ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 401
                                               

Primo Shllaku

Primo Shllaku u lind ne Shkoder me 16 dhjetor te vitit 1947. Shkollen fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Pasi mbaron studimet ne Universitetin e Tiranes per Gjuhe-Letersi shqipe, me propozim te Pr. Dr. Eqerem Çabej, emerohet pedagog prane ketij ...

                                               

Princi Daniel

Olof Daniel Westling Bernadotte ka lindur me 15 shtator 1973 ne Örebro, eshte burri i princeshes se Suedise, Viktoria. Babai i tij, Olle eshte lider i komunitetit finlandez. Me 24 shkurt 2009, Danieli dhe princesha Viktoria u fejuan me leje zyrta ...

                                               

Ruzhdi Pulaha

Ruzhdi Pulaha eshte shkrimtar shqiptar qe ka krijuar kryesisht ne gjinine e drames. Dramat dhe komedite e tij jane vene ne skene jo vetem ne Teatrin Kombetar, por edhe ne Korçe e teatro te tjere te vendit. Pas studimeve per gjuhe e letersi ne Uni ...

                                               

Luan Qafëzezi

Luan Qafezezi lindi me 1921, ne Gjirokaster. Shkollen e mesme e vazhdoi ne Pedagogjiken e Elbasanit. Qysh ne te mesme nisi te merret me krijime letrare, duke botuar vjershat e para ne 1938. Mori pjese ne LNÇ. Pas çlirimit punoi ne gazetari dhe le ...

                                               

Qazim Arifi

Qazim Halil Arifi lindi ne Permet, Shqiperi, me 10 dhjetor 1942. Shkollen fillore e ka kryer ne Tirane, dhe me pas, gjate viteve 1955-1960 ai ka ndjekur studimet ne Liceun Artistik" Jordan Misja” ne degen e skulptures, nen drejtimin e pedagoges K ...

                                               

Qëndrim Lutfiu

Qendrim Lutfiu eshte i lindur me 20 maj 1986. Shkollen fillore e kreu ne fshatin Greshnice te Kerçoves, i terhequr pas muzikes qe ne moshe te re ai vazhdoi shkollen e mesme te muzikes ne Tetove. Aktualisht eshte ne magjistrim ne universitetin e S ...

                                               

Rade Kruniq

Rade Krunić eshte nje futbollist profesionist boshnjak i cili luan si mesfushor per klubin italian Milan dhe kombetaren boshnjake. Krunić e nisi karrieren e tij si profesionist te Sutjeska Foča, para se ne vitin 2013 te kalonte te Donji Srem. Ne ...

                                               

Radja Nainggolan

Radja Nainggolan eshte nje futbollist profesionist belg i cili luan si mesfushor per klubin italian Cagliari ne huazim nga Inter. I quajtur Il Ninxha, ai e shpenzoi shumicen e karrieres si profesionist ne Itali, duke perfaqesuar Piacenzen, Caglia ...

                                               

Rafał Brzozowski

Rafał Brzozowski eshte nje kengetar polak. Karriera e tij filloi permes pjesemarrjes ne sezonin e pare te The Voice of Poland ne 2011. Ai do ta perfaqesoje Polonine e tij ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam me kengen "The Ride".

                                               

Rafinha Alcantara

Rafael Alcantara do Nascimento, i njohur zakonisht si Rafinha, eshte nje futbollist brazilian profesional i cili luan per klubin spanjoll FC Barcelona si nje mesfushor sulmues. Ai e filloi karrieren e tij me Barcelonen, duke e bere debutimin e ti ...

                                               

Rainer Wieland

Rainer Wieland eshte nje politikan gjerman dhe anetar i Parlamentit Evropian per Gjermanine. Ai eshte anetar i Bashkimit te Krishtere Demokratik, pjese e Partise Popullore Evropiane.

