ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 377
                                               

John Michael Talbot

John Michael Talbot lindi me 8 maj 1954 ne Oklahoma City, Oklahoma, ShBA, eshte murg katolik, kengetar, kompozitor, dhe kitarist amerikan. Ai themeloi urdherin The Brothers and Sisters of Charity Vellezerit dhe Motrat e Dashurise ne Eureka Spring ...

                                               

John Myung

I lindur ne Chicago ne nje familje koreane, Myung u rrit ne Kings Park, Long Island, New York. Ai ka luajtur ne violine nga mosha pese vjeçare deri sa atij ju kerkua qe ti binte bas kitares ne nje bend lokal kur kishte pesembedhjete vite. Ai mbet ...

                                               

Johnny Cash

Johnny Cash lexo. Xhoni Kesh, i lindur J. R. Cash, ishte nje kengetar-kompozitor amerikan, fitues i disa Grammy Award dhe ndikues i zhanreve country/rock & roll. Cash ishte burri i kengetares dhe kompozitores country June Carter Cash. Cash ishte ...

                                               

Juice WRLD

Jared Higgins i njohur profesionalisht si Juice WRLD, eshte nje rapper amerikan, kengetar dhe kompozitor nga Calumet Park, Illinois, Chicago Metropolitan Area. Ai eshte i njohur kryesisht per goditjet e tij, "Te gjitha vajzat jane te njejta", "En ...

                                               

Mike Mangini

Mike Mangini eshte nje baterist Amerikan. Qe nga viti 2010, ai ka qene anetar i grupit progressive metal Dream Theater, pas largimit te bateristit themelues Mike Portnoy. Ai ka luajtur edhe per grupe dhe artiste te tille si Annihilator, Extreme, ...

                                               

Mike Portnoy

Michael Stephen Portnoy eshte baterist amerikan dhe nje nga themeluesit e progressive metal bendit Dream Theater. I njohur per aftesite e tij teknike ne bateri, Portnoy ka fituar 23 çmime nga revista Modern Drummer. Ai ka ko-prodhuar kater albume ...

                                               

Navene Koperweis

Navene Koperweis eshte baterist, multi-instrumentalist, kompozitor, dhe producent amerikan, i njohur si ish-bateristi i bendeve Animosity dhe Animals as Leaders. Koperweis filloi te ju binte baterive ne moshen njembedhjete vjeçare. Ai ka luajtur ...

                                               

Prince (muzikant)

Prince Rogers Nelson, i njihur si Prince, ishte nje kengetar, kenge shkrues, intrumentis, producent dhe aktor Amerikan. Princi u njohur si nje inovator, dhe ishte i njohur gjeresisht per punen e tij eklektik, prania pompoz faze, dhe game te gjere ...

                                               

Steven Adler

Steven Adler njihet si bateristi i bendit hard rock Amerikan Guns N Roses. Ai lozi me Guns N’ Roses nga 1985 der ne 1990. Adler u pushua nga bendi sepse problemi i droges se tij po e pengonte karrieren e tij profesionale. Adler tashi jetone ne Lo ...

                                               

Tony Levin

Anthony Frederick "Tony" Levin eshte basisit amerikan, i njohur per bashkepunimin e tij me progressive rock pioniret King Crimson dhe Peter Gabriel. Ai gjithashtu ka qene anetar i bendeve Bruford Levin Upper Extremities, Liquid Tension Experiment ...

                                               

Washed Out

Greene filloi te kompozonte dhe te prodhonte kenge ne shtepine e tij. Shume shpejt ai fitoi favorin e blog-ereve me ndikim pasi ata e gjeten muziken e tij ne MySpace. Stili i tij eshte identifikuar me levizjen chillwave. Ai ka cekur se muzika hip ...

                                               

Thomas Lang

Thomas Lang eshte baterist, multi-instrumentalist, kompozitor dhe producent austriak. Ai eshte themeluesi i progressive\avant garde metal bendit amerikan stOrk. Lang filloi luaje ne bateri ne moshen 5 vjeçare. Perpos trajnimeve te ndryshme privat ...

                                               

Eddie Van Halen

Edward Lodewijk Van Halen, ose Eddie Van Halen ishte nje kitarist hollandezo-amerikan qe njihet per perfshimin e tij me grupin hard rock Amerikan Van Halen. Ai njihet per stilin teknikal, dhe per tapping, nje metode kitare qe ai e beri te famshem.

