ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 38
                                               

Lista e vendeve sipas numrit të personelit ushtarak dhe paraushtarak

Lista konsiston ne kolona te cilat mund te renditen duke klikuar: Numri i personelit ushtarak ne rezerve qe nuk jane normalisht nen arme por thirren kur eshte e nevojshme. Numri i personelit ne forcat paraushtarake, njesi te armatosura qe nuk kon ...

                                               

Lista e vendeve të emëruara sipas Kristofor Kollumbos

Per ndere te arriturave ne zbulimin e Botes se Re - Amerikes moren emrin keto vend: shteti Kolumbia Kolumbia Britaneze, Kanada lumi Kolumbia Columbus, qytet Wisconsin Columbia, vend ne Maryland Colombo, qytet brazilian Columbus, qytet Indiana Col ...

                                               

Lista e Vendeve të Trashëgimisë Botërore në Afrikë

Organizata e Kombeve te Bashkuara per Arsimin, Shkencen dhe Kulturen ka pranuar 135 Vende te Trashegimise Boterore ne Afrike. Keto vende gjenden ne 37 shtete.

                                               

Lista e Vendeve të Trashëgimisë Botërore në Afrikën e Jugut

Vendet e Trashegimise Boterore te UNESCO-s jane vende te rendesishme kulturore ose natyrore siç pershkruahen ne Konventen e Trashegimise Boterore te UNESCO, te krijuar ne vitin 1972. Afrika e Jugut e pranoi konventen me 10 korrik 1997, duke i ber ...

                                               

Lista e Vendeve të Trashëgimisë Botërore në Indi

Ne Indi ndodhen 32 Vende te Trashegimise Boterore qe jane njohur nga United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization deri ne vitin 2014. Keto jane vende te rendesishme te trashegimise kulturore ose asaj natyrore siç pershkruhen n ...

                                               

Lista e Vendeve të Trashëgimisë Botërore në Madagaskar

Vendet e Trashegimise Boterore te mbrojtura nga Organizata e Kombeve te Bashkuara per Arsimin, Shkencen dhe Kulturen jane vende te rendesishme kulturore ose natyrore siç pershkruhet ne Konventen e Trashegimise Boterore te UNESCO-s ne vitin 1972. ...

                                               

Lista e xhamive më të njohura të Evropës

Ne kete liste jane perfshire disa nga xhamite me te njohura te Evropes. Grupet Ne vitin 2007 ishin rreth 1.500 xhamia ne Britani. shikoni duke perdorur Google Maps.

                                               

Martirë të plagosurë, burgosurë dhe luftëtarë gjat sundimit të regjimeve - Kokaj

Familja Rashiti Kokaj Hetem Rushiti lindi me 1898, ne fshatin Kokaj te komunes se Gjilanit. Babai i tij, Rashiti nje i permendur per burreri dhe bujari, vdiq heret, ne moshen, i ra hise qe shume ri te kujdeset per familjen, ndonese ishte djali me ...

                                               

Lista e operave

Kjo eshte lista e operave. Scanderbeg opere nga François Francoeur dhe François Rebel. Lulja e Kujtimit opere Dasma arbereshe, opera e pare kosovare nga Rauf Dhomi. Nje jete me stuhi nga Dhora Leka. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu opere, opera shqipa ...

                                               

Personalitete gjermane

Willy Brandt 1913-1992 kancelar nga 21 shtator 1969 deri 7 maj 1974 SPD Albert Ajnshtajni J.W. Goethe shkrimtar Gerhard Schröder Lindur me 1944 kancelar nga 27 shtator 1998 Helmut Schmidt Lindur me 1918 kancelar nga 16 maj 1974 deri 1 shtator 198 ...

                                               

Lista e personazheve të Black Lagoon

I thirrur shpesh nga Datçi Beny-Boy Beny djali, ai eshte mekaniku kompjuterik i Lagoon. Vete eshte nga Sh.B.A dhe studionte ne nje universitet nga Florida, por i’a mbathi qe andej kur filluan problemet me mafian dhe F.B.I-ne. Deni eshte njeri i q ...

                                               

Gjilani

Gjilani ose Gjilan, serbisht Гњилане/ Gnjilane eshte nje nga shtate qytetet me te medha te Kosoves. Eshte vendosur ne fushen e Gjilanit gjegjesisht ne jug-lindje te Kosoves ne Anamorave. Lumi Morava shtrihet ne juglindje te Kosoves ne rrugen per ...

