ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 4
                                               

Jeta e Re

Jeta Re eshte reviste letrare shqiptare e themeluar nga shkrimtari Esad Mekuli ne vitin 1949. Eshte botuar ne kuader te OPGBG "Rilindja" ne Prishtine. Eshte revista me jetegjate ne historine e periodikut shqiptar. Kryeredaktor i saj i tanishem es ...

                                               

Jeta në duart e tjetrit

Dy shoke shkolle Fredi dhe Spiro takohen rastesisht. Fredi punon ne nje fshat te thelle ndersa Spiro ka karriere te shkelqyer ne qytet. Spiro zyrtar i larte ndjehet i terhequr nga bukuria e Anes gruas se Fredit. Papritur Ana ndeshet me nje ane te ...

                                               

Jeta arbëreshe

Jeta arbereshe Organ i Shoqates Kulturore "Jeta arbereshe" e Purçill - Ejanina. Ky artikull ne lidhje me Shtypi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Ilirët, historia, jeta, kultura, simbolet e kultit

Iliret, historia, jeta, kultura, simbolet e kultit Autori: Aleksander Stipçeviq. Botuesi: Toena. Faqet e librit 516. Historia e ilireve, jeta, kultura dhe simbolet e tyre pare nen kendveshtrimin e historianit kroat Aleksander Stipçeviq.Ai ne kete ...

                                               

Filmi

Çfare eshte filmi. Filmi eshte nje term qe permban tere fotografite ne levizje si p veçanti apo si fushe ne pergjithesi. Origjina e fjales vjen nga materiali qe perdoret per te regjistruar dhe treguar ato, i cili quhet film fotografik. Sipas inst ...

                                               

Spiro Urumi

Spiro Urumi ishte nje aktor i Teatrit" Aleksander Moisiu” te qytetit te Durresit. Ka interpretuar ne dhjetera role ne teater dhe ne kinematografi. Ka qene volejbollist me skuadren e" Teutes”. Per meritat e tij artistike Spiro Urumi eshte nderuar ...

                                               

Lista e biografive

Personalitete shqiptare Lista e rapsodeve Lista e kengetareve te muzikes popullore Lista e dramaturgeve shqiptare Lista e kengetareve Diaspora Shqiptare Sportistet shqiptar Lista e shqiptareve ne luften e Spanjes Liste e sportisteve shqiptar Pers ...

                                               

Petrika Riza

Petrika Riza, eshte nje aktor shqiptar i famshem. Fillon jeten e tij profesionale qe ne moshe te re, ne vitin 1964, duke u aktivizuar ne trupen amatore te Teatrit te Korçes. Me pas do te behet aktor profesionist ne Teatrin" Andon Z. Çajupi” te po ...

                                               

Lazër Filipi

Shperthimi -1974 Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Producenti i filmit

Producent filmi apo Prodhues i vepres filmike eshte nje person qe e mbikeqyr filmin, ai eshte keshtu edhe kye pergjegjesi i materialit te filmit. Sipas ligjit shqiptar Republika e Shqiperise" Producent i nje vepre filmike” eshte nje person ose gr ...

                                               

Gjergj Lala

Gjergj Lala eshte nje aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Ka luajtur shume role ne teater dhe kinematografi. Me i permenduri eshte roli i Mihal Gramenos ne filmin shqiptar "Liri a vdekje". Ka vite qe jeton ne Itali ku eshte aktivizuar ne filma ...

                                               

Vladimir Muzha

Vladimir Muzha ka lindur ne qytetin e Korçes ne vitin 1952. Pas mbarimit te studimeve te larta ne Institutin e Larte te Arteve fillon punen si aktor ne teatrin e Fierit Me kete teater ka interpretuar shume role. Mund te permendim ketu nje nga int ...

                                               

Shtëpia kinematografike

Shtepia kinematografike eshte termi i cili perfshine ndermarrjet qe merren nga producentet ne kinematografi. Ne ligjin shqiptar ky term eshte sanksionuar edhe me ligj i cili thote se" Shtepi kinematografike” jane producentet qe kryejne veprimtari ...