                                               

Ralph Fiennes

Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes eshte nje aktor, producent filmi dhe regjisor anglez. Nje perkthyes i Shekspirit, ai arriti se pari sukses ne skene ne Teatrin Kombetar Mbreteror. Roli i Fiennes nga krimineli i luftes naziste, Amon Göth ...

                                               

Adil Rami

Adil Rami eshte nje futbollist profesionist francez i cili luan si qender-mbrojtes per klubin francez Marseille. Rami e filloi karreren e tij futbollistike tek skuadra e Étoile Fréjus Saint-Raphael, qe me mire njihej si ES Fréjus. Ai shenzoi 3 se ...

                                               

Raphaël Varane

Raphael Varane eshte nje futbollist profesionist francez i cili luan si qender–mbrojtes per klubin spanjoll Real Madrid dhe kombetaren franceze. Ai luan zakonisht si qender–mbrojtes. Varane eshte nje lojtar i kombetares franceze te rinjeve duke l ...

                                               

Anel Rashkaj

Me 18 dhjetor 2017. Rashkaj u kthye ne klubin AFC Eskilstuna. Me 31 mars 2018, ai beri debutimin e tij ne barazim kunder IK Brage.

                                               

Raxhi Shashmas

Esref Saati producent & skenar TV series: 2007 Valley of the Wolves: Palestine Turqisht: Kurtlar Vadisi: Filistin as Polat Alemdar Film: 2010 Lugina e Ujqerve Turqisht: Kurtlar Vadisi producent, skenar & aktor si Ali Candan Serial: 2003–2005 Lugi ...

                                               

Rebecca Walker

Rebecca Walker eshte nje shkrimtare, feministe dhe aktiviste amerikane. Walker eshte konsideruar si nje nga zerat e shquar te Feminizmit te Vales se Trete qe kur ajo botoi nje artikull mbi feminizmin ne vitin 1992 ne revisten Znj ne te cilen ajo ...

                                               

Ante Rebić

Ante Rebić eshte nje futbollist kroat qe luan si sulmues per klubin e Serie A, Milan, me huazim nga skuadra e Bundesliges Eintracht Frankfurt, dhe kombetares Kroate.

                                               

Regina Honu

Regina Honu eshte nje ndermarrese sociale ganeze, zhvilluese e softuerit dhe themeluese e Soronko Solutions, nje kompani per zhvillim softuerik ne Gana. Ajo hapi Akademine Soronko, shkollen e pare programimit dhe te projektimit te perqendruar ne ...

                                               

Regina Todorenko

Regina Todorenko eshte kengetare nga Ukraina. U lind me 14 qer, 1990 ne Odesa te Ukraines, eshte kengetare, aktore, dizajnere e rrobave dhe prezantuese.

                                               

Remzie Osmani

Remzie Osmani ose Remzije Osmani ne Jugosllavi, eshte nje kengetare e kenges folklorike te Kosoves. Ajo eshte njera nga interpretueset me te famshme te muzikes popullore shqiptare. Remzie Osmani eshte e martuar dhe nene e dy femijeve. Vellai i sa ...

                                               

Renato Sanches

Renato Júnior Luz Sanches, eshte nje futbollist portugez i cili luan si mesfushor ne klubin gjerman Bayern München dhe me ekipin kombetar te Portugalise. Ai e filloi karrieren e tij ne Benfica, duke e bere debutimin e tij profesional per rezervat ...

                                               

Rene Krhin

Rene Krhin eshte nje futbollist slloven i cili luan me klubin italian Inter dhe me kombetaren sllovene si mesfushor qendror.

                                               

Lum Rexhepi

Me 27 janar 2015, Lumi nenshkroi nje kontrate nje vjeçar per skuadren Lillestrom SK. Me 25 janar 2016, Lumi nenshkroi nje kontrate nje vjeçar per skuadren HJK.

                                               

Rey Manaj

Rey Aldo Manaj eshte nje futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues per klubin spanjoll Barcelona B dhe kombetaren shqiptare.

