ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 375
                                               

Gustaf Åkerhielm

Johan Gustaf Nils Samuel Åkerhielm af Margaretelund ishte nje politikan, baron, pronar toke, anetar i parlamentit, Minister i Financave nga viti 1874 deri me 1875, Minister i Puneve te Jashtme me 1889 dhe kryeminister nga viti 1889 deri me 1891. ...

                                               

Hjalmar Branting

Karl Hjalmar Branting ishte nje politikan suedez i cili ishte kryetar i Partise Social Demokrate Suedeze dhe kryeminister i Suedise gjate tri periudhave te ndara. Kur Branting erdhi ne pushtet ne vitin 1920, ai ishte kryeministri i pare socialdem ...

                                               

Hjalmar Hammarskjöld

Knut Hjalmar Leonard Hammarskjöld ishte nje zyrtar, politikan dhe profesor i historise dhe drejtesise. Ai ishte anetar i Riksdag ne Dhomen e Pare dhe kryeminister i Suedise. Ai u zgjodh ne Akademine Suedeze me 23 maj 1918 ne karrigen numer 17 dhe ...

                                               

Ingvar Carlsson

Ingvar Carlsson eshte nje politikan suedez qe sherbeu dy here si kryeminister i Suedise, se pari nga viti 1986 deri me 1991 dhe perseri nga viti 1994 deri me 1996. < Ai ishte kryetar i Partise Social Demokrate Suedeze nga viti 1986 deri me 199 ...

                                               

Johan Ramstedt

Johan Olof Ramstedt ishte nje politikan suedez dhe kryeminister i Suedise nga prill deri ne gusht 1905 dhe guvernator i Stokholmit.

                                               

Karl Staaff

Karl Albert Staaff ishte nje politikan liberal suedez, avokat, anetar i parlamentit 1897–1915, kryetar i Partise se Koalicionit Liberal 1907–1915 dhe dy here kryeminister 1905–1906 dhe 1911–1914. Staaff lindi ne Klara, Stokholm si djali i lektori ...

                                               

Louis De Geer (1818)

Louis De Geer ishte nje baron, politikan liberal dhe nepunes shteteror suedez. Ai ishte anetar i parlamentit 1853–1888, Kryeminister i Drejtesise 1858–1870 dhe 1875–1876, Minister i Drejtesise 1876–1879 dhe |kryeministri i pare i Suedise 1876–188 ...

                                               

Louis De Geer (1854)

Gerhard Louis De Geer ishte nje politikan suedez, i cili sherbeu ne dhomen e pare te Riksdag, ishte guvernator i qarkut Kristianstad, dhe kryeminister i Suedise nga viti 1920 deri me 1921. Louis De Geer u rrezua nga qeveria e tij. Anetaret e qeve ...

                                               

Nils Edén

Nils Edén ishte nje politikan suedez dhe profesor i historise. Ai ishte nje anetar i parlamentit, dhe kryetar i Partise se Koalicionit Liberal. Ai ishte kryeminister i Suedise midis 19 tetorit 1917 dhe 10 mars 1920. Pas kohes se tij si kryeminist ...

                                               

Ola Ullsten

Stig Kjell Olof Ullsten ishte nje politikan dhe diplomat suedez i cili ishte kryeminister i Suedise nga viti 1978 deri me 1979 dhe kryetar i Partise se Popullit nga viti 1978 deri me 1983. Ai gjithashtu sherbeu si zevendes kryeminister per pak ko ...

                                               

Olof Palme

Sven Olof Joachim Palme ishte nje politikan suedez i cili sherbeu si kryeminister i Suedise nga viti 1969 deri me 1976 dhe 1982 deri me 1986. Palme drejtoi Partine Social Demokrate Suedeze nga viti 1969 deri ne vrasjen e tij me 1986. Gjate kohes ...

                                               

Oscar von Sydow

Oscar Fredrik von Sydow ishte nje politikan suedez i cili sherbeu per pak kohe si kryeminister i Suedise nga 23 shkurt deri me 13 tetor 1921.

                                               

Rickard Sandler

Rickard Johannes Sandler ishte nje politikan suedez socialdemokrat. Ai sherbeu si Minister i Financave nga 1 korrik 1920 deri me 27 tetor 1920, Minister i Tregtise nga 14 tetor 1924 deri me 24 janar 1925, kryeminister nga 24 janar 1925 deri me 7 ...

