ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 50
                                               

Wireless LAN

Wireless LAN dmth. "lidhje ajrore" te nje "Siperfaqe Lokale/Vendore e Rrjetit Kompjuterik" i cili mundeson te komunikojne permes sinjale digjitale. WLAN – qendron per Wireless LAN por njihet edhe me termet si WiFi ose IEEE 802.11. Pra WLAN d.m.th ...

                                               

Zejtaria

Zejtaria nenkupton veprimtarine e pavarur ekonomike, e cila ushtrohet nga personat fizike me pune dhe mjete personale me qellim te realizimit te ardhurave ne prodhim, qarkullim dhe ofrim te sherbimeve ne treg. Thuprapunuesi Nallbani Tregtari Ambu ...

                                               

Shekulli (gazetë)

Shekulli eshte gazeta me e madhe ne Shqiperi qe botohet nga Botimet Periodike Spekter, prone e Koço Kokedhima, njeri nder biznesmenet me te pasur dhe suksesshem ne Shqiperi.

                                               

Shekulli im

Shekulli im: vjersha dhe poema me autor me autor Ismail Kadare. Botuar ne Tirane nga shtepia botuese "Naim Frasheri" ne vitin 1961. Faqet e librit 147.

                                               

1996

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Xhavit Ahmeti, kimist shqiptare, politikan l. 1952

                                               

2000

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre: ? - Isuf Luzaj, mesues, shkrimtar, udheheqes çetash i Ballit Kombetar dhe filozof shqiptar.

                                               

1995

SK Tirana, e njohur edhe si 17 Nentori Tirana kampione e Shqiperise ne futboll.

                                               

1983

? - Washed Out, muzikant amerikan 14 Gusht - Mila Kunis, aktore nga ShBA-te 20 Shtator - Yuna Ito, kengetare J-pop 26 Prill - Kerry Louise, aktore pornografike 17 Nentor - Christopher Paolini, shkrimtar amerikan 7 Janar - Tosin Abasi, kitarist am ...

                                               

1980

10 korrik - Jessica Simpson, Aktore dhe kengtare nga ShBA 30 dhjetor - Eliza Dushku, Aktore amerikane me origjine shqiptaro-daneze 7 qershor - Burim Mustafa, Regjisor nga Prizreni

                                               

1953

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre

                                               

1977

23 prill - John Cena, mundes amerikan 15 shtator - Tom Hardy, aktor anglez 2 shkurt - Shakira, kengetare kolumbiane 20 maj - Rrahaman Fetahu aktor nga Kosova

                                               

1974

3 tetor - Ismet Munishi, futbollist shqiptare 22 shkurt - James Blunt, kengetar britanik 12 qershor - Lulzim Basha - politikan shqiptar, Kryetar i Partise Demokratike 19 shtator - Jimmy Fallon, komedian, moderator dhe aktor amerikan

                                               

Zef Pllumi

Zef Pllumi qe frat françeskan, publicist e shkrimtar. Me prirje pergatitore per kah historia para se te ndermerrte kalvarin, me te arritur lirine merr nder duar freret kulturore te trashegimise françeskane.

                                               

Rrno vetëm për me tregue

Rrno vetem per me tregue eshte nje liber i At Zef Pllumit i botuar ne Tirane ne vitin 2001 nga shtepia botuese Hylli i Drites. Titulli ne fjale eshte vellimi i trete i Rrno vetem per me tregue. Vellimi i pare eshte botuar ne vitin 1995, ndersa ve ...

                                               

Frati i pashallarëve Bushatli të Shkodrës: At Erasmo Balneo

Frati i pashallareve Bushatli te Shkodres: At Erasmo Balneo, eshte nje liber nga At Zef Pllumi i botuar ne vitin 2004.

                                               

Rrno vetëm për me tregue: liria mes dy burgimeve

Rrno vetem per me tregue: liria mes dy burgimeve eshte vellimi i dyte i autobiografise se At Zef Pllumit i botuar nga shtepia botuese Hylli i Drites ne vitin 1997.

