ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 399
                                               

Montaigne

Jessica Alyssa Cerro, e cila interpreton si Montaigne, eshte nje kengetare-muzikante australiane e muzikes pop. Albumi i saj i pare, Glorious Heights, u publikua ne 5 gusht 2016, i cili arriti kulmin ne No. 4 ne Grafikun e Albumeve ARIA. Ne ARIA ...

                                               

Riccardo Montolivo

Riccardo Montolivo eshte nje futbollist italian i cili aktualisht eshte pa ekip, dhe luan per kombetaren italiane te futbollit. Montolivo eshte "regista" prototipik, i ngjajshem me Andrea Pirlo. Edhe pse ai preferon qe te luaje ne mes, ai mund te ...

                                               

Alberto Moreno

Alberto Moreno Pérez eshte nje futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtes i majte me klubin spanjoll Villarreal dhe kombetaren spanjolle.

                                               

Cosmin Moți

Cosmin Moți eshte nje futbollist rumun i cili luan me skuadren bullgare Ludogorets Razgrad ne Grupin A te futbollit Bullgar. Ai me pare ka qene lojtar i kombetares rumune duke e perfaqsuar ate ne pese ndeshje, gjithashtu ka qene pjese e skuadres ...

                                               

Muhammed Muhsin Khan

Muhammed Muhsin Khan lindi me 1345 hixhri / viti 1927, eshte autor i njohur per perkthimet e tij ne gjuhen angleze te Sahih Buhariut dhe Kuranit, i cili e perfundoi se bashku me Muhammed Taqi-ud-Din el-Hilali.

                                               

Muniba Mazari

Muniba Mazari eshte nje artiste pakistaneze, modele, aktiviste dhe prezantuese televizive. Ajo perdor nje karroce per shkak te lendimeve te pesuara ne nje aksident me makine ne moshen 21 vjeçare qe e ben ate modelen e pare te Pakistanit qe perdor ...

                                               

Murat Boz

Murat Boz nje kengetare qe viteve te fundit ka qene nje pop-star ne Turqi. Murat Boz si femije u rrit dhe u lind ne nje qytet ne Turqi me emrin Zonguldak. Ky qytet gjindet ne provincen e Zonguldakut dhe lagen ne ujerat e Detit te zi. Murat Boz u ...

                                               

Musa Musai

Musa psikologe, teologe, shqiptar nga Maqedonia. Musa mesimet e para i mori ne vendlindje ndersa ato vijuese fakultetative ne Stamboll, Turqi. Po aty ne Stamboll por ne universitetin "Marmara", gjate 1996-1998, magjistroje ne psikologji dhe teolo ...

                                               

Fernando Muslera

Fernando Muslera eshte portier uruguaian. Ai aktualisht luan per ekipin turke Galatasary. Muslera, do te transferohet ne Galatasaray ne vitin 2011, dhe ka vesh fanellen numer 25. 2011-2012 Galatasaray Muslera luajtur ne nje pjese te madhe te qell ...

                                               

Mutah Beale

Mutah lindi ne Newark, Nju Xhersi, babai i tij Salek Beale dhe nena e tij Aquillah, qe te dy u konvertuan ne Islam. Kur ai ishte tre vjeç, prinderit e tij u vrane ne shtepine e tij. Pas vdekjes se tyre, Mutah se bashku me vellezerit e tij Moonie ...

                                               

Gjergji Muzaka

Gjergj Muzaka lindi me 26 shtator te vitit 1984 ne Tirane, Shqiperi. Ai eshte mesfushor i djathte i KF Partizani, skuader ku luan qe nga sezoni 2001-2002.

                                               

Myrto Uzuni

Myrto Artan Uzuni eshte nje futbollist profesionist shqiptar i cili luan si anesor me klubin kroat Lokomotiva dhe me kombetaren shqiptare te futbollit.

                                               

NGolo Kanté

NGolo Kanté ŋɡolo kɑ̃te" ; lindi me 29 mars 1991) eshte futbolliste franceze i cili luan per klubin angleze Chelsea dhe kombetaren franceze. He beri debutimin e tij ne Boulogne dhe kaloi dy sezone ne Caen, dhe me vone ne Ligue 1. Ne vitin 2015, a ...

