ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 364
                                               

Alfred Molina

Alfred Molina lindi me 24 maj 1953 ne Londer, Angli, eshte nje aktor britanez. Ai eshte biri i nje spanjollit dhe nje italines. Alfred Molina eshte i martuar me aktoren Jill Gascoine.

                                               

Anthony Daniels

Anthony Daniels eshte aktor anglez. Lindi me 21 shkurt te vitit 1946 ne Salisbury, Wiltshire, Angli. Filloren e kreu ne shkollen publike ne Yorkshire, interesi i tij ishte vetem ne produksionin vjetor te drames. Pas largimit nga universiteti ne v ...

                                               

Benny Hill

Benny Hill lindi me 21 janar 1924 ne Southampton; vdiq me 20 prill 1992 ne Teddington. Ka qene nje aktor, komedian dhe kengetar britanik.

                                               

Bob Hoskins

Bob Hoskins lindi me 26 tetor, 1942 ne Bury St Edmunds, West Suffolk si Robert William Hoskins dhe vdiq me 29 prill, 2014 ne London, England. Ishte nje aktor dhe komedian.

                                               

Carey Mulligan

Carey Hannah Mulligan eshte nje aktore angleze. Ne vitin 2004, ajo debutoi ne aktrim ne skenen e Londres, ne nje rol te shfaqjes se Kevin Elyot, Forty Winks. Debutimi i saj ne film ishte roli Kitty Bennet ne filmin Pride & Prejudice, ne vitin 200 ...

                                               

Charlie Chaplin

Charles Spencer Chaplin K.B.E. lindi me 16 prill 1889 ne Londer dhe vdiq me 25 dhjetor 1977 ne Vevey, Zvicer, ishte nje regjisor, aktor dhe komedian anglez.

                                               

Charlotte Rampling

Farewell, My Lovely 1975 45 Years 2015 Spy Game 2001 Max, Mon Amour 1986 Babylon A.D. 2008 Swimming Pool 2003 Orca 1977 The Knack. and How To Get It 1965 Zardoz 1974 Melancholia 2011 Lemming 2005 Jeune et Jolie 2013 Never Let Me Go 2010 Under The ...

                                               

Christian Bale

Christian Charles Philip Bale eshte nje aktor anglez. I njohur me mire ne rolet te filmave Amerikane, Bale ka luajtur ne filma me buxhet te madh te Hollywood-it, si dhe ne produksione dhe shtepi te artit me buxhet te vogel. Bale paraqitjen e pare ...

                                               

Daniel Craig

Daniel Wroughton Craig lindi me 2 mars 1968. Eshte nje aktor anglez, njohur si i gjashti aktor qe e ka portretizuar James Bond-in ne filmseri e EON Productions.

                                               

Daniel Day-Lewis

Sir Daniel Michael Blake Day-Lewis eshte aktor anglez. Ai mban dy nenshtetesi: britanike dhe irlandeze. U lind dhe u rrit ne Londer, ai eshte djali i nje poeti, dhe i nje aktore jo fort te njohur per publikun. Pavaresisht trajnimit qe beri ne tea ...

                                               

Daniel Radcliffe

Daniel Jacob Radcliffe eshte nje aktor britanik. Ai eshte i njohur kryesisht per pasjen Harry Potter, seri te filmave te shperndare nga Warner Bros, romancave e Joanne K. Rowling.

                                               

David Bowie

David Bowie lindi me 8 janar 1947 ne Brixton te Londres - 10 janar 2016. Ishte kengetar roku, muzikant dhe aktor anglez. Bowie ishte i njohur si kameleoni i pop-muzikes. Ai ka pasur nje ndikim shume te madh ne muziken e rokut qe nga vitet e 70-ta ...

                                               

Eddie Redmayne

Edward John David "Eddie" Redmayne, aktor anglez. Redmayne marre vleresime nga kritika per performancen univerzale te tij si Stephen Hawking ne The Theory of Everything Teoria per çdo gje, per te cilen ai fitoi çmimin e Akademi Awards per aktorin ...