                                               

Komuna e Gjilanit

Komua e Gjilanit eshte njesi administrative ne pjesen lindore te Kosoves me qender ne Gjilan. Gjilani ose Gjilan, serbisht Гњилане/ Gnjilane eshte nje nga shtate qytetet me te medha te Kosoves. Eshte vendosur ne fushen e Gjilanit gjegjesisht ne j ...

                                               

Lista e qyteteve shqiptare

Lista e qyteteve shqiptare sipas popullsise. Ne kete liste jane te perfshire vendbanimet te cilet kane status urban, gjegjesisht qytetet, ku shqiptaret jane shumice absolute ose pluraliste.

                                               

Sezoni i parë (Sam & Cat)

Sam & Cat eshte nje sitcom amerikan i krijuar nga Dan Schneider. Keto jane episodet e sezonit te pare te serialit. Ky sezon ka gjithsej 40 episode. Te gjitha episodet fillojne me nje # hashtag/thurrje. Kel Mitchell, Lane Napper, Elizabeth Gillies ...

                                               

Lista e skulpturave

Monumenti i Skenderbeut ne Tirane -O.Paskali, A. Mano, J. Paco - Tirane 1968 - Bronz. Monumenti i Kostandin Kristoforidhit Monumenti i Skenderbeut ne Kruje - J. Paco - Kruje 1959 - Bronz. Statuja e luftetarit Kombetar Korçe - Odhise Paskali - Bro ...

                                               

Tabela e La Ligas për gjitha kohërat

Tabela e La Ligas per gjitha koherat eshte nje rekord i pergjithshem i te gjitha ndeshjeve, pikeve, dhe golat te gjitha ekipeve qe kane luajtur ne La Liga qe prej themelimit 1929. Ekipet qe luajne ne La Liga paraqesin rekorde te reja. Listen e pe ...

                                               

Tabela e Vendeve të Trashëgimisë Botërore sipas Shteteve

Deri ne vitin 2016, jane nje teresi prej 1 052 Vendesh te Trashegimise Boterore te vendosura ne 163 "Pale Shteterore". Nga 1 052 vendet, 814 jane kulturore, 203 jane natyrore dhe 35 jane pasuri te perziera. Vendet jane ndare nga Komiteti i Trashe ...

                                               

Lista e filmave të animuar

Lista e filmave te animuar te Polonise Lista e filmave te animuar te Italise Lista e filmave te animuar te Japonise Lista e filmave te animuar te ShBA Lista e filmave te animuar te Belgjikes Lista e filmave te animuar te Frances Lista e filmave t ...

                                               

Lista e telenovelave

La lola 2007 28 gusht 2007 - 28 prill 2008, 148 seri Hakmarrja e nje gruaje - Venganza de mujer 1986 127 seri Ti je jeta ime - Sos mi vida 2006 16 janar 2006, 230 seri Rebelet - Rebelde way 2002 26 maj 2002 - dhjetor 2003, 316 seri Micaela 1992 2 ...

                                               

Tempujt e Telanganas

Vemulawada: E shquar per Kompleksin e Tempullit Sri Raja Rajeshwara Swamy, nje sit pelegrinazhi si per Hindizmin veçanerisht per adhuruesit e Vishnut dhe Shivas ashtu dhe per besimtaret myslimane. I ndertuar nga mbreterit chalukyas midis viteve 7 ...

                                               

Vende Pelegrinazhi Budist në Indi

Ne besimin fetar dhe spiritualitet, nje pelegrinazh eshte nje udhetim i gjate ose kerkim te nje kuptimi me domethenie te madhe morale. Ndonjehere eshte nje udhetim ne nje vend te shenjte ose nje faltore te renesishme te besimit. Besimtaret e çdo ...

                                               

Vende Pelegrinazhi Hindu në Indi

Ne besimin dhe spiritualitetin hindu, pelegrinazhi ka domethenie te madhe. Anetaret e besimin marin pjese ne tipet ne vazhdim te pelegrinazhit. Pelegrinazhi ne çdo vend te shenjte ka domethenien e tij fetare.

                                               

Wally Gator

Eshte nje personazh imagjinar i krijuar nga Hana & Barbera. Ai eshte aligatori nje kopshti zoologjik qe ja arrin gjithmone te arratiset dhe te krijoje situata argetuese.