                                               

Astrit Hasani

Astrit Hasani aktor shqiptar. Astrit Hasani ka lindur ne 27 gusht te vitit 1954 ne qytetin e Permetit. Pas perfundimit te studimeve te larta ne Institutin e Larte te Arteve sot Akademia e Arteve fillon punen ne Teatrin "Bylis" te qytetit te Fieri ...

                                               

Elez Kadria

Elez Kadria eshte aktor dhe regjisor shqiptar. Elez Kadria ka lindur ne 6 maj te vitit 1941 ne qytetin e Shkodres. Pas mbarimit te studimeve te larta Shkollen e Larte per Aktor "Aleksander Moisiu" prane Teatrit Popullor sot Teatri Kombetar fillon ...

                                               

Drita Haxhiraj

Drita Haxhiraj u lind ne Tirane me 3 prill te vitit 1947, eshte aktore shqiptare e cila ka luajtur edhe ne skenen nderkombetare. Studimet e larta i kreu ne degen e drames, ne 1967. Menjehere pas diplomimit u emerua aktore ne Teatrin Popullor. Per ...

                                               

Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike i Universitetit të Prishtinës

Fakulteti i Inxhinierise Mekanike i Universitetit te Prishtines aktualisht eshte i ndare ne 7 programe studimore ne nivelin Bachelor dhe Master: - Komunikacion, - Prodhimtari dhe Automatizim, - Konstruksione dhe Mekanizim, - Sistemet e Burimeve t ...

                                               

Komunikacioni

Komunikacioni eshte sistemi i rrugeve dhe i llojeve te ndryshme te nderlidhjes tokesore, detare dhe ajrore ne nje vend ose ndermjet disa vendeve. Ajo eshte teresia e mjeteve qe sigurojne levizjen e njerezve dhe te mallrave.

                                               

Binarët

Fjala binaret ka me shume kuptime: Binaret film - film shqip, prodhim i vitit 1987 Binaret komunikacion - rruga ku leviz treni, Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Binaret. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndr ...

                                               

Shenjat e qarkullimit rrugor

Shenjat e rrezikut Shenjat e rrezikut,paralajmerojne pjesemarresit ne komunikacion per rreziqet te cilat do ti hasin ne rruge. Shenjat e rrezikut ne rruge jashte qendrave te banuara vendosen ne largesi prej 150-250 meter para rrezikut te shenuar ...

                                               

Golden Gate Bridge

Golden Gejt eshte ure, e gjate 2.737 metra, e cila lidhe San Franciskon me bregun Marin. Ura eshte hapur me 27 maj 1937. Kur eshte ndertuar ka qene ura me e madhe ne bote. Eshte e larte 227 m, dhe e gjere 27 m. Kjo ure ka rendesi te madhe per kom ...

                                               

Lumi i Senës

Sena eshte njeri nga lumejt me komunikacion lumor shume te zhvilluar te Frances, eshte i lundrueshem gati ne te gjithe rrjedhen e tij. Buron ne Côte-dOr ne lartesi mbidetare 471 m. Gjatesia e tij nga burimi deri te grykederdhja ne oqeanin Atlanti ...

                                               

Kanali i Suezit

Kanali i Suezit eshte kanal artificial detar me nje gjatesi prej 163 kilometra ndermjet Detit Mesdhe dhe Detit te Kuq, i cili ndane kontinentin e Afrikes nga kontinenti i Azise dhe per kete arsye eshte lidhja me e afert detare ne mes hemisferes p ...

                                               

Jean-Luc Dehaene

Zhon Lyk Dehaeneri degjo, deputet ne Parlamentin e Bashkimit Evropian, politikan belg nga Belgjika. Zhon-Lyku eshte anetar i partise social-krishtere, shkencetar ekonomist dhe kryeminister. Zhon-Lyku, ne vitin 1988, u thirr ne kabinetin e Mearten ...

                                               

Sony

Sony eshte nje korporacion multinacional nga Japonia, qe u themelua me 1946 nga Akio Morita dhe Masaru Ibuka. Emri Sony eshte nje kombinim i fjaleve nga latinishtja sonus dhe anglishtja sonny. Sony eshte nje nga kompanit udheheqese ne prodhimin d ...

                                               

Gjeografia e Malajzisë

Malajzia ka pozite shume te favorshme gjeografike. Neper teritorin e ketij shteti kalojne rruge te rendesishme detare, qe lidhin Oqeanin Indian me Detin e Kines Jugore, perkatesisht Oqeanin Paqesore me Arkipelagun e Indonezise dhe Australine e pe ...

