ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 379
                                               

Marija Sherifoviq

Marija Šerifović eshte nje kengetare serbe. Ajo fitoi ne Festivalin Muzikor te Eurovizionit ne 2007 me kengen" Molitva”. Šerifović eshte e bija e Verica Šerifović, nje kengetare e shquar. Ajo ishte pjese e jurise per kengetarin perfaqesues serb n ...

                                               

Marija Ujeviq-Galletoviq

Marija Ujević Galetović eshte nje skulptore kroate, por eksperimenton here pas here dhe ne mediumin e piktures. Ajo jeton dhe punon ne Zagreb, Kroaci.

                                               

Marijana Matthäus

Marijana Matthäus eshte nje biznesmene me origjine serbe, sipermarrese, shkrimtare dhe personalitet i shquar me vendbanim ne Londer, Angli. Ajo eshte themeluese, pronare dhe drejtoreshe e markes per veshje luksoze" The Marijana Matthaeus Collecti ...

                                               

Metaksia Simonjan

Metaksia Simonyan lindi ne 1926 ne Ashgabat. Ne 1933 ajo levizi se bashku me familjen ne Jerevan. Ne 1948 ajo u diplomua ne Institutin Shteteror te Teatrit dhe Kinematografise ne Jerevan. Po ne te njejtin vit ajo u ftua nga Akademia e Teatrit ne ...

                                               

Mihri Müsfik Hanım

Mihri Achba, Mihri Müsfik Hanım, Mihri Rasim ishte nje prej te parave gra piktore dhe nder me te njohurat ne Turqi. Ajo ishte e para artiste vajze e stilit bashkekohor qe studioi pikture. Ajo njihet veçanerisht per portretet e saj. Ajo realizoi p ...

                                               

Millica Tomiq

Milica Tomic eshte nje artiste bashkekohore serbe, lindur ne 1960 gjate periudhes se Jugosllavise. Krijimtaria e saj artistike pershkon mediumin e fotografise, vidios, instalacionit artistik, artit edukues, performancave artistike si dhe angazhim ...

                                               

Millunka Saviq

Milunka Savić ishte nje heroine lufte serbe e cila luftoi gjate lufterave ballkanike si dhe gjate Luftes se Pare Boterore. Sipas burimeve serbe, ajo eshte nje prej grave ushtarake me te dekoruara ne historine e luftes.

                                               

Muhibbe Darga

Muhibbe Darga ishte nje arkeologe turke. Ajo ishte mbesa e Darugazade Mehmet Emin Bey, kujdestarja e pare e pallatit te Sulltan Abdülhamid, poetja dhe perkthyesja nga frengjishtja ne turqisht e novelave te Zhyl Vernit. Darga lindi ne Stamboll ne ...

                                               

Nadezhda Petroviq

Nadežda Petrović ishte nje piktore serbe e fundit te shekullit 19 deri ne fillim te shekullit te 20. Konsiderohet si artistja me e famshme e rrymes se impresionizmit, duke qene dhe artistja femer me e rendesishme e asaj periudhe. Lindur ne Čačak, ...

                                               

Naside Gözde Durmus

Naside Gözde Durmus eshte nje shkencetare turke dhe kerkuese shkencore ne fushen e gjenetikes. Kerkimi i saj fokusohet ne nanoteknologji dhe aplikimet e mikro-teknologjise per çeshtje aktuale te shendetit qe jane shqetesuese ne bote, si pershembu ...

                                               

Natallia Arsiennieva

Arsiennieva kaloi femijerine e saj ne Vilnius dhe perfundoi gjimnazin ne 1921. Ajo studioi ne Departamentin e Artit ne Universitetin e Vilnius. Ne 1922 Arsiennnieva u martua me Francišak Kušal. Ne vjeshte ajo u arrestua dhe u ekstradua ne Kazakis ...

                                               

Nellie Bly

Elizabeth Cochrane Seaman e njohur ndryhe me emrin artistik Nellie Bly ishte nje gazetare amerikane, e njohur per udhetimin e saj neper bote per vetem 72 dite, duke imituar personazhin e romanit te Zhyl Vernit i cili kryen te njejten ekspedite. A ...

                                               

Nita Luci

Nita Luci eshte profesoreshe ne Universitetin e Prishtines "Hasan Prishtina", njekohesisht merret edhe me aktivitete te ndryshme dhe qeshtje rreth femrave.

