ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 382
                                               

Princ Vidi

Princ Vilhelm Vidi ose formailsht Madheria e Tij Princ Vidi, Skenderbeu II i Shqiperise, ishte princ gjerman i Shqiperise per 6 muaj ne vitin 1914 i cili mbreteroi nga 7 marsi 1914 deri me 3 shtator 1914. Me 30 nentor 1906 Vidi u martua me Prince ...

                                               

Robert Scholl

Robert Scholl ishte politikan dhe babai i Sophie dhe Hans Scholl. Ai ishte liberal dhe kritikues para, gjate dhe pas regjimit te nazisteve, dhe u dergua dy here ne burg per shkak kritikave ndaj Nazismit.

                                               

Gjermanët e Rusisë

Gjermanet e rusise jane grupe te popullsise gjermane te cilet qe nga pjesa e dyte e shekullit XVIII-te e deri pas luftes se II-te boterore, pjeserisht edhe me vone, banonin e banojne ne pjese te Perandorise Ruse apo Bashkimit Sovjetik. Grupin me ...

                                               

Schwaben

Schwaben njeherit perdoret si emer per nje populli. Zviceranet gjerman si dhe banoret e Elsassit, gjermanet i njohin si Schwabe, gje qe dhe nuk jane Schwabe p.sh. gjermant verior. Ne Bayern sqt. Bajern me emrin Schwaben nenkuptohet teritori i cil ...

                                               

Sophie Scholl

Sophia Magdalena Scholl ishte studente gjermane dhe aktiviste kunder nazisteve. Ajo ishte e bija e Magdalena dhe Robert Scholl, kritikues ndaj nazisteve.

                                               

Wilhelm August Lay

Wilhelm August Lay - 9 maj 1926 ne Karlsruhe) ishte nje mesues dhe profesor ne Seminarin e mesueseve ne Karlsruhe. Se bashku me Ernst Meumanin, themeluan didaktiken dhe pedagogjine eksperimentale, dhe qe te dy konsiderohen si eterit themelues te ...

                                               

Marcus Zuerius van Boxhorn

thumb|160px|right|Marcus van Boxhorn Marcus Zuerius van Boxhorn edhe Marcus Suerius Boxhorn ; * 28 gusht 1612 ose 1602 ne Bergen op Zoom ; † 3 tetor 1653 ne Leiden ka qene nje dijetar holandez dhe profesor per elokuence. Boxhorn frekuentua shkoll ...

                                               

Uilliami i Heshtur

William I, Princi i Orangjit, gjithashtu i njohur edhe si Uilliami i Heshtur apo William Taciturn, ishte udheheqesi kryesor i revoltes holandeze kunder Habsburgeve spanjolle qe nisen Luften tetedhjete vjecare dhe qe rezultoi me shpalljen formale ...

                                               

Miklós Haraszti

Haraszti studioi filozofi dhe letersi ne Universitetin e Budapestit. Ne vitin 1973 nga gjykata e Hungarise u denua me kusht per vepren e tij "Pagesat", veper kjo qe trajton kushtet e dobeta te punes ne nje fabrike hungareze. Pas kesaj Harasti u d ...

                                               

Shandor Petëfi

Qe ne rini ishte perkrahes i revolucionit dhe republikan. Ne vitin 1848 erdhi ne krye te rinise se qytetit Pest sot Budapest gje qe e beri ideologun kryesor te revolucionit hungarez. Pas kesaj ai ra ne kunderthenie me qeverine fisnike hungareze. ...

                                               

Mihaj Silagji

Mihaj Silagji ishte nje gjeneral hungarez, Regjent i Hungarise, Kont i Bistrices dhe Kreu i Liges Silagji–Huniadi.

                                               

Therese Brunsvik

Therese Brunsvik ishte nje anetare e fisnikerise hungareze, pedagoge dhe nje perkrahese e pikepamjeve te pedagogut zviceran Pestalozzi.

                                               

László Veszprémy

László Veszprémy profesor hungarez, eshte diplomuar ne Shkencen e Historise ne vitin 1982 me fushe specializimi shkrimet latine dhe nje vit me vone ka filluar pune si profesor ne universitet. Ne vitin 1995 ka fituar titullin doktor i shkencave dh ...