                                               

Semafori

Semafori perdoret per rregullimin e komunikacionit ne me shume shirita te komunikacionit,njekohesisht ose per çdo shirit veç e veç.Dritat jane te vendosurua ne pozite vertikale ne forme te rrethit.Ne kete rast shofereve u lejohet levizja ne te gj ...

                                               

Kultura

Kultura eshte teresia e arritjeve te nje populli dhe te gjithe njerezimit ne fushen e prodhimit dhe ne zhvillimin shoqeror e mendor.Bayern fitoi champions league.Kulture ne gjermani Kultura,si qendrim i vecante i njeriut ndaj mjedisit rrethues,da ...

                                               

Kulturë gjuhë

Kulture gjuhe eshte program keshilledhenes, i prodhuar dhe emituar nga Radio Televizioni Publik i Kosoves "RTK". Autor i emisionit javore Kulture gjuhe eshte Isa Bajçinca. Emisioni zgjate 25 minuta dhe kushtohet çeshtjeve te normave te gjuhes dhe ...

                                               

Kishë dhe kulturë

Kishe dhe kulture me Autor: Dhimiter Beduli. Botuesi: "Botimet IDK". Faqet e librit 240. Ne kete vellim, te botuar mbas vdekjes se dijetarit, permblidhen disa nga punimet e tij te fushave te kultures kishtare, posaçerisht te tradites bizantine dh ...

                                               

UNESCO

UNESCO eshte nje agjensi e specializuar e Kombeve te Bashkuara e themeluar me 16 nentor 1945. Qellimi i deklaruar i kesaj organizate eshte te kontribuoje per paqen dhe sigurine ne Bote duke nxitur bashkepunimin nderkombetar permes arsmit, shkence ...

                                               

Teatri i Operas dhe Baletit

Teatri i Operas dhe Baletit eshte promovuar me shfaqjen e pare "Rusallka" ne Tirane ne vitin 1953. Artiste te njohur i kane dhene publikut shqiptar nder vite nje kulture te larte muzikore. Ata kane mbetur te paharruar ne kujtesen e publikut.

                                               

Fritaun

Freetown eshte kryeqyteti i Siera Leones. Sipas regjistrimit te popullsise me 2015, qyteti ka pasur 1.050.301 banore. Freetown ka etnike, kulture dhe religjione te ndryshme. Qyteti u themelua me 11 mars 1972 nga John Clarkson dhe ish-roberve afri ...

                                               

Hip hop

Hip Hopi eshte nje kulture qe ka prejardhjen nga New York, DJ Afrika Bambataa ka bere hapat e par te kultures se Hip Hop-it duke qene MC, DJ, duke bere beatbox. Se pari Hip Hop-i ka filluar te krijohet nga DJ-et te cilet kane krijuar tinguj ritmi ...

                                               

Manhattan

Menheteni eshte nje qarke ne Nju Jork, pjesa me e madhe te cilit shtrihet ne Ishulin e Menhetenit pjeset Hudsto, Harlem dhe Ist River. Kjo pjese eshte berthama e qytetit me shume rrokaqiej ne te cilat jane te vendosura zyret te tregtise dhe indus ...

                                               

Letërsia

Letersia eshte teresia te gjitha veprave te shkruara dhe te veprave nga lemi i krijimtarise gojore, qe jane shkruar me heret. Letersine ndryshe edhe mund ta qujame dhe art i fjales se shkruar. Letersia mund te ndahet mbi shume baza dhe kjo ndarje ...

                                               

Çmimi Nobel për Letërsi

Çmimi Nobel per Letersi eshte çmimi me i larte per arritjet me te medha letrare nga nje autore brenda nje viti. Per here te pare me kete çmim u laureua shkrimtari francez Sully Prudhomme ne vitin 1901, ndersa i fundit ne vitin 2016 Çmimin Nobel p ...

                                               

Çmimi Neustadt International për Letërsi

Çmimi Nderkombetar Neustadt per Letersi eshte nje çmim dyvjeçar per letersine i sponsorizuar nga Universiteti i Oklahomas dhe revista e tij letrare nderkombetare, "World Literature Today". Konsiderohet si nje nga çmimet letrare me prestigjioze nd ...

