ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 351
                                               

Libri i bardhë

Libri i bardhe tregime me Autor Enkelejd Lamaj. Botues: Bota Shqiptare, viti i botimit 2011. Faqet e librit 244. ISBN 978-9928-00-029-3 Permbajtja 1. MENGJES 2. MADE IN INDIA 3. DORA E DJATHTE 4. HONI I NATES 5. TAXI 5 6. PAKTI 7. ASFALT 8. ME E ...

                                               

Më përtej kohërave

Me pertej koherave Novele e tregime me Autor Kasem Trebeshina. Shtepia botuese "ARS", Prishtine, viti i botimit 2004. Faqe e librit 158. ISBN 99927-632-6-4

                                               

Njeriu jeshil

Njeriu jeshil tregime te zgjedhura, Autori: Moikom Zeqo. Botuesi: Toena. Faqet e librit 252. Pas 40 vjeteve krijimtarie shumeformeshe, cilesore dhe te panderprere, poeti, shkrimtari dhe studiuesi i njohur Moikom Zeqo shfaqet me permbledhjen e tre ...

                                               

Njeriu me dy emra

Njeriu me dy emra tregime te zgjedhura, Autori: Sulejman Mato. Botuesi: Toena. Faqet e librit 278. Ne moshen njezetvjeçare, Jeton Shatri ishte nje djalosh biond, me veshtrim te vendosur me trup atleti, vella i dy motrave dhe tre vellezerve, te rr ...

                                               

Papagajtë e Nembrotit

Papagajte e Nembrotit Autori: Moikom Zeqo. Botuesi: Toena. Faqet e librit 304. Duam, apo nuk duam, hapesira dhe koha e letersise eshte kibernetike. Dhe megjithate letersia eshte e kunderta e Cyberia-s. Shkrimtaret jane si Nembroti, ngrene kulla u ...

                                               

Petalet e bajames së hidhur

Petalet e bajames se hidhur eshte liber me tregime nga Kolec Traboini. Eshte libri i pare i autorit, botuar kur ishte student ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1973 e i vleresuar me çmim ne konkursin Kombetar te Letersise e Arteve 1974. Ne shty ...

                                               

Pëllumbi me fjongo të kuqe

Pellumbi me fjongo te kuqe 60 rrefenja per femije e prinder. Autori: Bardhyl Xhama. Botuar ne Tirane: Toena, 2007. Faqet e librit 192. Ne te 60 rrefenjat e ketij vellimi shtjellohen probleme te edukimit moral e qytetar, te luftes kunder veseve e ...

                                               

Për një sy gjumë

Per nje sy gjume tregime, Autori: Agron Kosta. Botuesi: Toena. Faqet e librit 260. Ishte pothuajse mesnate. Dhe dritat, iken. Nuk e shihnin njeri-tjetrin. Ishin vetem. Secili ne boten e vet. Dhe, kur je vetem, ne kuzhinen e erret, ne mes te nates ...

                                               

Pika drite në eklips

Pika drite ne eklips novela dhe tregime, Autori: Zija Çela. Botuesi: Toena. Faqet e librit 468. Zija Çela eshte nder te paktet, per shumeçfare i vetmi, qe kalimin nga diktatura ne demokraci e beri te qete: nje fije vazhdimesiekonstante, e brendsh ...

                                               

Rrëfim vetmie

Rrefim vetmie tregime te zgjedhura, Autori: Mihal Hanxhari. Botuesi: Toena. Faqet e librit 196. Faqet e librit lexohen te shoqeruara me ndjenjen se je dorezuar plotesisht ne pushtetin e nje rrefimi te brendshem, te heshtur, rrefim qe pa ngulur ke ...

                                               

Rruga e Dibrës ose Brodway

Rruga e Dibres ose Brodway tregime te zgjedhura, Autori: Kostandin Dhamo. Botuesi: Toena. Faqet e librit 192. Ne euromaxin e letersise shqipe, permbledhja me tregimet "Rruga e Dibres" ose Broadway e shkrimtarit Konstandin Dhamo, perben pavijonin ...

                                               

Statusi i qenit

Statusi i qenit Autori: Teodor Laço. Botuesi: Toena. Faqet e librit 216. Ne luften simbolike midis se MIRES dhe se KEQES, nga llogoret e letersise, humori eshte nje arme asgjesuese. Ironia qep gojen e mburrjes, fodullekut dhe shtirjes. Nje shaka, ...

