ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 5
                                               

Video

Me shkurtform Video shenohet: Videokamera Muzikvideo Videokaseta, VHS ose DVD. Video lojera Videorecorder Video teksti Videofilm

                                               

Lista e titujve të Final Fantasy

Final Fantasy perfshin nje seri lojerash zakonisht RPG te prodhuara dhe zhvilluara nga Square Enix. Shume lojera do te prodhoheshin dhe me vone fale suksesit te lojes, filma te ndryshem do te prodhoheshin gjithashtu. Perveç filmave te tipit digji ...

                                               

Michiel van den Bos

Michiel "M.C.A." van den Bos eshte muzikant holandez i cili njihet si kompozitor per video lojerat e Epic Games, apo per lojerat e bazuara ne teknologjine Epic. Ai filloi te kompozonte ne Commodore 64 dhe Amiga para se tia fillonte te kompozonte ...

                                               

Varna

Varna qyteti i trete me i madh ne Bullgari. Gjendet ne lindje te vendit, ne brigjet e Detit te Zi, buze gjirit te Varnes. Varna eshte qyteti me shume turiste verore ne Bullgari, qe dallohet per gjelberimin e hotelet ne buze te detit. Varna ka nje ...

                                               

Matematika

Matematika perben nje fushe te njohurive abstrakte te ndertuara me ndihmen e arsyetimeve logjike mbi koncepte te tilla si numrat, figurat, strukturat dhe transformimet. Matematika dallohet nga shkencat tjera per nje lidhje te veçante qe ka ajo me ...

                                               

Zbritja (matematikë)

Zbritja eshte nje veprim aritmetik qe perfaqeson veprimin e heqjes se objekteve nga nje koleksion. Rezultati i nje zbritje quhet ndryshim. Zbritja shenohet me shenjen minus, −. Per shembull, ne foton ngjitur, ka 5 − 2 molle - qe do te thote 5 mol ...

                                               

Shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë

Shkenca, teknologjia, inxhinieria dhe matematika), me pare njihej si Shkence, Matematike, Inxhinieri dhe Teknologji), eshte nje term i perdorur per te grupuar se bashku keto disiplina akademike.

                                               

Sipërfaqja

Siperfaqja eshte vend gjeometrik i tri ose me shume pikave ne hapesire dhe zakonisht shenohet me S. Per kuptimin e Siperfaqes eshte mire qe te kihet parasysh perkufizimi i pikes ne hapesire D ={{ x, y, z {\displaystyle x,y,z})| x, y, z {\displays ...

                                               

Mbledhja (matematikë)

Mbledhja eshte nje nga kater veprimet themelore te aritmetikes, tre te tjeret jane zbritja, shumezimi dhe pjesetimi. Shtimi i dy numrave te plote rezulton ne shumen totale ose shumen e atyre vlerave te kombinuara. Shembulli ne foton ngjitur trego ...

                                               

Shkalla

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Shkalla. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Shkalla apo Grada ka keto kuptime: shkalla krahasore / kompe ...

                                               

Universiteti i Prizrenit

Universiteti i Prizrenit eshte universiteti i dyte publik ne Kosove, me seli ne Prizren dhe i cilesuar si universitet nderkombetar qe pranon studente perveç nga Kosova edhe nga vendet e rajonit.

                                               

David Hilbert

David Hilbert ishte nje matematikan gjerman i njohur per influencen e tij ne matematike dhe univerzalisti i fundit. Ai zbuloi dhe zhvilloi nje varg te madh idesh fundamentela ne te gjitha deget e matematikes prej te cilave do te permendim teorine ...

                                               

Numri

Numri eshte koncept themelor i matematikes, perdoret per numerim dhe matje. Simboli per shenimin e numrit quhet shifer. Perveç perdorimit te tyre ne numerimin dhe matje, numrat perdoren shpesh ne etiketa, per bileta, si dhe per kode. Ne matematik ...

                                               

Teuta Xhindi

Teuta Xhindi eshte pedagoge ne Universitetin Europian te Tiranes. Ka nje eksperience te gjate ne mesimdhenie dhe eshte e angazhuar ne disa projekte, ne cilesine e ekspertes per analizen te dhenave.

