ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 372
                                               

Xhamal Kashogxhi

Xhamal Ahmad Kashogxhi ishte gazetar dhe autor saudite. Ai ishte ish-menaxher i pergjithshem dhe kryeredaktor i Al-Arab News Channel. Ai gjithashtu sherbeu si redaktor i gazetes saudite Al Watan, qe e shendrroi ne nje platforme per progesistet sa ...

                                               

Ramiro Villapadierna

Ramiro Villapadierna eshte Shef i Zyres per Evropen Qendrore me qender ne Berlin i gazetes spanjolle "ABC" si dhe nje nga gazetaret me pervoje per Evropen Lindore dhe Ballkanin. Ai ka studiuar per Gazetari ne Universitetin Complutense te Madridit ...

                                               

Hans Wiklund

Hans Wiklund eshte gazetare, kritikues dhe moderator suedeze. Wiklund ka marre pjese ne programin Bionytt ne TV4 se bashku me Nils Petter Sundgren dhe ne Wipeout ne Kanalin 5. Me 2005-2006, ai udhehoqi Go C ne Kanalin+ dhe me 2010 ishte se bashku ...

                                               

June Carlsson

Carlsson ishte gazetare ne televizionin suedez SVT prej vitit 1987. Ne fillim te viteve 1980, ajo filloi te behej si prezantuese ne "Studio S". Ne vitin 1986, ajo e filloi nje program bashke me Lars Weiss me titullim "20:00".

                                               

Aldrin Dalipi

Aldrin Dalipi eshte aktualisht kreu i Keshillit Bashkiak te Tiranes dhe Keshillit te Qarkut Tirane. Studimet e larta i kreu ne Akademine e Arteve dhe me pas perfundoi studimet edhe ne Fakultetin e Drejtesise.

                                               

Aleksandër Çipa

Aleksander Çipa, i lindur me 12 janar 1967, ne Himare, rrethi i Vlores. eshte analist dhe opinionist shqiptar. Ka mbaruar studimet ne shkollen e mesme pedagogjike "Pandeli Sotiri" Gjirokaster dhe me pas Universitetin Eqrem Çabej po ne Gjirokaster ...

                                               

Anastas Biku

Anastas Byku ka qene botues dhe gazetar shqiptar i shekullit te XIX. Publikimi i gazetes Pelasgos ne vitin 1861 ne shqip dhe greqisht konsiderohet si nje nga publikimet me te hershme ne shqip. Perpjekja e tij qe jete-shkurter por ai u rikthye ne ...

                                               

Arshin Xhezo

Arshin Xhezo eshte nje nder emrat me te spikatur te gazetarise shqiptare, veçanerisht ne shtypin e para viteve ’90. Ai u lind ne qytetin e Beratit ne vitin 1947, ku edhe kreu shkollen e mesme, ndersa studimet universtare i kreu ne Tirane. Pas per ...

                                               

Astrit Nuri

Astrit Nuri lindi ne Berat. Arsimin e larte e kreu ne Tirane ne Fakultetin e Shkencave dega Matematike. Fale prirjeve e talentit te rralle pas perfundimit te studimeve ushtroi gazetarine e shkruar. Pena e tij ishte dhe mbetet nga me te shquarat e ...

                                               

Faik Ballanca

Lindi me 1945 ne Tirane, ne nje familje me origjine nga Dibra. Mbaroi Fakultetin Histori-Filologji ne degen e gazetarise dhe pas perfundimit te tij punoi ne gazeten" Zeri i Rinise” dhe ne revisten" Nentori” te Lidhjes se Shkrimtareve. Tregimet e ...

                                               

Dashnim Hebibi

Mr. sc. Dashnim Hebibi, gazetar, publicist shqiptar nga Presheva, ku vete z. Hebibi, kete treve e quan Peonia Dardane. Dashnim Hebibi, vjene nga Presheva, nje qytet qe quhet edhe ndryshe nga vete Dashnimi si Albania e vogel dhe Peonia Dardane. Si ...

                                               

Endri Xhafo

Eshte diplomuar per gazetari ne korrik te vitit 1998 prane Departamentit te Gazetarise ne Fakultetin e Histori-Filologjise te Universitetit te Tiranes. Eshte gjithashtu titullar i nje Masteri per "Politika kombetare dhe politika europiane te shte ...

