ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 37
                                               

Lista e kryetarëve të bashkisë së Tiranës

Ketu gjeni listen e kryetareve te bashkise se Tiranes. Kryetari aktual i Bashkise se Tiranes eshte Erion Veliaj, anetar i Partia Socialiste e Shqiperise.

                                               

Lista e liqeneve në Afrikë

Liqeni Kyoga - gjithashtu Liqeni Kioga Liqeni Albert Liqeni Bakili Liqeni Hayk Liqeni Langano Chew Bahir - me heret Liqeni Stefanie Liqeni Abaja Liqeni Zway Liqeni Nakuru Liqeni Malawi - me heret Liqeni Njassa Liqeni Zengena Liqeni Awasa Liqeni T ...

                                               

Lista e liqeneve në Evropë

Kjo eshte nje liste e liqene te Evropes me nje siperfaqe mesatare me te madhe se 100 km². Vini re se disa liqene me te vogla mund te mungojne nga lista. 1: Klasifikim ne bote 2: Klasifikim per sub-regjione

                                               

Lista e lojërave Beat em up

Beat em up jane lojera kompjuterike ose lojera vizuale qe perfshijne nje numer te madh luftimesh te simuluara ku zakonisht lojtaret angazhohen ne luftime trup me trup. Ky term eshte informal. Me poshte paraqitet nje liste e lojrave Beat em up per ...

                                               

Lista e lojërave të Capcom

Lista e meposhtme perfshin titujt e lojrave te cilat jane zhvilluar ose publikuar nga Capcom per konzola te ndryshme duke filluar nga konzolat me te thjeshta arcade, NES, Snes etj, duke vazhduar deri te Nintendo Wii, PlayStation 3 dhe Xbox 360.

                                               

Lista e lojërave vizuale

Game Tycoon Pro Evolution Soccer 4 Civlization PORT ROYAL Alexander Dark Legions HEAR OF IRON I perjashtuar, dita e fundit Imperatori i pare No Mans Land Victoria Aeroport manager.2 Cudia e tete boterore Visual city Anno 1503 Holiday World AFRIKA ...

                                               

Lista e lojrave arcade

Lista e lojrave arcade eshte nje liste lojerash, duke mos perfshire versionet e mevoneshme qe mund te jene liruar per konzolat e tjera.

                                               

Lista e lojrave Hentai

Me poshte paraqitet lista e lojrave Hentai, te njohura ndryshe edhe si H game. Lista nuk perfshin versionet parodike te bera per te vene ne loje filma te ndryshem ose lojra te publikuar nga shoqata anonime. Lista e meposhtme permban tituj te publ ...

                                               

Lista e lojrave për Play Station 3

Me poshte paraqitet lista e lojrave vizuale per PlayStation 3. PlayStation 3 si konzola e trete e Sony, ka aftesine per te emuluar edhe lojrat paraardhese te Sony-it. Lojrat e meposhtme i perkasin vetem titujve qe jane krijuar apostafat per kete ...

                                               

Lista e lumenjve në Australi

Albert Arthur River Ashburton River Abercrombie Avon Eastern Victoria Arthur River Tasmania Avon Western Australia Adelaide River Avon Western Victoria

                                               

Lista e lumenjve në Finlandë

Vantaanjoki Luiro Siuruanjoki Kostonjoki Meltausjoki Livojoki Tornionjoki Kuolajoki Tengeliönjoki Könkämäeno Jänisjoki Kyrönjoki Pyhäjoki Vuoksi Korpijoki Kalajoki Kiiminkijoki Paatsjoki Ähtävänjoki Kemijoki Perhonjoki Pielisjoki Karvianjoki Tenn ...

                                               

Lista e lumenjve në Haiti

Lista e lumenjeve ne Haiti: Rivière du Limbè Rivière de Fer à Cheval Les Trois Rivières Rivière La Quinte Rivière Guayamouc Rivière Anse Rouge Grande Rivière du Nord Rivière du Massacre Rivière Bouyaha Rivière Galois Rivière Canot Rivière de l’Es ...

                                               

Lista e lumenjve të Lituanisë

Lumenjte e Lituanise jane lumenj tipik fushor. Ato kane nje rrjedhje te ngadalshme, shtrati i tyre zakonisht eshte i gjere. Per shkak te reshjeve te bollshme, denduria mestare e lumenjeve eshte 0.99 km dhe rrjedhin ne 1 km² te territorit. Megjith ...