                                               

Rezarta Smaja

Rezarta Smaja u lind me 23 Mars 1984 ne Shkoder, nje qytet i vendosur ne veri te Shqiperise. Ajo filloi karrieren e saj muzikore ne nje bande rroku dhe kendoi ne disa ngjarjet muzikore ne vendlindjen e saj. Karrieren e saj profesionale e filloj p ...

                                               

Ricardo Álvarez

Ricardo Ricky Gabriel Álvarez eshte nje futbollist profesionist argjentinas i cili luan si mesfushor sulmues per klubin meksikan Atlas. Ai e filloi karrieren e tij futbollistike ne Argjentine me Vélez Sársfield; paraqitjet e tij pozitive u shperb ...

                                               

Ricardo Quaresma

Ricardo Quaresma eshte futbollist portugez i cili aktualisht luan per ekipin turk e Besiktas.Ai kryesisht luan ne rolin e sulmuesit anesor.

                                               

Richard Leakey

Richard Erskine Frere Leakey FRS eshte paleoantropolog, konservues dhe politikan kenian. Ai eshte i dyte nga tre femijet e arkeologeve Louis dhe Mary Leakey. Leakey ka mbajtur disa poste zyrtare ne Kenia, kryesisht ne institucionet e arkeologjise ...

                                               

Ricky Walden

Ricky Walden eshte nje lojtar snooker profesionist anglez. Walden u kthye profesionist ne vitin 2000 dhe iu deshen tete vjet per te fituar titullin e tij te pare te rangut ne 2008. Ai qe nga ajo kohe ka fituar Wuxi Classic 2012 dhe Kampionatin Nd ...

                                               

Riin Tamm

Riin Tamm eshte nje gjenetiste estoneze qe punon ne Universitetin e Tartu. Ajo eshte drejtoreshe e Akademise se Rinise ne Universitetin e Tartu. Si studente ajo ka punuar ne veprimin e thiopurine methyltransferase.

                                               

Rijat Shala

Rijat Shala, eshte nje futbollist zviceran me prejardhje shqiptaro-kosovare qe aktualisht luan per KF Vllaznia Shkoder ne Superligen Shqiptare.

                                               

RimK

Abdelkrim Brahmi gjithashtu i njohur si RimK eshte reper franceze me prejardhje algjeriane. Familja e tij vijne nga Barbacha, Algjeri. Ai u rrit ne Vitry-sur-Seine, nje komune ne periferi te kryeqytetit franceze. Ai eshte anetar i grupit muzikor ...

                                               

Rina Bilurdagu

Rina Bilurdagu Lindi ne vitin 1993 eshte kengetare shqiptare nga Prizreni, Kosove. Ne gusht te vitit 2011, Rina aplikoi per audicionet e The Voice of Albania ne te cilen, i mahniti jurine. Me pas ajo fitoi edhe fazen e betejave dhe hyri ne netet ...

                                               

Rio Ferdinand

Rio Ferdiand eshte nje mbrojtes anglez qe luan aktualisht ne Premier League me klubin e Manchester United. Ai ka luajtur 81 here per Kombetaren angleze te futbollit ndermjet viteve 1997 dhe 2011, ai ka qene pjestar i 3 skuadrave te Kupes se Botes ...

                                               

Riselda Selaj

Riselda Selaj eshte nje sportiste shqiptare dhe ish-gjimnaste artistike. Ajo eshte gjimnastja e pare shqiptare qe ka fituar 5 medalje ari ne nje gare nderkombetare. Dhe gjimnastja e pare qe fiton 2 here radhazi 5 medalje ne te njejten gare nderko ...

                                               

Rita Zeqiri

Rita Zeqiri eshte nje notare shqiptare nga Kosova. Ajo garoi ne disiplinen 100 metra shpine ne Lojerat Olimpike 2016 ne Rio de Zhanerio.