                                               

Vlad Sunduesi

Vlad III Țepeș ishte sundues vlleh qe ne histori ka hyre si nje hero popullor e Romunise per te mbrojutur vllehet nga pushitimi i Perandorise Osmane, me menyra aq sadiste dhe te pameshirshme qe ai u be nje lloj legjende. Keta menyra kan qenur kaq ...

                                               

Mahavira

Mahavira qe do te thote "Hero i Madh", tradicionalisht 599 – 527 p.r.l.k) eshte emri qe zakonisht lidhet me te urtin indian Vardhamana qe themeloi ato qe jane sot parimet qendrore te Jainizmit. Sipas tradites se Jainit, ai ishte Tirthankara i 24- ...

                                               

Vandana Shiva

Vandana Shiva i ka dedikuar nje pjese te madhe te jetes mbrojtjes dhe kremtimit te biodiversitetit dhe njohurise kolektive te kulturave indigjene. Fale punes se saj ne promovimin e biodiversitetit ne agrikulture per rritjen e produktivitetit, vle ...

                                               

Xhavaharlal Nehru

Xhavaharlal Nehru ishte kryeministri i pare i Indise dhe figure qendrore ne politiken indiane para dhe pas pavaresise. Ai nen mbikeqyrjen e Mahatma Gandit u shfaq si udheheqes i larte i levizjes per pavaresimin e Indise dhe udhehoqi Indine nga th ...

                                               

Muhsin al Ramli

Muhsin Al-Ramli, nje nga novelistet dhe dramaturget me te rendesishem Iraken, perkthyes i gjuhes arabe ne Spanjishte, eshte i lindur per kete.

                                               

Haxhi Veli Bektashi

Hynqar Haxhi Veli Bektashi ose Haxhi Veli Bekteshi ishte nje mistik Alevi, Sejjid, humanist dhe filozof nga Nishapur ne Horasan, Persi. Haxhi Bektashi bazat e ketij sekti i mori nga misticizmi Islam, te adoptuara nga i Madhi Ali, i cili u frymezu ...

                                               

Soulat Mortazavi

Sowlat Mortazavi eshte kryetari i Mashhadit. Ai u zgjodh me 20 shtator 2013 me 19 vota dhe e morri detyren me 1 tetor. Me pare, ai ishte poashtu kryetar i Birjandit nga viti 1990 deri ne vitin 1999.

                                               

Larry Mullen, Jr.

Lawrence Joseph "Larry" Mullen, Jr. ne Artane, Dublin, Irlande. Larry Mullen Jr eshte themeluesi dhe bateristi i grupit irlandez U2, bend i cili fillimisht eshte quajtur "The Larry Mullen Band". Ai ka punuar ne projkte te shumta gjate karrieres s ...

                                               

Amerigo Vespucci

Ameriko Vespucci hin pjeset e jashtme te Azise lindore siç kishte hamendesuar Kolombo nga udhetimet e tij, por tha se kjo ishte nje toke re e cila nuk ishte ende e njohur nga Bota e Vjeter.

                                               

Andrea Agnelli

Andrea Agnelli, i lindur ne Torino, ne 6 Dhjetor 1975 eshte nje sipermarres, drejtues sportiv italian dhe president i klubit te futbollit Juventus prej vitit 2010. Ai eshte pjese e familjes Agnelli, i biri i Umbertos dhe nipi i Xhannit, e cila va ...

                                               

Carlo Levi

Carlo Levi emri i plote Carlo Graziadio Levi, shqiptohet Karlo Levi, ka qene nje aktivist politik antifashist, piktor, publicist italian i cili u be i njohur ne letersine evropiane me romanin autobiografik Cristo si è fermato a Eboli.

                                               

Carolina Stramare

Carolina Stramare, eshte modele italiane. Ne moshen 20 vjeçare, ne veren e vitit 2019, u kurorezua "Miss Lombardia", dhe pastaj ne shtator 2019 "Miss Italia".; Ajo ia kushton fitoren te emes se saj, e cila vdiq nga kanceri gjate veres se vitit 2018.