                                               

Candy Box

Candy box eshte nje loje pritjeje. Prit sa te grumbullohen karamelet. Pasi pret mjaftueshem ke disa opsione: mund t’i hash karamelet, ti hedhesh, ose ti shkembesh me lepirese. Me vone mund te blesh nje shpate me karamele, dhe loja ndryshon dhe kt ...

                                               

Club Penguin

Club Penguin eshte loje onlineqe perfshin nje bote virtuale qe permban lojra online dhe aktivitete te ndryshme.E krijuar nga kompania New Horizon Interactive.Pas beta-testimit,Club Penguin u ve ne dispozicion te publikut me 24 tetor 2005.Ne 2007 ...

                                               

Counter strike

Counter Strike nga fjala angleze counterstrike, e cila do te thote "kunder sulm", ose shkurtim CS eshte nje loje taktike person gjuajtese e zhvilluar nga Valve Corporation e cila origjinen e ka nga nje modifikim i Half- Life nga Minh Le dhe Jess ...

                                               

Dominoja

Dominoja eshte nje loje me gure te shenuar. Lojtaret mund te ndahen me grupe dhe zakonisht vendosen perballe njeri tjetrit. Lojen e pare e fillon ai qe ka dopje gjashte i cili eshte nje gure e ka 2 gjashta nga te dyja anet. Pas gjuatjes se atij g ...

                                               

Farmville

FarmVille eshte nje loje on-line falas, e krijuar nga Zynga dhe mund te luhet ne Facebook. Eshte loja me e perhapur ne Facebook. Kjo loje simulon jeten e nje bujku, duke i lejuar lojtarit te mbjelle, te rrise dhe te mbledhe bime dhe peme virtuale ...

                                               

Fjalëkryqi

Fjalekryqi eshte krijimi me i popullarizuar ne fushen e enigmatikes. Ne fillim u shfaq ne nje gazete amerikane. Fjalekryqi eshte kryqezim i fjaleve te ndryshme nga fondi i nje gjuhe ne drejtimin horizontal ose vertikal ne nje rrjete katroresh te ...

                                               

Formula 1 (videolojë,1996)

Loja Formula 1 ishte e bazuar nga sezoni 1995, edhe pse kishte dale ne fund te 1996. Ajo doli per PS1 dhe PC. Loja kishte keto karakteristika te reja:Komentatori ne loje. Per anglishten ishte Murray Walker, gjermanishten Jochen Mass, spanjishten ...

                                               

God of War

God of War eshte nje seri loje e zhanrit aksion-aventure te bazuara ne mitologji greke. Trilogjia Kryesore - God of war se I, II, dhe III- jane zhvilluar nga kompania Santa Monica pjese e Sony Computer Entertainment, gjithashtu kompania Studios D ...

                                               

Guri i tamsaqarit

Guri i tamasqarit eshte loje e kushtueshme e femijeve te moshuar e cila tani ka dale nga moda dhe eshte zevendesuar me shprehje pake sa me te komplikuara. Rregulla kryesore e lojes eshte qe te mos kete te lenduar. Zakonisht lojen e luajne femijet ...

                                               

Kaladibrançe

Kaladibrançe ose Çardaku eshte loje ne te cilen njera pale e lojtareve perkulen te lidhur nga kurrizi per duarsh dhe lojtaret e pales tjeter perpiqen tu hipin siper dhe te qendrojne siper nderkohe qe te tjeret vazhdojne te hidhen.Njera pale e loj ...

                                               

Kulla e Hanoit

Kulla e Hanoit eshte nje loje matematikore ose nje engime. Ajo perbehet nga tri shufra, dhe nje numer disqesh te madhesive te ndryshme te cilat mund te zhvendosen nga nje shufer ne tjetren. Fillimisht ato jane te vendosura ne shtyllen e pare, te ...

                                               

Lego

Nga Wikipedia, enciklopedia falas Ky artikull ka te beje me lodren e ndertimit. Per kompanine, shih The Lego Group. Per perdorime te tjera, shih Lego. Lego ne gjuhen daneze: ; stilizuar si LEGO eshte nje linje lodrash plastike ndertimi, te cilat ...

                                               

Loja hasaqukash

Loja hasaqukash apo Loja msheftas eshte loje argeruese e femijeve e cila zakonisht luhet ne natyre pasi qe diten ta kaploje terri. Loja luhet nga se paku 3-4 femije, ku njeri duhet ti mbylle syte me doren e pshetur per ndonje objekt qe simbolizon ...