                                               

Nacho Fernández

José Ignacio Fernández Iglesias, njohur zakonisht si Nacho, eshte nje futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mbrojtes per klubin spanjoll Real Madrid dhe kombetaren spanjolle. Ai e ka shpenzuar te gjithe karrieren e tij me Real Madridin, ...

                                               

Nada Razpet

Nada Razpet lindi ne vitin 1948 ne Domžale, Slloveni. Nada Razpet u diplomua ne vitin 1974 ne Universitetin FMF te Lubjanes. Ne vitin 2008, ajo mori nje diplome master nga nje kurs special i arsimit te fizikes me detyren: Trajtimi i Rrezatimit me ...

                                               

Nadezhda Nejnski

Nadezhda Neynsky, eshte politikane bullgar. Ajo ishte Ministre e Puneve te Jashtme, kryetare e Unionit te Forcave Demokratike dhe Anetare e Parlamentit Bullgar. Qe nga viti 2009, ajo ka qene Anetare e Parlamentit Evropian.

                                               

Nadia Toffa

Nadia Toffa ishte nje prezantuese televizive Italiane, e njohur per pjesemarrjen e saj ne programin televiziv te Italia 1 Le Iene.

                                               

Nancy Ajram

Nancy Nabil Ajram eshte nje kengetare libaneze, dhe fituese e trefishte e World Music Award. Me mbeshtetjen e babait te saj, Ajram filloi te performoje si femije dhe leshoj albumin studio debutues ne moshen 15 vjeçare. Depertimi i saj u be me fil ...

                                               

Nanna Sumuvuori

Nanna Johanna Sumuvuori eshte politikane finlandeze dhe ish-anetare e parlamentit finlandez, duke perfaqesuar Bashkimin e Gjelbert. Ajo gjithashtu ka qene anetare e keshillit te qytetit te Helsinkut qe nga viti 2001. Sumuvouri ishte zgjedhur se p ...

                                               

Nas Daily

Nuseir Yassin eshte nje video blogger, i cili krijoi 1000 video ditore 1-minuteshe ne Facebook nen faqen, Nas Daily. Ai aktualisht operon Korporaten Nas Daily, nje kompani videoprodhuese qe ngarkon video javore.

                                               

Naser Aliji

Naser Ismail Aliji eshte futbollist shqiptar i cili luan ne pozicionin e mbrojtesit per klubin e liges se dyte gjermane 1. FC Kaiserslautern dhe per kombetaren shqiptare. Aliji ka lindur ne fshatin Nikushtak te Maqedonise dhe ka perzgjedhur kombe ...

                                               

Naser Sahiti

Naser Sahiti) eshte lektor i universitetit kosovar ne inxhinieri mekanike dhe u zgjodh Rektor i Universitetit te Prishtines per vitet 2020 deri ne 2024.

                                               

Nasser Al Katami

Nasser Al Katami lindi ne Riad me 1980, eshte kurra i Kuranit. Ai eshte recitues i famshem ne boten arabe. Ai eshte imam ne xhamine Latifa Bent Sultan Ben Abdul Aziz ne Riad. Ai eshte i martuar dhe ka tre femije: dy djem dhe nje vajze.

                                               

Natalia Gordienko

Natalia Gordienko eshte nje kengetare dhe vallezuese moldav. Se bashku me Arsenium dhe Connect-R, ajo perfaqesoi Moldavine ne Festivalin Evropian te Kenges 2006 me kengen "Loca" dhe u rendit e 20-ta. Ajo u zgjodh per ta perfaqesuar Moldavine ne F ...

                                               

Natalia Morar

Natalia Morar eshte nje gazetare hulumtuese moldave per ruse reviste e New Times. Ajo ishte banore e perhershme e Rusise, derisa u debua ne dhjetor te vitit 2007, me sa duket per ekspozimin e korrupsionit ne Rusi. Lindur ne Moldavi, ajo u zhvendo ...

                                               

Naxhi Bakalli

Naxhi Bakalli lindi ne Tirane me 1937. Ne vitin 1957 u diplomua nga Liceu Artistik "Jordan Misja" dhe ne vitin 1958 fitoi çmimin e pare ne pikture me portretin e "Kajo Karafilit" ne Konkursin Kombetar per Armaten Shqiptare. Me 1961 iu dha e drejt ...

