ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 350
                                               

Në Vajhall

Ne Vajhall, roman me autor Ibrahim Kadriu. Libri 1, me 354 faqe. Botuar ne Prishtine nga "Rozafa", ne vitin 2008. Libri 2, me 311 faqe. Botuar ne Prishtine nga "Rozafa", ne vitin 2008.

                                               

Në vitet e para të Erës së Re (roman)

Ne vitet e para te Eres se Re, roman historik kushtuar kryengritjes se Bato Brekausit, ne vitet 6-9 te eres sone, me autor Ali Eltari. Botuar ne Tirane nga "Grand Prind", ne vitin 2006. Libri ka 179 faqe.

                                               

Nëpër korridoret e thella të Jonit

Neper korridoret e thella te Jonit, roman fantastiko-shkencor me autor Bedri Dedja. Botuar ne Tirane nga "Naim Frasheri", ne vitin 1978. Libri ka 183 faqe.

                                               

Nuk jam engjëll

Nuk jam engjell Gjinia: Roman. Autore: Brunilda Zllami. Shtepia botuese: "Dudaj". Viti i botimit 2014. Faqet e librit 436. ISBN 978-99943-0-360-1 Mbi librin Po flitet shume per letersine e angazhuar, ate letersi qe te ben te mendosh, te kuptosh d ...

                                               

Një fije shprese, një fije shkrepëse

Eshte pershkrim i nje vizite te tre shokeve ne shtepine e nenes Ferdonije, e cila gjate luftes ka humbur kater djemte dhe burrin. Bashke me historine e Ferdonijes, rrefehet edhe historia e nenes Pashke, e cila pak dite pasi iu kthyen mbetjet e dy ...

                                               

Një grua nga Tirana

"Nje grua nga Tirana" Roman me Autore Helena Kadare. Shtepia botuese Onufri. Faqet e librit 210. ISBN 99927-45-13-4 Bulevardi" Deshmoret e Kombit” qe mbushur me djemte e vajzat e Fakultetit te Inxhinierise, qe po zbrisnin nga godina e rektoratit. ...

                                               

Një jetë nga larg

Nje jete nga larg roman, Autori: Tartar Aliaj. Botuesi: Toena. Faqet e librit 168. Terhequr nga nje autocensure, perballe pavleres se shumte te tregut te rremujshem, nen tranzicionin e pambarimte, rivjen ne prozen shqipe me romanin Nje jete nga l ...

                                               

Një tjetër

Nje Tjeter eshte roman i Brunilda Zllami i vitit 2004. Ne kete roman trajtohet jeta e njerezve te lodhur nga perditshmeria. Personazhi kryesor Mikeli, nje gazetar deri diku idealist dhe i ndershem gjendet perpara shume veshtiresive ne jeten profe ...

                                               

Njëqind vjet vetmi (Sabri Hamiti)

Njeqind vjet vetmi eshte roman i shkruar nga Sabri Hamiti, u botua ne Prishtine ne vitin 1976. Studjuesi Ibrahim Rugova shkruan per kete roman: "I gjithe romani merret me zhvillimin dhe me formimin e personalitetit ketu, te individit pergjithesis ...

                                               

Ortekë (roman)

Orteke, roman historik me autor Xhemil Frasheri. V. 1, me 311 faqe i botuar ne Tirane nga "Dardania" ne vitin 2003. V.2, me 638 faqe i botuar ne Tirane nga "Dita 2000" ne vitin 2004.

                                               

Otello, Arapi i Vlorës

"Otello, Arapi i Vlores", eshte roman nga Ben Blushit, botuar me 2009 nga shtepia botuese "Toena". Ne vitin 2014 fitoi Çmimin e Bashkimit Evropian per Letersi. Ngjarjet shtrihen ne vitet 1300-1400 dhe zhvillohen ne dy qendra urbane te njohura te ...

                                               

Pas përmbysjes

Pas permbysjes roman, Autori: Neshat Tozaj. Botuesi: Filara. Faqet e librit 364. Autori, Neshat Tozaj, eshte i njohur per lexuesin shqiptar, por jo vetem. Me kete roman i pershkruan ndryshimet ne karakterin e njerezve, qe erdhen me ndryshimin e s ...

                                               

Patrioti: roman

Patrioti: roman patriotik i bazuar ne faktet e ngjarjeve te viteve te fundit: Korçe me 22 gusht 1929 me autor Andon Frasheri. Botuar ne Korçe, ne vitin 1933. Faqet e librit 160.