                                               

Vjedhësit e erës

Vjedhesit e eres Tregime e Novela. Autori: Bahri Myftari. Shtepia botuese: Onufri. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 224. ISBN 978-99956-87-40-3 Mbi librin Ka shkrimtare te cilet gjate jetes se tyre krijuese jetojne midis krijimit dhe publicite ...

                                               

Alegoria

Si nje mjet shprehes, alegoria eshte nje metafore ne te cilen karakteri, vendi ose ngjarja perdoren per te dhene nje kuptim me te gjere per çeshtjet dhe ngjarjet e jetes reale. Alegoria eshte ushtruar si mjet shprehes gjeresisht ne shtjellat e hi ...

                                               

Aliteracioni

Aliteracioni eshte nje figure retorike, qe ndeshet me shume ne poezi, dhe eshte te perseriturit e disa tingujve te njejte ne fjale te ndryshme brenda nje a me shume vargjesh, per ti dhene gjuhes poetike nje fuqi me te madhe shprehese ose per te p ...

                                               

Anafora

Ne gjuhesi, anafora eshte perdorimi i nje shprehie interpretimi i se ciles behet ne varesi te nje tjeter shprehie ne kontekst. Ne nje kuptim me te ngushte, anafora eshte nje shprehi qe varet specifikisht nga shprehia pararendese e kesodore eshte ...

                                               

Antiteza

Antiteza eshte nje figure stilistike qe ve perballe dy gjendje, dy kende te kunderta per ta ndriçuar me force nje ide kryesore. Per te formuar antitezen sherbejne antonimet. Ne letersine tone eshte perdorur nga Noli: anes detit i palare, anes dri ...

                                               

Antonomazia

Ne retorike, antonomazia eshte nje lloj metonimie ne te cilen nje epitet apo nje shprehi ze vendin e emrit te perveçem si p.sh. "Asllani i Janines" per Ali pashe Tepelenen apo "Plaku i Vlores" per Ismail Qemalin. Ne rendin bisedor, antonomazi esh ...

                                               

Apostrofa

Apostrofa vjen nga greqishtja "apostrophe" ndryshim drejtimi,permiresim, nga "apo" larg, "strophe" kthese. Apostrofa eshte figure stilistike, me te cilen u drejtohemi ose tsjem sikur ti kishim prane njerez te gjalle, a gjera te aferta ose te larg ...

                                               

Asidenti

Asidenti vjen nga greqishtja asyndeton - i palidhur. Eshte figura stilistike, ne te cilen me qellim lihen menjane lidhezat per ti dhene shprehjes gjalleri e intonacion te shpejte. Shembull: Nena, motra, nusja dalin, Ngrehin krahet qe ta ndalin. F ...

                                               

Asonanca

Asonanca vjen nga latinishtja adsonare - bashketingellon, i pergjigjet nje titulli. Eshte rime jo e plote e dy a me shume vargjeve, qe kane te njejta vetem zanoret e theksuara dhe zanore te tjera te fjaleve fundore. Ndonese me rralle, asonanca mu ...

                                               

Asteimi

Asteizmi vjen nga greqishtja asteismos - hoke, fjale therese. Eshte figura stilistike, me anen se ciles qortojme ose shajme, me qellim qe te lavderojme. Pra, eshte e kunderta e ironise. Shembull: Gjysherit tane, eh, paçin drite njerez koketrashe, ...

                                               

Elipsa

Elipsa eshte figura stilistike qe krijohet, kur heqim nga teresia e tekstit ndonje fjale a pjese, e cila nenkuptohet, pa prishur kuptimin, me qellim qe ti japim shprehjes me shume gjalleri, hijeshi a shpejtesi. Fjala elipse vjen nga greqishtja e ...

                                               

Enumeracioni

Enumeracioni Enumeracioni vjen nga latinishtja enumeratio - numerim. Eshte renditja njera pas tjetres e fjaleve, qe kane lidhje nga kuptimi. Kur Naim Frasheri te poema "Bageti e Bujqesi" shkruan: "Kini shembinj, qerxhe, lisa, lumenj dhe debore ne ...

