ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 45
                                               

David Belle

David Belle eshte nje aktor francez, koreograf filmash dhe koordinator. Ai konsiderohet themeluesi apo pionieri kryesor i disiplines fizike Parkur, te bazuar ne trajnimin e tij dhe mesimet nga babai i tij Raymond Belle. Ky art eshte perhapur ne t ...

                                               

Dyluftimi i qenve

Dyluftimi i qenve eshte nje sport gjaku, e cila u mbajt ne mes te dy qente per qellim te argetimit. Te ardhurat eshte zakonisht arrihet nepermjet pageses se biletave per te pare ngjarjen dhe bast.

                                               

Elena Cecchini

Elena Cecchini eshte nje çikliste italiane e garave. Ajo konkuroi ne vitin 2013 me ekipin e vajzave te UCI ne garen kohore ne Firence. Ne vitin 2014, ajo garoi per ekipin Estado de México-Faren Kuota. Ne nentor te vitit 2015 ajo u shpall si pjese ...

                                               

Federata Italiane e Futbollit

Federata Italiane e Futbollit eshte organi me i larte drejtues i futbollit ne Itali. Selia e saj administrative ndodhet ne Rome, ndersa fushat sportive jane ne qytetin e Firences.

                                               

Federata Shqiptare e Lojës Bridge

Federata Shqiptare e Lojes Bridge krijuar dhe drejtuar nga Kostandin Kapo ka arritur te rezultate te rendsishme ne sportete mendjes si ambasadore e Shqiperise ne bote. Te luash brixh, tashme eshte nje sport me vete. Dhe jo vetem ne bote apo ne sh ...

                                               

FIA WEC (World Endurance Championship)

FIA WEC ose FIA World Endurance Championship, eshte nje sport garash per vetura, i organizuar nga Automobile Club de lOuest dhe Fédération Internationale de lAutomobile. Garat filluan ne 1985. ACO- vendosi kupen e pistes Le Mans ne 2010. Ne kete ...

                                               

FINA

FINA ose Fédération Internationale de Natation eshte Federata Nderkombetare e njohur nga Komiteti Olimpik Nderkombetar per administrimin e kampionateve nderkombetare ne sportet ujore: not, not i sinkronizuar, ujekercim, vaterpolo dhe not ne uje t ...

                                               

Formula Një

Formula Nje ose Formula 1, eshte klasi me i larte i serise se garamit automobilistik i organizuar Fédération Internationale de lAutomobile dhe zoteruar nga Formula One Group. FIA Kampionati Boteror i Formula Nje ka qene nje nga format paresore te ...

                                               

Futboll Amerikan

Futbollit amerikan, i njohur ne Shtetet e Bashkuara thjesht si futbollit dhe shpesh si fushe futbolli apo trajtuar jashte futbollit ne Ameriken e Veriut, eshte nje sport ekip konkurrues i njohur per kombinuar strategji me luajne fizike. Objektivi ...

                                               

Futboll tavoline

Futboll tavoline ose Foosball eshte nje loje tavoline qe bazohet lirshem ne futboll. Qellimi i lojes eshte qe te zhvendoset topi ne golin e kundershtarit duke manipuluar shufrat qe kane figura te bashkangjitura. Megjithese rregullat shpesh ndrysh ...

                                               

Futbolli

Shoqata e futbollit, njohur zakonisht si futboll, eshte nje loje sportive midis dy skuadrave te perbera me njembedhjete lojtare me nje top sferike per 90 minuta apo nje ore e gjysem. Kjo loje luhet nga 250 milione lojtare ne 200 shtete, duke e be ...

                                               

Gara me kuaj

Garat me kuaj ose Hipizmi eshte prej shekujsh nje lloj sporti shume i preferuar per adhuruesit e tij, i cili per shume kohe ka qene dhe shume prestigjioz, per shkak se kete mund ta ushtronin vetem te pasurit, te cilet ishin ne gjendje te stervisn ...

                                               

Gjimnastika

nga anjezamaliqi sporti Gjimnastika eshte nje sport qe e drejton njeriun te dalloje forcen individuale, fizike e mendore, permes ushtrimeve preçise, te kontrolluara me estetike prefekte ne nje Sintoni levizjesh qe zhvillohet ne vegla te ndryshme. ...