                                               

Perandorët (roman)

Perandoret roman me autore majlinda Nana Rama. Shtepia Botuese: "Toena". Faqet e librit 264. Viti i botimit 2014. Ky roman te ofron nje realitet te frikshem, nje pamje makabre te krimit dhe te pasojave te tij ne perditshmerine tone. Ngjizja e tek ...

                                               

Përse?

Perse roman, Autori: Tartar Aliaj. Botuesi: Toena. Faqet e librit 232. Lajmotiv i te gjithe vepres eshte pyetja qe shtrohet pareshtur Perse? Pyetje grishese per te vertetat, qe autori i zbulon dalengadale. Tejet i dhimbshem ky roman, pershkuan si ...

                                               

Porfida, ballo në Versailles

Porfida, ballo ne Versailles Gjinia: Roman. Autore Mira Meksi. Shtepia botuese: "Onufri". Viti i botimit 2012. Faqet e librit 184. ISBN 978-99956-87-90-8 Mbi librin Ne vigjilje te fundmijevjeçarit qe lame pas, Shqiperia totalitare, e kruspullosur ...

                                               

Princi i lagjes

Libri flet per nje djale Egzoni i cili nuk ishte fare popullor dhe as i mire ne mesime. Egzoni deshiron te behet akrobat dhe teksa i afrohet endrres se tij, dlengadale fiton dhe respektin e shokeve. Libri ka qellim edukativ

                                               

Profeti nga Praga

Profeti nga Praga eshte roman i shkrimtarit shqiptar Musa Ramadani, i vleresuar me Çmimin "Kadare" per vitin 2017. I vendosur ne Pragen e viteve 60-ta, romani ben fjale per nje ringjallje hipotetike te shkrimtarit Franz Kafka 41 vjet pas vdekjes ...

                                               

Pse?

Pse? eshte nje roman i shkruar nga Sterjo Spasse. Ne literaturen studimore dhe ate kritike boterore flitet shpesh per gershetimin e krijimit letrar me filozofine e paster. Teorikisht, letersia arti eshte nje pasqyrim apo riprodhim i realitetit ne ...

                                               

Pusi (roman)

Pusi roman me autor Kim Mehmeti. Botuar nga "Mapo Editions" ne vitin 2018. Faqet e librit 222. ISBN 978-9928-213-16-7 Fragment nga librin: Kurre nuk e mora vesh nese lulet u vyshken per shkak te semundjes se nenes apo nena u semur per shkak te vy ...

                                               

Qyteti i fundit

Ne kete roman shkruhet per fundin e ushtrise pushtuese italiane ne Shqiperi. Pas kapitullimit te fashizmit, ne portin e Durresit tubohen ushtaret e mbetur nga lufta dhe presin anijet nga Italia per tu kthyer ne vendin e tyre. Pikerisht gjate dite ...

                                               

Rekuiem

Rekuiem roman, Autore: Diana Çuli. Faqet e librit 202. Nje roman ndryshe nga te tjeret, roman brenda romanit. Nje subjekt kompleks qe na fut ne skutat e tij per te na shpalosur nje bote te brendshme te vuajtshme te nje personazhi sa te forte te q ...

                                               

Romani për Kosovën

Rrefimi i romanit ka dy rrjedha: ajo qe lidhet pas personazhit Ahmet Zeqiri, nje kosovari intelektual te shkolluar ne Shqiperi, dhe rrjedha e nje narratori mitik, qe vjen si nje ze i pertejme, i pertejkohshem. Lexuesi e ka ndjenjen se e degjon ob ...

                                               

Rrëfenjë me ndërkombëtarë

Rrefenje me nderkombetare roman me Autor Ylljet Aliçka. Shtepia Botuese "Toena" faqet e librit 176. ISBN 978-99943-1-466-9 "…Ne nje rast te tille, kur ai sapo ishte kthyer nga nje leje per "semundje xhaxhai" dhe iu desh te largohet perseri me nje ...

                                               

Rruga e pamëshirshme

Rruga e pameshirshme roman, Autori: Fran Camaj. Botuesi: Toena. Faqet e librit 272. Romanit Rruga e pameshirshme eshte nje veper qe lexohet e shijohet. Autori Fran Camaj ben qe ne krye te heres nje pakt me lexuesin: i premton atij rrefim te thjes ...

                                               

Rruga e shtëpisë sime

Romani i gjashte i Nazmi Rrahmanit Rruga e shtepise sime, eshte rrefim mbi fatin e kosovareve te çrrenjosur me dhune nga pushtuesi sllav, gjate viteve tridhjete te ketij shekulli; vendosja e tyre diku ne Anadollin e Turqise dhe rikthimi i pjeses ...