                                               

Epanalepsa

Epanalepsa vjen nga greqishtja epanalepsis - perseritje, rimarrje. Epanalepse kemi kur nje fjale a shprehje e fillimit te nje vargu perseritet ne fund te atij vargu. Shembull: Kurbeti, shoke, kurbeti, Kush vate e nuk mbeti? Andon Zako Cajupi - Ku ...

                                               

Epanastrofeja

- Epanastrofeja vjen nga greqishtja epanastrofé - rikthim, nga epana - serish dhe strofé - kthim, rrotullim. - - Kur nje ose disa fjale e fundit te vargut a te nje fjalie perseriten ne fillim te vargut a fjalise qe pason, perseritja quhet epanast ...

                                               

Epifora

Epifora vjen nga greqishtja epiphora - shtese. Epifora eshte perseritje e po atyre mjeteve ne fund te vargjeve a fjalive per tu dhene ngarkese emocionale. Epifore quhet edhe vargu i fundit qe sherben si mbyllje ose si refren pas çdo strofe. Shemb ...

                                               

Eufemizmi

Eufemizmi Eufemizem vjen nga greqishtja euphemismos - fjale ogurmire. Eufemizma quhen zakonisht gjithe ato fjale e shprehje, qe zevendesojne fjale te vrazhda te pahijshme me fjale e shprehje me te lehta me te buta. Tek eufemizmi ndryshohet forma ...

                                               

Gradacioni

Gradacioni - Gradacion vjen nga latinishtja gradatio - shkallezim. Eshte renditje fjalesh a sinonimesh se paku tri, qe e japin nje mendim, nje veprim ose nje peizazh shkalle - shkalle, duke e ngadalesuar ose duke e forcuar, ne zbritje apo ne ngji ...

                                               

Grotesk

Menyre e paraqitjes artistike te gjerave reale dhe te dukurive te jetes duke i zmadhuar teper me qellim disa ane te tyre,duke dhene kontraste te forta te papritura.

                                               

Grotesku

Grotesku vjen nga italishtja grottesca - qe i ngjet shpelles ; nga disa zbukurime te epokes se Rilindjes qe ishin te nderlikuara me kafshe e bime dhe qe imitonin modelet e pikturave te zbuluara ne rrenojat e Romes, me figura te vogla te nderthuru ...

                                               

Katakreza

Katakreza vjen nga greqishtja katakresis - shperdorim Eshte nje lloj metafore, kur perdorim nje fjale a shprehje ne rastin kur nuk e ka gjuha nje fjale te zakonshme. Pra, ne ato raste kur metafora perdoret nga nevoja se mundon fjala emertuese per ...

                                               

Kiazma

Kiazma - Kiazme vjen nga greqishtja hiazmos - kryqezim. Eshte figure stilistike qe krijohet nga permbysja e gjymtyreve, nga vendosja e tyre ne forme te anasjellte, por duke ruajtur rendin sintaksor. Kjo figure eshte nje perftese me shume efekt si ...

                                               

Kontrasti

Kontrasti vjen nga frengjishtja contraste: ndryshim i madh, kundershti. Kontrasti ndertohet duke vene perballe ne menyre te theksuar dy karaktere njerezore, dy sende a dukuri, por duke kundervene figura a tablo te tera, jo ane te veçanta, si te a ...

                                               

Litota (figura letrare)

- Litota vjen nga greqishtja litotes - zvogelim, thjeshtesi. - - Litota eshte e kunderta e hiperboles dhe autori thote me pak, duke lene te kuptohet me shume. Litota perdoret per modesti, per druajtje dhe rrallehere edhe per ironi. - - Shembull n ...

                                               

Metafora

Metafora eshte perdorimi i nje fjale ne nje kuptim te ngjashem, por te ndryshem nga kuptimi i saj i zakonshem duke e lidhur me nje fjale tjeter, pa te cilen nuk do te perdorej ne menyre asnjanese.Perdorimi i metafores i thekson tiparet e ngjashme ...

                                               

Metonimia

"Metonimia" - Metonimi vjen nga greqishtja metonymia - nderrim, zevendesim emri. Eshte nje fjale e figurshme, qe perfitohet duke zevendesuar nje emer te nje sendi, te nje frymori a dukurie me nje emer tjeter, qe ka lidhje me te nga prania e perba ...