                                               

Top Media

Top Media eshte rrjet mediatik ne Shqiperi i themeluar nga Dritan Hoxha ne fillim me Top Albania Radio dhe me vone me shume media te tiera audiovizive dhe te shkruara si: Junior TV Çufo TV My Music Radio Top Gold Radio Gazeta Shqip SuperSport aks ...

                                               

MAPO (media)

MAPO eshte emertimi i nje sere botimesh mediatike te zoteruara nga shoqeria "Media MAPO", me pronar z. Henri Çili. Media MAPO zoteron Revisten mujore MAPO, gazeten e perditshme MAPO, revisten femerore Madame MAPO dhe shtepine botuese MAPO.

                                               

Media 6

Media 6 eshte nje rrjet mediatik ne shqiperi. Ne shumicen e rasteve Media 6 njihet si TV Klan. Por ne Media 6 bejne pjese edhe media vizive por edhe ato te shkruara si: TV Klan Revista Elegance Koha Jone Revista Klan Klan Kosova ABC News Radio Klan

                                               

Media-E

Media-E eshte nje website ne internet i cili ka ne permbajtjen e tij shume programe si: 1) Lajme ne Media-E) 2) Kuriozitete 3) Sport 4) Thenie te Mençura 5) Kujdesi per Shendetin do te gjeni gjithcka qe ka te beje me shendetin tuaj) 6)Horoskopi P ...

                                               

Media tansparente

Media Transparente ose MediaTransparency ishte nje projekt la prirje politike te filluar ne vitin 1999 i cili monitoron lidhjet financiare te konservatore analisteve ne themelet e konservatore ne Shtetet e Bashkuara. Bazes se te dhenave e saj gju ...

                                               

Media shqiptare

Media shqiptare i ka fillimet e saj me 28 nentor 1938, kur u perurua nga udheheqesi shqiptar i asaj kohe, Ahmet Zogu, radioja e pare shqiptare Radio Tirana." Ju flet Tirana ”- ishte sigla e medias se pare shqiptare. Zhvillimi i ardhshem mediatik ...

                                               

Century Media Records

Century Media Records eshte nje kompani distributive Gjermanisht, Amerikanes dhe Australian e inqizimeve e cila primare e ka Heavy metal-in, death-metal-in dhe hardcore-punk-in.

                                               

Depërtimi në media

Depertimi ne media: ndertimi i raporteve te ngushta mes stafeve te OJQ-ve dhe gazetareve. Amplifikimi i mesazheve per publikun nepermjet medias. Autori: Arben Muka. Botim i Qendra e Medias "ABC". Tirane, 2003. Faqet e librit 88. Perfitimi i nders ...

                                               

Qarku i Beratit

Qarku i Beratit eshte nje nga 12 qarqet ne Shqiperi me nje siperfaqje prej 1.798 km². ISO 3166-2-Code eshte AL-01. Qarku i Beratit i perfshin rrethin e Beratit, rrethin e Kuçoves dhe rrethin e Skraparit. Qendra e Qarkut te Beratit ndodhet ne qyte ...

                                               

.iq

.iq eshte shtesa e fletave te internetit dhe paraqet domenin zyrtar te Irakut. Keto fleta kane qene te pa perdorua me vite te tera sepse menaxheri i deleguar ka qene i burgosur per shkak akuzimit te tije per lidhje me terroristet. Diskutimet rret ...

                                               

Ngritja e Mediave të Pavarura në Kosovë

Ngritja e Mediave te Pavarura ne Kosove eshte nje liber i botuar ne vitin 2002 nga Kettering Foundation ne Dayton, permban botimin ne dy gjuhe, anglisht dhe shqip. Kjo eshte nje veper e bazuar ne nje hulumtim mbi mediat dhe demokracine qe per the ...