                                               

Robert Themptander

Oscar Robert Themptander ishte nje politikan dhe zyrtar publik suedez i cili ishte kryeminister i Suedise nga viti 1884 deri me 1888 gjate mbreterimit te Oscar II, dhe guvernator i qarkut te Stokholmit nga viti 1888 deri me 1896. Ai ishte gjithas ...

                                               

Stefan Löfven

Kjell Stefan Löfven eshte nje politikan suedez i cili sherben si kryeminister i Suedise qe nga viti 2014 dhe kryetar i Partise Social Demokrate Suedeze qe nga viti 2012.

                                               

Tage Erlander

Tage Fritiof Erlander ishte nje politikan suedez i cili sherbeu si kryeminister i Suedise nga viti 1946 deri me 1969. Ai ishte udheheqesi i Partise Social Demokrate Suedeze dhe udhehoqi qeverine per nje mandat te panderprere prej 23 vjetesh, nje ...

                                               

Thorbjörn Fälldin

Nils Olof Thorbjörn Fälldin ishte nje politikan suedez. Ai ishte kryeminister i Suedise nga viti 1976 deri me 1982, dhe kryetar i Centerpartiet nga viti 1971 deri me 1985. Ne zgjedhjet e pergjithshme te vitit 1973, Thorbjörn Fälldin dhe Centerpar ...

                                               

Adil Çarçani

Adil Çarçani ka qene politikan shqiptar ne kohen e regjimit komunist. Deputet nga 1950 e deri me 1991, anetar i Byrose Politike nga 1961 deri me 1991 pas vdekjes se Mehmet Shehut u emerua kryeminister i Shqiperise. Çarçani perfshihet ne listen e ...

                                               

Fiqri Dine

Fiqri Dine - Bruksel, 26 nentor 1960) ishte prijes i fisit te Dinejve te Dibres, ushtarak shqiptar dhe kryeminister Shqiperise.

                                               

Idhomeno Kosturi

Idhomene Kosturi ishte veprimtar i çeshtjes kombetare dhe politikan shqiptar. Ka qene anetar i dyte i Kishes Ortodokse Shqiptare dhe behet kreu i qeverise shqiptare pas kryengritjes se dhjetorit.

                                               

Kryeministri i Shqipërisë

Kryeministri apo Kryetari i Keshillit te Ministrave eshte kreu i qeverise se Republikes se Shqiperise. Kryeministri eshte ministri me i larte i kabinetit ne degen ekzekutive te qeverise ne nje sistem parlamentar. Pushteti ekzekutiv i takon Keshil ...

                                               

Myfid bej Libohova

Ahmet Myfid bej Libohova, emri i te cilit eshte shkruar edhe ne trajtat Myfit, Mufit/Mufid ka qene diplomat Perandorise Osmane, deputet shqiptar ne Mexhlisin osman, nenshkrues i Shpalljes se Pavaresise, disa here minister i shtetit shqiptar dhe t ...

                                               

Maliq bej Bushati

Vllamasi, Sejfi 2012. Ballafaqime politike ne Shqiperi 1897-1942. Tirane: Vllamasi. ISBN 978-9928-140-54-8.

                                               

Sulejman bej Delvina

Sulejman bej Delvina i njohur edhe si Sylejman Fehmi ka qene nepunes i administrates osmane, profesor letersie, veprimtar i çeshtjes kombetare shqiptare, kryeminister dhe minister i shtetit shqiptar.

                                               

Ho Chi Minh

Hồ Chí Minh, i lindur Nguyễn Sinh Cung dhe i njohur gjithashtu si Nguyễn Ái Quốc ishte nje burre shteti dhe revolucionar komunist vietnamez qe ishte kryeministri dhe president i Republikes Demokratike te Vietnamit. Hồ drejtoi levizjen e pavaresis ...

                                               

Jacinda Ardern

Jacinda Kate Laurell Ardern eshte nje politikane e Zelandes se Re qe sherben, qe nga 26 tetori 2017, si Kryeministre e 40 -te e Zelandes se Re. Ajo gjithashtu ka sherbyer si Drejtuese e Partise se Punes qe nga 1 gusht 2017. Ardern ka qene Anetare ...