                                               

Elena Kornaro Piskopia

Elena Lukrecia Kornaro Piskopia, ishte nje filozofe venedikase e cila ishte njera nga femrat e para ne bote qe u diplomuan ne universitet e ndersa me 25 qershor, 1678 para profesoreve te filozofise dhe logjikes, mjekesise dhe teologjise ajo mbroj ...

                                               

Enrico Caruso

Enrico Caruso u lind me 25 shkurt 1873, njeri nga kengetaret me te shquar te botes, tenor italian me nje talent te paperseritshem dhe njeri nga ekzekutuesit me mjeshterore te roleve kryesore ne operat e kompozitoreve me te medhenj te botes. Karuz ...

                                               

Enrico Cuccia

Enrico Cuccia ishte nje bankier italian, nga me te rendesishmit e gjysmes se dyte te shekullit te njezete. Ishte nje nga figurat kryesore ne skenen italiane financiare dhe ekonomike te shekullit te njezete.

                                               

Enrico Fermi

Enrico Fermi ishte nje fizikant italian, gjeresisht i njohur per punen e tij ne zhvillimin e reaktorit te pare berthamor, dhe per kontributet e tij ne zhvillimin e teorise kuantike, ne fiziken berthamore dhe mekaniken statistike. Fermi mori çmimi ...

                                               

Giacomo Devoto

Paolo Ramat: Giacomo Devoto 1898–1974. The man and his work, in: Historiographia Linguistica 9, 1982, S. 495–513 Luigi Heilmann, Ricordando Giacomo Devoto 1897–1974, in: Atti dellAccademia delle Scienze dellIstituto di Bologna. Rendiconti 63, 197 ...

                                               

Gian Marco Chiarini

Gian Marco Chiarini Gjeneral majori Komandant i EUFOR-it - italian nga Italia. Gjeneral majori Italian Gian Marco Chiarini mori komanden e forcave te EUFOR-it ne Bosnje-Hercegovine BiH nga Gjeneral majori britanik, David Liki, ne 6 dhjetor ne nje ...

                                               

Giovanni Cimbalo

Giovanni Cimbalo lindi ne Rose te Kozences me 31 gusht 1947. Shef i Katedres se Drejtes Ekleziastike ne Fakultetin e Drejtesise ne Bolonje. Giovanni Cimbalo eshte i mirenjohur ne boten akademike per studimet e tij te shkelqyera ne fushen e "Marre ...

                                               

Joseph Luis Lagrange

Joseph Louis Lagrange, lindi si Ludvik Lagrangia me 25 janar 1736 ne Torino dhe vdiq me 10 prill 1813 ne Paris. Ishte matematikan dhe astronom francez qe jetoi shumicen e jetes se tij ne France. Lagranzhi beri disa nga kontributet me te thella ne ...

                                               

Lucio Dalla

Lucio Dalla lindi ne 4 mars 1943 ne Bologna te Italise. Ne vitin 1964 debutoi ne muzike, fale interesimit dhe ndihmes se Gino Paolit, i cili synonte ta bente Dallen kengetarin e pare te muzikes suol ne Itali. Karriera e tij mund te ndahet ne kate ...

                                               

Maria Montessori

Maria Montessori ishte nje mesimdhenese, pedagoge, filozofe, mjeke, neuropsikiater i femijeve dhe shkencetare italiane, e njohur nderkombetarisht per metoden edukative Metoda Montesori, te zbatuar ne mijera kopshte, shkolla fillore, te mesme dhe ...

                                               

Marisa Jossa

Marisa Jossa, eshte personalitet TV dhe modele italiane. Ne moshen 20 vjeçare, ne veren e vitit 1959, u kurorezua "Miss Italia". Edhe vajza e saj, Roberta Capua, u be Miss Italia, ne 1986.

                                               

Piu XI

Papa Pio XI, lindur Ambrogio Damiano Achille Ratti ishte teolog, prift, ipeshkv i Romes dhe papa i Kishes katolike romake nga viti 1922 gjer ne vdekjen e tij, ne vitin 1939. Fjalia e tij apostolike ishte "raptim transit" kalo shpejt, ndersa shtys ...

                                               

Salvatore Licitra

Salvatore Licitra i lindur ne Berne, Zvicer, nga prinder imigrante siciliane me origjine nga Raguza. I diplomuar ne Parma, Salvatore Licitra nisi karrieren e kengetarit ne kete qytet ne vitin 1998, ndersa suksesin nderkombetar e arriti ne vitin 2 ...