                                               

Rrno vetëm për me tregue: libri i kujtimeve

Rrno vetem per me tregue: eshte vellimi i pare i autobiografise se At Zef Pllumit, botuar ne vitin 1995. Vellimi i dyte u botuar ne vitin 1997, ndersa vellimi i trete Rrno vetem per me tregue ne vitin 2001. Te treja vellimet jane redaktuar nga Au ...

                                               

Irakli Koçollari

Irakli Koçollari eshte studjues, ish-shef i Sherbimit Informativ Shteteror dhe ish-diplomat shqiptar. Koçollari ka sherbyer ne detyra te larta ne institucionet shteterore, perfshi ketu edhe ne sherbimet e inteligjences ku ai ka mbajtur postin e D ...

                                               

Namik Shehu

Namik M. Shehu, lindi ne Berat me 28 maj, 1934. Ne vitin 1957 mbaroi me rezultate Shkelqyer Institutin e Larte Mjekesor ne Tirane. Ne vitin 1970 u specializua ne kardiologji ne Spitalin Nr. 1 ne Tirane. Ne 1980 mori graden shkencore Kandidat i Sh ...

                                               

Jonuz Kuçuku

Jonuz Kuçuku autor shqiptar, ka botuar: "Konispoli. Historik i shkurter dhe kujtime"; "Koha e provave te medha. Lufta antifashiste dhe ngjarje historike ne treven e Çamerise", "Epiri dhe Thesprotia ne shekuj". Ka botuar edhe shume artikuj ne gaze ...

                                               

Epiri

Epiri eshte nje rajon historik dhe gjeografik i pozicionuar ne jug-perendim te gadishullit te Ballkanit. Ne veri shtrihet nga Malesia e Akrokerauneve deri ne Gjirin e Ambrakise ne jug dhe nga Malet e Pindit ne lindje deri ne Detin Jon ne perendim ...

                                               

Nacionalizmi shqiptarë

Nacionalizmi shqiptar eshte nje grupim i pergjithshum te nacionalisteve idete dhe konceptet e krijuara nga Shqiptaret etnike qe per here te pare u formua ne shekullin e 19-te gjate Zgjimi Kombetar shqiptar. Nacionalizmi shqiptar eshte i lidhur ed ...

                                               

Himara

Himara ka shtate katunde: Palasa, Dhermiu nga Shqipja e vjeter "Dheri Im", Vuno nga Shqipja e vjeter "Vere", "Vene", Qeparo nga Shqipja e vjeter "Qe Pare", Kudhes nga Shqipja e vjeter "Kudhra", Pilur nga Shqipja e vjeter "Pi Uje Ulur", dhe Ilias) ...

                                               

Lista e librave shqip: H

Historia e nje cope guri shkruar nga Maks Velo, - 2006, Tirane. Hamleti, princi i veshtire Sprove, shkruar nga Ismail Kadare, - 2006, Tirane. Hyrje ne Indoeuropianistike, shkruar nga Eqrem Çabej. Hysni Muka - Kuvend e pushke, me autoresi Xhemal A ...

                                               

Qeparo Fshat

Qiparoi shpalos pamjen e vete menjehere pas gjirit te Panorames shfaqet nje pamje tjeter e mrekullueshme, lugina e Qeparoit, plazhi, fusha e gjelber dhe fshati ri Qeparo fushe, me lart Qeparoit, kalaja e Karosit dhe ne thellesi fshati Kudhes. Emr ...

                                               

Murgjit bazilianë të Italisë në Shqipëri, shënime mbi misionet në Himarë, shek. XVI – XVIII

Murgjit baziliane te Italise ne Shqiperi, shenime mbi misionet ne Himare, shek. XVI – XVIII Gjinia: Histori. Autori: Nilo Borgia. Shqiperoi: Mimoza Hysa. Shtepia botuese: "Naimi". Viti: 2014. Faqet e librit 376. ISBN 978-9928-109-67-5 Koment nga ...

                                               

Bardhosh Gaçe

U lind ne Vlore, i biri i veterinerit Shefit Gaçe dhe nga nena edukatore, Raime. Paten zbritur nga Terbaç ne vitin 1929, pas rrenimit te tij nga nje termet i fuqishem qe goditi ato ane ne prag te Krishtlindjeve te po atij viti, i mbiquajtur" Term ...

