ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 363
                                               

Aaron Paul

Aaron Paul esht nje aktor amerikan i njohur per rolin e Jesse Pinkman ne serialin pluriçmuar Breaking Bad, me te cilen ka fituar disa çmime. Paul nuk ka studiuar aktrim, sepse sipas ti per te aktruar duhet vitem te imagjinosh sikur te jesh person ...

                                               

Penny Marshall

Carole Penny Marshall lindi me 1943. Eshte nje aktore dhe komediane amerikane. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Perry King

Perry Firestone King lindi me 1948. Eshte nje aktor amerikan. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Peter Dinklage

Peter Hayden Dinklage eshte nje aktor amerikan. Qe nga roli ne The Station Agent qe e zbuloi ate ne publikun e gjere, ai eshte shfaqur ne nje numer te madh te filmave duke perfshire edhe rolin me ze Ghost ne video lojen Destiny. Qe nga viti 2011, ...

                                               

Peter Fonda

Peter Henry Fonda, aktor amerikan. I njohur si djali i aktorit te njohur Henry Fonda, vella i Jane Fonda dhe i ati aktores Bridget Fonda, por me filmat e viteve te 1960-ta fitoi reputacion si ikone kontrakulturore.

                                               

Peyton Roi List

Peyton Roi List eshte aktore dhe modele amerikane. Ajo eshte e njohur per rolin e saj Emma Ross ne serialin Jessie dhe duke luajtur Holly Hills ne filmin Diary of a Wimpy Kid: Dog Days. Si femije, ajo ka luajtur ne shume filma dhe seriale.

                                               

Philip Seymour Hoffman

Philip Seymour Hoffman lindi me 23 korrik 1967 ne Fairport, New York, ShBA. Ishte nje aktor i teatrit dhe filmit amerikan. Hoffman ka luajtur ne filma me se shumti role dytesore. Si aktori kryesor ne filmn biografik Capote u shperblye ai 2006 me ...

                                               

Phoebe Cates

Phoebe Belle Cates eshte nje aktore amerikane. Ajo gezoi popullaritet te papritur ne vitin 1982 ne saje te filmit kult Paradise dhe Fast Times ne adhurim Ridgemont, sidomos ne saje ne skenen ku mbeti gjysem nudo siper. Ne kohen e filmit aktorja i ...

                                               

Queen Latifah

Faqja zyrtare e Queen Latifah Queen Latifah ne IMDb Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresua ...

                                               

Quentin Tarantino

Quentin Jerome Tarantino lindi me 27 mars 1963 ne Knoxville, Tennessee. Eshte nje regjisor, aktor, producent dhe autor filmi amerikan. Filmat e tij jane aq ndikues, qe kritikuesit e filma e kane krijuar nje fjale per stilin e tij: tarantinoesque. ...

                                               

R. Lee Ermey

R. Lee Ermey lindi me 24 mars, 1944 ne Emporia, Kansas si Ronald Lee Ermey dhe vdiq me 15 prill, 2018 ne Santa Monica, California. Ishte nje komedian dhe aktor amerikan, nder me te miret te gjitha koherave.

                                               

Rachel Bilson

Rachel Bilson, aktore amerikane e filmit dhe televizionit. Eshte rrite ne Kaliforni. Babai i saj, Danny Bilson, rexhisor filmi dhe skenarist. Rachel debytoi ne televizion me 2003, ndersa ne film me 2006. Eshte bere e njohur me rolin Summer Robert ...

                                               

Raven-Symoné

Raven-Symoné Christina Pearman lindi me 10 dhjetor 1985 ne Atlanta, Georgia, ShBA. Eshte nje aktore amerikane. Emri artistik i saj eshte Raven. E njohur u be me rolin e saj ne The Cosby Show, ajo luajti rolin e Olivia Kendall. Ajo pati rol dyteso ...

                                               

Norman Reedus

Norman Mark Reedus eshte nje aktor dhe model amerikan. Ka jetuar ne Spanje, Angli dhe Japoni. Pas transferimit ne Los Angeles punoi per nje dyqan te Harley Davidson duke bere njekohesisht punen e skulptorit, fotografit, piktorit dhe regjisorit. K ...

                                               

Richard Gere

Gere i lindur ne Philadelphia, dhe i rritur ne fermen e babait afert qytetit Syracuse ne shtetin e New Yorkut. Me aktrim eshte marre qe nga bangat shkollore ne grupin teatror. Eshte instrumentist dhe u bije disa instrumenteve. Bursa sportive ia m ...

                                               

Richard Kind

Richard Bruce Kind lindi me 1956. Eshte nje aktor dhe komedian amerikan. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Richard Lewis

Richard Philip Lewis lindi me 1947. Eshte nje aktor amerikan. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Rob Paulsen

Robert Fredrick Rob Paulsen III lindi me 1956. Eshte nje aktor dhe komedian amerikan. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Robert Duvall

Duvall u lind ne San Diego, te Kalifornise. Babai i tij, William Howard Duvall, ishte admiral ne Lufteanijen amerikane, a nena e tij, Mildred Virginia Hart, ishte aktore amatore dhe e afert e Roberta E. Leese, gjeneral i famshem nga Lufta qytetar ...