                                               

Lista e llojeve të kuajve

Kali Islandez Percheron Murgese Lipizzaner Bardigiano Mangalarga Marchador Kali kuartal Amerikan Kali i Przewalskit Welsh Maremmano Trakehner Kali Norvegjez Fjord Andalusian Kali Italian per pune Shetland pony Hannoverian

                                               

Lista e majave malore në Belgjikë

Lista e maleve apo kodrave ne Belgjike: Mont-Rigi 610 m Kemmelberg 159 m Mont Saint-Aubert 149 m Côte de Stockeu 506 m Massif de Saint-Hubert 589 m Pottelberg 157 m Baraque de Fraiture 652 m Pellenberg 106 m Baraque Michel 674 m Koppenberg 77 m W ...

                                               

Lista e majave malore në Bullgari

Malet perbejne nje pjese te rendesishme te zones te vendit dhe jane pjese dominuese jugperendim dhe qendror. Kodrat me te larta te Bullgarise jane te Rila dhe Pirin.

                                               

Lista e markave të automobilave

Kia Motors McLaren Automotive Lamborghini Land Rover Lexus Lancia Mazda Mitsubishi Motors Mercedes-Benz Jeep Jaguar

                                               

Lista e mbajtësve të titullit "Hero i Popullit"

Lista e mbajtesve te:Deshmoreve Abaz Shehu Nuri Luçi Sadik Stavaleci Isa Boletini Kozma Nushi Hibe Palikuqi Riza Cerova Sadik Bekteshi Ramiz Varvarica Xhemal Kada Marte Tarazhi Çybra Sokoli Dile Marku Ismail Qemali Jordan Misja Laze Ferraj Ajet X ...

                                               

Lista e misioneve diplomatike të Kosovës

Kjo faqe ka nje liste te misioneve diplomatike te Kosoves. Republikes se Kosoves ka 26 ambasada jashte vendit dhe dy zyra nderlidhese ne Egjipt dhe ne Serbi. Qe nga shpallja e pavaresise se Kosoves, ajo ka qene e njohur nga 111 anetare te kombeve ...

                                               

Lista e monumenteve në Prizren

Prizreni, se bashku me vlerat e saj historike kontribuon jo vetem per qytetin e vete, por per tere territorin e Kosoves. Monumentet e shumta qe kane mbetur nga e kaluara sugjerojne se kjo zone ka qene e banuar qe ne kohet e lashta. Nder vlerat me ...

                                               

Lista e monumenteve shqiptare

Kjo eshte lista e monumenteve shqiptare. Lista e skulpturave Monumenti i Kostandin Kristoforidhit Monumenti i Isa Boletinit Dea e Butrintit Monumenti i Ali Pashe Tepelenes Monumenti Nena Shqiperi Monumenti i Skenderbeut ne Shkup Monumenti i Pavar ...

                                               

Lista e myftinjëve të Shqipërisë

Lista e myftinjeve te Shqiperise. Komuniteti Mysliman i Shqiperise e ushtron veprimtarine e tij ne te gjithe territorin e Republikes se Shqiperise nepermjet myftinive. Myftinite organizohen dhe ushtrojne veprimtarine e tyre sipas ndarjes administ ...

                                               

Lista e Pallateve të Raxhastanit

Shteti indian i Raxhastanit eshte i famshem per havelit, fortesat dhe pallatet e tij historike. Disa nga pallatet e tij jane: Bansi Garhu, Chittorgarh. Rezidenca e tanishme e Shaktaeat rawateve te Bansit. Pallati i Lalgarhut, Bikaner. Ish reziden ...

                                               

Lista e Personazhëve të Metal Slug

Lista e Personazheve te Metal Slug perfshin nje game te gjere personazhesh fiktiv te krijuar kryesisht nga SNK Playmore dhe te asocuarve te tjere me kete firme. Ne universin Metal Slug, personazhet zakonisht nuk kane ndryshime rrenjesore midis ty ...