                                               

Top Channel

Top Channel eshte nje radiotelevizion kombetar privat i pavarur, i krijuar me 30 korrik 2001 me qender ne Shqiperi sinjali i te cilit shtrihet ne te gjithe territorin e vendit. Top Channel eshte i pranishem me sinjalin e tij ne te gjithe Evropen, ...

                                               

Shaban Sinani

Prof. Dr. Shaban Sinani eshte studiues dhe historian i letersise, etnolog, eseist dhe publicist shqiptar. Prof. dr. Shaban Sinani, i lindur me 16 prill 1958 ne Ndershene te Lures, Peshkopi, eshte publicist, studiues dhe historian i letersise, etn ...

                                               

Mitologjia

Fjala mitologji nenkupton tregimin e miteve - historive qe nje kulture specifike beson dhe perdor te mbinatyrshmen per te interpretuar ngjarje natyrore dhe per te shpjeguar natyren e universit dhe njerezimit.

                                               

Europa (mitologji)

Ishte e bukur si hyjneshe dhe jetonte si hyjneshe ne pallatin e babait te vet, ne mesin e vellazerve te vet, Feniksit, Kiksit, Kadimit, Fineut dhe Tasit derisa endrra e çuditshme nuk ia turbulloi qetesine. Enderroi se per te po luftonin dy gra. N ...

                                               

Veriu (gjeografi)

Veriu eshte nje nga kater anet e horizontit, veçanerisht drejtim qe, ne kulturen perendimore, do te trajtohet si drejtimi themelor: Eshte pamor ne sakjin e larte te hartes, zakonisht korrespondojne me teh veriore te zones perfaqesuar, perveç rast ...

                                               

Gorgonë

Sipas mitologjise greke, nje Gorgone eshte nje krijese femerore. Emri vjen nga greqishtja antike gorgós, qe do te thote "e tmerrshme". Meqe pershkrimet e Gorgonave variojne ne letersine greke, termi zakonisht i referohet ndonje prej tri motrave t ...

                                               

…se jam nga Bregdeti – Rrjedhë historie

…se jam nga Bregdeti – Rrjedhe historie liber me Autor Minella Gjoni. Shtepia botuese "Milosao". Viti i botimit 2004, faqe 332. Bregdeti ka qene dhe eshte nje: shqiptare e toke shqiptare. Ne analet historike e tutje saj, ne mitologji, qysh nga an ...

                                               

E Bukura e Qiellit

Ky mitologji besohet te kete prejardhje prej epokes se lashte ilire kur besohet qe tre zoterat jane ndare ne qiell E Bukura e Qiellit, oqean E Bukura e Detit dhe ne dhe E Bukura e Dheut.

                                               

Moti i madh

Ngjarja tek" Moti i madh”, ne te vertete perfaqeson nje forme joharmonike te biografise historiko- letrare te poetit arberesh Serembe, tragjizmi i figures te se cilit, shfrytezohen nga Kraja per te paraqitur vizionin e subjektivizuar historik te ...

                                               

Mitologjia romake

Mitologjia romake, apo mitologjia latinisht, i referohet besimeve mitologjike e popullit Italic inhabiting rajonin e Latium dhe qytetin e tij kryesore, Ancient Rome. Ajo mund te konsiderohet si ka dy pjese, nje pjese, shume me vone dhe letrare, p ...

                                               

Mitologjia shqiptare

Miti ka ndikur ne te gjithe njerezit dhe ne brezat e sotem duke dhene mesazhe dhe argetim tek femijet. Mitologjia shqipetare ka ndikuar edhe ne mitologjite e tjera ballkanike.

                                               

Natyra

Natyra paraqet teresine e karakteristikave me kryesore qe percaktojne thelbin e diçkaje, qe ne kuptimin me te gjere ajo perfshine jo vetem mjedisin ku jetojne njerezit, kafshet dhe bimet por edhe gjithe boten organike dhe jo organike, fizike, ose ...

                                               

Shkollat në natyrë

Shkollat ne natyre ose shkollat e pyllit ishin institucione arsimore te krijuara ne dekaden e pare te shekullit XX me qellim te luftimit dhe parandalimit te perhapjes se semundjes se tuberkulozit. Shkolla e pare e ketille u hap ne vitin 1904 afer ...

