ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 365
                                               

Rene Strickler

René Strickler eshte nje aktor telenovelash lindur me 27 prill 1962 ne Córdoba, Argjentina. Eshte i martuar me Patricia Rangel dhe ka dy djem Andres dhe Yanic. Jeton ne Meksiko. Me origjine eshte nga Gjermania/Anglia, por i lindur ne Argjentina. ...

                                               

Ricardo Darín

Ricardo Darín eshte aktor nga argjentinas. Ai ka interpretuar ne disa seriale televizive kur ishte akoma shume i ri. Njihet me filmin Stellina, si protagonist me Andrea Del Boca.

                                               

Rosalinda Serfaty

Rosalinda Serfaty eshte nje aktore nga telenovelash, e lindur me 24 prill 1969, ne Buenos Aires, Argjentina. Ka dy vajza Corina dhe Ariana.

                                               

Victoria Maurette

Victoria Maurette lindi ne 30 korrik 1982 ne Buenos Aires, Argjentine. Victoria eshte nje aktore argjentinase, e njohur per rolin e saj si Victoria Paz ne Rebelde Way. Mbas lindjes se saj disa muaj me vone ajo u largua me familje ne ShBA, pastaj ...

                                               

Bob Morley

Robert Alfred Morley eshte aktor australian dhe regjisor i televizionit. Morley luajti rolin e Aidan Foster ne Neighbours me 2011 dhe luajti ne filmin artistik Blinder me 2013. Qe nga viti 2014, Morley luan si Bellamy Blake ne The 100.

                                               

Eliza Taylor

Eliza Jane Taylor-Cotter Morley, e njohur profesionalisht si Eliza Taylor, eshte nje aktore australiane. Ajo njihet me se shumti per rolet e saj si Janae Timmins ne serialin australian Neighbours dhe Clarke Griffin ne serialin dramatik te CW The 100.

                                               

George Lazenby

George Robert Lazenby lindi me 5 shtator 1939. Eshte nje aktor australian, i njohur per portretizimin te James Bond-it ne filmin e James Bond-it te 1969, On Her majestys Secret Service. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund ...

                                               

Hugh Jackman

Hugh Michael Jackman lindi me 12 tetor 1968 ne Sydney, Australi. Eshte nje aktor australian, i njohur u be ai prej filmat e X-Men po ashtu edhe Kate & Leopold. Ai eshte 1.89 m i madh dhe i ka sy te gjelber-kafe.

                                               

Kylie Minogue

Kylie Ann Minogue lindi me 28 maj 1968. Eshte nje kengetare australiane dhe fitues e çmimit Grammy, po ashtu dhe aktore rastesishme. Minogue ngriti fame ne fundin e viteve 1980, si rezultat te rolit saj ne serine australiane Neighbours, para se a ...

                                               

Natalie Imbruglia

Natalie Jane Imbruglia lindi me 4 shkurt 1975 ne Sydney, New South Wales, Australia. Eshte nje kengetare dhe aktore. Ajo eshte qe 2003 e martuar me Daniel Johns, kengetarin te bendit Silverchair dhe The Dissociatives. Nderkombetar u be Natalie Im ...

                                               

Shiori Kutsuna

Shiori Kutsuna eshte aktore japoneze e lindur ne Australi e cila jetoi atje deri ne moshen 14 vjeçare para se te zhvendosej ne Japoni ku ndoqi karrieren e aktrimit. Ne vitin 2006, Kutsuna fitoi Çmimin e Gjykatesit ne Konkursin Kombetar te Bukuriv ...

                                               

Murilo Benicio

Murilo Benício Ribeiro lindi ne Niterói, Rio de Janeiro, Brazil me 12 korrik te vitit 1972, eshte nje aktor brazilian. Talenti i tij per aktor spikat qysh nga femijeria. Murilo shpesh thote: Çarli Çaplin ishte frymezim per mua. Dhe ja sot u bera ...