                                               

Nazik Avdalyan

Avdalyan fitoi nje medalje te arte ne Kampionatin Boteror te Peshengritjes te vitit 2009. Avdalyan eshte peshengritesja e pare nga Republika e pavarur e Armenise qe ka fituar nje medalje te arte ne Kampionatin Boteror te Peshengritjes dhe gruaja ...

                                               

Nazire Curaj

Nazire Curaj u lind ne vitin 1946 ne Kraje. Shkollimin fillor e kreu ne vendlindje ndersa shkollen normale ne Ferizaj. Pas perfundimit te normales fillon punen si mesuese ne vendlindje ne vitin 1966. Nga viti 1967 e deri ne vitin 1992 kaloi neper ...

                                               

Ne-Yo

Shaffer Chimere Smith, Jr. i njohur me emrin e artit Ne-Yo, eshte nje tekstshkrues amerikan i muzikes pop dhe R&B, prodhues i muzikes dhe kercimtar. Karrieren e tij e filloj si tekstshkrues te kenges "Let me love you" kenduar nga Mario. Ne vi ...

                                               

Nebi Mustafi

Nebi Mustafi i lindur me 21 gusht 1976, ne Shemsove, Tetove, eshte futbollist profesionist Shqiptar nga Maqedonia. Ai aktualisht luan ne mesfushe per FK Shkendija 79. Ai gjithashtu ka luajtur per ekipin kombetar te futbollit te Republikes se Maqe ...

                                               

Neil deGrasse Tyson

Neil deGrasse Tyson eshte astrofizikant amerikan, autor dhe studiues i shkencave te komunikimit. Qe nga viti 1996, ai ka qene drejtor i Frederick P. Rose ne Hayden Planetarium, Qendra Rose per Token dhe Hapesiren ne qytetin e New York-ut. Gjithas ...

                                               

Neil Patrick Harris

Neil Patrick Harris eshte nje aktor, komedian, regjisor, filantrop, magjistar dhe kengetar amerikan. Ai eshte i njohur kryesisht per rolet e tij ne komedi ne televizion dhe rolet e tij dramatike dhe muzikore ne skene. Ne televizion, ai eshte i nj ...

                                               

Neki Babamusta

Neki Babamusta ka lindur ne Kavaje, Shqiperi. Ka punuar per 40 vjet si profesor i historise boterore dhe shqiptare si dhe i gjuhes dhe i letersise shqipe. Ne vitin 1957 pushohet nga puna si mesues, si i padeshiruar nga Diktatura per idete perendi ...

                                               

Nélson de Jesus Silva

Nélson de Jesus Silva, me mire i njohur si Dida, eshte nje ish portier brazilian. majat e karrieres i ka arritur kur luante per klubin italian teSerie A, Milan,me te cilin ai fitoi dy UEFA Champions League.

                                               

Nemanja Vidiq

Nemanja Vidić eshte nje ish futbollist profesionist serb i cili luante si qender-mbrojtes. Ai gjithashtu ka qene lojtar i Serbise nga vitin 2002 e deri ne vitin 2012. Pasi e nisi karrieren te Ylli i Kuq i Beogradit gjate viteve 2000, Vidić levizi ...

                                               

Alessandro Nesta

Alessandro Nesta, eshte futbollist profesionist italian, fitues i Kupes e Botes, i cili ka lujt si mbrojtes per klubin italian nga Serie A, Milan. Konsiderohet nga shume si nje nder mbrojtesit me te mire ne historine e futbollit. Ai ka qene kater ...

                                               

Netta Barzilai

Netta Barzilai, e njohur gjithashtu ne menyre mononime si Netta, eshte nje kengetare izraelite, artiste regjistruese dhe artiste loop qe fitoi sezonin e peste te HaKokhav HaBa. Kjo i fitoi asaj te drejten per ta perfaqesuar vendin e saj ne Festiv ...