                                               

Xhasinda Ardern

Jacinda Kate Laurell Ardern eshte nje politikane e Zelandes se Re qe sherben, qe nga 26 tetori 2017, si Kryeministre e 40-te e Zelandes se Re. Ajo gjithashtu ka sherbyer si Drejtuese e Partise se Punes qe nga 1 gusht 2017. Ardern ka qene Anetare ...

                                               

Emmanuelle Charpentier

Emmanuelle Marie Charpentier eshte nje profesoreshe dhe studiuese franceze ne mikrobiologji, gjenetike dhe biokimi. Qe nga viti 2015, ajo eshte drejtoreshe ne Institutin Max Planck per Biologjine e Infeksionit ne Berlin. Ne vitin 2018, ajo themel ...

                                               

Lui Pastër

Louis Pasteur, lexo Lui Paster, ishte nje kimist francez i njohur per punen dhe perparimet qe solli ne mikrobiologji. Eksperimentet e tij konfirmuan teorine e shkaktimit te semundjeve nga mikrobet dhe krijoi vaksinen kunder semundjes se terbimit. ...

                                               

Abdallah Ben Abdel Mohsen et-Turki

Et-Turki lindi ne provincen Riad. Ai shkoi ne kolegjin e sheriatit ne Riad, diplomoi ne vitin 1963 me graden bachelor ne Sheriat ligji islam. Ai mesoi ne Institutin Shkencor te Larte nga viti 1961 deri me 1969. Ai ishte dekan i kolegjit te gjuhes ...

                                               

Halid bin Abdulaziz Al Saudi

Halid bin Abdulaziz El Saudi ishte Mbreti i katert i Arabise Saudite nga 25 marsi 1975 deri me 13 qershor 1982. Ai ishte nje nga shume djemte e Ibn Saudit, themeluesit te Arabise Saudite moderne. Mbreterimi i mbretit Halid pa zhvillime te medha n ...

                                               

Këshilli i Ministrave të Arabisë Saudite

Keshilli i Ministrave te Arabise Saudite eshte kabinet i Mbreterise se Arabise Saudite. Udhehiqet nga Mbreti i cili eshte Kryeminister. Keshilli perben Kryeministra, Princi, i cili eshte zevendesi i pare i Kryeminsitrit dhe Ministrat e Kabinetit. ...

                                               

Muhamed bin Selman Al Saud

Muhammed bin Selman bin Abdulaziz El Saudi i njohur bisedor si MBS, eshte Princi i Kurores i Arabise Saudite. Ai aktualisht po sherben si zevendes kryeminister i vendit dhe eshte gjithashtu Kryetar i Keshillit per Çeshtjet Ekonomike dhe te Zhvill ...

                                               

Federica Mogherini

Federica Mogherini eshte nje politikane italiane dhe Perfaqesuesja e tanishme e Larte e Bashkimit Evropian per Punet e Jashtme dhe Politiken e Sigurise dhe Zevendespresidente e Komisionit Europian ne Komisionin Juncker qe nga 1 nentor 2014. Moghe ...

                                               

Françesko Krispi

Krispi çdomethen kryeshpi lindi nga nje familje arbereshe e Siçilise dhe u pagezua ne Kishen Bizantine Arbereshe ne Pallace, sipas deshires se prinderve te tij. Gjyshi i tij, Françesko, ishte nje prift ortodoks-bizantin i kishes arbereshe dhe xha ...

                                               

Giovanni Gentile

Giovanni Gentile ishte nje filozof idealist neohegelian dhe politikan fashist italian. I vetequajtur "Filozof i Fashizmit", ai kishte nje ndikim te konsiderueshem ne forcimin e nje themeli intelektual per Fashizmin Italian, madje duke qene edhe a ...

                                               

Umberto Veronesi

Umberto Veronesi ishte themelues dhe president i Fondacionit qe mbante emrin e tij, ndersa qe nga viti 1976 deri ne 1994 ishte drejtor shkencor i Institutit Kombetar te Tumorit ne Milano. Ai ka sherbyer si Minister i Shendetesise nga 25 prilli 20 ...

                                               

Albena Refki Reshitaj

Dr. Albena Refki Reshitaj ka lindur ne Prizren me 9 prill 1979. Ajo ka kryer Shkollen fillore dhe te mesme ne Suhareke, ndersa ne Universitetin e Prishtines ka diplomuar si Doktor i Stomatologjise, dhe specialiste e Ortodontise. Me vone merr grad ...