                                               

Toka nënë

Toka nene eshte nje personifikim i botes greko-romake dhe ilire te natyres perkatesisht tokes qe perqendrohet ne aspektet jetesore dhe ushqyese te natyres dhe/ose tokes duke e misheruar ate, ne formen e nenes.

                                               

Mangani

Mangani eshte element kimik me simbol Mn dhe numer atomik 25. Nuk gjendet i lire ne natyre; shpesh gjendet ne minerale ne kombinim me hekurin. Mangani eshte nje metal me perdorime te rendesishme te aliazheve metalike, veçanerisht ne çelik inox dh ...

                                               

Teluri

Teluri eshte element kimik me simbolin Te eshte shume i rralle ne natyre. Ka vetine te qenit gjysmepercjelljes, prandaj perdoret ne pajisjet elektrike qe shnderrojne rrymen alternative ne rryme te vazhduar. Teluri ka ere shume te keqe, e cila mun ...

                                               

Diamanti

Minerali diamant eshte modifikim alotropik i karbonit. Diamanti eshte materiali me i forte qe gjendet ne natyre. Diamanti ka shkallen me te larte te shkrirjes. Sipas Mohsit ai ze vendin e pare me fortesi 10. Ne shtypje normale atmosferike dhe ne ...

                                               

Silici

Silici ose Siliciumi eshte element me i perhapur ne natyre ne forme komponimesh. Nuk gjendet i lire ne natyre por ne forme te komponimeve, kryesisht si kuarc.U zbulua me 1824 nga kimisti suedez Berceliusi. Perdoret per perfitimin e aliazheve te n ...

                                               

Hekuri

Hekuri eshte element kimik. Ne trupin e njeriut ai merr pjese me 0.008 % te mases, dhe gjendet kryesisht ne gjak. Sasia e hekurit ne gjakun e njeriut do te mjaftonte per nje gozhde. Kjo sasi kur lidhet me oksigjenin merr ngjyre te kuqe, kjo eshte ...

                                               

Mendja

eshte veprimtaria aktivitet i trurit dhe ne veçanti, shkalleve te vetedijes si personaliteti, mendimi, deshira, perceptimi, arsyeja, kujtesa, perfytyrimi, dhe megjithese shume lloje kafshesh ndajne me njeriun disa prej ketyre aftesive, emertimi e ...

                                               

Kalciumi

Kalciumi eshte element kimik me simbolin Ca dhe numrin rendor 20. Ben pjese ne grupin e metaleve alkalino-tokesore. Eshte metal vezullues i bardhe me shkelqim te argjendte. Me se shpeshti ne natyre gjendet ne forme te karbonatit te kalciumit. Kar ...

                                               

Anaksagora

Anksagora ishte nje filozof grek, perfaqesues i shkolles joniane dhe autor i nje studimi Sur la nature ku shtjellon teorine e atomeve si embrione te sendeve. Sipas Sokratit ishte i pari filozof qe konceptoi idene e nje qellimi final ne natyre: Ne ...

                                               

Ngjarje në tokë

Ngjarje ne toke libėr me poezi me autor Preç Zogaj. Shtepia botuese: Tirana Times. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 368. ISBN 978-9928-4038-5-8 Ngjarje ne toke, nje permbledhje e vepres se poetit dhe politikanit shqiptar Preç Zogaj, flet per p ...

                                               

Festa

Festa eshte dite e shenuar e cila kremtohet nga populli. Ka disa lloje festash, si pshm. festa kombetare, festa nderkombetare, si dhe ato te niveleve me te ulta. Dite e shenuar qe kremtohet çdo vit per te perkujtuar nje ngjarje te rendesishme ne ...

                                               

Lista e dekadave

Kjo eshte nje liste e dekadave nga fillimi i shekullit XVIII pra eres sone, e deri ne fund te shekullit XXI, duke perfshire edhe linqe tek artikujt korrenspondues, pa informacione rreth tyre. Gjate shekullit te XX-te, u be e zakonshme konsiderimi ...