                                               

Kento Masuda

Kento Masuda i lindur 29. Qershor 1973 eshte nje muzikant, kompozitor japonez dhe prodhues rekord. Ai eshte "Maestro" ne Kaloresit e Rendit te Shen Sylvesterit. Masuda eshte gjithashtu anetar i National Academy of Recording Arts and Sciences.

                                               

Juanes

Juan Esteban Aristizaban Vasquez Juanes eshte nje kengetar, tekstshkrues, kitarist dhe autor i lindur ne Carolina de Principe, Kolumbi ne 9 shtator 1972. Konsiderohet nje ikone ne bote per shkak te suksesit te tij nderkombetare. Filloi te luaje n ...

                                               

Luçano Pavaroti

Luçano Pavaroti eshte tenori me i famshem italian i tridhjete viteve te fundit si edhe kengetari me i famshem jo vetem ne boten e operas, por nder te gjitha zhanret. Pavaroti lindi ne Modena, Italine e veriut, dhe vdiq po aty. Babai i tij ishte k ...

                                               

Mariah Carey

Mariah Carey eshte nje kengetare e muzikes pop si dhe aktore amerikane. Deri me tani ishte 18 here ne vendin e pare ne top-listen e Billboard-it dhe eshte ne ShBA per kete arsye kengetarja me e suksesshme te gjitha koherave. Me shitjen me shume s ...

                                               

Shakira

Shakira, me mire e njohur profesionalisht si Shakira eshte nje kengetare, kercimtare, kompozitore, afariste dhe filantropiste. Lindur dhe rritur ne Barranquilla, ajo filloj te performoje, demostroje ne shkolle Muziken Latinoamerikane, muziken ara ...

                                               

Anna von Hausswolff

Anna Michaela Ebba Electra von Hausswolff eshte kengetare, pianiste, artiste dhe kompozitore suedeze. Ajo eshte vajza e kompozitorit Carl Michael von Hausswolff. Ajo ishte studente e arkitektures ne Universitetin e Teknologjise Chalmers.

                                               

Basshunter

"Jingle Bells" 2006 "Vifta med händerna" 2006 "Fest i hela huset" 2011 "Northern Light" 2012 "Angel in the Night" 2008 "Now Youre Gone" 2007 "Please Dont Go" 2008 "Walk on Water" 2009 "Masterpiece" 2018 "Elinor" 2013 "Every Morning" 2009 "I Promi ...

                                               

Admir Doçi

Admir Doçi, lindur me 1982 ne Tirane, muzikante, kitariste shqiptar nga Shqiperia. Admiri ka ndjekur mesimet ne liceun e arteve "Jordan Misja" si dhe ne Universitetin e arteve te Zyrihut te udhehequra nga Anders Miolin. Pas diplomimit ne vitin 20 ...

                                               

Alberta Troni

Alberta Troni pianiste. Diplomoi ne Drejtimin e Pianos prane Fakultetit te Arteve – Prishtine ne kl. e prof. Lejla Haxhiu. Eshte asistente e lendes kryesore - Piano ne te njejtin Fakultet. Koncertoi ne vend, ne disa republika te ish - Jugosllavis ...

                                               

Arbër Dhomi

U lind ne Gjakove, me 27 gusht 1972 kreu shkollen fillore te muzikes. Shkollen e mesme te muzikes e kreu ne Prishtine ku edhe morri ore ne piano, klarinete e dirigjim. Ne Shkup, Maqedoni kreu shkollen e mesme te perkusioneve ne akademine e muzike ...

                                               

Emir Abeshi

Emir Abeshi eshte nje violinist shqiptar. Ai eshte nje nga 12 finalistet e nje prej konkurseve me te rendesishme ne boten e muzikes klasike" Queen Elisabeth Competition”, qe zhvillohet ne Belgjike. Ermir Abeshi e ka nisur violinen ne moshen 6-vje ...

                                               

Eno Koço

Eno Koço u lind ne Tirane, ne gjirin e nje familjeje me tradita muzikore, ne vitin 1943. Esht nipi i atdhetarit te Rilindjes, Athanas Tashko, dhe i biri i artistes se shquar Tefta Tashko. Korçari Eno Koço me prejardhje nga Boboshtica, eshte legje ...

