ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 387
                                               

Arijanet Muriqi

Arijanet Anan Muriqi i lindur me 7 nentor 1998 eshte nje futbollist profesionist i cili luan si portier, per klubin e Anglise Manchester City dhe ekipit perfaqesues te Kosoves. Ai me pare ka luajtur per grup moshat nen-21 vjet te kombetares futbo ...

                                               

Arineta Mula

Arineta Mula eshte nje alpiniste shqiptare nga Kosova, e cila me 22 maj 2017 u ngjit ne Mont Everest, majen me te larte ne bote, me ekspediten e pare kosovare ne kete maje. Arineta ka krijuar shoqaten e Trail Running te Kosoves dhe ka organizuar ...

                                               

Arlinda Dudaj (Hovi)

Arlinda Dudaj eshte nje botuese shqiptare qe aktualisht sherben si presidente e Shtepise Botuese "Dudaj". Ajo eshte bashke-themeluese e "Shoqata Shqiptare e Librit" se bashku me Ardian Klosi dhe aktualisht sherben si kryetare e organizates.

                                               

Armando Broja

Armando Broja eshte nje futbollist profesionist qe luan si nje sulmues per klubin anglez Chelsea. Lindur ne Angli, ai perfaqeson kombetaren te rinjeve te Shqiperise. Ndersa ne 29 Gusht 2020 ai grumbullohet per here te pare ne Kombetaren Shqiptare A

                                               

Armando Sadiku

Armando Sadiku eshte nje futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues per klubin zviceran Lugano dhe kombetaren shqiptare

                                               

Marko Arnautović

Arnautović ka lindur ne Floridsdorf, nje lagje ne pjesen veriore te Vienes. Babai i Arnautović eshte serb, kurse mamaja e tij eshte austriake. Ai flet rredhjshem gjermanisht, serbisht, anglisht dhe gjuhen austriake.

                                               

Arne Friedrich

Arne Friedrich eshte nje futbollist gjerman, i cili an per aktualisht luan per VfL Wolfsburg dhe Kombetaren Gjermane te Futbollit. Friedrich ka perfaqesuar vendin e tij ne 77 ndeshje, duke debutuar ne 21 gusht 2002 ku Gjermania barazoi 2-2 me Bul ...

                                               

Arón Piper

Arón Julio Manuel Piper Barbera eshte nje aktor gjermano-spanjoll i njohur per interpretimin e Ander Munoz ne dramen e adoleshences se Netflix, Élite.

                                               

Arpine Hovhannisyan

Arpine Hovhannisyan eshte nje politikane armene, juriste, ish-Ministre e Drejtesise se Republikes se Armenise, dhe aktualisht nje nga nenkryetaret e Kuvendit Kombetar te Republikes se Armenise. Hovhannisyan eshte gjithashtu femra e pare qe ndonje ...

                                               

Arta Rama-Hajrizi

Arta Rama-Hajrizi eshte zgjedhur kryetare e Gjykates Kushtetuese te Republikes se Kosoves me 21 maj 2015 dhe rizgjedhur per nje mandat te dyte me 22 maj 2018. Gjithashtu, ajo eshte asistente e larte te Drejtes Kushtetuese ne Fakultetin Juridik te ...

                                               

Artan Sakaj

Artan Sakaj eshte nje ish futbollist profesionist shqiptar i cili luante si mbrojtes. Ai e shpenzoi shumicen e karrieres duke luajtur me Flamurtarin ne Kategorine Superiore. Sakaj filloi karrieren e tij me Flamurtarin ne Vlore dhe me pas luajti m ...

                                               

Artur Lekbello

Artur Lekbello ka lindur me 23 shkurt 1966 ne Tirane. Karriera si lojtar: 1986-1991- Tirana, 1991-1998- Aris Selanik. Me ekipin kombetar: 30 ndeshje. Pas viteve 2000, trajner i te rinjve te Arsit. 2012-2013: trajner i Tiranes.