                                               

Hapkido

Hapkido mbledh nje sere teknikash koreane, japoneze dhe kineze. Ushtrimi i Hapkido-se sjell nje kombinim te mire te teknikave te shtrengimit dhe atyre te goditjes, te cilat perbejne tekniken e mbrojtjes se plote. Stili Hapkido praktikohet per vet ...

                                               

Hendboll

Hendbolli eshte sport ekipor i cili luhet ne mes dy skuadrave te perbera nga 7 lojtare, duke levizur topin nga njeri lojtare te tjetri duke tentuar qe te shenojne ne porten e ekipit kundershtar. Hendbolli eshte sport i ngjajshem me futbollin, por ...

                                               

Historia e sportit

Studimi i zhvillimit te sportit ne historine e njerezimi mund te na japi te dhena te rendesishme mbi ndryshimet shoqerore te cilat me kalimin e shekujve kane ndikuar mbi konceptimin e sportit ne varesi te kulturave te ndryshme. Konceptimi i sport ...

                                               

IFFHS

Federata Nderkombetare e Futbollit per Histori dhe Statistika eshte nje organizate qe vezhgon historine e futbollit. Ajo u themelua ne vitin 1984 ne qytetin Bon te Gjermanise.

                                               

Kalaripayattu

Kalarippayattu eshte nje art Dravidian ushtarak nga Kerala, India. Ndoshta nje nga sistemet me te vjeter luftimeve ne ekzistence, si dhe verilindje te Sri-Lanka, dhe mes komunitetit Malayalee e Malajzise. Fjala eshte shkruar ne menyra te ndryshme ...

                                               

Kampionati Botëror i Shahut

Kampionati Boteror i Shahut luhet per te percaktuar Kampionin e Botes ne shah. Kampionati boteror zyrtarisht mendohet te kete filluar ne vitin 1886, kur te dy lojtaret kryesor ne Evrope dhe ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Johann Zukertort dhe ...

                                               

Kategoria e lehtë (sport)

Kategoria e lehte eshte klase e peshes ne disa disiplina sportive si boks, karate etj. Ne disiplinen e boksit amator dhe profesionist klasa e peshes deri 60-61.235 kilogram, tek disiplina e peshengritjes deri 67.5 kg, ne xhudo deri 71 kg, ne kara ...

                                               

Kickbox

Kikboksit filluar ne ShBA gjate 1970, kur mjeket amerikane te karatese u be frustruar me kontrollet e rrepta ne konkurse artet marciale qe nuk e lejonte kontakt te plote shkelma dhe grushta. Shume pyetje jane ngritur kur sportive filloi ne lidhje ...

                                               

Klubi Mundjes KEK - Prishtinë

Mustafe Syla - Ish-kampion i botes i Festival du Monde te mbajtur ne France ne vitin 1985, nenkampion i Evropes, kampion i Ballkanit dhe kampion i shumefishte i ish-Jugosllavise.

                                               

Kombëtarja e basketbollit letonez për femra

Kombetarja e basketbollit letonez per femra eshte ekipi kombetar qe e perfaqeson Letonine. Eshte e administruar nga Shoqata e basketbollit Letonez. Kombetarja ka marre pjese ne EuroBasket Women tri here dhe nje here ne Lojerat olimpike verore

                                               

Komiteti Olimpik i Kosovës

Komiteti Olimpik i Kosoves eshte Komitet Olimpik Kombetar perfaqesues i Kosoves. Zyrtarisht eshte themeluar ne vitin 1992, KOK u be anetare e plote e Komitetit Olimpik Nderkombetar dhe Levizjes Olimpike me 9 dhjetor te vitit 2014. Ajo eshte pergj ...

                                               

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar

Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar eshte krijuar ne vitin 1958 dhe eshte njohur nga Komiteti Olimpik Nderkombetar ne vitin 1959. Inicialet e tij shkurt jane K.O.K.SH. Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar gjate viteve 1958 - 1989 ka funksionuar nen ...

                                               

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar

Komiteti Olimpik Nderkombetar, shkurt KOK, eshte nje organizate sportive joqeveritare me seli ne Lozane te Zvicres. Krijuar nga Pierre de Coubertin dhe Demetrios Vikelas ne vitin 1894, ai eshte autoriteti pergjegjes per organizimin e Lojerave Oli ...