                                               

Noel Borshi

Noel Borshi eshte nje notare shqiptare e cila ka marre pjese ne lojrat Olimpike verore ne vitin 2012. Ajo gjithashtu ka marre pjese ne lojrat mesdhetare ne vitin 2013, ku rezultati me i mire i saj ishte vendi i trete ne 100 metra stil flutur.

                                               

Nuriye Ulviye Mevlan Civelek

Nuriye Ulviye Mevlan Civelek ishte nje lobuese turke per te drejtat e grave, lobuese per te drejten e votes, gazetare dhe themeluese e revistes se pare feministe si dhe organizates per te drejtat e grave myslimane ne Turqi. Ne kete reviste u publ ...

                                               

Oja Kodar

Oja Kodar ishte nje aktore kroate, regjisore dhe skenariste. Ajo ka qene partnerja e regjisorit Orson Welles gjate viteve te fundit te jetes se tij.

                                               

Olivera Despina

Mileva Olivera Lazarević, Despina Hatun ishte vajza me e vogel e Lazarit te Serbise dhe Princeshes Milica, si dhe gruaja e Sulltan Osmanit Bayezid I, me te cilin u martua pas Luftes ne Kosove ne 1389, ne shenje pajtimi dhe paqeje midis dinastive ...

                                               

Olja Ivanjicki

Olja Ivanjicki, vajze emigrantesh ruse lindi ne Pančevo, ne Banovina Danubi. Ajo studioi ne Akademine e Arteve te Bukura ne Beograd, u diplomua ne vitin 1957 dhe po ne te njetjin vit ajo ishte gruaja e vetme midis themeluesve te" MEDIALA Belgrade ...

                                               

Ann Patterson

Ann Estelle Patterson eshte nje saksofoniste dhe udheheqese e xhazit Amerikan. Ajo ka punuar gjeresisht si nje pjesetare e grupit te madh dhe ka formuar grupin e saj te madh te gjitha femrave, Maiden Voyage, ne vitin 1981, e cila ishte aktive ne ...

                                               

Paula Martinac

Paula Martinac eshte nje shkrimtare amerikane. Ajo eshte bere e njohur per novelen me titull" Out of Time”, per te cilin mori çmimin" Lambda Literary Award for Lesbian Fiction” ne edicionin e trete te ndarjes se çmimeve Lambda Literary Awards ne ...

                                               

Princesha e Jugosllavisë

Katherine, Princesha e Jugosllavise, e njohur ndryshe si Katherine Karadordević eshte gruaja e Aleksandrit, Princit te Jugosllavise.

                                               

Rezarta Shkurta

Rezarta Shkurta eshte kengetare dhe fotomodele shqiptare. Ajo ka qene aktive qe nga debutimi i saj ne Kenga Magjike 2006 me kengen "DJ". Shkurta u lind ne Durres gjate komunizmit ne Shqiperi. Ajo shkoi ne shkollen fillore dhe te mesme ne Durres. ...

                                               

Rosetta Douglass

Rosetta Douglass-Sprague ishte nje mesuese dhe aktiviste afro-amerikane. Ajo ishte nje prej themelueseve te Shoqates Kombetare per Grate me ngjyre. Babai i saj ishte Frederick Douglass.

                                               

Roza Güclü Hedin

Roza Güclü Hedin eshte sociologe dhe anetare e Parlamentit te Suedise qe nga zgjedhjet e vitit 2010. Ajo jeton ne Falun dhe e perfaqeson qarkun Dalarna ne parlamentin suedeze. Ajo ishte 23 vjeçare kur u zgjodh ne keshillin komunal te Falunit dhe ...

                                               

Ruzhica Sokiq

Ružica Sokić e njohur ndryshe si Ruža Soda, ishte nje aktore dhe shkrimtare serbe. Lindur ne Beograd, ne periudhen e Federates Jugosllave, Sokić nisi karrieren ne aktrim ne 1957 dhe ka marre pjese ne 40 filma dhe emisione televizive. Roli i saj i ...

                                               

Saadet Ozkan

Saadet Ozkan eshte nje aktiviste turke per mbrojtjen e femijeve nga abuzimi. Ajo eshte mesuese ne ciklin e ulet dhe zbuloi se nxenesit e saj ishin abuzuar nga drejtori i shkolles. Pavaresisht presionit gjate investigimit te krimit, ajo ia arriti ...