                                               

Bianca Comparato

Bianca de Souza Mendes Comparato eshte nje aktore braziliane. Ajo eshte e njohur per rolin ne produksione te vleresuara kritikisht si Como Esquecer ne 2010, si dhe A Menina sem Qualidades dhe Somos tão Jovens, te dy ne 2013, kjo e fundit per te c ...

                                               

Henri Castelli

Henri Lincoln Fernandes Nascimento, eshte nje aktor brazilian. U martua me modelen Isabel Fontana me 10 dhjetor 2005, por u ndan. Lindin nje djale me 23 tetor 2006, Lucas. Tani ka nje te dashur te re e quajtur Nanda. Eshte i gjate 1.87 m.

                                               

Bruno Gagliasso

Bruno Gagliasso Marques eshte nje aktor Brazilian me origjin Italiane. Ai ka gjithashtu nje vella me te madh, Thiago I cili luan edhe ai ne telenovela. U martua me aktoren Camila Rodrigues me 19 gusht 2006, por prape eshte beqar. Ata u takuan duk ...

                                               

Thiago Lacerda

Hilda Furacão 1998 TV. Aramel "Beijo do Vampiro, O" 2002 TV series. Beto /. unknown episodes "Páginas da vida" - Fletet e jetes. Jorge 142 episode, 2006-2007 "Sob Nova Direção". Pedro 1 episode, 2004 "Eterna Magia". Conrado ONeill 144 episode, 20 ...

                                               

Pelé

Edson Arantes do Nascimento, KBE, i njohur si Pelé, eshte ish fubollist brazilian, i vleresuar nga shumica si futbollisti me i mire i te gjitha koherave. Ka fituar titullin "Atleti i Shekullit" nga Komiteti Olimpik Nderkombetare. Ne Brazil llogar ...

                                               

Andrew Lincoln

Andrew Lincoln, emri i artit Andres James Clutterbuck eshte nje aktor Britanik. Eshte i famshem per rolin e Rick Grimes ne serine televizive The Walking Dead

                                               

Queenie Vassar

Queenie Vassar lindi me emrin Cecilia McMahon ne Glasgo. Ajo ka nisur te performoje qe ne nje moshe te vogel, dhe me vone u zhvendos ne SHBA kur ishte vetem 13 vjeçare me sipermarresin Tony Pastor.

                                               

Eliza Dushku

Eliza Patricia Dushku / ˈ d ʊ ʃ k uː / ; lindi me 30 dhjetor 1980 ne Boston, Massachusetts. Eshte nje aktore amerikane me prejardhje shqiptare. U be e njohur me rolin Faith ne TV serine Buffy dhe nga seriali televiziv Angel. Ajo ka luajtur ne dy ...

                                               

Birgitta Ulfsson

Ajo filloi karrieren e saj ne Svenska Teatern ne Helsinki, teater per prodhimet e teatrit suedeze. Me vone ajo u zhvendos ne Lilla teatern. Mes viteve 1952-1984 ishte e martuar me Lasse Pöysti dhe kishin dy djem, nje prej tyre, Tom Pöysti, gjitha ...

                                               

Alain Delon

Alain Delon, i lindur me 8 nentor 1935 ne Sceaux, Hauts-de-Seine eshte nje aktor francez, producent dhe biznesmen. Duke mbajtur shtetesine franceze, ai eshte gjithashtu nje shtetas zviceran qe nga viti 1999.

                                               

André the Giant

André René Roussimoff, i njohur si André the Giant, ishte nje mundes profesionist dhe aktor francez. Ai eshte shume i njohur ne ngridjen e tij me Hulk Hogan, duke arritur kulmin ne WrestleMania III ne vitin 1987. Roli i tij me i kujtuar i filmit ...

                                               

Audrey Tautou

Audrey Tautou lindi me 9 gusht 1976 ne Beaumont/Montluçon, France, eshte nje aktore franceze. E njohur u be 1999 prej Vénus beauté dhe star 2001 prej filmit Le Fabuleux Destin dAmélie Poulain. Suksesi i dyte u be roli kryesor te saj 2004 ne Un lo ...