                                               

Loja talash

Loja tallash apo Loja kile eshte loje argetuese ne natyren e femijeve. - Para fillimit te lojes me numrim-kendim zgjidhet njeri qe e "mbane" radhen. Ky "mbajtes" duhet qe te nxitoje dhe te preke ndonjerin nga lojtaret dhe pasi te kete prekur lojt ...

                                               

Mensch ärgere dich nicht

Mensch ärgere dich nicht eshte loje gjermane, e shpikur nga Josef Friedrich Schmidt ne vitin 1907/1908. Eshte loje me kryq dhe rreth, e ngjajshme me lojen indiane Pachisi, lojen kolumbiane Parqués, me lojen amerikane Parcheesi dhe Trouble dhe me ...

                                               

Mortal Kombat

Mortal Kombat eshte nje loje me shume personazhe dhe ndonje here disa momente te frikshme dhe te mbinatyrshme. Sipas lojes jane xhirua dy filma Mortal Kombat dhe Mortal Kombat Annilation dhe seriali Motal Kombat Conquest dhe lojrat per PlayStatio ...

                                               

OpenArena

Openarena eshte nje loje e lire me burim te hapur ne DeathMatch stil. Projekti OpenArena u themelua me 19 gusht, 2005 nje dite pas id Teknike 3 GPL source code. Ajo eshte ende ne krye te zhvillimit. Qellimi kryesor i OpenArena eshte te krijoj nje ...

                                               

Origami

Origami ka lindur ne Japoni dhe eshte nje art qe ka te beje me palosjen e letres. Emri vjen nga japonishtja ku ori do te thote palos dhe kami, leter. Pervec se nga ishulli aziatik ky art u vleresua dhe nga popujt arabe. Teknika e origamit qendron ...

                                               

Pac-Man

Pac-Man eshte loje japoneze qe u prodhua nga kompania japoneze Namco. Ajo u prodhua ne vitin 1979. Brenda vitit loja u be shume e famshme neper te gjithe boten duke shitur me miliona kopje.

                                               

Porti (lojë)

Trekendeshi shpesh a lujim vij, eshte loje e cila luhet nga femijet. Zakonisht ne dhe vizatohet nje trekendesh ne vijat te cilit plasohen portat, dhe ne largesi mbi 1 m, ne siperfaqe te dheut vizatohet nje vije nga e cila lojtaret mundohen te god ...

                                               

Sudoku

Sudoku eshte nje problem logjik objektivi i te cilit eshte qe te mbushet rrjeta me dimensionet 9x9 me numra ne ate menyre qe çdo rresht, çdo kolone dhe çdo nenrrjete apo kuti 3x3 te permbaje numrat 1-9, me kusht qe asnje numer te mos perseritet d ...

                                               

Shah-Boksi

Shah-Boksi eshte nje sport hibrid i cili kombinon boksin dhe shahun ne raunde te veçanta. Sporti filloi kur artisti Holandez Iepe Rubingh, i frymezuar nga pamjet imagjinare te artistit dhe filmberesit Francez Enki Bilal, organizoi disa periudha t ...

                                               

Shahu

Shahu eshte loje strategjike per dy lojtare, e luajtur mbi nje tabele katrore e cila eshte e ndare ne 64 kuti, ne formen 8x8. Nje loje qe luhet nga miliona njerez ne mbare boten, shahu besohet ta kete zanafillen nga loja indiane e quajtur chatura ...

                                               

Sheshi i lojërave

Shesh lojerash ose park lojerash eshte nje vend i projektuar posaçerisht per ti mundesuar femijeve te luajne atje. Sheshet e lojerave zakonisht ndodhen ne natyre te hapur dhe afer parqeve ose zonave me gjelbrim. Ndersa nje shesh lojrash zakonisht ...

                                               

Shpija e Kosovës

Shpija e Kosoves eshte Reality Show ne Kosove. 12 banore do banojne ne Edicionin e pare, me 90 dite te cilet pretendojne çmimin e madh, 24.000 Euro.

                                               

Wii Sports

Wii sports eshte nje loje kompjuterike e prodhuar nga kompania japoneze Nintendo per sistemin Wii. Wii Sports u prodhua ne vitin 2004 dhe doli ne shitje se bashku me consolen e nintendos Wii. Wii Sports e ka ndihmuar nintendon qe te shes me milio ...