                                               

Robert Knepper

Robert Knepper Forum - Diskutim rreth Robert Knepper Robert Knepper ne IMDb The Robert Knepper Fanlisting - Nese je fans zgjidhe dhe degjoje Robert Kneppers biography ne faqen zyrtare te Prison Breaks Robert Knepper Fans - faqja e fansave te Robe ...

                                               

Robin Williams

Robin Williams lindi me 21 Korrik, 1951 ne Chicago, Illinois si Robin McLaurin Williams dhe vdiq me 11 Gusht, 2014 ne Paradise Cay, Kalifornia. Ishte nje komedian dhe aktor amerikan, nder me te miret te gjitha koherave.

                                               

Rock Hudson

Rock Hudson, lindur me 17 nentor te vitit 1925 ne Winnetika, Illinois ne SHBA dhe vdiq me 2 tetor te vitit 1985 ne moshen 59 vjeçare ne Beverly Hills, California, SHBA, ishte aktor amerikan.

                                               

Ron Howard

Howard lindi ne Duncan, Oklahoma, SHBA, djali i Jean Speegle Howard dhe Rance Howard. Ai ka prejardhje gjermane, angleze, skoceze, irlandeze dhe holandeze. Howard sherbeu tri vite ne Forcat Ajrore e Shteteve te Bashkuara ne kohen e lindjes se Ron ...

                                               

Russell Crowe

Russell Ira Crowe lindi 7 prill 1964 ne Wellington, North Island, New Zealand, eshte nje aktor zelandez-australian dhe fitues i Academy Award, BAFTA, Golden Globe dhe Screen Actors Guild Award. Ai ne vitin 2000 fitoi çmimin Academy Award si aktor ...

                                               

Sam Raimi

Ai vjen nga nje familje çifute me origjine polake. Emri i familjes ishte "Reingewertz", por pasi gjysi i tij shkoi ne ShBA e nderroi ne Raimi. Ai studioi te Michigan State University dhe ka nje Abschluss ne literaturen angleze. Ai e ka nje vella ...

                                               

Sam Rockwell

Sam Rockwell eshte aktore amerikan nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Sam Rockwell u lind me 5 nentor 1968. Rockwell u lind ne Daly City, Kaliforni, ai u lind nga prinderit qe u divorcuan kur ai ishte pese vjeç, ai u rrit me babain e tij Pete R ...

                                               

Sam Shepard

Samuel Shepard Rogers III, dramaturg, aktor dhe regjisor amerikan. I njohur eshte edhe per disa tregime te shkurtera, ese, memoare dhe si fitues i Çmimit Pulitzer per drame e cila u dha me 1979 ne titullin Buried Child. Publiku i gjere eshte i nj ...

                                               

Sandra Bullock

Sandra Annette Bullock lindi me 26 korrik 1964 ne Arlington, Virginia, ShBA.Fama e saj u rrit ne vitin 1990 me rolet Demolition Man, Speed, The Net, While You Were Sleeping, A Time to Kill,dhe Hope Floats.Ne mijevjeçarin e ri,Bullock luajti ne fi ...

                                               

Sarah Michelle Gellar

Sarah Michelle Gellar e nohur edhe me emrin Sarah Michelle Prinze, eshte aktore amerikane. Ajo eshte enjohur me se shumti me rolin e saj Buffy Summers ne serine televizive Buffy The Vampire Slayer, per te cilen fitoi Saturn Award per Besat Aktore ...

                                               

Susan Sarandon

Eshte me e vjetra nder nente femijet, e lindur si Susan Abigail Tomalin ne New York. Babain e kishte me prejardhje angleze e irlandeze, ndersa nena me prejardhje siçiljane dhe italiane. Suzan eshte rritur ne Edison, ndersa ne New Jersey kryen shk ...

                                               

Scarlett Johansson

Ajo lindi me 22 nentor 1984 ne New York si Scarlett Marie Johansson. Prinderit e saj ishin te ndare, per kete arsye ajo jetoi disa kohe te babai saj ne New York dhe disa kohe te nena saj ne Los Angeles. Si femije vizitoi Scarlett The Actors Studi ...

                                               

Selena

Selena ose emrin e plote Selena Quintanilla-Perez ishte nje Meksika pop-kengetar Amerikan. Vdekja e saj shpejt te shperndare ne mbare boten lajme titull. Albume i saj "Dreaming of You" shitur 4.000.000 kopje bote te gjere. Albume Selena filloi sh ...

                                               

Selena Gomez

Selena Marie Gomez eshte nje kengetare, aktore, producente dhe filantropiste amerikane. Selena se pari filloi karrieren ne serialin Magjistaret e sheshit Uejverli gjithashtu edhe ne shume filma tjere. Para se te beje debutimin ne Walt Disney Sele ...