                                               

Emilia Clarke

Emilia Clarke eshte nje aktore angleze. Ajo me se miri njihet per rolin e saj Daenerys Targaryen nes serine e HBO, Game of Thrones, per te cilin ajo ka fituar dy kandidime nga Emmy Award per çmimin Aktorja me e Mire Mbeshtetese ne Seri Drame ne v ...

                                               

Emma Watson

Emma Watson lindi ne France, ku ka jetuar per 5 vjet, pastaj u zhvendos ne Oxford, Angli, me vellain e vet, Alexander. Prinderit e saj, babai anglez dhe mamaja franceze, jane te dy avokate dhe jetojne te divorcuar. Emma ka filluar te tregoje inte ...

                                               

Helena Bonham Carter

Helena Bonham Carter eshte nje aktore angleze. Eshte nominiar ne Academy Awards per aktoren me te mire per rolin e saj si Kejt Kroi ne The Wings of the Dove. Per rolin e saj te Mbretereshes Elizabete ne The Kings Speech, ajo u nominua per çmimin ...

                                               

Holly Davidson

Holly Davidson eshte nje aktore angleze, lindur me 1980 ne Shropshire, Angli. Ajo eshte me e njohur per rolet e saj ne serite Renford Rejects, The Bill dhe Casualty, dhe rolet ne filmat Final Cut dhe te ardhshmen Van Wilder 2. Ajo eshte edhe motr ...

                                               

Ian McKellen

A Touch of Love si George Matthews, 1969 Emile, 2005 Apt Pupil, 1998 Scandal si John Profumo, 1989 Six Degrees of Separation, 1993 Asylum, 2005 The Lord of the Rings: The Return of the King, si Gandalf the White 2003 The Shadow, 1994 Last Action ...

                                               

Iggy Pop

Iggy Pop eshte nje kengetar amerikan kompozitor, muzikant, dhe aktor. Ai eshte kengetar i grupit proto-punk The Stooges, i cili u ribashkua ne vitin 2003, dhe ka qene i njohur per prezencen skenike agresive dhe te paparashikueshme. Iggy Pop ka ak ...

                                               

Jack Wild

Jack Wild ishte aktor dhe kengetar angleze, i njohur per rolin e tij Artful Dodger ne filmin Oliver! per te cilin ai fitoi Academy Award per Aktorin me te Mire poashtu fitoi Golden Globe dhe BAFTA. Wild eshte gjithashtu i njohur per rolin e tij s ...

                                               

James Mason

Edhepse ishte me origjine angleze, Xhejms Mejsen i perket plejades se vjeter te aktoreve amerikane e cila dha emra te shquar qe realizuan filma vertet antologjik me te cilet mburret kinematografia boterore. Ai konsiderohej edhe si njeri nder akto ...

                                               

Jason Isaacs

Jason Isaacs i lindur me 6 qershor 1963 eshte nje aktor britanik dhe si Ben, nje nga dy hitmen, duke luajtur Lee kunderta Evans si Gus, ne vitin 2007 kritike-vleresua Harry Burtons ringjallje 50-vjetorin e 1957 dy te majten Nobel laureatin e Haro ...

                                               

John Cleese

John Marwood Cleese lindi me 27 tetor 1939 ne Weston-super-Mare, Somerset. Eshte nje komedian dhe aktor britanik. Ka qene anetar i grupit komik Monty Python.

                                               

Julie Andrews

Duet for One 1986 The Tamarind Seed 1974 Thats Life! 1986 The Princess Diaries 2001 Torn Curtain 1966 Thoroughly Modern Millie 1967 S.O.B. 1981 STAR! 1968 Salzburg Sight and Sound 1965 subjekt i shkurte Relative Values 2000 10 1979 The Moviemaker ...

                                               

Julie Christie

Billy Liar 1963 Crooks Anonymous 1962 Darling 1965 Doctor Zhivago 1965 Troja Troy 2004 Dragonheart 1996 The Return of the Soldier 1982 Far from the Madding Crowd 1967 McCabe & Mrs. Miller 1971 Fahrenheit 451 1966 Im with Lucy 2002 Hamlet 1996 Sha ...