                                               

Fiqri Hasanaga

Fiqri "Fiqo" Hasanaga ishte muzikolog, kompozitor, instrumentist dhe solist shqiptar nga Mali i Zi. Ka lindur ne vitin 1953 ne Ulqin. Si ri filloi te merrej me muzike, Shkollen e mesme te muzikes e kreu ne Prishtine, ndersa pas shkollimit u kthye ...

                                               

Frederik Ndoci

Frederik Ndoci, u diplomua ne 1977, ne shkollen e mesme artistike "Preke Jakova", per instrumentin Oboe. Gjithashtu zoteron edhe instrumenta te tjere: fizarmoniken, pianon e kitaren. Studimet e larta i kreu ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tira ...

                                               

G-Bani

Biografia personale I lindur me 07 korrik, 1981, ne rrethin e Pukes. Femijerine e kaloi ne qytetin e Rrubikut te rrethit te Mirdites, nga ku dhe e kane origjinen priderit e tij. Ne moshen 13-vjeçare emigroi ne Greqi dhe qysh prej vitit 2006 banon ...

                                               

Gjon Simoni

Gjon Simoni u lind ne Shkoder me 8 shkurt 1936 ne nje familje me tradita ne kulturen shqiptare. Vdiq ne Tirane aksidentalisht me 2 korrik 1999. U aktivizua qe ne moshe te vogel ne jeten muzikore te qytetit te lindjes duke kontribuar si organist n ...

                                               

Isuf Myzyri

U lind ne Elbasan ne vitin 1881, ne nje mjedis te lidhur shpirterisht me tarikatin bektashi, dihet qe e ema ishte nga Permeti. U be i njohur si kompozitor dhe hartues i shume teksteve poetike dhe kengeve popullore. Ne moshen 25 vjeçare filloj te ...

                                               

Lola Gjoka

U lind ne Sevastopol te Rusise, me 22 maj te vitit 1910 ne nje familje emigrantesh shqiptare, me origjine nga Bulgareci i Korçes. Shkollen e pergjithshme e kreu ne qytetin e lindjes, ku studioi per piano dhe danc ne klasen e Karallova-s. U kthye ...

                                               

Maldi Këlliçi

Maldi Kelliçi eshte nje mesues i muzikes, kompozitor dhe tekstshkrues shqiptar, djali i komentatorit te sportit Skifter Kelliçi, qe aktualisht jeton ne Boston, Shtetet e Bashkuara. Kelliçi ka lindur ne Tirane, Shqiperi, dhe prej ne moshe te re ka ...

                                               

Marie Kraja

Ne moshen 6 vjeçare, familja e saj vendoset ne Shkoder. Studimet e larta per kanto i kreu ne Konservatorin e Graz-it ne Austri, ne vitet 1930-1934. Aktiviteti i saj koncertal fillon me 1934 se bashku me pianistin Tonin Guraziu, ne nje koncert qe ...

                                               

Mikel Koliqi

Nga viti 1938 e deri me 1944 qe redaktor i se perkohshmes "Veprimi katolik shqiptar" dhe drejtor i "Kumona se dielles".

                                               

Milto Vako

Milto Vako u lind ne Pogradec ne 30 mars 1930. Kreu shkollen e mesme artistike" Jordan Misja” ne vitin 1952. Ne vitet 1953–1959 vijoi studimet e larta ne Konservatorin" Çajkovski” ne Moske, ku diplomohet si dirigjent kori, me profesorin e famshem ...

                                               

Rifat Teqja

Rifat Teqja mbas perfundimit te Shkolles se Mesme Artistike J. Misja, kreu studimet e larta muzikore ne Konsrvatorin Çajkovski te Moskes, diplomuar me 1958 per dirigjim simfonik. U emerua menjehere dirigjent kryesor i Orkestres Sinfonike te Teatr ...

                                               

Samanta Karavella

Samanta Karavella eshte kengetare e njohur e muzikes Pop, Dance dhe Balade. Ajo numeron disa kenge, videoklipe, bashkepunime dhe çmime. Qe prej 2015-es i eshte bashkuar "Max Production AL". Samanta ka provuar gjate karrieres se deritanishme edhe ...

                                               

Simon Gjoni

Simon Gjoni kompozitor, u lind ne qytetin e Shkodres me 28 tetor 1925. Vdiq me 31 tetor 1991. Talenti i Simon Gjonit spikati qe kur ishte ri dhe kur kontribuoi si drejtues i shume formacioneve te ndryshme orkestrale dhe vokale te qytetit te Shkod ...