                                               

Natyralizmi në letërsi

Natyralizmi ne letersi eshte nje levizje qe fillon ne fund te shekullit XIX, e ngjashme me realizmin letrar ne refuzimin e tij te romantizmit, por e veçante ne perqafimin e tij te determinizmit, shkeputjes, objektivizmit shkencor dhe komentit sho ...

                                               

Akademia Gjermane për Gjuhë dhe Letërsi

Akademia Gjermane per Gjuhe dhe Letersi u themelua me 1949 nga lidhja e shkrimtarve gjerman si pasuese e Seksioit te artit te vjershes te ish akademise prusiane. Kjo akademi paraqete letersin gjermane ne Gjermani dhe jashte saj. Shperndane mirenj ...

                                               

Arian Leka

Arian Leka lindi ne Durres me 1966. Studioi muzike ne Liceun" Jan Kukuzeli”. Ka kryer Fakultetin Filologjik per Gjuhe dhe Letersi shqipe dhe ka plotesuar studimet ne Firence, Itali per letersi te re Lettere Moderne. Ka botuar poezi, proze, ese, l ...

                                               

United States copyright law

Ligji i te drejtes se autoresise i Shteteve te Bashkuara mbron me force veprat kreative dhe artistike sipas ligjeve te Sh.B.A Ky ligj mund te formulohet keshtu: The Congress shall have Power.To promote the Progress of Science.by securing for limi ...

                                               

Lëndë djegëse

Karburantet perdoren ne te tre shtetet klasike te grumbullimit te ngurta, te lengeta dhe te gazta. Ato jane furnizuar per perdorime te ndryshme. Karburantet e ngurta, te tilla si thengjilli i forte, linjiti dhe druri, tani perdoren kryesisht per ...

                                               

Metani

Metani eshte perfaqesuesi i pare hidrokarbureve i serise se alkaneve me formule molekulare CH 4. Metani eshte perberesi kryesor i gazit natyror, qe nxirret nga thellesite e tokes. Gjendet ne gazrat qe e shoqerojne naften, ne galerite e minierave ...

                                               

Gjysmëpërcjellësi

Gjysmepercjellesi eshte nje lende e ngurte qe ka nje rezistence mesatare midis percjellesve dhe izolatoreve. Fuqia percjellese e tij varet nga perzierja e lendes kryesore perberese me nje lende tjeter, dhe temperatura. Prane temperatures zero gjy ...

                                               

Kërraba

Kerraba eshte vendbanim ne Shqiperi. Gjendet mes Tiranes dhe Elbasanit, rreth 18 kilometra nga kryeqyteti. Krraba eshte nje ish-zone industriale qe u hap ne vitin 1957 per te shfrytezuar qymyrgurin. Industria e rende ishte e etur per mineralin qe ...

                                               

Arsimi në Maqedoninë e Veriut

Arsimi ne Maqedonine e Veriut zhvillohet ne disa nivele. Deri ne viti 2007 shkolla tetevjeçare ishte e ndare ne mesim klasor dhe mesimi lendor, kalimi prej nje lloj mesimi ne tjetrin eshte parapare per vitin 2007/2008. Me kete rraste eshte paraqi ...

                                               

Çamçakëzi

Çamçakezi esht nje lende e ngurte, e verdhe dhe e tejdukshme, qe nxirret nga rrenja e drunjeve halore dhe e perdoret per ngjitje, per izolim dhe per te ferkuar harqet e veglave me tela. Çamçakezi ose çumçakizi apo Goma pertypse eshte nje lloj gom ...

                                               

Kripa

Kripa eshte lende e bardhe dhe e forte ne trajte kokrrizash te vogla te kristalta, e tretshme ne uje, qe nxirret nga uji i detit a nga toka dhe qe perdoret ne gjelle ose u hidhet ushqimeve per ti ruajtur per nje kohe te gjate. Ne kimi kripa njihe ...

                                               

Edukata

Edukata si nocion dhe proces, eshte veprimtari e organizuar qe merr pjese ne zhvillimin e cilesive pozitive te njeriut, duke i harmonizuar marredheniet shoqerore dhe individuale.