                                               

Xhuzepe Merkali

Giuseppe Mercalli ishte nje vullkanolog italian dhe prift katolik. Ai mbahet mend me se miri per shkallen e intensitetit te Merkalit si njesi per matjen e termeteve. Merkali u lindu ne Milano. Pas arsimit fillor, te mesem dhe atij profesional u s ...

                                               

Zhozef Lui Lagranzhi

Zhozef Lui Lagranzhi, lindi si Ludvik Lagrangia me 25 janar 1736 ne Torino dhe vdiq me 10 prill 1813 ne Paris. Ishte matematikan dhe astronom francez qe jetoi shumicen e jetes se tij ne France. Lagranzhi beri disa nga kontributet me te thella ne ...

                                               

David Grossman

David Grossman lindi ne Jeruzalem. Eshte autor i shume veprave te letersise artistike, publicistike dhe per femije. Vepra e tij eshte perkthyer ne tridhjete gjuhe te botes. Eshte fitues i çmimeve te shumta jo vetem ne Izrael, por edhe ne France, ...

                                               

Sammy Ofer

Sammy Ofer ishte nje manjat detarie dhe filantrop izraelit. Ai ishte nje nga njerezit me te pasur ne Izrael.

                                               

Jiroemon Kimura

Jiroemon Kimura ishte nje supercentenarian japonez i cili ka jetuar 116 vjet e 54 dite. Ai u be njeriu me i vjeter i verifikuar me 28 dhjetor te vitit 2012, kur e tejkaloi Christian Mortensen i cili kishte vdekur ne vitin 1998. Kimura vdiq nga sh ...

                                               

Kazuhiko Yamamoto

Kazuhiko Jamamoto eshte nje profesor mjekesie japonez, zyrtari kryesor i kerkimit tek "Instituti i Etikes dhe Filozofise Megumi" ne Kogashi, Japoni. Eshte i njohur kryesisht per studimet mbi etiken te drejtes dokesore shqiptare dhe krahasimet e K ...

                                               

Minamoto no Yorimitsu

Minamoto no Yorimitsu, gjithashtu i njohur si Minamoto no Raikō sherbeu regjentit te klanit Fujiwara se bashku me vellain e tij Minamoto no Yorinobu, duke marre masat e dhunshme qe Fujiwara vete ishin te paafte per te marre. Ai eshte nje nga Mina ...

                                               

Naoto Kan

Naoto Kan, Japoni) eshte ish-kryeminister i Japonise. Ai me perpara ishte minister i financave ne kabinetin e kryeministrit Yukio Hatayama, te cilin Kan e pasoi edhe si kryeminister, edhe si lider i DPJ. Ai u zgjodh me shumice votash nga Dieta. V ...

                                               

Yanagihara Naruko

Yanagihara Naruko ishte shoqeruese e zonjes se larte te Shtepise Perandorake te Japonise. Ajo ishte konkubine e Perandorit Meiji dhe nena e Perandorit Taishō. Gjate jetes se saj, ajo u pershkrua si nje grua inteligjente, e kendshme dhe e bute, e ...

                                               

Albert Bandura

Albert Bandura eshte nje psikolog amerikano-kanadez,emeruar si profesor David Starr Jordan, Emertues i Shkencave Shoqerore ne Psikologji ne Universitetin e Stanfordit. Bandura ka qene pergjegjes per kontributet e tij ne fushen e arsimit dhe ne di ...

                                               

Stephen Amell

Stephen Amell eshte aktor i njohur Kanadez i cili ka luajtur ne disa filma dhe seriale televizive, Por eshte i njohur me se miri ne serialin televiziv Arrow ku luan rolin e protagonistit kryesor i cili quhet Oliver Queen bazuar ne librin komik te ...

                                               

Salvador Allende

Salvador Allende Guillermo Gossens ishte nje mjek kilian dhe politikan, i njohur si marksisti i pare me postin e presidentit te nje vendi te Amerikes Latine si pasoje e zgjedhjeve te lira. Perfshirja e Allende ne jeten politike kiliane shtrihet n ...