                                               

Siegfried & Roy

Siegfried & Roy lindi me 13 Qershor, 1939 ne Rosenheim, Bavaria, German Reich / 3 tetor, 1944 ne Nordenham, Lower Saxony, German Reich – 8 maj, 2020 ne Las Vegas, Nevada. Eshte nje aktor dhe komedian. Ata ishin nje duo i magjistareve dhe argetues ...

                                               

Sonya Smith

Sonya Smith ka lindur me 23 prill 1972 ne Philadelphia, Pennsylvania, ShBA. Eshte nje aktore amerikane, por e njohur me shume me rolet e saj ne telenovela. Eshte vajza e aktores venezuelasve Ileana Jacquet dhe burrit te saj amerikan. Sonya Smith ...

                                               

Giancarlo Esposito

Giancarlo Giuseppe Alessandro Esposito esht nje aktor dhe regjisor amerikane i njohur prinçipalisht per rolin e Gustavo Fryng ne serialin amerikan Breaking Bad, dhe ne spin-offit te ti Better Call Saul.

                                               

Stacy Ferguson

Stacy Ann Ferguson lindi me 27 mars 1975 ne Whittier, Kalifornia. Ajo njihet gjithashtu si Fergie. Eshte kengetarja e grupit Hip-Hop Black Eyed Peas qe nga viti 2003 kur e zevendosi Kim Hill. Stacy ishte anetare e grupit Wild Orchid. Wild Orchid ...

                                               

Nick Stahl

Nicolas Kent "Nick" Stahl eshte nje aktor amerikan. Duke filluar karieren si aktor femije, ai u njoh per performancen ne filmin The Man Without a Face ne vitin 1993 dhe me pas filloj nje karriere te suksesshme si nje aktor femije. Me vone vazhdoj ...

                                               

Stana Katic

Stana Katic eshte nje aktore amerikano-kanadeze. Ajo njihet per rolin e saj si Kate Beckett ne serialin kriminalistik" Castle” si dhe per rolin si agjentja Emily Byrne ne serialin triller Absentia.

                                               

Steelo Brim

Sterling "Steelo" Brim eshte aktor, prezantues dhe personalitet televiziv amerikane. Ai eshte i njohur per paraqitjen e tij ne emisionin e MTV-se Ridiculousness.

                                               

Stefán Karl Stefánsson

Stefán Karl Stefánsson lindi me 1975. Eshte nje aktor dhe komedian islandic. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Stephen Full

Full eshte i martuar me aktoren Annie Wersching ne Los Angeles ne shtepine e tyre ne shtator 2009. Wersching dhe te Full kane nje djale, Freddie Full Wersching, me 8 gusht, 2010, ne Los Angeles, Kaliforni. Stephen eshte mik te vertete jeta e mire ...

                                               

Stephen Hillenburg

Stephen McDannell Hillenburg lindi me 21 gusht, 1961 ne Lawton, Oklahoma si Stephen McDannell Hillenburg dhe vdiq me 26 nentor, 2018 ne San Marino, California. Eshte nje aktor dhe komedian amerikan. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cung ...

                                               

Steve McQueen

Steve McQueen, ishte aktor i filmit. Eshte i njohur per interpretimin e roleve te avanturiereve romantik, njerezve te rrezikshem dhe rrugaçeve. Filmat e tij me te njohur jane: Shtatshja e madhe, Flutura, Arratisja e madhe, etj

                                               

Steve Zahn

Steven James Steve Zahn lindi me 1967. Eshte nje aktor dhe komedian. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Steven Seagal

Steven F. Seagal eshte nje aktor, produktor kinematografie, maestro ne artet marciale dhe nje muzikant amerikan. Ben pjese te nje grupi aktoresh, si, qe u bene te famshem fale cilesive ne fushen e arteve marciale. Steven eshte graduar me rrypine ...

                                               

Jon Stewart

Jon Stewart eshte nje humorist amerikan qe ka fituar 9 here Emmy Award. Ai eshte me se miri i njohur per shoun e tij ne Comedy Central qe quhet The Daily Show.

                                               

Shelley Duvall

Shelley Alexis Duvall lindi me 7 korrik, 1949 ne Houston, Texas. Ishte nje komediane dhe aktore amerikane. Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Sheron Ston

Sharon Vonne Stone eshte nje aktore, producente dhe ish-modele amerikane. Pas modelimit ne reklamat televizive dhe reklamat e shtypura, ajo beri debutimin e saj te filmit si ne filmin e Woody Allen Stardust Memories 1980. Pjesa e saj e pare qe fl ...

                                               

Taboo (rapper)

Jaime Luis Gómez, i njohur me mire si Taboo Nawasha, eshte nje raper Amerikan, aktor, e kengetar i cili me i njohur eshte si anetar i grupit Black Eyed Peas.