ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 392
                                               

Sergio Floccari

Me 1 korrik 2009, Fllocari u rikthye te Genoa, klub nga i cili ai me pare u largua ne vitin 2003, per 9.1 milion €. Ai shenoi ne debutimin e tij ne fitoren 4–1 ndaj Napolit dhe shenoi golin e tij te pare ne UEFA Ligen e Evropes kunder Valencias. ...

                                               

Floida Kërpaçi

Floida Kerpaçi eshte nje politikan shqiptar, deputet i Levizjes Socialiste per Integrim. Kerpaçi aktualisht eshte Kryetare e Levizjes Rinore per Integrim. Znj. Kerpaçi i dedikohet luftes ndaj papunesise se te rinjve, me fokus nderlidhjen e arsimi ...

                                               

Floor Jansen

Floor Jansen lindur me 21 shkurt te vitit 1981 ne Goirle) eshte nje kengetare Hollandeze, tekstshkruese, dhe trajnere vokali. Ajo eshte vokalistja kryesore e grupit finlandez symphonic metal Nightwish Jansen u be e njohur fillimisht si nje anetar ...

                                               

Florencia Bertotti

Maria Florencia Bertotti lindi me 15 mars 1983 ne Buenos Aires, Argjentine. Ajo eshte nje aktore dhe kengetare argjentinase me e njohur me emrin Flor Fazzarino ne serialin e Floricienta te Cris Morena. Ajo filloj karieren e saj profesionale ne vi ...

                                               

Florent Hadergjonaj

Florent Hadergjonaj eshte nje futbollist profesionist kosovar qe luan si nje mbrojtes i djathte per Kasımpasa, me huazim nga Huddersfield Town dhe ne ekipin kombetar te Kosoves, ai me pare perfaqesoi Zvicren ne rini dhe ne nivel te plote nderkomb ...

                                               

Florent Malouda

Florent Johan Malouda eshte nje futbollist profesionist francez i cili luan si anesor i majte per klubin luksemburgas FC Differdange 03. Ai e ka shpenzuar shumicen e karrieres se tij te Lyon dhe Çelsi, duke fituar kater tituj te Ligue 1 si dhe UE ...

                                               

Florent Muslija

Florent Muslija eshte nje futbollist profesionist shqiptar nga kosova qe luan si mesfushor per klubin gjerman Hannover 96 dhe ekipin kombetar te Kosoves.

                                               

Florentina Kolgeci

Florentina Kolgeci eshte nje futbolliste kosovare qe luan si portiere dhe eshte paraqitur per Kombetaren e femrave te Kosoves.

                                               

Florian Loshaj

Florian Loshaj eshte nje futbollist profesionist shqiptar i Kosoves, i cili luan si mesfushor per klubin polak Cracovia dhe ekipin kombetar te Kosoves.

                                               

Florian Myrtaj

Florian Myrtaj eshte nje ish futbollist shqiptar i cili ka luajtur si sulmues me skuadra te ndryshme italiane. Myrtaj, i cili shkoi ne Itali qe ne moshen 13 vjeçare, pasi u ble nga sistemi i te rinjeve te Modenes, eshte gjithashtu nje shtetas ita ...

                                               

Kekko Fornarelli

Kekko Fornarelli Bari, 10 janar 1978 eshte pianist dhe kompozitor, i rrymes muzikore jazz, italian. Stili i tij eshte i karakterizuar nga nje tendence e fort per te krijuar nje "diskutim" kompleks. Jazzi eshte konceptuar si mjet me ane te se cili ...

                                               

Francesca Rossi

Francesca Rossi eshte nje shkencetare italiane e kompjuterave, qe ben kerkime ne inteligjencen artificiale. Ajo eshte nje profesore me kohe plote ne Universitetin e Padoves. Gjithashtu, ajo eshte presidente e Konferences se Perbashket Nderkombeta ...

                                               

Francesco Acerbi

Francesco Acerbi eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan si qender-mbrojtes per klubin italian Lazio dhe kombetaren italiane.