                                               

Kate Beckinsale

Ajo eshte bija e aktorit televiziv britanik Richard Beckinsale dhe Judy Loe. Ati i saj vdiq 1979 ne moshen e 31 vjet. Pas mbarimit te shkolles Londer filloi ajo karrieren si aktore. 1991 marri ajo nje rol ne nje film televiziv mbi luften e dyte b ...

                                               

Keira Knightley

Babai i saj eshte aktori Will Knightley,kurse nena e saj, shkrimtarja Sharman Macdonald. Ajo ka nje vella, Caleb, qe ka lindur me 1979. Rolin e pare dytesore ajo e pati me 1994 ne dramen A Village Affair. Me 1999 ajo luajti nje rol ne filmin e Ge ...

                                               

Kit Harington

Christopher Catesby Harington, i njohur me mire si Kit Harington, eshte nje aktor anglez. Fama e tij u rrit duke luajtur rolin e Jon Snow ne serine televizive Game of Thrones. Harington gjithashtu luajti edhe rolin kryesor Milo ne filmin e vitit ...

                                               

Liam Neeson

William John Liam Neeson lindi me 7 qershor 1952 ne Ballymena, Irlanden Veriore, Britani te Madhe. Eshte nje Aktor britanik i nominuar per Çmimin Oscar. Ai ishte edhe kandidat per çmimin Golden Globe te vitit 2005 ne kategorin protagonisti me i m ...

                                               

Mandy Patinkin

Mandel Bruce Mandy Patinkin lindi me 1952. Eshte nje aktor dhe komedian. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Michael Caine

Sir Michael Caine CBE eshte aktor anglez.Caine ka shfaq me shume se njeqind filma, dhe eshte nje nga vetem dy aktore qe ka marre çmimin e Akademise per emerimet vepruar ne çdo dekade qe nga vitet 1960.I konsideruar si nje nga elita e aktoreve te ...

                                               

Michael Palin

Monty Pythons Life of Brian 1979 Jabberwocky 1977 Time Bandits 1981 Three Men in a Boat 1975 Monty Python Live at the Hollywood Bowl 1982 A Fish Called Wanda 1988 American Friends 1991 Brazil 1985 The Meaning of Life 1983 And Now For Something Co ...

                                               

Naomi Watts

Naomi Watts eshte nje aktore dhe producente filmi britanike. Ajo beri debutimin e saj ne filmin australian For Love Alone dhe me pas u shfaq ne serialin televiziv australian Hey Dad.!, Brides of Christ, Home and Away, dhe ne filmin Flirting. Pasi ...

                                               

Natalie Dormer

Natalie Dormer eshte nje aktore angleze. Ajo me shume njihet per rolet e saj si Anne Boleyn ne serine e Showtime, The Tudors, si dhe Margaery Tyrell ne serine e HBO, Game of Thrones, Irene Adler dhe Jamie Moriarty ne serite e CBS, Elementary, dhe ...

                                               

Norman Wisdom

Norman Wisdom, lindi me 4 shkurt 1915, vdiq me 4 tetor 2010, ishte komedian, kengetar dhe aktor, regjisor e skenarist anglez, ikone e filmit, kult ne Shqiperi si i vetmi aktor perendimor qe iu lejuan filmat gjate kohes te diktatorit Enver Hoxhes. ...

                                               

Orlando Bloom

Filmografia Kingdom of Heaven 2005 – Balian Love and Other Disasters 2006 – Hollywood Paolo The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001 – Legolas Greenleaf Midsomer Murders: Judgement Day 2000 – Peter Drinkwater Pirates of the Caribbea ...

                                               

Patrick Stewart

Patrick Stewart lindi me 13 korrik 1940 ne Mirfield, West Yorkshire, Angli, eshte nje aktor, producent dhe regjisor britanez. Ai ishte 25 vjet anetar i Royal Shakespeare Company.