                                               

Miho Gjini

Miho Gjini Studiues, Kritik Arti, Shkrimtar e Publicist Biografia: Lindi ne fshatin Piqeras te Himares, me 20 Mars 1938 ku kreu dhe shkollen fillore. Studimin e mesem e kreu ne Tirane ne Politeknikumin "7 Nentori" dhe specializohet edhe nje vit t ...

                                               

Vunoi

Vunoi eshte nje fshat i pozicionuar ne jug te qytetit te Vlores, ne bregun e detit Jon, me nje pamje mahnitese. Shume njerez te shquar e kane origjinen nga Vunoi. Spiro Koleka, ish zevendes kryeminister, ish minister i puneve botore, inxhinier nd ...

                                               

Krishtërimi në Shqipëri

Nga 1000 pas Krishtit, Perandoria Bizantine kryer misione te Kishes ne kete zone. Me ndikimin ne rritje te Venecias, françeskanet filluan te vendosen ne Arberi deri ne shekullit te 13-te. Nga shekullit te 15-te deri ne shekullit te 19-te, nen sun ...

                                               

Hora e Arbëreshëvet

Hora e Arbereshevet Italisht: Piana degli Albanesi eshte nje qyteze arberesh me 6.427 banore ne Krahinen e Palermos, te rajonit te Sicilise ne Itali. Ajo njihet si kryeqytet i arberesheve, nje nga bashkesite me te madhja e komuniteteve historike ...

                                               

Orikumi

Eshte i vendosur ne shpatin perendimor te malit te Lungares, permendet si vendbanim i lashte qe ne shekullin e lll – ll p.e.r, per rritjen e derrave,prodhimin e veres, rritjen e agrumeve dhe ullirit.

                                               

Kuçi (Vlorë)

Kuçi eshte i rrethuar nga nje kurore malesh te larta: Papadhia me lartesi 1481m, ne vendin e quajtur Vali i Papadhise eshte nje vend i sheshte me nje fushe te bukur prej 7 ha ku ka kullota verore te dhenve e mund te ndertohet nje aerodrom i mire ...

                                               

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë

Marredheniet Shqiperi-Greqi jane marredhenie bilaterale te jashtme midis Shqiperise dhe Greqise. Per shkak te pranise se emigranteve shqiptare ne Greqi dhe pakices greke ne Shqiperi, lidhjeve historike dhe kulturore si dhe kontakteve te shpeshta ...

                                               

Historia e fesë islame

Historia e fese islame eshte konceptuar ne kete artikull, si historia e perhapjes se fese islame ne bote, si fenomen politik, kulturor dhe shoqeror, i cili mund te nenndahet ne disa faza.

                                               

Historia e Belgjikës

Historia e Belgjikes Historia e Belgjikes para 175 vjeteve ka qene e ngjashme me historite e vendeve te kesaj pjese te rruzullit, duke pasur ngjashmeri dhe po thuajse nje histori te perbashket me Historine e Holandes dhe te Luksemburgut. Gjate ke ...

                                               

Historia e Kinës

Historia e Kines eshte nje nga me te vjetrat ne boten antike te Azise dhe te botes. Ne historine e gjate feudale kineze, qe zgjati me se 2000 vjet, pati disa periudha te deshirueshme qe u quajten ne historiografi" periudha te lulezimit”, siç ishi ...

                                               

Historia e Skënderbeut

Historia e Skenderbeut eshte vepra kryesore e historianit shkodran Marin Barleti, shkruar ne gjuhen latine, botuar ne Venedik perafersisht ne vitet 1508-1510.

                                               

Historia e Bangladeshit

Historia e Bangladeshit Deri ne vitin 1947 Bangladeshi ishe pjese e Indise. Pas ndarjes se Indise dhe Pakistanit edhe pse kjo pjese e Pakistanit ndahej nga pjesa malore e Indise me Pakistan ishte pjese e saj. Pakistani si shtet ri kishte nje reli ...