                                               

Faik Mustafa

Faik Mustafa, shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne Tetove. Studimet ne Fakultetin Filologjik- Dega e Albanologjise, i filloi ne Beograd. Per shkak te kushteve te veshtira ekonomike, detyrohet qe nje vit te punoje. Keshtu, punoi si mesues 1964/ ...

                                               

Fehim Zavalani

Fehim Zavalani ishte nje gazetar shqiptar dhe aktivist i Rilindjes Kombetare Shqiptare. Ai ishte gjithashtu redaktor i Bashkimi i Kombit, nje nga gazetat me te rendesishme shqiptare te kohes. Ne vitin 1908 ai u be nje nga organizatoret kryesore t ...

                                               

Hamit Boriçi

Boriçi ka studiuar per gazetari ne Universitetin" Llomonosov” ne Moske. Eshte diplomuar per gjuhe e letersi shqipe Ne Universitetin e Tiranes fakultetin Histori-Filologji. Aty ka kryer edhe studimet pasuniversitare i profilizuar per letersine pub ...

                                               

Ibrahim Berjashi

Lindi ne vitin 1948 ne Ostros te Krajes, Komuna e Tivarit. Ka kryer Normalen ne Ferizaj, Shkollen e Larte Pedagogjike ne Gjakove, kurse Gjuhen e Letersine Shqipe e ka studiuar ne Fakultetin Filozofik te Prishtines. Ishte themelues dhe kryetar i p ...

                                               

Ilir Ikonomi

Ilir Ikonomi lindi ne Pogradec me 1 shtator 1954 dhe e kaloi femijerine ne Tirane dhe Berat. Kreu studimet e larta per gjuhe kineze ne Pekin. Punoi si perkthyes ne Radio Tirana, pastaj si gazetar per agjencine e lajmeve Reuter. Prej vitit 1992 je ...

                                               

Ledia Dushi

Ledia Dushi ka lindur ne vitin 1978 ne Shkoder. Ledia eshte nje shkrimtare dhe gazetare shqiptare. Ledia Dushi ishte e njohur kryesisht per poezine e saj lirike ne dialektin gege, te cilen ajo e kishte publikuar ne gjysmen e dyte te viteve 1990. ...

                                               

Llambro Ruci

Llambro Ruci ka qene poet, perkthyes, gazetar dhe studiues shqiptar. Rrugetimin e tij ne fushen e letrave ai e filloi si poet ne vitet ’60 duke botuar me dhjetera vellime me poezi, perfshi edhe letersine per femije. Poezia e tij shquhej per origj ...

                                               

Mero Baze

Mero Baze eshte gazetar shqiptar. Ai i perket brezit te pare te gazetareve te pluralizmit ne Shqiperi qe nis pas vitit 1990, kur ka perfunduar dhe studimet e larta ne Universitetin e Tiranes, dega inxhinieri. Gjate viteve te studimit ka qene pjes ...

                                               

Nebil Çika

Nebil Çika i njohur ne Perandorine Osmane vaktit dhe Turqi sot Ahmed Nebil, filozof e perkthyes, pas kthimit ne Shqiperi u be nder gazetaret me te njohur te mes dy lufterave boterore, themelues dhe botues i shume organeve te shtypit ku me i zeshm ...

                                               

Rexhep Polisi

Rexhep Polisi ka lindur ne Pishkash te Librazhdit. Qe nga viti 1998 punon si gazetar ne gazeten" Rilindja Demokratike” ne Tirane. Ka botuar dy libra me poezi;" Endrra vjen tek ti”, dhe" Perdite me vrasin nga pak”.

                                               

Sefer Selimi

Te gjithe e njohen heroin, atdhetarin e gazetarin, poetin e pedagogun, keshilltarin e arsimit dhe ish sekretarin e komunes se Gostivarit - Sefer Selimin. Per te jane shkruaar elegji, jane kenduar kenge dhe gjithmone ne çdo ode a ndeje me respekt ...

                                               

Sokol Balla

Studimet e larta i ka kryer ne Universitetin e Tiranes, nje vit ne filozofi dhe kater vjet ne gazetari Karrieren si gazetar e ka nisur ne redaksine e jashtme te Televizionit Shqiptar, ne gusht 1992. Gjate viteve ka punuar ne te perditshme si Gaze ...