                                               

Brigitte Bardot

Brigitte Bardot me 28 shtator 1934 ne Paris, aktore, foto modele, kengetare dhe aktiviste per mbrojtjen e kafsheve, franceze nga Franca Brigitte i ka shkruar prefektit te Prishtines nje leter te hapur ne te cilen kerkon nga ai nderprerjen e ndjek ...

                                               

Caroline Tillette

Caroline Tillette eshte aktore franceze-zvicerane. Ajo ndoqi mesimet ne Cours Florent. Pas disa filmave te shkurter, ajo beri nje shfaqje ne Plus belle la vie ne vitin 2008 duke luajtur Pauline, vajza e nje mafiozit Don. Ne vitin 2009, ajo u bash ...

                                               

David Charvet

Charvet ka lindur ne Lyon, France. Babai i Charvet eshte biznesmeni Pali Guez cifut nga Tunizia. Nena e tij, Christiane Charvet eshte franceze. Ai, vellai dhe motra e tij u rriten duke fol frengjisht. Ai fitoi nje karte-jeshile per SHBA nga lotar ...

                                               

Emma De Canues

Emma de Caunes eshte nje aktore franceze film. Ajo eshte i njohur mire per te luajtur rolin e Sabine ne Mr. Beans Holiday.

                                               

Fernandel

Fernand Contandin, i njohur si Fernandel, aktor, humorist, kengetar dhe regjisor francez i lindur me 8 maj 1903 ne Marseje dhe vdiq me 26 shkurt 1971 ne Paris.

                                               

Gérard Depardieu

Ne fillim te karrieres se tij filmore nuk dukej se mbdo te fitonte ndonje reputacion te madh, por ai ishte nje gabim ngase u pa se djaloshi shkelqente vazhdimisht dhe film pas filmi, sidomos me projektin fenomenal ”Shekulli njezet” i regjisorit p ...

                                               

Gérard Krawczyk

1986: Je hais les acteurs 1997: Héroïnes 1987: Lété en pente douce

                                               

Jean Marais

Zhan Mare u perkiste atyre aktoreve te njohur qe filmin e kishin profesion e kurrsesi vetem hobi. Shikuar ne kete drejtim, jemi te bindur se Franca do te ishte mjaft e varfer pa aktorin – Zhan Mare i cili na kishte mesuar te na dhuronte role te f ...

                                               

Jean Rochefort

Rochefort lindi ne Paris nga prinderit Bretone, ai ndoqi Institutin Pierre Corneille ne Rouen. Me 19 vjet ai hyri ne Centre dArt Dramatique de la rue Blanche dhe me pas iu bashkua Konservatorit Kombetar. Ai ka punuar me Compagnie Grenier Hussenot ...

                                               

Jean-Paul Belmondo

Jean-Paul Belmondo eshte aktor francez, i cili eshte bere i njohur, duke ju falenderuar vales se re te filmave francez, gjate viteve te 1960, ndersa ne vitet 1970-ta eshte per yll i filameve te zhanrit aksion.

                                               

Jean-Pierre Grenier

Jean-Pierre Grenier ishte aktor, regjisor i teatrit dhe skenarist francez. Ai ishte regjisor i teatrit nga viti 1974 deri ne vitin 1984.

                                               

Louis de Funès

Louis de Funès lindi me 31 korrik 1914 ne Courbevoie; vdiq me 27 janar 1983 ne Nantes, ishte aktor, regjisor, producent dhe komedian francez me origjine spanjolle.

                                               

Michel Piccoli

Michel Piccoli apo me emrin e plote Jacques Daniel Michel Piccoli, aktor francez. Piccoli eshte biri i nje emigranti italian. Pas shkollimit per aktor ka marre pjese ne shume shfaqje parisiene, a nje kohe ishte edhe udheheqes ne teatrin Théâtre B ...

                                               

Olga Kurylenko

Olga Kostyantynivna Kurylenko, eshte aktore dhe modele franceze me prejardhje ukrainase. Ajo filloi karrieren si aktore ne vitin 2005. Ajo pati sukses ne rolin e saj si Nika Boronina ne filmin Hitman pastaj rriti fame duke luajtur ne filmin Quant ...

