ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 388
                                               

Besnik Kelmendi

Besnik Kelmendi lindi me 20 Tetor 1979 ne Ruhot - Peje, Kosove. Eshte politikan Shqiptaro – Gjermane pjese e partis CDU,2.njeheresh anetar i kryesis ne Essen. Familja e Besnik Kelmendi eshte me prejardhje nga Rugova e Pejes se Kosoves kur ne vite ...

                                               

Besnik Krasniqi

Besnik Krasniqi eshte nje futbollist shqiptar nga Kosova i cili luan momentalisht me klubin shqiptar KS Teuta ne Kategorine Superiore si mbrojtes i djathte.

                                               

Beshar el-Asad

Dr. Beshar Hafiz el-Asad eshte Presidenti i 19-te i Sirise qe nga 17 korriku 2000. Perveç kesaj, ai eshte komandant i pergjithshem i Forcave te Armatosura Siriane dhe sekretar rajonal i deges se Partise Socialiste Arabe Baath ne Siri. Babai i tij ...

                                               

Muhamed Beshiq

Muhamed Bešić eshte futbolliste boshnjake i cili luan si mesfushor mbrojtes per skuadren angleze Everton dhe per kombetaren boshnjake.

                                               

Betim Halimi

Me 27 shkurt 2019, Halimi iu bashkua Liges Premier Ukraine me skuadren Olimpik Donetsk duke nenshkruar nje kontrate trevjeç e gjysme dhe duke marre numrin e skuadres 12. Me 3 mars 2019, ai beri debutimin e tij ne nje humbje 0–1 ne shtepi kunder A ...

                                               

Big Mama

Besiana Kasami eshte nje kengetare maqedonase-shqiptare e gjate 1.88m. Emri i saj ne skene eshte Big Mama, ndersa shkurte Big-u.

                                               

Bik Ndoja

Ludovik Ndoj Gjergji, i njohur nga publiku si Bik Ndoja lindi ne Shkoder me 13 gusht 1925. Ju dha titulli" Artist i Merituar” ne vitin 1969.Biku banon ne Rrugen "Skanderbeg", qe quhet te zona Ara e Pashes, prane Shtepije Femijes prej 3 - 6 vjeç n ...

                                               

Bilal Kasami

Bilal Kasami eshte nje politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut gjithashtu edhe lideri aktual i Levizjes Besa. Ne zgjedhjet e dhjetorit te vitit 2016, Bilal Kasami kandidoj si pjese e levizjes BESA dhe u zgjodh deputet i legjislatures 2016-2020 ...

                                               

Bilquis Edhi

Bilquis Edhi lindi ne Bantva i cili ndodhet ne perendim te Indise. Kur ishte adoleshente, ajo nuk ishte e kenaqur ne shkolle dhe u bashkua ne nje grupi si infermiere me 1965. Ajo u martua me Sattar Edhi ne moshen shtatembedhjete, ndersa Sattar is ...

                                               

Billie Eilish

Billie Eilish Pirate Baird OConnell, e njohur profesionalisht si Billie Eilish, eshte nje kengetare dhe kantautore amerikane. Lindur dhe rritur ne Highland Park, Los Angeles, ajo filloi te kendoje ne moshe te re. Ajo se pari fitoi vemendjen e med ...

                                               

Binali Jëlldërëm

Binali Jellderem ose Binalli Yllderim lindi me 20 dhjetor 1955 ne Refahie, eshte politikan turk i Partise e Drejtesise dhe Zhvillimit. Binalli Yllderem u be minister e energjise the resurset natyrale ne 18 nentor 2002. Yllderim eshte i martuar me ...

                                               

Birgit Vogel-Heuser

Birgit Vogel-Heuser eshte shkencetare gjermane e kompjuterit dhe profesore ne Universitetin Teknik te Mynihut. Ajo eshte cituar mbi 5.000 here. Hulumtimi i Vogel-Heuser perqendrohet ne sisteme dhe inxhinierine e softuereve, dhe modelimin e sistem ...