                                               

Sotir Gjika

Lindi me 10 tetor 1889 ne fshatin Shtike te kazase se Kolonjes, dhe u rrit nga e ema Lena pasi ngeli jetim heret. Karrieren si gazetar e nisi ne moshe fare te re, qe kur ishte 22-vjeç, duke publikuar shkrimet e tij fillimisht tek" Dielli” Boston, ...

                                               

Orhan Miroğlu

Orhan Miroğlu eshte politikan dhe gazetar turk me prejardhje kurde. Ai eshte autor ne gazetat ditore Radikal, Özgür Gündem, Yeni Özgür Politika, BirGün dhe Taraf. Ai u arrestua pas grusht shteti te vitit 1980 dhe u denua per 15 vjet. Ne vitin 198 ...

                                               

Uğur Mumcu

Uğur Mumcu ishte gazetar hetues turk per gazeten ditore Cumhuriyet. Mumcu ka botuar shume libra ne lidhje me politike e tanishme dhe historike te Turqise. Ai po hetonte lidhjet e Partise se Puntoreve te Kurdistanit me Organizaten Kombetare te Int ...

                                               

Carl Sagan

Carl Edward Sagan ishte nje astronom amerikan, kosmologjist, astrofizikant, astrobiologjist, autor dhe popullariziues i shkences. Kontributet e tij ishin qendrore ne zbulimin e temperaturave te larta ne siperfaqen e Veneres. Sidoqofte, ai eshte i ...

                                               

Xhorxh Soros

George Soros eshte nje biznesmen amerikan i rreshtuar politikisht dhe ekonomikisht me te majten amerikane, duke financuar media propagandistike, organizata dhe kandidate presidenciale si Hillary Clinton dhe Barack Obama. Soros eshte nje nder njer ...

                                               

Gordon French

Gordon French eshte nje inxhinier kompjuteri dhe programues i cili luajti nje rol kyç ne Homebrew Computer Club si bashkethemelues. Me 5 mars 1975, Gordon French mbajti takimin e pare te Homebrew Computer Club ne garazhin e tij, ne Menlo Park, Sa ...

                                               

Henry Ford

Henry Ford ishte nje industrialist amerikan, thmelues i Ford Motor Company, nje mbeshtetes i zhvillimit te prodhimit ne seri dhe masiv.

                                               

Nikola Tesla

Nikolla Tesla ishte nje shpikes, fizikant, inxhinier mekanik dhe inxhinier elektrik serb. Tesla njihet si nder shkencetaret me te perkryer te fund shekullit 19-te dhe fillimit te atij te 20-te, si edhe nje nga ndihmuesit me te medhenj te teknolog ...

                                               

Peter Diamandis

Peter H. Diamandis lindur me 20 maj 1961, eshte nje inxhinier, mjek dhe sipermarres i shquar greko-amerikan i njohur keyesisht si themelues dhe President i X Prize Foundation, bashke-themelues dhe Drejtor Ekzekutiv i universitetit Singularity Uni ...

                                               

Vëllezërit Wright

Vellezerit Wright - Orville dhe Wilbur ishin dy shpikes dhe inxhiniere amerikane te cilet rediten nder aviatoret pioniere me te rendesishm te kohes. Konsiderohet se jane te paret qe kae fluturuar ne menyre te suksesshme me nje makine te motorizua ...

                                               

Wilhelm Röntgen

Wilhelm Konrad Röntgen, 27 mars 1845 - 10 shkurt 1923) ishte nje inxhinier mekanik dhe fizikant gjerman, i cili me 8 nentor 1895,zbuloi rrezatimin elektromagnetik ne nje gjeresi vale te njohur si rrezet-x ose rrezet Röntgen, nje arritje qe e fito ...

                                               

Abaz Hoxha

Nje nga themeluesit e kinematografise shqiptare dhe kuadri i pare me arsim te larte profesional i saj, teknik i mesem ndertimi, inxhiner elektronik, studjues dhe historian i pare dhe i vetem i kinematografise, pedagog i Akademise se Arteve dhe i ...

                                               

Agim Karagjozi

Agim Karagjozi ka qene veprimtar i Ballit Kombetar ne Shqiperi e mergim dhe kryetar i Federates Panshqiptare "Vatra".

                                               

Ali Progri

Ali Progri eshte nje nder themeluesit e Universitetit te Tiranes, drejtor historik per rreth 27 vjet i Politeknikumit te Tiranes, sot Harry Fultz dhe njohes i teknikes mekanike. Profesor Aliu ka qene pjesemarres aktiv ne Luften nacionalçlirimtare ...