                                               

Kosova në Lojërat Olimpike

Kosova ka bere debutimin e saj ne Lojerat Olimpike si nje shtet anetar vetem ne vitin 2016. Ekipi i saj eshte i organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosoves, themeluar ne vitin 1992 dhe eshte njohur nga Komiteti Olimpik Nderkombetar me 9 dhjetor te ...

                                               

Kupa Davis

Kupa Davis eshte ngjarja kryesore nderkombetare ne tenis per meshkuj. Ajo drejtohet nga Federata Nderkombetare e Tenisit dhe kontestohet çdo vit ne mes te ekipeve nga vendet konkurrente ne nje format te eliminuar. Ajo eshte pershkruar nga organiz ...

                                               

Liga Evropiane e Notit - LEN

Liga Evropiane e Notit - Ligue Européenne de Natation apo LEN eshte organ drejtues evropian per sportet ujore i lidhur me FINA - an Shoqata Kontinentale per Evropen. Ajo ishte organizuar zyrtarisht qe prej vitit 1927 ne Bolonje, Itali, dhe qe nga ...

                                               

Lista e llojeve të sportit

Basketbolli Peshengritja Noti Qitja Shahu Kick Boks Ski Patinazhi ne akull Tenisi Pingpongu Futbolli Volejbolli Garat automobilistike Judoxhudo Alpinizmi Hendbolli Mundje Books Çiklizmi Hipizmi - Gara me kuaj Bejsbolli Atletika Sportistet me te d ...

                                               

Lojërat Aziatike

Lojerat Aziatike, te njohura gjithashtu si Asiad, eshte nje ngjarje kontinentale multi-sportive e mbajtur çdo kater vjet ne mesin e atleteve nga e gjithe Azia. Lojrat u pershtaten nga Federata e Lojrave Aziatike nga Lojrat e para ne Nju Delhi, In ...

                                               

Lojërat olimpike dimërore

Lojrat olimpike dimerore organizohen qe nga viti 1924. Ka pasur gara te sporteve dimerore si pjese e lojrave Olimpike verore ne Londer 1908 dhe ne Antwerpen 1920. Ne fillim lojrat olimpike dimerore mbaheshin te njejtin vit si lojrat olimpike vero ...

                                               

Lojërat Olimpike Verore

Olimpiada verore apo Lojrat olimpike verore eshte nje manifestim i garave te ndryshme sportive qe mbahej çdo kater vjet ne Greqine e lashte per nder te perendive te Olimpit sikurse mbahet edhe ne kohen moderne. Per shume autore te lashtesise dite ...

                                               

Minigolfi

Minigolfi ose Golfi ne miniature, eshte nje dege e sportit te golfit. Minigolfi luhet me nje shkop golfi i cili quhet" putter”. Fusha e golfit zakonisht ka nje verzion miniatural te vrimave te golfit. Ashtu si ne golfin e madh, synimi eshte qe ku ...

                                               

Motoçiklizëm

Motoçiklizmi eshte nje fushe e gjere qe perfshin te gjitha aspektet sportive te motoçikletes. Disiplinat nuk jane te gjitha garat ose ngjarjet me shpejtesi kohore, pasi disa disiplina testojne aftesi te ndryshme te garuesit te nje konkurrenti.

                                               

Mundja

Mundja eshte sport luftarak ne te cilin marrin pjese dy persona te gjinise se njejte. Gare e njohur boterore e mundjes eshte Wrestling e ndare ne dy pjese Raw dhe SmackDown. Nder mundesit e njohur shqiptare eshte Shaban Sejdiu.

                                               

Nike, Inc.

Nike, Inc. eshte nje kompani e madhe Amerikane qe njihet per prodhimin e pajisjeve sportive. Kjo kompani eshte furnizuesi me i madhe te kepuceve dhe rrobave atletike ne bote. Me dyqane dhe fabrika ne te tere boten, Nike ka me shume se 30.000 puno ...

                                               

Ninjutsu

Ninjitsu eshte arti i lashte i luftetareve hije Ninja e Japonise. Kjo eshte nje metode unike te levizin dhe te menduarit e cila zhvilluar sistemin tone shpesh i referohen ne artin e fituar. Taijustu eshte metoda themelore te mbrojtjes te perdorur ...