                                               

Patricia Millardet

Patricia Millardet eshte nje aktore franceze, e lindur me 24 mars 1959 ne Mont de Marsan, France. Eshte e famshme edhe ne Itali, sidomos me rolin e gjykates Silvia Conti ne filmin Oktapodi. Ka luajtur edhe ne serialin E bukura e grave. U martua n ...

                                               

Tomer Sisley

Prinderit e tij u linden ne Izrael, gjysherit e tij u linden ne Lituani, Bjellorusi dhe Jemen. Familja e tij jane jehude. Prinderit e tij u ndane kur ai ishte pese vjeç. Ne moshen 9 vjet, Sisley la Berlinin per te jetuar me babain e tij ne jug te ...

                                               

Mandala Tayde

Mandala Tayde eshte nje aktore gjermane e lindur ne Frankfurt, Gjermani, me 27 prill 1975. Nena e saj eshte gjermane, kurse babai indian. Ajo ka nje djale me shokun e saj Antonio Campo DallOrto, Leon, i lindur me 2007. Tek ne njihet me rolin e sa ...

                                               

Ruth Westheimer

Karola Ruth Siegel lindi me 1928. Eshte nje aktor dhe komedian german. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Stefan Raab

Stefan Raab aktor i arteve televizive si ahengjeve, programe muzikore, etj. Shtefani lindi dhe u rrite ne Keln. Prind e tij kishin nje Mishtore ne te cilen punoi edhe Shtefani ne rini. Pas perfundimit te gjimnazit me 1986, vijoje 5 semestra ne fa ...

                                               

Vittorio Gasman

Vittorio Gasman lindi ne Xhenova te Italise me 1 shtator te vitit 1922 si biri i nje arkitekti gjerman dhe i shtepiakes Lusia Ambron. Braktisi studimet per jurisprudence per tu regjistruar ne Akademine e Arteve te Bukura per Drame. Qe nga viti sh ...

                                               

Jet Li

Li Lianjie i njohur si Jet Li, eshte aktor, prodhues i filimit, artist i arteve luftarake singaporean i lindur ne Pekin. Pas tre vjet stervitje me mesuesin e mirenjohur te Wushu Wu Bin, Li fitoi kampionatin e tij te pare kombetar Wushu te Pekinit ...

                                               

Sammo Hung

Sammo Hung gjithashtu i njohur si Hung Kam-bo eshte artist marcial, aktor, regjisor dhe producent i filmit nga Hong Kongu. Ai ka qene koreograf i luftes per aktoret si Jackie Chan. Hung eshte nje nga figurat kryesore qe udhehoqi levizjen Hong Kon ...

                                               

Amitabh Bachchan

Amitabh Bachchan eshte nje aktor i kinemase indiane, i lindur ne Allahabad me 11 tetor 1942. Eshte njeri nga aktoret me emblematik te kinemase se Bollywood-it gjate fundit te shekullit XX-te Ai mori pjese ne me shume se 200 filma.

                                               

Kabir Bedi

Kabir Bedi eshte nje aktor nga India, lindur me 16 janar 1946. Lindi ne Bombay te Indise. Eshte i gjate 1.88 m. Flet shume mire indisht, anglisht dhe italisht. Perveçse ka luajtur ne Bollywood, ka luajtur edhe ne mese 200 episode italiane, dhe te ...

                                               

Kajol

Kajol Mukherjee lindi me 5 gusht 1976 ne Mumbai, India vajza e nje aktoreje Shabana Samarth dhe nje producenti Shomu Mukherjee. Eshte nje aktore indiane dhe filmpartnera me e njohur e Shah Rukh Khan. Edhe kusherira e saj Rani Mukherjee eshte nje ...

                                               

Priyanka Chopra

Priyanka Chopra lindi me 18 korrik, 1982 ne Jamshedpur, Indi. Eshte nje aktore indiane. Chopra eshte rritur ne Bareilly, Uttar Pradesh. 2000 u zgjedh Miss Bota.