                                               

Arturo Vidal

Arturo Erasmo Vidal Pardo eshte nje futbollist profesionist kilian i cili luan si mesfushor per klubin italian Internazionale dhe kombetaren kiliane. Performancat e tij gjate kohes te Juventusi bene qe ai te fitonte pseudonimet Il Guerriero, Rey ...

                                               

Arzuhan Yalçındağ

Arzuhan Doğan Yalçındağ eshte nje biznesmene turke dhe kryetare e konglomeratit industrial Doğan Holding. Ajo eshte vajza e pronarit te mediave turke Aydın Doğan, i cili ishte kryetar i Doğan Holdin deri me 1 janar 2010. Midis 2007 dhe 2010, ajo ...

                                               

Assane Demoya Gnoukouri

Assane Demoya Gnoukouri eshte nje futbollist profesionist fildishtas i cili luan me klubin italian Internazionale ne Serie A si mesfushor.

                                               

Assim el-Hakim

Assim bin Lukman el-Hakim eshte figure i njohur ne Islam. Ai publikon materiale te medha ne çeshtje te fese Islame ne anglisht ne internet.

                                               

Benoît Assou-Ekotto

Benoît Pierre David Assou-Ekotto eshte nje futbollist profesionist kamerunas i cili luan si mbrojtes i majte. Ai gjithashtu ka qene pjese e kombetares kamerunase.

                                               

Astrit Ajdareviq

Astrit Ajdareviq eshte futbollist suedez-shqiptare i cili luan si mesfushor ne Djurgårdebs IF Fotboll ne Allsvenskan dhe per kombetaren shqiptare.

                                               

Ashley Young

Ashley Simon Young eshte nje futbollist profesionist anglez i cili luan si anesor ose mbrojtes krahu per klubin italian Internazionale dhe kombetaren angleze, me te cilen ka regjistruar 39 ndeshje dhe 7 gola. I lindur dhe i rritur ne Hertfordshir ...

                                               

Ashwaq Moharram

Muharrami eshte e martuar dhe ka dy femije. Ne vitin 2016, pasi kishte punuar si mjeke per njezet vjet, ajo u emerua nje prej grave te BBC 100 Women per arritjet e saj. Ajo jetonte atehere e vetme ne Hudaydah ndersa burri i saj i kishte marre fem ...

                                               

Petar Atanasov

Petar Atanasov eshte nje politikan maqedonas nga Maqedonia e Veriut. Ne zgjedhjet e dhjetorit te vitit 2016, Petar Atanasov kandidoj si pjese e LSDM-se dhe u zgjodh deputet i legjislatures 2016-2020 ne Kuvendin e Maqedonise se Veriut.

                                               

Athena Manoukian

Athena Manoukian eshte nje kengetare dhe autore kengesh greko-armene. Ajo do ta perfaqesoje Armenine ne Festivalin Evropian te Kenges 2020 me kengen "Chains on You".

                                               

Au/Ra

Jamie Lou Stenzel, e njohur me emrin e saj te skenes si Au / Ra, eshte nje kengetare-kompozitore amerikane/ gjermane. Stenzel nxori kengen Concrete Jungle i vetem ne 2016, i cili shume shpejt fitoi 15 milione rryma ne mbare boten. Ajo fitoi fame ...

                                               

Aurora Kapo

Ajo e ka filluar karrieren e saj ne moshen 6 vjeçare. Aurora u zhvillua emisionin me te madh te talenteve te femijeve shqiptare te quajtur "Gjeniu i Vogel" ne kanalin shqiptar "Tv Klan". Ajo shkoi deri ne finale te "Gjeniut te Vogel" dhe fitoi si ...

                                               

Aurora Serenaj

Aurora Serenaj eshte nje futbolliste shqiptare e cili aktualisht luan per Lazio dhe Ekipin Kombetar Shqiptar, ku ajo ka qene kapitene qe kur skuadra u themelua ne vitin 2011.