                                               

Noti

Noti eshte nje sport garues ne uje. Garat ne not u ben te njohura ne shekullin e nentembedhjete.Qellimi i garave te notit eshte qe vazhdimisht notuesi te permiresohet me kohe te dikujt, ose ti fiton konkurrentet ne çdo rast te dhene. Megjithate, ...

                                               

Peshëngritja

Peshengritja eshte nje lloj sporti fizik. Edhe peshengritja sikurse llojet tjera te sportit per qellim ka argetimin dhe zhvillimin e aftesive fizke dhe psiqike te sportitisteve. Ne kete lloj sporti zhvillohen gara qe nga kohat antike. Rregullat e ...

                                               

Parkur

Parkur ose le parkour eshte nje sport urban i themeluar ne France nga praktikuesi i arteve marciale dhe aktori David Belle. Praktikuesit e saj e shohin edhe si menyre e jeteses, por nganjehere shihet edhe si filozofi. Emri rrjedh nga gjuha frenge ...

                                               

Patinazhi

Patinazh eshte nje sport ne te cilin individe, duo, ose grupe performojne ne patinazh ne akull. Ishte sporti i pare dimeror qe u perfshi ne Lojerat Olimpike, kur u perfshi ne Lojerat Olimpike te vitit 1908 ne Londer.

                                               

Serie B

Serie B eshte kategoria e dyte ne sistemin e futbollit profesionist italian,pasi ekipet me te mira luajne ne Serie A. Ky turne organizohet nga Lidhja Kombetare Profesioniste e Serise B dhe marrin pjese 19 ekipe.

                                               

Stërvitje sportive

Stervitje sportive eshte pergatitje e rregullt, e vazhdueshme dhe e shkallezuar per te fituar aftesi e shkathtesi ne nje dege te sportit. Stervitje gjimnastikore. Stervitje te rregullta. Fushe stervitjeje. Ka stervitje. Shkon çdo dite ne stervitj ...

                                               

Shaban Uka

Shaban Uka eshte nje nder volejbollistet me te mire te Shqiperise. Ai e ka nisur karrieren ne 1973 me te rinjte e Dinamos dhe ne 1975 kalon me skuadren e pare. Qe ne fillim ai u dallua per shkathtesine, fizikun e mire dhe forcen e rralle. Me Dina ...

                                               

Shpatat e Kosovës

Shpatat e Kosoves thirrej klubi i futbollit i formuar ne maj 1925 ne Gjakove. Kryetar i pare i klubit" Shpata e Kosoves” ka qene Faik Dushi. Ndeshjet e ketij ekipi zhvilloheshin ne livadhet e quajtura" Rezina”, kurse nga viti 1926 ndeshjet i zhvi ...

                                               

Shtigjet skitare në Kosovë

Skitaria dhe turizmi dimeror ne Kosove ka nje tradite relativisht te zhvilluar. Fillet e skijimit datojne qe nga viti 1928 e ketej, por qe megjithate, ato kishin mbetur vetem ne nivele individuale te paorganizuara. Nderkaq, dekadave dhe viteve te ...

                                               

Todi Gjini

Todi Gjini sportist shqiptar, ish-volejbollist dhe ish-trajner i Apolonise se Fierit. Ai per vite me radhe kontribuoi si sportist dhe trajner me KS Apolonia, ndersa ka qene nje nga nismetaret e sportit te volejbollit ne qytetin e Fierit. U nda ng ...

                                               

Topi (sport)

Topi zakonisht eshte nje objekt i rrumbullaket, sferik por ndonjehere edhe vezak, qe ka perdorim te ndryshem. Ai perdoroet ne lojerat me top. Ne kontekstin e sportit, "topi" duhet te mos i referohen nje objekti sferik, siç eshte rasti ne futbolli ...

                                               

Trajnimi

Trajnimi eshte nje metode aktive te mesuarit e cila i referohet pervetesimit dhe permiresimit te njohurive, shkathtesive, aftesive dhe shprehive vokale ose praktike si dhe njohurive te cilat kane te bejne me fusha specifike te veprimtarise konkre ...