                                               

Nevena Bozhoviq

Nevena Bozhoviq eshte nje kengetare serbe nga Kosova. Ka perfaqesuar Serbine ne Eurovision Song Contest 2013 ne Malmö te Suedise me kengen "Ljubav je svuda", se bashku me Mirna Raduloviqin dhe Sara Jovanoviqin. Ajo eshte kengetarja e pare e cila ...

                                               

Denilson Pereira Neves

Denílson Pereira Neves, i njohur me emrin Denilson, lindi me 16 shkurt 1988, ne São Paulo, Brazil) eshte lojtar qe aktivizohet si mesfushor. Momentalisht luan per ekipin e Arsenalit dhe eshte kapiten i reprezentacionit te brazilit nen moshen 20 v ...

                                               

Nevil Dede

Nevil Thanas Dede eshte trajner ne skuadren KF Tirana dhe ish-futbollist. Ai ka luajtur ne KF Tirana nga viti 1994 deri ne vitin 2008, perveç vitit 2004-2006, pasi qe ai ka luajtur ne skuadren KF Elbasani. Poashtu ne nje vit, Nevili ka luajtur pe ...

                                               

Nexhmije Hoxha

E lindur Nexhmije Xhuglini ne Manastir me 8 shkurt 1921 vdiq me 28 shkurt 2020ne ate kohe ne Mbreterine Serbo-Kroato-Sllovene, e bija e Tefikut dhe Naxhijes. Prinderit ishin nga Dibra. Ne vitin 1928, familja e saj u shperngul per t’u vendosur ne ...

                                               

Nexhua Ganem

Nexhua bin Landen lindur Ganem ishte gruaja e pare dhe vajza e dajes se Osama bin Landenit. Ajo ishte e njohur si Umm Abdallah. Ajo u martua me Osamen ne vitin 1974 ne moshen 17 vjeçare ne Latakia. Ajo ka udhetuar me Osamen ne Sudan dhe Afganista ...

                                               

Neymar

Neymar da Silva Santos Junior, i njohur me mire si Neymar, eshte nje futbollist profesionist brazilian i cili luan si sulmues ose anesor per klubin francez Paris Saint-Germain dhe per kombetaren braziliane. Qe ne moshen 19 vjeçare, Neymar fitoi t ...

                                               

Nick Van Exel

Nick Van Exel ishte basketbolliste amerikane dhe tani eshte asistent ndihmes per Memphis Grizzlies ne NBA. Nick ka luajtur per gjashte ekipe ne NBA nga viti 1993 deri ne vitin 2006.

                                               

Nicki Minaj

Onika Tanya Maraj ose Nicki Minaj e njohur si Nicki Minaj, eshte kengetare e hip hop dhe R&B e cila u be e njohur duke qene pjese e grupit te njohur repper Young Money. Ajo lindi ne Saint James, Trinidad dhe Tobago, por u transferua ne Queens ...

                                               

Nicolai Wammen

Nicolai Halby Wammen eshte politikan danez dhe antar i partise Demokrate- Socialiste. Ne vitin 2001, ai u be antar ne parlamentin danez dhe pastaj u be kryetar i komunes Aarhus ne vitin 2006. Gjate kesaj kohe, ai po ashtu u zgjodh si zevendes-kry ...

                                               

Nicolás Burdisso

Nicolás Andrés Burdisso eshte nje trajner futbolli argjentinas dhe ish futbollist profesionist i cili luante si qender-mbrojtes. Ai aktualisht eshte drejtori sportiv i Boca Juniors. Burdisso filloi karrieren e tij me Boca Juniors ne vitin 1999. M ...

                                               

Nicolò Barella

Nicolò Barella eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan si mesfushor per klubin italian Internazionale dhe kombetaren italiane.

                                               

Niels Högel

Niels Högel eshte infermiere dhe vrases serik gjermane i cili u denua per vrasjen e gjashte pacienteve. Högel pranoi vrasjen e 30 pacienteve, por ne hetimin e vitit 2017 perfundoi se ai ishte pergjgjes per vdekjen e 90 personave. Ne nentor 2017, ...

                                               

Nijazi Kuqi

Nijazi Kuqi eshte futbollist kosovare, por me nenshtetesi finlandeze i cili luan per skuadren PK-35 Vantaa si sulmues. Nijazi eshte vellai i Shefki Kuqit.