                                               

Lista e piktorëve

Sotir Capo Sadik Kaceli Sabit Bocku Simon Rrota Salvador Dalí Sali Shijaku Skender Kamberi Spaho Arber Skender Strica Spiro Golgota Sabri Berkel Saimir Strati

                                               

Lista e pjesëmarrësve në Lidhjen e Prizrenit

Pjesemarresit e Kuvendit te Lidhjes se Prizrenit eshte nje permbledhje e listes se deputeteve te krahinave, organizatoreve dhe personave te tjere qe kane qene ne kuvendin e dates 10 qershor 1878 ne Prizren. Numri i pergjithshem i tyre ka qene 47. ...

                                               

Lista e programe për PC

SQ Spell Checker shtojce e programit redaktues Microsoft Word per gjuhen shqipe. CorelDRAWER Power DVD Macromedia Flash eMule - program pike per pike peer to peer per kembimin e programeve per PC Adobe Illustrator Adobe Acrobat Reader Adobe Photo ...

                                               

Lista e qyteteve në Gjermani

Andernach Rheinland-Pfalz Altenburg Thüringen Amöneburg Hessen Adenau Rheinland-Pfalz Arnsberg Nordrhein-Westfalen Altlandsberg Brandenburg Arneburg Sachsen-Anhalt Adorf/Vogtl. Sachsen Annaberg-Buchholz Sachsen Aichach Bayern Alsdorf Nordrhein-We ...

                                               

Lista e qyteteve që kan mbi një milion banorë

Lista tjera demografike Statistics Norway: Worlds largest cities - 1. Tabelle mit Vororte, 2. Tabelle ohne Vororte Die-erde.com: Zahlen, Daten, Fakten - Population von Städten Home.arcor.de: Most Populous Cities of the World 2003 GeoHive: Cities ...

                                               

Lista e qyteteve të Malit të Zi

Komuna e Andrijevices Andrijevica - 1.073 Slatina - 405 Komuna e Beranes numri i po. 35.068 Dolac - 1.293 Budimla - 1.694 Donje Luge - 1.861 Peshca - 1.721 Berane - 11.776 Buqe - 1.000 Beran Selo - 1.483 Komuna e Bijelo Poles numri i po. 50.284 R ...

                                               

Lista e radiostacioneve shqitare

Top Albania Radio Adresa: Bulevardi Deshmoret e Kombit - Tirane - Shqiperi Sateliti: Eutelsat W2 dhe Galaxy 25 ish Intelsat Americas 5 Top Iliria Radio Adresa: Rr.Deshmoret e Kombit - Deçane - Kosove Sateliti: Sirius 2

                                               

Lista e rapsodëve

Nder rapsodet me te njohur ne nivelin kombtare dhe krahinore kane qene: Sali Bajram Krasniqi Kosove Vad Marashi Lefter Çipa Puke Himaok Haxhia Selim Hasan Xhebro Gjika Mato Hasani Qazim Ademi Prendush Gega Vlore Dervish Shaqa Rrushbull Sokol Arif ...

                                               

Lista e revistave elektronike të matematikës

Kjo eshte lista e revistave shkencore elektronike te matematikes te cilat mund te shikohen ne internet dhe kane qasje pa pagese. Boletin Asociacio Matematica Vanezolana Note di Matematica Experimental Mathematics Advances in Geometry Measurement ...

                                               

Lista e revistave shqip

Bota Re Biblioletra Bujqėsia socialiste Biblioteka, zeri i Shqiperise Bujqesia Shqiptare Besa Buzuku Bota emigrantit Buletini i Shkencave Teknike Bota Letrare

                                               

Lista e stilistëve

Kjo eshte lista e stilisteve shqiptare: Enada At Nikolla:Tirane Joni Peçi:Tirane Ardi Asllani:Tirane Rezarta Skifteri: Tirane Fevzije Çamer: Stamboll Turqi Hajrie Maçi:Tirane Anila Zajmi:Tirane

                                               

Lista e shahistëve shqiptarë

Kjo eshte lista e shahisteve me te dalluar shqiptare ne arenen kombetare dhe ate nderkombetare. Esat Duraku Anton Gurakuqi Ylvi Pustina Denis Grabova Mendim Veizaj Floran Vila Altin Çela Ilir Seitaj Fatos Omari Skender Çarçani Eqerem Konçi Xhafer ...

                                               

Lista e shkencëtarëve të kompjuterit

Kjo eshte lista e shkencetareve te kompjuterit te cilet punojne ne shkencat kompjuterike te shquar si programues. Te tjeret jane Matematikane puna te cileve bie ne ate qe tani quhet shkenca teorike kompjuterike, te tilla si teoria e kompleksiteti ...