                                               

Franck Ribéry

Franck Henry Pierre Ribéry eshte futbollist francez i cili luan per klubin gjerman Bayern München. Ai ishte lojtare ne kombetaren franceze. Ai me shume preferon te luaje si mesfushor i krahut te majte. Kur u bashkua me Bayern München, ai u be i n ...

                                               

Frank Baumann

Frank Baumann eshte nje ish futbollist profesionist gjerman i cili aktualisht eshte drejtori sportiv i klubit gjerman Werder Bremen. Ai njihet me shume per periudhen e tij si lojtar te Werder Bremen. Baumann luante si mesfushor mbrojtes dhe qende ...

                                               

Frank Karlitschek

Frank Karlitschek eshte nje programues gjerman i programeve kopjuterike me kod burimi te hapur, me rezidence ne Stuttgart, Gjermani. Karlitschek shkruan ne blogun e tij personal nen temen" Privatesia eshte baza per demokracine”. Ai shprehet se nj ...

                                               

Frank Lampard

Frank James Lampard eshte nje trajner profesionist anglez, dhe ish futbollist profesionist. Ai eshte trajneri i klubit te Premier League Chelsea. Eshte golashenuesi me i mire i te gjitha koherave i Çelsit, klub me te cilen luajti per 13 vite, dhe ...

                                               

Fredy Guarín

Fredy Alejandro Guarín Vásquez eshte nje futbollist profesionist kolumbian i cili momentalisht luan me klubin italian Internazionale ne Serie A dhe me kombetaren kolumbiane. Nje lojtar i zhvdervjellet, ai mund te luaj pa problem si mesfushor qend ...

                                               

Furtuna Velaj

Furtuna Velaj, eshte nje futbolliste shqiptaro-amerikane qe aktualisht luan per Kolbotn IL ne ligen norvegjeze te grave Toppserien. Pas nje sezoni te mire per Toronto Lady Lynx ne Ligen-W, ajo mori nje oferte nga ish-kampionet e Finlandes dhe ish ...

                                               

Louis van Gaal

Aloysius Paulus Maria van Gaal UON, njohur me mire si Louis van Gaal eshte nje trajner hollandez futbolli i cili aktualisht eshte trajneri i klubit anglez Manchester United. Ai me pare ka qene trajneri i Ajaxit, Barcelones, AZ, Bayern Munich dhe ...

                                               

Gabe Newell

Gabe Logan Newell, zakonisht njihet me pseudonimin e tij Gaben, eshte nje programues dhe biznesmen amerikan i kompjuterit me i njohur si bashkethemelues i zhvilluesit te lojerave video dhe ndermarrjes digjitale te shperndarjes Valve. Lindur ne Ko ...

                                               

Gabriel Milito

Gabriel Alejandro Milito eshte nje ish futbollist argjentinas i cili ka luajtur si qender mbrojtes. Ai e shpenzoi shumicen e karrieres profesioniste ne Spanje, duke perfaqsuar klubet e La Ligas Zaragoza dhe Barcelona. Gjate shtate sezoneve, Milit ...

                                               

Gabriel Mudingayi

Gabriel "Gaby" Mudingayi eshte nje lojtar Belg qe luan ne Serie A per klubin italian Inter, i huazuar nga Bologna Calcio. Gabriel Mudingayi eshte nje mesfushor, qe njihet per nderhyrjet e tij te renda ne fushen e lojes.

                                               

Fernando Gago

Fernando Rubén Gago eshte nje futbollist argjentinas i cili luan me klubin argjentinas Boca Juniors dhe me kombetaren argjentinase si mesfushor mbrojtes.

                                               

Walter Gargano

Walter Alejandro Gargano Guevara eshte nje futbollist profesionist uruguajian i cili luan si Mesfushor mbrojtes per klubin uruguajian Peñarol. Ne periudhen 2006–2014, Gargano ishte lojtar i rregullt i kombetares uruguajiane, duke zhvilluar 64 par ...