                                               

Björn Helgason

Björn Helgason ishte futbolliste islandeze. Ai ka luajtur ne kombetares islandeze mes vitit 1959-1963. Ai ka luajtur vetem 2 ndeshje.

                                               

Björn Michaelsen

Björn Michaelsen studioi fiziken ne Universitetin e Hamburgut dhe punoi ne fushen e kontrollit te armeve dhe studimeve te paqes ne Institutin per Kerkimin e Paqes dhe Politiken e Sigurise ne Hamburg, botoi rezultatet e tij atje para se te perfshi ...

                                               

Blas Cantó

Blas Cantó Moreno eshte nje kengetar spanjoll. Ai u ngrit ne karriere si nje anetar i grupit spanjoll Auryn. Ne vitin 2017, ai filloi nje karriere solo. Albumi i tij i pare ne studio, Complicado u leshua ne shtator 2018, albumi arriti numer nje n ...

                                               

Blendi Baftiu

Blendi Xhemajl Baftiu eshte nje futbollist profesionist shqiptar nga kosova qe luan si mesfushor sulmues per klubin kosovar Ballkani dhe Kombetaren e Kosoves.

                                               

Blerta Leka

Blerta Leka, eshte nje modele shqiptare dhe garuese e konkurseve te bukurise qe ishte kurorezuar Miss Universe Albania 2017 dhe tani do te perfaqesoje Shqiperine ne Miss Universe 2017.

                                               

Blerta Shala

Shala luan per skuadren e Kombetares se Kosoves, duke u paraqitur per skuadren gjate ciklit kualifikues te FIFA-s per Kupen Boterore te grave per 2019.

                                               

Bojan Krkić

Bojan erdhi ne Barca nga Bellpuig. Ne 6 sezoni qe ishte ne kategoriat e reja ne Barcelone ai ka shenuar me shume se 800 gola. Nje kohe ishte i ndjekur edhe nga Ajaxi i Amsterdamit, qe ishte munduar ta marr ne radhet e veta. Pra keshtu sezon pas s ...

                                               

Giacomo Bonaventura

Giacomo "Jack" Bonaventura eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan si mesfushor per klubin italian Fiorentina. Bonaventura e nisi karrieren e tij te Atalanta ne vitin 2007. Ne vitet 2009 dhe 2010 ai u huazua respektivisht te Pergocr ...

                                               

Borja Valero

Borja Valero Iglesias eshte nje futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mesfushor per klubin italian Fiorentina. Valero njihet me se miri per tekniken dhe pasimin, dhe eshte produkt i akademise se Real Madridit; megjithate, ai nuk mundi t ...

                                               

Marco Borriello

Marco Boreillo eshte nje futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues. Gjate karrieres se tij, Borriello ka luajtur per disa klube italiane, perfshire Milan, Sampdoria, Genoa, Treviso, Reggina, Empoli, Triestina, Juventus, Roma, Carpi, ...

                                               

Branislav Ivanoviq

Branislav Ivanović eshte nje futbollist profesionist serb i cili luan si mbrojtes per klubin rus Zenit Saint Petersburg. Ivanović filloi karrieren e tij me klubin FK Srem. Ne janar 2004 ai u tranferua ne divizionin e larte te OFK Beograd. Dy vite ...

                                               

Brian Greene

Brian Randolph Greene eshte matematikan, fizikant teorik dhe teoricien i teorise se vargut. Ai ka qene profesor ne Universitetin e Kolumbias qe prej 1996 dhe kryetar i World Science Festival, qe kur e bashke-themeloje ne vitin 2008. Greene ka pun ...

                                               

Brian Span

Span u huazua tek klubi Orlando City me 2 prill 2014.