                                               

Bernard Nikaj

Bernard Nikaj ka lindur me 09/12/19 ne Gjakove. Ne vitin 2006 ka mbaruar studimet themelore universitare ne Universitetin e Prishtines Fakultetin Ekonomik,Drejtimi Menaxhment dhe Informatike,me note mesatare 8.27 dhe ka marur thirrjen Bachelor Me ...

                                               

Rrustem Berisha

Rrustem Berisha ishte Minister i Mbrojtjes se Kosoves qe nga shtatori i vitit 2017. Gjate Lufterave Jugosllave, Rrustem Berisha luftoi ne Luften e Pavaresise se Kroacise ne anen e kroateve dhe me vone ne Luften e Kosoves, ne anen e UÇK-se. Mori p ...

                                               

Ali Hasan el-Mexhid

{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012 Ali Hasan al-Madxhid at-Tikriti علي حسن المجيد u lind me 30 nentor ne Tikrit te Irakut,dhe jetoi gjer me 25.01.2010. Ishte politikan dhe Gjeneral i besueshem i Sadam Hussein. Pas perdorimit te gasit kimik kunde ...

                                               

Ekrem Bardha

Ekrem Bardha eshte filantrop dhe biznesmen i njohur shqiptaro amerikan, lideri i Frontit Kombetar Shqiptar ne Michigan, bashkethemelues i Keshillit Kombetar Shqiptaro-Amerikan, dhe ish-pronar i gazetes Illyria. I vleresuar per rolin si atdhetar n ...

                                               

Ferat Hasani

Ferat Hashim Hasani - Strofci ishte veprimtar i çeshtjes kombetare, ushtarak, nje nder themeluesit e Xhandarmerise Shqiptare 1941-1943, pjesetar i Keshillit te Regjences pas shtatorit 1943 ne kuader te Ballit Kombetar, pjesmarres ne luftera ne Ko ...

                                               

Kolë Tromara

Kole Tromara ishte atdhetar, nepunes, veprimtar i Ballit Kombetar dhe minister ne qeverine Mitrovica. Autor i vargjeve te kenges "Sa te rroje gjithesia".

                                               

Komiteti Kombëtar "Shqipëria e Lirë"

Komiteti Kombetar "Shqiperia e Lire", i njohur edhe si Komiteti Kombetar Demokratik "Shqiperia e Lire" dhe Komiteti Kombetar per nje Shqiperi te Lire, ishte nje organizate politike e pas-Luftes se Dyte Boterore e mergates shqiptare ne vendet pere ...

                                               

Kristo Kirka

Me 1921, shoqeroi Nolin ne udhetimin e tij drejt Shqiperise si perfaqesues i Vatres. U zgjodh si perfaqesues i prefektures se Korçes ne zgjedhjet e para shqiptare. Iu bashkua Partise Popullore dhe qe nder kontributoret e pare te statutit te saj. ...

                                               

Mithat Araniti

Mithat Araniti ose Aranitasi ka qene jurist, shkrimtar e publicist i shquar ne vitet 40 me fejtone humoristike e skica me dialekt tirons te cilat u permblodhen ne vepren Qyfyret e Rrem Voglit, katunar prej Rrashbulle, i cilesuar nismetar i leters ...

                                               

Mustafë Dervishi

Mustafe Dervishi ishte nje inxhinier-arkitekt si dhe profesor ne gjimnazin e Shkodres, Kryetar i Qarkorit te Rinise se Ballit Kombetar per Qarkun Shkoder. Ra Deshmor ne luften Nacional Çlirimtare ne moshen 23 vjeçare, ne krye te demonstrates me t ...

                                               

Qemal bej Vrioni

Qemal bej Vrioni ka qene deputet dhe minister i shtetit shqiptar. U denua me burgim te perjetshem nga Gjyqi Special i 1945.

                                               

Rexhep Jusufi

Kur Batalioni Luboten u perfshi ne Ballin Kombetar, Jusufi u bashkua me batalionin si kapiten dhe luftoi se bashku me Gajur Derallen. Batalioni ishte i suksesshem kunder partizaneve jugosllave ne Tetove, pasi Tetova kishte bazen me te madhe te Ba ...