                                               

Avdullah Hoti

Avdullah Hoti eshte politikan kosovar i cili aktualisht sherben si Kryeminister i Kosoves qe nga 3 qershori 2020. Ai ishte kandidate ne koalicion per Kryeminister ne Zgjedhjet parlamentare ne Kosove te 2017. Ai ka sherbyer si Minister i Financave ...

                                               

Aya Hirano

Aya Hirano nga Prefekturen Aichi, Japoni, eshte nje Seiyu dhe kengetare J-pop qe ka pasur role ne disa anime, novela vizuale, dhe reklamat televizive ne Japoni.

                                               

Aydın Doğan

Aydın Doğan eshte nje miliarder, biznesmen, sipermarres, filantrop dhe investitor turk - me i njohur si themeluesi i Doğan Holding, nje nga konglomeratet me te medha te Turqise.

                                               

Ayke Agus

Ayke Agus eshte nje violiniste dhe pianiste klasike indoneziane, e njohur kryesisht nepermjet bashkepunimit te saj per nje kohe te gjate me violinistin Jascha Heifetz. Ajo eshte nje nga interpretueset e rralla te muzikes klasike e cila ka perform ...

                                               

Carlos Bacca

Carlos Arturo Bacca Ahumada eshte futbolliste Kolumbian qe luan per klubin Italian Milan. Ai karrieren si futbolliste e filloi tek Atletiko Junior ku ne vitin 2010 u shpall golashenuesi me i mire pastaj u transferua tek Club Bruge ne Belgjike. Ku ...

                                               

Joan Baez

Joan Chandos Baez eshte nje kengetare popullore amerikane, kompozitore, muzikante dhe aktiviste muzika popullore bashkekohore te ciles shpesh perfshin kenge proteste apo drejtesi sociale Baez ka performuar publikisht per me shume se 59 vjet, duke ...

                                               

Bahoz Erdal

Bahoz Erdal, gjithashtu i njohur Fehman Hüseyin eshte anetar dhe komandant i Partise se Punetoreve te Kurdistanit. Pas kapjes se liderit te PKK-se, Abdullah Oxhalan ne vitin 1999, ai e ndau udheheqjen e PKK-se me Murat Karayılan dhe Cemîl Bayik, ...

                                               

Bajram Fetai

Bajram Fetai eshte nje trajner i futbollit dhe ish-futbollist shqiptare. Aktualisht eshte duke punuar ne akademine e FC Nordsjælland. Ne vitin 2010, ai fitoi fame pasi "festimi i tij i dhunshem" i shenuar per FC Nordsjaelland kunder klubit te tij ...

                                               

Adrian Bakalli

Career stats at Soccerbase Player profile at FootballPlus.com Arkivuar 19 dhjetor 2007 tek Archive.today Player profile at WasWatford.co.uk Player profile at Blind, Stupid and Desperate Belgium Stats at Belgian FA Player profile at PlayerHistory.com

                                               

Bakary Nimaga

Bakary Nimaga eshte nje futbollist malian i cili luan me klubin shqiptar Skenderbeu Korçe ne Kategorine Superiore.

                                               

Javier Hernández Balcázar

Javier Hernández Balcázar eshte nje futbollist profesionist meksikan i cili luan si sulmues per klubin amerikan LA Galaxy dhe kombetaren meksikane. Hernández luan ne fushe me pseudonimin Chicharito ; kete pseudoim e mban ne fanellen e tij. Hernán ...

                                               

Mario Balotelli

Mario Barwuah Balotelli eshte nje futbollist italian qe luan tek skuadra franceze, Nice. Ai eshte edhe lojtar i Italise qe nga viti 2010. Ai filloi karrieren e tij profesioniste te Lumezzane ne vitin 2006, ku luajti vetem 2 here perpara se ne vit ...