                                               

Shkëlzen Gashi (futbollist)

Shkelzen Gashi ne Zyrih, Zvicer, vije nga fshati Çabiq te Komunes se Klines eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin amerikan Colorado Rapids ne Major League Soccer dhe me kombetaren shqiptare si sulmues.

                                               

Gaten Matarazzo

Gaetano John "Gaten" Matarazzo III eshte nje aktor dhe kengetar amerikan. Ai e filloi karrieren e tij ne skenen e Broadway si Benjamin ne Priscilla, Mbreteresha e Shkretetires dhe si Gavroche ne Les Misérables. Ai luan si Dustin Henderson ne seri ...

                                               

Ado Gegaj

Ado Gegaj eshte nje kengetar i shquar boshnjake. Perndryshe eshte vellau i kengetares se shquar, Hajrije Gegaj si dhe i muzikantit, Izet Gegaj.

                                               

Gemma Godfrey

Gemma Godfrey eshte nje menaxhere e pasurive dhe sipermarrese. Ajo themeloi Moola, nje sherbim i investimeve online Mbreterine e Bashkuar, dhe ishte e punesuar nga Arnold Schwarzenegger si keshilltar ne SHBA ne edicionin "The Apprentice" ne vitin ...

                                               

Genc Nuza

Genc Nuza eshte nje gjyqtar profesionist i futbollit shqiptar i Kosoves, i cili zyrtarisht kryeson ne Superleague te futbollit te Kosoves dhe gjithashtu per FIFA.

                                               

Gent Cakaj

Gent Cakaj eshte nje politikan Shqiptar nga Kosova i cili, qe nga janari 2019, sherben si ministri i puneve te jashteme te Shqiperise si pjese e kabinetit Rama II.

                                               

Gentian Muça

Gentian Muça eshte nje futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar KF Tirana ne Kategorine Superiore. Ne vitin 2009, ai u thirr ne kombetaren shqiptare por nuk mundi te debutonte per shkak te nje demtimi.

                                               

Geoffrey Kondogbia

Geoffrey Kondogbia eshte nje futbollist francez i cili luan me klubin italian Internazionale ne Serie A dhe me kombetaren franceze si mesfushor mbrojtes. Ai mund te luaj gjithashtu si qender mbrojtes dhe mbrojtes i majte. Ai e filloi karrieren e ...

                                               

Geraldine Roman

Geraldine Roman eshte politikane filipineze. Ajo u be femra e pare ne kongresin e Filipines. Ajo flet spanjisht, italisht dhe frengjisht. Ajo eshte katolike.

                                               

Gerard Piqué

Gerard Pique u kthye te Barcelona, te klubi i cili ka filluar te luaje futboll, ne veren e vitit 2008, pas 3 sezoneve te kaluara te Manchester United dhe nje te Real Zaragoza. Gerard Pique ka lindur me 2 shkurt 1987 dhe qe nga ato kohe ai eshte p ...

                                               

Gerd Müller

Gerhard "Gerd" Müller eshte nje ish futbollist gjerman. Nje sulmues me profil te larte Goli, me se shumti te shenuar ne zonen e penalltise, ai eshte cilesuar si nje nga golashenuesit me te mire te gjitha koherave. Ne nivel nderkombetare me Gjerma ...

                                               

Gerónimo Rulli

Gerónimo Rulli eshte nje futbollist profesionist argjentinas i cili luan si portier per klubin francez Montpellier ne huazim nga Real Sociedad dhe kombetaren argjentinase.

                                               

GeryC

Geri Corosteni eshte nje kengetar shqiptar, i cili njihet ne tregun muzikor me emrin GeryC. Ai eshte me prejardhje nga qyteti i Beratit. Kengen e tij te pare te titulluar "Me Dit" e ka publikuar ne shkurt 2019.