                                               

Rivaldo

Rivaldo Vítor Borba Ferreira lindi me 19 prill te vitit 1972 ne Paulista, Pernambuco, Brazil, me shunje njihet si Rivaldo, eshte futbollist brazilian i cili luan per Bunyodkor. Konsiderohet njeri nga futbollistet me te mire te kohes se sotme. Vit ...

                                               

Riyad Mahrez

Riyad Mahrez eshte futbollist i cili luan per klubin angleze Manchester City dhe per kombetaren algjeriane. Mahrez e filoi karrieren e tij me 2004 me klubin franceze AAS Sarchelles. Ai u be futbolliste profesional me 2009 duke iu bashkuar Qumiper ...

                                               

RM (rreper, BTS)

Kim Nam-joon,i njohur me mire me emrin e tij artistik RM, eshte nje rreper, kompozitor dhe producent i Korese se Jugut. Ai eshte udheheqesi i grupit muzikor te Korese se Jugut Bangtan Boys. Ne vitin 2015, ai publikoi ​​mixet e tij te para solo, R ...

                                               

Arjen Robben

Arjen Robben eshte nje futbollist profesionist holandez i cili luan si anesor per klubin holandez Groningen. Ai mund te luante ne te dyja krahet e mesfushes dhe njihej per shpejtesine, driblimet dhe krosimet e tij, si dhe per gjuajtjet e sakta ng ...

                                               

Robert Cailliau

Robert Cailliau eshte nje inxhinier i informatikes dhe shkencetar kompjuterik belg. Cailliau ndihmoi Tim Berners-Lee te zhvilloje World Wide Web.ref name="acmsurvey"> Cailliau, R.; Ashman, H. "Hypertext in the Web --- a history". ACM Computing ...

                                               

Robert Kubica

Robert Józef Kubica, lindi me 7 dhjetor te vitit 1984 ne Kraków, Poloni, eshte Formula 1 piloti i pare polak, pilot i ekipit BMW Sauber.

                                               

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski eshte nje futbollist polak i cili luan me klubin gjerman Bayern München ne Bundeslige dhe me kombetaren polake. Pasi ishte golashenuesi me i mire ne nivelet e trete dhe te dyte te futbollit polak me Znicz Pruszków, ai u transfe ...

                                               

Robert Menasse

Robert Menasse eshte nje shkrimtar Austriak. Si nje student, Menasse ka studiuar ne studimet gjermane, filozofi dhe shkenca politike ne Vjene, Salzburgut dhe ne Mesina. Ne vitin 1980 ai perfundoi doktoraturen e tij te tezes "Der Typus des Außense ...

                                               

Robert Sapolsky

Robert Morris Sapolsky eshte nje neuroendokrinolog dhe autor amerikan. Ai aktualisht eshte profesor i biologjise, i neurologjise dhe shkencave neurologjike, si dhe kirurgjise neurologjike ne Universitetin Stanford. Per me teper, ai eshte hulumtue ...

                                               

Roberta Williams

Roberta Williams eshte nje dizajner amerikane e lojerave te videove, shkrimtare dhe nje bashke-themeluese e Sierra On-Line, i cili zhvilloi ndeshjen e pare ndersa jetonte ne Simi Valley te Kalifornise. Ajo eshte me e famshme per punen e saj ne fu ...

                                               

Roberto Carlos

Roberto Carlos da Silva Rocha, njohur me mire si Roberto Carlos, eshte nje ish futbollist profesionist brazilian. Ai filloi karrieren ne Brazil si sulmues por me pas u zhvendos si mbrojtes i majte, nje pozicion ku ai luajti deri ne fund te karrie ...

                                               

Roberto Colombo (futbollist)

Roberto Colombo eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan me klubin italian Napoli ne Serie A si portier. Ai eshte nje nga te paktet futbollist ne Serie A qe ka diplome universiteti.

                                               

Roberto Firmino

Roberto Firmino Barbosa de Oliveira eshte nje futbollist brazilian i cili me luan me klubin anglez Liverpool ne Premier League dhe me kombetaren braziliane si mesfushor sulmues.