                                               

Skandal në senat

Skandal ne senat, roman historik me pak humor aktual me autor Tasim Aliaj. Botuar ne Prishtine; Zvicer nga "Gjon Buzuku", ne vitin 1998. Libri ka 127 faqe.

                                               

Skënderbeu (roman historik)

Skenderbeu roman historik me Autor Sabri Godo. Shtepia botuese "Tirana Times", viti i botimit 2010. Faqet e romanit 500. ISBN 978-99956-847-6-1 Botimi i pare i romanit Skenderbeu eshte bere ne vitin 1975. Nje roman historik i shkruar nga autori i ...

                                               

Stina e hijeve

Stina e hijeve Gjinia: Roman. Autori: Virion Graçi. Shtepia botuese: "Pika pa siperfaqe". Viti i botimit 2014. Faqet e librit 174. ISBN 978-9928-4136-9-7 Fragment nga libri: Sa te dale dielli bota do te mbushet serish me hije: mijera, miliona, mi ...

                                               

Sytë e Simonidës

Syte e Simonides roman, Autori: Dhimiter Shuteriqi. Botuesi: "Toena". Tirane, 2009. Faqet e librit 294. Mesjeta ka gjetur ne penen e Dhimiter S. Shuteriqit autoritetin me te pergatitur per kete teme. Njohes i thelluar i kesaj epoke te nderlikuar, ...

                                               

Sytë e Sofisë

Syte e Sofise roman, Autori: Nasi Lera. Botuesi: Toena. Faqet e librit 385. Rikthehet fuqishem ne tregun letrar Nasi Lera me romanin "Syte e Sofise". Ky roman do te zere padyshim vend ne letersine shqipe si perçues i vlerave me te mira letrare e ...

                                               

Sheshi i unazës

Çitaku, Muhamet 2019. "SHESHI I UNAZES" - ROMAN ME PARABAZE FIGUREN". STUDIME: Reviste per studime filologjike, numer 25. Prishtine: ASHAK. Hoxha, Ballsor 2019. "RȄNIA E TȄ JASHTMES SȄ JETȄS DHE VETEMBROJTJA NGA TȄHUJSIMI". STUDIME: Reviste per s ...

                                               

Shpirt i trazuar gruaje

"Shpirt i trazuar gruaje" Roman me Autor Sokrat Habilaj. Shtepia botuese "Naimi", viti i botimit 2010. Faqet e librit 626. ISBN 978-99956-859- 8-0 "Shpirt i trazuar gruaje". Ky roman eshte nje ndermarrje e guximshme per te evidentuar dhe zberthye ...

                                               

Shtëpia e mbetur përgjysëm

Shtepia e mbetur pergjysem, roman per femije qe duhet ta lexojne te rriturit me autor Pjeter Arbnori. Botuar ne Lezhe nga "Gjergj Fishta", ne vitin 1997. Libri ka 233 faqe.

                                               

Tenxherja (roman)

Tenxherja roman, Autori: Agron Tufa. Botuesi: Toena. Faqet e librit 184. "Ne ishim e vetmja familje fatkeqe ate dite ne ate qytet. Prinderit tane jane krejtesisht te paafte, te pashprese, te pazote ta kthejne me nje rrotullim rroten e fatit. Duar ...

                                               

Të gjallë dhe të vdekur

Te gjalle dhe te vdekur roman, Autori: Nasi Lera. Botuesi: DUDAJ. Faqet e librit 368. Romani te trondit me natyrshmerine e vet paradoksale; eshte tragjik, edhe pse i shkruar poetikisht; me skena makabre, por pa e humbur besimin te njeriu; nostalg ...

                                               

Ti je e nesërmja

Ti je e nesermja Roman me Autore: Brunilda Zllami. Shtepia botuese: Dudaj. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 412. ISBN 978-99943-0-252-9 "Ti je e nesermja" eshte nje liber per miqesine, dashurine, iluzionet dhe shpresen. Nje liber per rrugetimi ...

                                               

Trans

Trans roman me Autor Dashnor Kokonozi. Shtepia botuese "Plejad" faqe 186. ISBN 978-99956-762-9-2 Romani" Trans” i Dashnor Kokonozit mund te ishte titulluar edhe" Viti ’97. Qe ne faqet e tij te para lexuesi kupton ka ne dore nje rrefim i tensionua ...