                                               

Briken Calja

Briken Calja eshte peshengrites shqiptar. Datelindja: 19 shkurt 1990. Pesha: 62 kg, 69 kg. Arritjet: Europiani i te rriturve, 2012 vendi i 6, pesha 69 kg; Boterori i te rriturve, 2011 vendi i 16, pesha 69 kg; Europiani i U-23, 2011 medalja bronzi ...

                                               

Britney Spears

Britney Jean Spears lindi me 2 dhjetor 1981 ne McComb, Mississippi; rritur ne Kentwood, Louisiana, SHBA. Eshte nje kengetare, kantautore, aktore, stiliste, kercimtare, kompozitore, regjisore dhe producente amerikane. Spears filloi karrieren e saj ...

                                               

Cristian Brocchi

Cristian Brocchi eshte nje ish futbollist italian i cili per here te fundit ka luajtur me skuadren italiane Lazio ne Serie A. Gjate kohes qe ka qene futbollist Brocchi ka qene i vlersuar per qendrueshmerine e tij dhe per nderhyrjet e sakta. Momen ...

                                               

Marcelo Brozović

Marcelo Brozović eshte nje futbollist profesionist kroat i cili luan si mesfushor per klubin italian Internazionale dhe me kombetaren kroate.

                                               

Linda B. Buck

Linda Brown Buck eshte nje biologe amerikane me shume e njohur per punen e saj ne sistemin e nuhatjes. Ajo u nderua me Çmimin Nobel ne vitit 2004 ne Fiziologji ose Mjekesi, se bashku me Richard Axel, per punen e tyre ne receptoret e nuhatjes. Ajo ...

                                               

Bujar Osmani

Bujar Osmani eshte nje politikan etnik shqiptar nga Maqedonia, ish Ministri i Shendetesise i Republikes se Maqedonise, i emeruar ne Mars 2008. Osmani me pare ishte mjek ne Spitalin Publik ne Shkup. Me 26 nentor 2019, nje termet goditi Shqiperine. ...

                                               

Bülent Eczacıbası

Bülent Eczacıbası eshte nje biznesmen turk. Aktualisht, ai sherben si kryetar i bordit ne Eczacıbası Holding, nje konglomerat i shquar turk.

                                               

Buran Beadini

Buran Beadini i lindur me 30 mars 1955 ne Tetove eshte nje menaxher i futbollit dhe ish mbrojtes i cili luajti per klubet ne ish Jugosllavi dhe Turqi.

                                               

Henrique Adriano Buss

Henrique Adriano Buss lindi me 14 tetor ne vitin 1986 ne Brazil. Eshte nje futbollist qe luan ne mbrojte. Luan per ekipin Gjerman Bayer 04 Leverkusen, por eshte i huazuar nga FC Barcelona. Me 21 mars te vitit 2008, ai u thirr qe te luaj per Kombt ...

                                               

Dorian Bylykbashi

Dorian Bylykbashi eshte nje ish futbollist profesionist shqiptar i cili luante si mesfushor sulmues. Bylykbashi e ka shpenzuar shumicen e karrieres se tij te Elbasani, ku nisi karrieren dhe luajti ne tre periudha te ndryshme. Pas tre viteve te su ...

                                               

Martín Cáceres

José Martín Cáceres Silva eshte nje futbollist uruguajian qe luan me klubin italian Juventus ne Serie A dhe me kombetaren uruguajiane. Pozicioni i tij natyral eshte mbrojtesi i qender, por ai mund te luaj edhe si mbrojtes i majte dhe i djathte. P ...

                                               

Celeste Caeiro

Celeste Caeiro ose Celeste Martins Caeiro; Celeste dei garofani; Celeste dos cravos eshte nje punetore restoranti pacifist portugez. Veprimet e saj çuan ne nje grusht shteti te vitit 1974 qe njihej si Revolucioni i Karafilave.

                                               

Calvin Harris

Adam Richard Wiles, i njohur profesionalisht si Calvin Harris, eshte nje DJ skocez, producent, kengetar dhe kantautor. Ai njihet per kenget e tij We Found Love ", This Is What You Came For ", Summer ", Feel So Close ", Outside ", Feels dhe One Ki ...