                                               

Sabiha Bengütas

Sabiha Ziya lindi ne Stamboll ne 1904. Ajo kishte nje moter dhe nje vella me te madh. Ajo perfundoi gjimnazin" Eyubsultan Numune”, njohur ndryshe me emrin" Eyüp Anatolian”. Ajo jetoi per kater vite ne Dmaskus, Siri dikur pjese e perandorise osman ...

                                               

Salima Ikram

Salima Ikram eshte nje profesoresh e Egjyptologjise ne Universitetin Amerikan ne Kajro, nje pjesemarrese ne shume projekte te arkeologjise egjiptiane, autore e disa librave mbi arkeologjine egjiptiane, nje kontribuese ne revista te ndryshme dhe n ...

                                               

Sandra Kalniete

Sandra Kalniete eshte nje politikane letoneze, autore, diplomate dhe udheheqese e levizjes per pavaresi ne Letoni. Ajo u emerua ne krye te Ministrise se Puneve te Jashtme ne Letoni gjate 2000-2004 si dhe qendroi ne postin e Komisioneres Evropiane ...

                                               

Sanela Diana Jenkins

Sanela Diana Jenkins eshte nje sipermarrese boshnjake dhe filantropiste. Momentalisht ajo jeton ne Kaliforni. Jenkins u arratis nga vendlindja gjate rrethimit te Sarajeves si dhe emigroi drejt Londres, ku ajo studioi ne City Unviersity, Londer.

                                               

Sarah Kachingwe

Sarah Kahchingwe ishte gruaja e pare me ngjyre qe u regjistrua ne Universitetin E Rhodesias ne 1957. Ajo u promovua me vone profesionalisht duke fituar pozicionin e sekretares se pergjithshme ne Telekomunikacion, Poste dhe Informacion si dhe sher ...

                                               

Sehadete Doko-Mekuli

Sehadete Doko-Mekuli maturoi ne vitin 1947 ne Oher, studimet per mjekesi i beri ne Fakultetin e Mjekesise ne Universitetin e Shkupit ne vitin 1954, specializoi per gjinekologji ne Beograd ku edhe doktoraturoi ne vitin 1973. Me vone ajo filloi pun ...

                                               

Selma Rıza

Selma Riza ishte gazetarja e pare vajze ne Turqi. Ajo ishte gjithashtu nje nga novelistet e para ne Turqi. Pas vdekjes se saj, te afermit treguan se mbiemri i saj ishte Feraceli, ndaj ajo njihet ndryshe dhe si Selma Riza Feraceli.

                                               

Sertab Erener

Sertab Erener eshte nje kengetare, shkrimtare dhe kompozitore turke. Me zerin e saj soprano te Coloratura, ajo filloi te punoje si nje vokaliste mbeshtetese per Sezen Aksu, dhe me ndihmen e Aksu ajo leshoi albumin e saj te pare ne studio ne vitet ...

                                               

Ska Keller

Franziska Maria Keller eshte nje politikane gjermane si dhe anetare e Parlamentit Europian nga Gjermania. Ajo eshte pjese e Aleances se te Gjelberve Europiane, si edhe pjese e Partise se Gjelbert Europiane. Ajo eshte zevendes-presidente e Aleance ...

                                               

Sofia Gubaidulina

Gubaidulina lindi ne Chistopol, ne Bashkimin Sovjetik ne nje familje etnike, babai me origjine nga Volga e Tataristanit dhe mamane me origjine ruse. Babai i saj, Asgat Masgudovich Gubaidulin ishte inxhinier ndersa e ema, Fedosiya Fyodorovna ishte ...

                                               

Sofija Jovanoviq

Sofija Jovanović ishte nje heroine lufte nga Serbia e cila luftoi gjate Luftes se Pare Boterore si dhe lufterave ne Ballkan. Ajo u rekrutua ne ushtrine serbe nen emrin mashkullor Sofronije Jovanović, menjehere pas fillimit te Luftes se Pare Boter ...