                                               

Lista e shteteve sipas shkallës së punësimit

Kjo eshte lista e shteteve sipas shkalles se punesimit. Informacioni eshte i bazuar ne te dhenat nga OECD- si ne 2003. Per shkak te metodave te ndryshme per llogaritjen e shkalles se papunesise, shkalla e punesimit mund te perdoret si nje metode ...

                                               

Lista e teknologjive

Inxhinieria Gjenetike | Teknologjia e mjedisit | Inxhinieria Elektrike | Teknologjia grafike | Bioteknologjia | Agrikultura | Nanoteknologjia | Teknologjia hapesinore | | | Metalurgjia | Elektronika | Teknologjia berthamore | Mjekesia | Telekomun ...

                                               

Lista e telenovelave dhe serialeve të Telemundo

Bella calamidades Victorinos Más sabe el diablo Niños ricos, pobres padres

                                               

Lista e telenovelave të Televisa

Mi esposa se divorcia El precio del cielo Elisa Ha llegado un extraño Cuidado con el ángel Teresa Honrarás a los tuyos Cadenas de amor

                                               

Lista e tempujve Chola në Bangalore

Dinastia Chola ishte nje nga dinastite me jetegjata ne Indine Jugore. Ne Bangalore dinastia Chola sundoi afersisht nje shekull ndersa Dinastia Ganga sundoi nga shekulli I deri ne shekullin e X. Dinastia Ganga sundoi mbi Gangawadin dhe Kongu Nadun ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Andhra Pradesh

Tempulli Venkateswara ne Tirumala-Tirupati: Tirupati eshte shtepia e tempullit te famshem hindu te zotit Venkateswara. Eshte vendi me i pasur dhe me i vizituar i çdo besimi ne bote. Ai regjistron nje te ardhur vjetore prej rreth 100 miliard rupis ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Bareilly

Bareilly, nje qytet ne shtetin indian te Uttar Pradeshit, eshte shtepia e shume tempujve te lashte hindu. Bareilly bujt edhe qytetin-fortese te lashte te Ahicchattras, nga ku ishte selia e nje perandorie te rendesishme, rajoni ka gjithashtu nje n ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Indi

Rangnath Dol Tempulli Bhairabi, afer Tezpurit Dhekiakhowa Bornamghar Negheriting Shiva Doul, Dergaon Tempulli Hatimura, Silghat Sivasagar Sivadol Ketakeshwar Dewal, Tezpur Mahamaya Dham, distrikti Dhubri Tempulli Mahabhairav, Tezpur Tempulli Bagh ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Malajzi

Tempulli Sri Maha Eeswaran–Kg. Bumi Hijau, Setapak Tempulli Ahthi Eeswaran – Sentul, Kuala Lumpur. Sri Kamakshi Ambal Alayam – Jalan Bukit Bangsar, Bangsar, Kuala Lumpur Tempulli Sri Maha Kaliamman, Jalan Kasipillay, Jalan Ipoh, KL Arulmigu Munee ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Nepal

Brahmayani Dyochhen Maheshowri Dyochhen Barahi Dyochhen Mahakali Dyochhen Nyatapola Changu Narayan Aananta lingeshwor Mahadev Balakhu Ganesh Chhonga Ganesh Tempulli Phashi Tempulli Thalbinayak Tempulli Vatsala Durga Tempulli Bhairav Temple Tempul ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Pakistan

Nandi Mandir - Peshawar Tempulli Bareri Mata/Durga, mbi kodren Bareri --Mansehra i shkaterruar Tempulli Shivas tani nje biblioteke publike -- Mansehra Goraknath Mandir, Gor Khatri Peshawar Balmiki Valmiki Mandir - Peshawar Tempulli Shivas i lasht ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Singapor

Kjo eshte nje liste e tempujve hindu ne Singapor. Karkteristike e shumices se tempujve hindu eshte prania e murti-ve te hyjnise qe i kushtuhet tempulli. Zakonisht ata i jane kushtuar nje hyjnie kryesore, ajo qe i eshte kushtuar dhe tempulli dhe h ...

                                               

Lista e tempujve hindu në Sri Lanka

Tempulli Sivan, Savatkaddu Tempulli Shivas, Iranai Illuppaikkulam