuiki, ai ishte nje nga Yoshitsune Shitennō, se bashku me Kamata Morimasa, Kamata Mitsumasa dhe Satō Tsugunobu. Ai ishte vell ...

                                               

Kryeqyteti - Abdylhamid

Payitaht Abülhamid eshte serial historik me regji te Serdar Akar. Seriali ka te beje me historine e Sulltanit te 34-te Perandorise Osmane Abdyl Hamiti II.

                                               

San Marino

Republika e San Marinos e njohur edhe si Republika e Qete e San Marinos apo San Marino eshte nje shtet ne pjesen jugore te Evropes, eshte plotesisht i rrethuar nga Italia. Republika buze Adriatikut, ne te cilen ndodhet kalaja "La Guaita" eshte nj ...

                                               

Anglia

Ky artikull ben fjale per nje njesi administrative te Britanise se Madhe Anglia anglisht: England, /ˈɪŋɡlənd/ eshte vendi me i madh dhe me i populluar i Britanise se Madhe. Popullata e saj e perben me shume se 83 % shumicen e popullsise se Britan ...

                                               

Shkodra

Shkoder, eshte qytet dhe bashki ne Shqiperine Veriperendimore e qendra e rrethit dhe qarkut me te njejtin emer. Eshte nje prej qyteteve me te vjetra te Shqiperise, me nje histori banimi mijevjeçare ne qytet dhe krahine. I çmuar nder kohera te ndr ...

                                               

Kryengritja e Dibër-Ohrit

Kryengritja e Diber-Ohrit ishte nje kryengritje e popullsise lokale shqiptare dhe bullgare ne perendim te Wardar Makedonien, ne Maqedonine e sotme, kunder sundimit te ri serb. Kryengritja u nisi me shtator 1913 dy muaj mbas fundit te Luftes se Dy ...

                                               

Traktati i Gaeta-s

Traktati i Gaeta-s ka qene nje marreveshje politike e permbyllur ne Gaeta ne 26. mars 1451 midis Alfonso V. dhe dy ambasadoreve te Skenderbeut. Ne traktat Zot i Shqiperise, Skenderbeu dhe mbreti i Napolit dalin te dy te barabarte dhe jo njeri kry ...

                                               

Nga Paleologët te Muzakajt

Nga Paleologet te Muzakajt, Berati dhe Vlora ne shekujt XII - XV liber me autor Pellumb Xhufin. Faqet e librit 463. Shtepia Botuese "55". Tirane, 2009. Nje histori shqiptare, brenda problematikes se Shqiperise se shekujve XII - XV, ne te cilen au ...

                                               

Kuverna e Përdorme

Kuverna e Perdorme ishte qeveria e perkohshme e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. U krijua ne fillim te vitit 1881. Kuverna e Perdorme formoi njesi te rregullta dhe ndihmese ushtarake, ne viset e çliruara ajo ngriti nje administrate te veten. Kujde ...

                                               

Pal Dodaj

Pal Dodaj qe frat françeskan, publicist, kronikan, mesues, bibliotekist dhe perkthyes. Ditari i tij me vrojtime vetjake mbushur me pershkrime e kronika nga ngjarjet te cilat perjetoi, perben nje nga syzet me te aferta per te kundruar shtetformimi ...

                                               

Luigj Bumçi

Leu ne Shkoder me 1872 ne nje familje te moçme qytetare, i biri i Gjon Bumçit dhe i se motres te Pashko Vases. Mesimet e para i nxuri prane Scuola tecnica commerciale e hapur nga jezuitet per familjet tregtare. I ati e dergon ne Durres per çeshtj ...

                                               

Martin Gjoka

U lind ne Tivar me 2 prill 1890, i pagezuar me emrin Matí, i biri i Filipit dhe Marie Siroviqit. I ati qe kapiten i portit detar te Tivarit. Shkoi ne Shkoder 15 vjeç ku njihet me Paloke Kurtin e Frano Ndojen qe ia shquejne talentin dhe e mbajne a ...

                                               

Fjalimi i At Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqes (1919)

Prej brigjeve gjemuese te Euksinit e deri ne boren e amshueshme te Alpeve Julie ; prej brigjeve bubulluese te Ekrakeraunve e deri nder karma te thepisuna te Karpateve, ende te rime me gjak njeriu, ne ato shekuj te kaluem, banonte ajo familja e ma ...

                                               

Rrethi i Mirditës

Rrethi i Mirdites eshte njeri nga 36-te rrethet e Shqiperise. Rrethi ben pjese ne Qarkun te Lezhes. Rrethi i Mirdites ka 37.000 banore, nje siperfaqe prej 865 km² dhe kryeqender Rreshenin.

                                               

Tajar Zavalani

Tajar bej Zavalani ishte publicist, perkthyes dhe shkrimtar shqiptar. Ka perkthyer "Manifestin Komunist" te Marksit dhe shkroi librin "Histori e Shqipnis".

                                               

Anastasi I

Anastasi i Pare ka qene perandor bizantin. Anastasi kishte prejardhje ilire, nga nje familje senatoriale e qytetit te Durresit. Preferencat e tij per ndjekesit e doktrines se krishtere Monofisite sollen ne Konstatinopoje kryengritje te Kalterteve ...

                                               

Ahmet Gashi

Ahmet Gashi ka qene arsimtar, autor tekstesh shkollore, gjeograf dhe historian shqiptar. Ne shenje nderimi i eshte dhene titulli Mesues i Popullit.