                                               

Tre muaj plot me të diela

Tre muaj plot me te diela Autori: Thanas Jorgji. Botuesi: Toena. Faqe 216. Personazhe shumengjyreshe do te krijojne nje rrefim terheqes per lexuesit e vegjel. Ata do te gjejne nje mik te ri, per t’i bere oret e tyre me te bukura e plot emocion. T ...

                                               

Trimnika, vëll 1

Trimnika roman me Autore: Inida Gjata Zhaku. Botuesi: "MORAVA". Faqet e librit 212. "TRIMNIKA" eshte nje roman me seri. Nje botim i permuajshem qe trajton realitetin e nje personi publik ne Shqiperi. Flet per padrejtesite, shpifjet, ndjenjen e ha ...

                                               

Udhëkryqi dhe humnerat

Udhekryqi dhe humnerat roman, Autori: Bashkim Shehu. Botuesi: Toena. Faqet e librit 104. Perkimi i nje emri dhe nje vdekje e paqene, ishin ato qe nxiten kete rrefenje. Nje tjeter Agim Krasniqi, sado i perhapur ky mbiemer ne Kosove, sherbeu si shk ...

                                               

Udhëtimi arbdhetar

Udhetimi arbdhetar, roman me autor Zejnullah Rrahmani. Botuar ne Prishtine nga "Rilindja", ne vitin 1992. Mund te konsiderohet binjak me Romanin per Kosoven.

                                               

Udhëtimi i një pikë uji

Hamiti, Sabri 2002. Letersia Bashkekohore, Vepra Letrare, 10. Prishtine: Faik Konica. Krasniqi, Nysret 2019. "A/Z". STUDIME: Reviste per studime filologjike, numer 25. Prishtine: ASHAK. Krasniqi, Nysret 2016. Letersia e Kosoves 1953-2000. Prishti ...

                                               

Udhëzime për kapërcimin e detit

Udhezime per kapercimin e detit eshte roman i autorit Mehmet Kraja. Nje liber metafore me" Udhezime per kapercimin e detit”, qe ka ne qender ngjarjet historike ne nje kohe te erret per Kosoven e viteve 1981-84. Shkrimtari Mehmet Kraja pershkruan ...

                                               

Unë dhe shpirtbukura

"Une dhe shpirtbukura", titullohet romani i autores Miradie Maliqi, i botuar nga shtypshkronja "Arberia". Ky roman permes rrefimit trajton marredheniet e perditshme eter-bij dhe problemet e ndersjellta psiko-shpirterore qe i shoqerojne marredheni ...

                                               

Vajzat me çelës në qafë

"Vajzat me çeles ne qafe" roman me Autore Lindita Arapi. Faqe 236. ISBN 978-99956-29-57-1 Sa rendon mbi ne e shkuara, e jona e eterve, e gjysherve? Sa e mbajne mbi vete pasardhesit barren e dhimbjes e padrejtesite qe ndjene te paret? A kapercen v ...

                                               

Valsi i lumturisë

Valsi i lumturise roman, Autori: Ylljet Aliçka. Botuesi: Toena. Faqet e librit 208. Nje roman, ndoshta me i pjekur se "Rrefenjat me nderkombetare", ku autori ne vazhdimesine e stilit te tij, ironik, te ndjeshem e sarkastik, ne dukje neutral e i p ...

                                               

Varri i Pagëzimit (Roman)

Varri i Pagezimit roman me Autor Artan Mullaj. Shtepia Botuese "Toena", Faqe: 298. ISBN 978-99943-1-644-1 Nje pasdite janari, 14 kishat e Vithkuqit gjemuan njeheresh per ore te tera, me nje jehone shurdhuese, te padegjuar kurre me pare. Kishte nd ...

                                               

Vezët e thëllëzave

"Vezet e thellezave" roman me Autor Rudi Erebara. Shtepia botuese "Pika pa siperfaqe", mars 2010. Faqe 338. ISBN 978-99956-824-9-1 Ne dolem te shohim se çfare po i benin. Ata e rrahen ne kuverte. Kryetari bertiste me fal, ose per ne, ose per Genc ...

                                               

Vila me dy porta

Vila me dy porta roman, me Autore Vera Bekteshi. Shtepia botuese: K & B. Viti i botimit 2009. Faqet e librit 256. ISBN 978-99956-667-8-1 "Vila me dy porta" eshte nje roman dokumentar apo rrefimi i jetes se autores ne nje periudhe tronditjesh te f ...