                                               

Giampaolo Pazzini

Giampaolo Pazzini ; I lindur me 2 gusht 1984 ne Pescia, me nofken nga tifozet Il Pazzo, eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues per skuadren nga La Liga, Levante. Ai eshte i njohur per levizjet e tij pa top, posaçerisht n ...

                                               

Gianmarco Zigoni

Eshte djali i Gianfranco Zigoni, ish-sulmuesit te Juventus. Ai ka shenuar me shume se 100 gola ne nivelin te rinjve me Treviso. Ai pati debutimin e tij profesional me 26 janar 2009, ne humbjen 2-1 ndaj Ancona, duke shenuar golen e vetme per skuad ...

                                               

Gianni De Biasi

Gianni De Biasi eshte nje tranjer futbolli italo-shqiptar dhe ish-futbollist ne rolin e mesfushorit. De Biasi eshte tranjeri i Kombetares Shqiptare te futbollit, ai do te drejtoje kuq e zinjte pergjate eliminatoreve te evropianit 2016 dhe elimina ...

                                               

Gigi Hadid

Jelena Hadid e njohur ndryshe si Gigi Hadid eshte nje modele ameriakane e lindur me 23 prill 1995. Ajo e ka nisur karrieren e saj qe prej moshes 2 vjecare pasi prinderit e saj u ndane. Gigi ka edhe nje moter tjeter Bella Hadid dhe nje vella Anwar ...

                                               

Gigliola Cinquetti

Cinquetti ka lindur ne Verona. Ne moshen 16 vjeçare fitoi Festivalin e Muzikes Sanremo ne vitin 1964 duke kenduar "Non ho letà", me muzike te kompozuar nga Nicola Salerno dhe tekst nga Mario Panzeri. Fitorja e saj i ka mundesuar ate te perfaqesoj ...

                                               

José Giménez

José María Giménez de Vargas eshte nje futbollist uruguajian i cili luan me klubin spanjoll Atlético Madrid dhe me kombetaren uruguajiane si qender mbrojtes.

                                               

Giorgio Chiellini

Giorgio Chiellini eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan si mbrojtes dhe sherben si kapiten per klubin italian Juventus dhe kombetaren italiane. Ai eshte konsideruar si nje nga mbrojtesit me te mire te botes. Chiellini eshte nje lo ...

                                               

Giuseppe Dossena

Giuseppe Dossena eshte nje trajner italian futbolli dhe ish futbollist profesionist, i cili luante si mesfushor. Ai ka luajtur per disa ekipe italiane gjate karrieres se tij, ne veçanti me Torinon dhe Sampdorian, me te cilat fitoi disa tituj. Ne ...

                                               

Glykeria

Glykeria eshte nje kengetare greke aktive ne Greqi dhe Qipro, ndersa fiton fame edhe ne Izrael, France, Turqi, Spanje dhe Angli. Karriera e saj eshte zhvilluar mbi 30 vjet dhe eshte shenuar nga disa leshime shume-platinike. Me 14 mars 2010, Alpha ...

                                               

Diego Godín

Diego Roberto Godín Leal eshte nje futbollist profesionist uruguajian i cili luan si qender-mbrojtes per klubin italian Cagliari dhe kombetaren uruguajiane. Ai beri debutimin e tij me Cerron ne 2003 ne Premiera Division. Ne 2006, ai u ble nga Nac ...

                                               

Gordana Siljanovska-Davkova

Gordana Siljanovska-Davkova eshte profesoresh dhe avokate e universitetit maqedonas. Ajo ishte nje kandidate per zgjedhjet presidenciale te vitit 2019 te Maqedonise se Veriut. Ajo u mposht nga Stevo Pendarovski.

                                               

Gorilla Zoe

Alonzo Mathis ose me mire Gorilla Zoe lindi me 28 nentor 1980 ne Atlanta, Gjeorgji. Eshte nje reper amerikan dhe njeherit anetar i grupit Boyz N Da Hood. Albumi i tij i pare Welcome to the Zoo dolli ne 2007. Ai ka zevendesuar Young Jeezy-n si ane ...