                                               

Barbara Graziosi

Barbara Graziosi eshte akademike dhe klasiciste italiane. Ajo eshte profesoreshe e klasikes ne Princeton University. Interesat e saj shtrihen ne letersine e vjeter greke, dhe menyra ne te cilen lexuesit e pervetesojne. Ajo ka shkruar gjeresisht m ...

                                               

Barbara Liskov

Barbara Liskov eshte nje shkencetare e kompjuterit amerikane e cila eshte nje profesore ne Massachusetts Institute of Technology dhe Ford Profesor e Inxhinierise ne departamentet e inxhinierise elektrike dhe shkencave kompjuterike te Shkolles se ...

                                               

Barbara Popović

Ne vitin 2013 Macedonian Radio Television MRT vendosi te kthehet ne Junior ESC pas 2 vitesh.Barbara Popovic ishte zgjedhur nga nje organizat e MRT ne nje audicion te mbrendshem. Kenga e perzgjedhur per ne JESC 2013 quhej "Ohrid dhe Muzika".E shkr ...

                                               

Barbara Pravi

Lape Lopoia eshte nje kengetare, kompozitore dhe aktore franceze. Pas nenshkrimit me Capitol Music France ne vitin 2015, Pravi ka publikuar dy shfaqje te zgjeruara me etikete: Barbara Pravi dhe Reviens pour lhiver. Si tekstshkruese, Pravi ka shkr ...

                                               

Bardhi Idrizi (reper)

Bardhi Idrizi eshte nje kengetar dhe muzika ku identifikohet me shume eshte ajo hip-hop. Me date 13 Tetor 2018, Bardhi publikon videoklipin "SMK". Me date 16 Shkurt 2019, Bardhi publikon videoklipin "Galileo". Me date 28 Prill 2019, Bardhi publik ...

                                               

Bardhyl Dauti

Bardhyl Dauti eshte nje politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Ne zgjedhjet e dhjetorit te vitit 2016, Bardhyl Dauti kandidoj si pjese e PDSH-se dhe u zgjodh deputet i legjislatures 2016-2020 ne Kuvendin e Maqedonise se Veriut.

                                               

Bartosz Salamon

Bartosz Salamon eshte nje futbollist profesionist polak i cili luan si mbrojtes per skuadren italiane nga Serie A, UC Sampdoria

                                               

Gonzalo Barreto

Gonzalo Barreto Mastropierro eshte nje sulmues uruguajan i futbollist i cili aktualisht luan per ekipin S.S. Lazio.

                                               

Migjen Basha

Migjen Xhevat Basha eshte nje futbolliste shqiptar i cili luan me klubin grek te Aris Selaniku dhe me kombetaren shqiptare si mesfushor. Migjeni eshte vellai me i madhe i Vullnetit, i cili eshte gjithashtu futbollist dhe luan si mesfushor me klub ...

                                               

Bebe Rexha

Bleta "Bebe" Rexha eshte nje kengetare dhe tekstshkruese amerikane. Ajo eshte bere e njohur me pjesemarrjen e saj ne kenget hit te "Take Me Home" nga Cash dhe "Hey Mama" nga David Guetta, gjithashtu ajo eshte vokalistja kryesore e grupit amerikan ...

                                               

Bedri Greca

Me 4 shtator 2017, Greca u transferua tek Tirana ne Kategorine e Pare duke firmosur nje kontrate deri ne qershor 2019. Ai u prezantua po ne ate dite, duke deklaruar: "Te luaj per Tiranen eshte nje enderr per mua, sepse kam qen gjithmone tifoz i T ...

                                               

Andrea Belotti

Andrea Belotti eshte nje futbollist italian i cili luan si sulmues ne Serie A per klubin Torino dhe per Kombetaren italiane.

                                               

Ben Cristóvão

Ben Cristóvão, i njohur gjithashtu si Benny Cristo, eshte nje kengetar dhe sportist çek me nenen çeke dhe babain angol. Ai ishte nje finalist ne shfaqjen e talenteve Superstar ne 2009. Ne vitin 2010, ai leshoi albumin e tij debutues Definitely Di ...