                                               

Oksimoroni

Oksimoroni vjen nga greqishtja oksymoron - i krisur, i luajtur mendsh. Oksimoroni i ngjan paradoksit, eshte nje antiteze e llojit te veçante, ne te cilen bashkohen kuptime te kunderta dhe del nje kuptim i ri. Eshte vendosje marredheniesh sintakso ...

                                               

Onomatopeja

== onomatopea == Onomatopeja vjen nga greqishtja onoma - emer, poieo - bej, krijoj. Eshte fjale tingullimituese ose pershkrim i dukurive a i sendeve, duke shfrytezuar imitimin e zhurmave te zerave. Fjalet paf-puf, bam-bum etj. jane onomatopeike. ...

                                               

Paradoksi

Paradoksi vjen nga greqishtja paradokson - i papritur, kunder mendimit te zakonshem. Dy fjale te vendosura prane njera-tjetres qe bartin nje kuptim krejt te ndryshem, te kundert, dhe krijojne marredhenie paradoksale quajme oksimoron, ose paradoks ...

                                               

Paralelizmi figurativ

Paralelizmi figurativ Paralelizem vjen nga greqishtja paralletos - qe ecen krahas, prane njeri-tjetrit. Paralelizmi figurativ eshte venia e nje dukurie te natyres perballe me nje gjendje shpirterore ose me nje veprim njerezor, zakonisht me ane nd ...

                                               

Paronomazia

Paronomazia vjen nga greqishtja paronomazia e perbere nga para - afer, onomazo - quaj. Eshte figure stilistike qe krijohet duke vene afer ne nje fjali ose ne nje varg dy fjale me perberje tingujsh te ngjashem, por me kuptim te ndryshem. Paronomaz ...

                                               

Personifikimi

Personifikimi vjen nga latinishtja persona = person. Personifikimi eshte figure stilistike, me anen te ciles sendit i vishen tiparet e njeriut, gjerat pa shpirt e pa vetedije paraqiten sikur mendojne, veprojne e flasin si njerez. Shembull: Valet ...

                                               

Pleonazmi

Pleonazmi - Pleonazem vjen nga greqishtja pleonasmos - teprim. Eshte figura stilistike qe perftohet nga perdorimi i fjaleve te teperta, me kuptim te njejte ose shume te afert, duke e forcuar mendimin ose duke e bere m bindes. Kur kemi "levizi qer ...

                                               

Polisidenti

Polisident vjen nga greqishtja polisyndeton - shume lidheza. Eshte figura stilistike qe perfitihet nga perdorimi i shume lidhezave, duke e ngaterruar ecjen e frazas per theksim. Shembull: Nje foshnje ndane rruges rrinte. E njerezit shkonin mizeri ...

                                               

Pretericioni

Pretericioni vjen nga latinishtja praeteritoi - kalim pertej, kapercim pa e permendur. Pretericioni le ne heshtje per tu nenkuptuar diçka, por pastaj e permendme hollesi ate qe nuk u tha para heshtjes. Eshte formule, permes se ciles thuhet se nuk ...

                                               

Pyetja retorike

Pyetja retorike eshte e pyetje qe nuk pret pergjigje,por nga ana tjeter, vete pyetja eshte nje pergjigje e padiskutueshme. P.sh.:Ku ta gjej une fatin ku ta gjej? Nga kenget e Milosaos: Perse te vene ne det, Mendimet o zemra time? Nga nje poezi e ...

                                               

Sinekdoka

Sinekdoka eshte nje figure stilistike ne te cilen nje fjale merr kuptim me te gjere ose me te ngushte nga ai qe realisht ka ne te vertete. Keshtu perdoret e tera per pjesen "dhe fshati qeshet fshataret / dhe bota tallet njerezit" Musaraj, Epopeja ...

                                               

Letra

Letra eshte material baze ne veprimtarine grafike e cila kryesisht perbehet nga fijet me prejardhje bimore, me dhenje shtese te mbushesve, ngjitesit dhe ngjyres. Ne kete material mund te shkruhet, te vizatohet dhe te shtypet dhe prej se eshte per ...

                                               

Plastika

Plastika ose ndryshe polimeret jane makromolekula te formuara nga molekulat e thjeshta me mase relative molekulare te vogel, qe quhen monomere. Plastikat klasifikohen, nga origjina, ne plastika natyrore edhe artificiale. Ne plastiken natyrore bej ...