                                               

Otto Witte

Otto Witte ishte nje akrobat cirku gjerman, qe u hoq si mbret i Shqiperise. U perkrah nga Haxhi Qamili!

                                               

Shtjefën Gjeçovi

Shtjefen Gjeçovi qe frat françeskan, veprimtar i levizjes kombetare, etnograf, arkeolog dhe shkrimtar shqiptar.

                                               

Mustafa Kruja

Mustafa Asim Merlika i njohur me shume si Mustafa Kruja, apo Mustafa Merlika Kruja ka qene mesues, firmetar i Deklarates se Pavaresise te Shqiperise, patriot, nepunes, politikan dhe kryeminister, senator i legjislatures se XXX te Mbreterise Itali ...

                                               

Lista e shteteve dhe rajoneve shqiptare

Kjo eshte nje list e shteteve dhe rajoneve shqiptare neper histori, shpesh here te emeruara Troje Shqiptare. Ne liste bejne pjese shtete dhe rajone ku shqiptaret ishin shumice ablolute, ku termet Shqiperi dhe shqipetar jane zyrtare, kushtetues dh ...

                                               

Lef Nosi

Lef Nosi, nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Shqiperise, patriot, arkivist, folklorist, etnograf, numizmat, arkeolog e politikan shqiptar. Njihet si babai i filatelise shqiptare, personalitet me interesa te gjera kulturore. Veprimtaria e ti ...

                                               

Mehmet Shpendi

Mehmet Shpendi, qe bashkethemeluesi dhe udheheqesi kryesor i Djelmnise se Shales, perfaqesues i Shales ne kryengritjen e pergjithshme te Malesise se Madhe, udhehoqi çetat e luftetareve trima kunder forcave Turke dhe Malazeze.

                                               

Taq Dafa

Stampa:Selfref TAQ DAFA 1913 – 1991 Polisportist, notar dhe atlet i shquar shqiptar, pjesemarres, fitues dhe vendoses i rekordeve kombetare ne not. Mbajtes i ketyre rekordeve deri ne vitin 1955. Aktivist dhe pjesemarres i shquar ne Kampionatet Ko ...

                                               

Skënderbeu

Gjergj Kastrioti, i njohur si Skenderbeu, ishte nje fisnik dhe udheheqes ushtarak shqiptar. Skenderbeu gjithmone e nenshkroi veten si Zot i Arberise, dhe nuk pretendoi tituj te tjere perveç tij ne dokumentet zyrtare. Nje anetar i familjes fisnike ...

                                               

Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi ne fshatin Negrovc te Komunes se Drenasit, eshte politikan shqiptar dhe ish-President i perkohshem i Kosoves. Ka qene Kryetar i Kuvendit te Kosoves. Gjate Luftes se Kosoves ai ishte zedhenes politik i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves ...

                                               

Çamëria

Çameria eshte nje krahine ne Epir. Ky emertim eshte i lidhur me çamet, popullsia autoktone dhe qe perbente shumicen e popullsise se Çamerise. Çameria perben nje brez tokesor i cili shtrihet gjate anedetit lindor te detit Jon nga Butrinti e Bistri ...

                                               

Ilirjan Gjika

Ilirjan Gjika lindi ne qytetin e Fierit me 19 nentor 1973. Pasi mbaroi Shkollen e Mesme te Pergjithshme "Perikli Ikonomi" ne Fier, vazhdoi studimet e arsimit te larte te Universitetit Shteteror te Tiranes ne Fakultetin e Histori - Filologji-se, d ...

                                               

Aurel Plasari

Ka filluar te botoje perkthime nga letersia boterore qysh ne moshen 17-vjeçare, gjate viteve te shkolles se mesme. Pas shkollimit te mesem ka kryer sherbimin e detyruar ushtarak dhe, duke qene se per disa vite i mohohej e drejta e studimeve te la ...

                                               

Flamuri i Shqipërisë

Flamuri i Shqiperise eshte flamuri kombetar shqiptar, nje flamur me fushe te kuqe dhe nje shqiponje dykrenare te zeze ne mes. Fusha e kuqe ka domethenien e gjakut qe kane derdhur paraardhesit tane ndersa shqiponja me dy koke ka domethenien e bash ...

                                               

Bejtullah Destani

Shkollen fillore dhe te mesme e kreu ne vendlindje. Me 1980 ka filluar studimet ne shkencat politike ne Beograd. Me 1986 ka publikuar ne Beograd, librin e tij te pare, Bibloigrafi e Zgjedhur e Librave mbi Shqiperine 1850-1984’. Per shkak te situa ...

                                               

Arbëreshët në Itali

Arbereshet, domethene shqiptaret e Italise, i quajtur edhe italo-shqiptare, jane pakica etno-gjuhesore shqiptare vendosur historikisht ne jug te Italise. Ata jetojne ne Itali nga shekulli XV, ku ka qene mergata arbereshe deri shekullit XVIII, ne ...

                                               

Jahja Drançolli

Jahja Drançolli albanolog, historian, profesor i shkencave ndihmese te historise ne Fakultetin Filozofik te Universitetit te Prishtines, anetar i komitetit te projektit te UNESCO-se "Memorialet e Botes" ang.: Memory of the World.

                                               

Si u bë mbret i Shqipërisë Ahmet Zogu

Si u be mbret i Shqiperise Ahmet Zogu Origjinali: Come si é fatto re dalbania Ahmet Zogu. Gjinia: Kujtime, histori. Autori: Camillo Libardi. Shqiperoi: Valbona Jakova Gurra. Shtepia botuese: "Naimi". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 140. ISBN ...