                                               

Bilall Destan Selimi

GJURMEVE TE NDRIÇIMIT TE VRASJES SE INXHINIERIT TE DIPLOMUAR TE MAQINERISE BILALL DESTAN SELIMI 1948-1977 Gjurmeve te ndriçimit te vrasjes se Bilall Destan Selimit 1948-1977 Material i shkeputur nga doreshkrimi GOLGOTA SHQIPTARE pjesa e VI 1980-1 ...

                                               

Bim Dakli

Bim Dakli, i diplomuar si inxhinier kimist ne Universitetin e Firences, me tej kerkues shkencor prane Institutit te Kerkimeve "Guido Donegani" te Novares dhe Qendres se Kerkimeve SERE, Itali, pati nje jete te pasur profesionale dhe karriere te be ...

                                               

Dilaver Shkurti

U lind ne Fterre te Kurveleshit, i biri i Hamit Shkurtit. Mesimet e para i mori ne shkollen fillore te fshatit. Ne vitet 1941-1943 filloi studimet ne Shkollen Normale te Elbasanit. Ketu u njoh me idete antifashiste. Mori pjese ne Grupin eduktativ ...

                                               

Enver Hoti

Enver Hoti eshte nje inxhinier elektrik i cili ka perfunduar shkollen e lart ne Beograd ne serbi po ashtu edhe ka perfunduar disa kurse me radhe si kurse dhe shkolla Teologjike Protestante dhe kurse te sistemeve te ftohjes. Enver Hoti ka lindur n ...

                                               

Eqrem Beci

Eqrem Beci lindi ne Shkoder me 1929, ku mbaroi shkollen e mesme. U diplomua inxhinier per shpim-shfrytezimin e vendburimeve te naftes e gazit ne Institutin e Naftes e Gazit ne Bukuresht, me 1953. Eshte nder kuadrot e pare te larte te kesaj fushe. ...

                                               

Fejzullah Krasniqi

Dr.Fejzullah Krasniqi u lind ne fshatin Tugjec te Kamenices. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Prishtine ne vitin 1972, ku i kreu edhe studimet ne Fakultetin Teknik – Drejtimi i Makinerise dhe diplomoi me 1977. Studimet e magjis ...

                                               

Gani Ismailati

Gani Ismailati lindur me 3 korrik 1932. Arsimin e mesem e beri naten, me pas u diplomua ne Poloni per projektim e ndertim anijesh. Ne jeten e vet ka bere pune te llojeve te ndryshme dhe ate te sherbyesit ne femijeri. Pas diplomimit nuk iu nda das ...

                                               

Ilir Harxhi

Ilir Harxhi ka lindur ne 18 qershor 1960 ne Tirane. Eshte diplomuar si inxhinier ne 1992 ne Tirane. Ka studiuar per Regji Filmi nga 2004 deri ne 2006 ne Akademine e filmit "Marubi" ne Tirane. Filmi i pare artistik "Piano", 2006. Filmi i dyte arti ...

                                               

Anastas Kondo

Anastas Kondo u lind ne qytetin e Kuçoves, me 28 nentor te vitit 1937. Pasi mbaroi Politeknikumin e Tiranes vazhdoi studimet e larta ne Shen Peterburg, ne Rusi, ku u diplomua si inxhinier paleontolog. Ka punuar ne Institutin e Studimeve Gjeologji ...

                                               

Kristaq Luarasi

Kistaq Luarasi u lind ne Tirane me 1 mars 1937. Ka mbaruar per inxhinier ndertimi dhe nga viti 1954, ka punuar ne te gjitha hidrocentralet e kohes te ndertuara ne Shqiperi.

                                               

Tomi Kristo

Ne vitin 1951 perfundoj mesimet ne Politeknikumin" 7 nentori” te Tiranes dhe per kater vjet punoi si teknik ne Ndermarrjen e Shpimit te puseve te naftes dhe te gazit ne Patos. Ne ato vite u dallua si shpues i afte, qe kryente ne fakt detyren e in ...

                                               

Luljeta Bozo

Luljeta Bozo ka lindur me 2 tetor 1942 ne Tirane. Ajo eshte nje profesoreshe shqiptare ne fushen e inxhinierise, dhe nje nga emrat me te vleresuar akademike ne Shqiperi. Ka botuar 33 libra profesionale, ne fushen e inxhinierise, shkences dhe gjeo ...