                                               

Historia e Evropës

Historia e Evropes pershkruan rrugen gjate kohes nga njerezit qe e populloujne Evropen deri ne diten e sotme. Provat e para per Homo sapiens ne Evrope datojne qysh nga 35.000 vjet para eres sone. Antikiteti Klasik i Evropes daton nga Iliada e Hom ...

                                               

Historia e Ishujve Barbados

Historia e ishujve Barbados Ne ishullin Barbados, para se te vinin evropianet, banonin popujt e quajtur aravak dhe karaibien. Besohet se para se te vinin evropianet keta popuj nuk jetonin me aty, perse ende nuk eshte e qarte. Anglezet gjegjesisht ...

                                               

Historia e Bahreinit

Bahraini ka qene e banuar qe ne koherat parahistorike. Eshte nje pike strategjike ne gjirin Persik dhe ne koherat e moçme ka qene nen ndikimin e asirianeve, babilonasve, grekeve te vjeter, perseve dhe se fundi gjendet nen ndikimin arabo-myslimane ...

                                               

Historia e Ishujve Britanikë

Historia e Ishujve Britanike ka qene deshmitare e periudhave te ndermjetme kompeticioni dhe bashkepunimi mes popujve qe zejne pjese te ndryshme te Britanise se Madhe, Ishullit te Manit, Irlandes, Bejliuikut te Guernsejt, Bejliuikut te Xhersejt dh ...

                                               

Historia e Republikës së Afrikës Qendrore

Historia e Republikes Afrika Qendrore Ne kete vend u vendosen popujt Bantu dhe Azande si pasoje e tregtise se skelaveve nga Sudani. Qe nga ajo kohe deri te kolonizatoret franceze te cilet e zgjeruan ndikimin e tyre dhe me 1960 ky vend shpallet si ...

                                               

Historia e Rajonit Albania (Kaukaz)

Per historine e Shqiperise shiko Historia e Shqiperise Historia e Rajonit Albania nga Movses Kaghankatvatsi eshte nje histori e territoreve lindore te Armenise, si dhe territore te tjera ne Kaukazin Juglindor te njohur zakonisht si Caucasian Alba ...

                                               

Historia e Bjellorusisë

Historia e Bjellorusise Siperfaqja ku sot ndodhet Bjellorusia zyrtarisht Belarus ne Evropen Lindore qe nga mesjeta ishte pjese e shtetit lituanezo-polake dhe ne mes te 1772-es dhe 1795 ishte pjese e Rusise. Nga viti 1915 deri ne vitin 1918 ishte ...

                                               

Fakulteti i Drejtësisë i Universitetit të Tiranës

Fakulteti i Drejtesise i Universitetit te Tiranes eshte nje nga gjashte fakultetet e Universitetit te Tiranes. Duke qene nje nga Fakultetet e Drejtesise me emer ne vend, dhe nje nga institucionet me te vjetra te edukimit te larte ne Shqiperi, Fak ...

                                               

Fakulteti i Gjuhëve të Huaja i Universitetit të Tiranës

Fakulteti i Gjuheve te Huaja i Universitetit te Tiranes e ka seline e vet me zyra dhe auditore ne Rrugen e Elbasanit dhe ndan te njejten ndertese me Fakultetin e Historise dhe te Filologjise. FGJH disponon mjediset: Godina A dhe Godina B.

                                               

Universiteti i Tiranës

Krijuar ne vitin 1957, eshte universiteti i pare ne Shqiperi. Krijimi i universitetit erdhi si rezultat i bashkimit te instituteve si: Instituti Pedagogjik, Instituti Politeknik, Instituti i Larte Ekonomik dhe Instituti i Larte i Mjekesise duke f ...

                                               

Universiteti i Elbasanit "Aleksandër Xhuvani"

Universiteti i Elbasanit" Aleksander Xhuvani” eshte vazhdim i Institutit te Larte Pedagogjik" Aleksander Xhuvani”, themeluar ne 1971. Ne fillimet e tij Instituti i Larte Pedagogjik perbehej nga keto dege: 2. Dega e inxhinierise se ndertimit e mek ...