                                               

Rick Dees

Rigdon Osmond Rick Dees III lindi me 1950. Eshte nje aktor dhe komedian. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Roger Moore

Sir Roger George Moore, KBE lindi me 14 tetor 1927. Eshte nje aktor anglez. Ai eshte i njohur per portretizimin te dy heroi aksionit, Simon Templar ne serine televizive The Saint prej 1962 deri 1969, dhe, si Sean Connery roli pasues James Bond ne ...

                                               

Rosamund Pike

Rosamund Mary Ellen Pike eshte nje aktore angleze. Pjesemarrja e saj e pare ekran ishte ne vitin 1998 ne filmin televiziv A Rather English Marriage dhe ajo erdhi ne vemendjen kur ne moshen 21 vjeçare mori rolin si Bond girl Miranda Frost ne Die A ...

                                               

Rupert Grint

Rupert Alexander Lloyd Grint eshte aktor dhe producent anglez. U be i famshem per luajtjen e rolit te Ron Uezlit, njerit nga tre personazhet kryesore nga seria e famshme e Harry Potter. Grint ka filluar ta luaje Ronin qe nga mosha 11-vjeçare. Nga ...

                                               

Sacha Baron Cohen

Sacha Kike Kohen lindi me 13 tetor te vitit 1971 ne Hammersmith, Londer, Angli. Eshte nje aktor dhe komedian anglez i cili u be i njohur per publikun me rolin si Ali G dhe me vone si gazetari Borat nga Kazakistani. Ne vitin 1994 ai aplikoi per nj ...

                                               

Sean Bean

Shaun Mark Bean, i njohur profesionalisht si Sean Bean, eshte nje aktor anglez. Pas diplomimit nga Royal Academy of Dramatic Art, ai beri debutimin e tij ne teater me Romeo dhe Xhuljeta ne vitin 1983. Duke mbajur nje thks te dallueshem te Yorkshi ...

                                               

Sophie Turner

Sophie Turner eshte aktore angleze. Turner njihet me se miri per rolin e saj si Sansa Stark ne serine televizive nga HBO, Game of Thrones, per te cilin aje eshte nominuar nga Young Artist Award per çmimin "Aktorja me e mire re mbeshtetes ne nje s ...

                                               

Stan Laurel

Arthur Stanley Jefferson - i njohur me mire nen emrin e Stan Laurel - lindur 16 qershor 1890 ne Ulverston, Lancashire, ne veri te Anglise. Ai ishte nje aktor, por edhe nje shkrimtar dhe drejtor ne film. Me Oliver Hardy, ai formoi dyshen komike La ...

                                               

Sting

2001 - Voice of Sanity 1991 - The Soul Cages 1993 - Ten Summoners Tales 1991 - Peter And The Wolf 1987 - Nothing Like The Sun 1999 - Brand New Day 1991 - Live In New Newcastle Bootleg 1997 - At The Movies 1993 - Demolition Man 1988 - Nada como el ...

                                               

Timothy Dalton

Timothy Peter Dalton lindi me 21 mars 1946. Eshte nje aktor i filmit dhe teatrit anglez, i lindur ne Uells, i njohur per James Bond-in te katert zyrtare. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e pe ...

                                               

Tom Felton

Thomas Andrew Felton eshte nje aktor dhe muzikant anglez. Ai njihet me se miri per rolin e tij si Drako Mallfoi ne adaptimet filmike te romaneve me te shitura te zhanrit fantazi Harry Potter nga J. K. Rowling. Shfaqjet e tij ne Harry Potter dhe P ...

                                               

Tom Hardy

Edward Thomas "Tom" Hardy eshte aktor anglez. Disa nga filmat me te shquar ne te cilet ai ka marrur pjese jane Star Trek: Nemesis, RocknRolla, Bronson, Warrior, Tinker Tailor Soldier Spy, This Means War, The Dark Knight Rises, dhe Inception, nepe ...

                                               

Vivien Leigh

Vivien Leigh, aktore angleze e teatrit dhe e filmit. Ishte fituese e dy Oscareve per role te perfaqesuara nga shtresa e larte nga Jugut amerikan, Scarlett OHara ne Iku bashke me eren dhe Blanche DuBois ne Tramvaji i quajtur deshire. Ishte edhe ak ...