                                               

Vanessa Krasniqi

Vanessa Krasniqi, eshte nje kengetare shqiptaro-gjermane qe jeton dhe vepron ne Gjermani. Ajo u rrit ne fame pas pjesemarrjes ne sezonin e nente te gjerman, te shfaqjes se talenteve Deutschland sucht den Superstar. Ne vitin 2008 ajo mori pjese ne ...

                                               

Gökhan Kırdar

Gökhan Kırdar eshte kengetar turk dhe kompozitor ne muzikat e filmit. Ai studioi arkitekturen ne Universitetin Jelldez ne Stamboll me 1988. Sidoqofte ai iu perkushtua muzikes dhe shpejt arriti sukses. Pastaj lansoi dy albume te suksesshme titullu ...

                                               

Injac Ndojaj

U lind ne Shkoder me 13 nentor 1913, ku kreu edhe shkollen e mesme Shkollen Industriale dhe Gjimnazin e Shtetit. Qe ne vitet e shkolles se mesme merr pjese ne jeten kulturore te Shkodres, kryesisht ne ate muzikore dhe teatrale. Eshte pjestar i Ba ...

                                               

Natalie Curtis

Natalie Kurtis ndoqi kurse muzike ne Konservatorin Kombetar te Muzikes, ne Nju Jork, gjithashtu studioi per piano, ne Berlin, ne Paris, dhe Bonn. Ne vitin 1900, ndersa vizitonte Arizonen, Curtis u impresionua shume nga kultura e fiseve autoktone ...

                                               

Abdul Hamid Kishki

Abdul Hamid Kishki ishte dijetare myslimane, predikues dhe aktiviste egjiptiane. Ai ka diplomuar ne Universitetin el-Ezher ne Kajro.

                                               

Abdullah ibn Xhibrin

Abdullah ibn Abdulrahman ibn Jibreen lindi me 1933 ne nje fshat afer qytetit El-Kuvevije ne Rajonin Nexhd. Abdullahu eshte anetare i komisionit per fetva islame ne Arabine Saudite. Ai e morri certifikaten e shkolles se mesme ne vitin 1958, diplom ...

                                               

Ebu el-Kasim el-Hoi

Ebu el-Kasim el-Khoei ishte nje nga dijetaret shiite. Ai lindi ne Khoy, Iran ne vitin 1899. Rreth moshes 13 vjeçare, ai u largua per ne Irak, ku ai e morri nje shtepi ne qytetin e Naxhafit dhe filloi te studioj teologjine e shiave me dijetaret te ...

                                               

El-Bejheki

Ebu Bekr Ahmed ibn Husejn Ibn Ali ibn Musa el-Husroxherdi el-Bejheki i njohur edhe si Imam Bejhekiu, ka lindur ne vitin 994 ne qytetin e vogel te Husroxherd prane Sabzevar, i njohur atehere si Bejhek, Horasan. Gjate jetes se tij, ai u be nje eksp ...

                                               

El-Biruniu

Ebu Rejhan Muhamed iben Ahmed el-Biruni ishte shkencetar, gjeodez, gjeograf, mineralog, antropolog dhe mjek mysliman. Ai ishte nje nga te paret qe refuzoi astrologjine.

                                               

Muhamed ibn Musa el-Kuarizmi

Abu Abdullah Muhamed Ibn Musa Al-Khuarizmi lindi ne Kuarizm, nje qytet ne jug te lumit Oksus ne Uzbekistanin e sotem ne vitin 770. Prinderit e tij emigruan ne nje vend ne jug te Bagdatit kur ai ishte akoma femije. Data e sakte e lindjes nuk dihet ...

                                               

Muhammed el-Munaxhid

Muhammed Salih El-Munexhid eshte dijetare dhe themelues i uebsajtit IslamQA.info. Al Jazeera thote se Muhammedi eshte nje nga dijetare te njohur ne levizjen te Selefizmit. Sipas Alexa.com, uebsajti i tij eshte me i popullarizuar.

                                               

Muhammed Husejn Jakub

Muhammed Husejn Jakub eshte dijetar i Egjiptit, ka shume ligjerata ne lidhje me davetin. Disa prej librave te tij jane te botuar.