                                               

Suzan Kahramaner

Kahramaner lindi ne Üsküdar, ne Stamboll. Mamaja e saj ishte Müzeyyen Hanım, ndersa i ati ishte kirurg, Dr. Rifki Osman Bey. Ajo studioi ne shkollen fillore "Moda Nümune Inas" midis viteve 1919 dhe 1924. Pas regjistrimit ne gjimnazin privat franc ...

                                               

Svetllana Bojkoviq

Svetlana "Ceca" Bojković eshte nje aktore serbe, fituese e dhjetera çmimeve. Ajo nisi karrieren e saj ne 1967 ne filmin" Jednog dana moj Jamele”, por suksesin me te madh ajo e arriti 10 vite me vone me rolin e Mikes ne dramen" Qeni qe donte trena ...

                                               

Shenjtorja Zlata

Zlata e Maglenit ishte nje shenjtore ortodokse e shekullit te 18 si dhe martire e re. Zlata lindi ne shekullin e tetembedhjete ne fshatin me emer Slatina, ne provincen Meglen ne Greqine e sotme ne nje familje te varfer fshataresh mes tre vajzash ...

                                               

Tamara Martinoviq

Tamara Martinović eshte nje balerine serbe. Ajo ka performuar ne shume role te pjeseve muzikore teatrale sikurse jane pjeset" Çikago” dhe" Kiss me Kate” ne teatrin" Terazije” ne Beograd.

                                               

Tatarka

Tatarka, e njohur ndryshe me emrin skenik Tatarka eshte nje artiste e muzikes hip-hop nga Tatarstani ne Rusi. Kenget e saj jane te shkruara ne gjuhen e Tatarit si dhe ne anglisht.

                                               

Vernita Gray

Vernita Gray ishte nje lezbike afro-amerikane dhe aktiviste e levizjes liberaliste per grate, nder levizjet e para qe linden ne Çikago. Ajo nisi karrieren e saj duke publikuar ne te perjavshmen Lavender Woman. Ne 2013, ajo dhe partnerja e saj u s ...

                                               

Vilma Hugonnai

Kontesha Vilma Hugonnai ishte femija i peste i kontit Kálmán Hugonnai dhe konteshes Pánczély Riza. Ajo studioi farmaci ne Zyrih dhe u diplomua ne vitin 1879. Kur Vilma u kthye ne Hungari, ajo nuk mund te vijonte karrieren si mjeke pasi administra ...

                                               

Xhovana, Dukesha e Durrësit

Xhovana e Durresit ka qene vajza me e madhe, dhe vajza me e vjeter mbijetuar e Karlos, Dukes se Durresit, dhe gruas se tij, Maria e Calabria. Pasoi ate si dukesha per vdekjen e atit te tij ne 1348, kur ajo ishte vetem nje vajze e kater vjet. Joan ...

                                               

Yelena Baturina

Yelena Nikolayevna Baturina eshte nje sipermarrese nderkombetare dhe filantropiste me origjine ruse, momentalisht jeton ne Londer, Britani. Me pare ajo ka qene pronare e kompanise se ndertimit dhe investimeve me emer" Inteco”. Baturina eshte them ...

                                               

Zilya Valeeva

Zilya Valeeva eshte nje figure publike dhe politikane ne Tatarstan, si dhe ka perfunduar doktoraturen ne filozofi. Per me shume se 20 vite, gjate 1992-2012 ajo ka qene nje prej zyrtareve me te larta si dhe nje nder politikanet gra me influence ne ...

                                               

Zulya Kamalova

Zulya Nazipovna Kamalova eshte nje kengetare australiane. Ajo aktualisht jeton ne Australi dhe zhvillon vazhdimisht ture.

                                               

Clara Barton

Clarissa "Clara" Harlowe Barton ishte nje infermiere pioniere e cila themeloi Kryqin e Kuq Amerikan. Ajo ishte nje infermiere spitalore ne Luften Civile Amerikane, nje mesuese dhe nepunes patentash. Arsimi infermieror nuk ishte shume i formalizua ...

                                               

Billy Paul

Billy Paul lindi me 1 dhjetor 1934 ne Filadelfia, Pennsylvania dhe u rrit ne Filadelfine Veriore. Pauli ishte kengetare amerikane i zhanrit R&B. Ai filloi te kendoj ne moshen 11 vjeçare. Pauli vdiq me 24 prill 2016 ne shtepine e tij ne Blackw ...