                                               

Fabio Capello

Fabio Capello gjate karrieres se tij ka luajtur si mesfushor.Ai ka luajtur per SPAL,Roma,Juventus,Ac Milan.Ne keto kater klube ai ka luajtur 341 ndeshje duke shenuar 45 gola.

                                               

Mathías Cardaccio

Mathías Cardaccio eshte futbollist uruguaian. Luan si mesfushor kreativ dhe posedon gjuajtje te forte nga distanca dhe e ka pershkruar veten e tij te ngjashem me Andrea Pirlo. Me 29 gusht 2009, Milani ka perfunduar kontrate me Mathias Cardaccio t ...

                                               

Carla Bley

Carla Bley eshte nje eshte kompozitore amerikane e xhazit, pianiste, organiste dhe lidere grupi muzikor. Nje figure e rendesishme ne levizjen e xhazit te lire te viteve 1960, ndoshta eshte me e njohur per vepren e saj te xhazit Escalator over the ...

                                               

Carles Puyol

Carles Puyol Soforcada eshte nje ish futbollist profesionist spanjoll. Pozicioni i tij natyral ishte qender-mbrojtesi, por ai mund te aktivizohej me lehtesi ne te dyja krahet, me se shumti ne te djathtin. Puyol konsiderohet si nje nga mbrojtesit ...

                                               

Carlos Tevez

Carlos Alberto Martínez Tevez, njohur me mire si Carlos Tevez eshte nje futbollist argjentinas i cili luan me klubin italian Juventus dhe me kombetaren argjentinase si sulmues. Energjia e tij dhe mesatarja e shenimit te golave e kane bere ate nje ...

                                               

Carmen Vela

Carmen Vela Olmo eshte nje sipermarrese spanjolle, studiuese dhe aktualisht Sekretare e Shtetit per Hulumtimit, Zhvillimit dhe Inovacion.

                                               

Carol W. Greider

Carolyn Widney Carol Greider eshte nje biologe molekulare amerikane. Ajo eshte nje profesore ne Bloomberg Distinguished, profesore ne Daniel Nathans dhe Drejtore e Biologjise Molekulare dhe Gjenetikes ne Universitetin Johns Hopkins. Ajo zbuloi en ...

                                               

Casemiro

Carlos Henrique José Francisco Venâncio Casimiro, njohur si Casemiro, eshte nje futbollist brazilian i cili luan me klubin spanjoll Real Madrid ne La Liga si mesfushor mbrojtes.

                                               

Antonio Cassano

Antonio Cassano eshte futbollist italian i cili luan per klubin nga Serie A, Hellas Verona, kryesisht si sulmues i dyte. Me nofken e tij Il Gioiello di Bari Vecchia, eshte i njohur per temperamentin e tij te shkurter si dhe per aftesite e tij ne ...

                                               

Cassie Kozyrkov

Cassie Kozyrkov eshte nje shkencetare dhe statistike e Afrikes se Jugut. Ajo themeloi fushen e Inteligjences se Vendimeve ne Google, ku sherben si Shkencetar Kryesor i Vendimeve.

                                               

Catherine Hickson

Catherine Hickson eshte nje vullkanologe kanadeze dikur pjese e Geological Survey of Canada. Hickson ka hartuar dhe studiuar vullkanet e rinj ne Kanada duke vleresuar shperthimet e tyre te kaluara dhe te ardhshme. Ne vitin 2003, Hickson ishte nje ...

                                               

Edinson Cavani

Edinson Roberto Cavani Gómez eshte nje futbollist uruguajian i cili luan si sulmues me klubin francez Paris Saint-Germain dhe me kombetaren uruguajiane te futboll. Me nje profil golashenuesi, Cavani njihet per aftesite e tij per te shenuar gola i ...