ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 349
                                               

Bonnie Wright

Bonnie Francesca Wright eshte nje aktore, regjisore e filmit, skenariste, modele, producente dhe aktiviste angleze. Ajo eshte me e njohur per luajtjen e rolit te Xhini Uezlit ne serine e filmave Harry Potter, bazuar ne serine e romaneve me te nje ...

                                               

Kafshët Fantastike dhe Ku Mund të Gjenden (filmi)

Kafshet Fantastike dhe Ku Mund te Gjenden eshte nje film fantastik i vitit 2016 i drejtuar nga David Yates. Nje prodhim i perbashket britanik dhe amerikan, eshte nje spin-off i dhe paraprake i serise se filmave Harry Potter. Ajo u prodhua dhe u s ...

                                               

Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit

Kafshet Fantastike: Krimet e Grindelvaldit eshte nje film fantazi i vitit 2018, drejtuar nga David Yates dhe shkruar nga J. K. Rowling. Nje prodhim i perbashket amerikan dhe britanik, eshte vazhdimi i Kafshet Fantastike dhe Ku Mund te Gjenden. Es ...

                                               

Shkolla e Magjisë dhe Shtrigërisë Hoguorts

Nxenesit qe studiojne ne kete shkolle perzgjidhen nga administrata e shkolles, pra jo çdokush mund te studioje ketu. Vetem ata qe ne syrin e profesoreve te kesaj shkolle kane prirje magjike mund te hyjne atje. Atyre ju dergohet nje buf, ku permen ...

                                               

I promessi sposi

I Promessi sposi eshte nje roman i shkruar nga romancieri italian Alessandro Manzoni, i ambientuar ne Lombardi midis vitit 1628 dhe vitit 1630. Libri flet per historine e Lorenzo Tramaglino dhe Lucia Mondella, te cilet duhen te martohen, por mart ...

                                               

…dhe nata u nda në mes

…dhe nata u nda ne mes roman, Autore: Diana Çuli. Faqet e librit 364. Flora, Eliza, Keti, Tamara, 4 shoqe te pandara, por qe sistemi komunist i ndan dhe i ballafaqon me vuajtjet me te renda. Ndjenjat njerezore ecin paralelisht me ato antinjerezor ...

                                               

6 muaj nga jeta e Besianit

6 muaj nga jeta e Besianit roman, Autori: Skender Hasko. Botuesi: Toena. Faqet e librit 140. Ky roman ben fjale per trafikimin e femijeve nga njerez te papergjegjshem.

                                               

69 variacione për një temë erotike

69 variacione per nje teme erotike Roman erotik me Autor Edmond Tupja. Shtepia botuese: Ombra - GVG. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 320. ISBN 978-9928-06-007-5 Ne kete liber, siç e shpreh vete titulli i tij, behet fjale per nje ngjarje te ve ...

                                               

Agimet e kaltëra

Agimet e kaltera roman per femije dhe te rinj, me autor Qamil Batalli. Botuar ne Prishtine nga "Rilindja", ne vitin 1986. Libri ka 157 faqe.

                                               

Amanti i Arbërisë

Amanti i Arberise, roman fantastiko-historik per femije me autore me autore Vilhelme Haxhiraj. Botuar ne Tirane nga "Toena", ne vitin 2003. Libri ka 144 faqe.

                                               

Apokalipsi sipas Shën Tiranës

Apokalipsi sipas Shen Tiranes roman, Autori: Zija Çela. Botuesi: Toena. Faqet e librit 455. Struktura e romanit eshte nje labirint i levizshem, te cilin gjithkush mund ta eksploroje ne baze te pervojave vetjake. Personazhet, ndonese fiktive, jane ...

                                               

Asnjanësia e zotit Lulo

U botua se pari me 1984 ne Tirane nga shtepia botuese "Naim Frasheri". Me pas u ribotua po ne Tirane nga "Mesonjetorja", ne vitin 2003. Libri ka 370 faqe.

                                               

Ashtu si ka ndodhur

Ashtu si ka ndodhur, roman me autor Elez Peposhi. V. 1, me 145 faqe, botuar ne Tirane ne vitin 1999 V.2, me 168 faqe, botuar ne Tirane nga "Mokra" ne vitin 2000.

                                               

Ata kërkonin lumturinë

Ata kerkonin lumturine Roman me autor Viktor Canosinaj. Shtepia botuese: Dyrrah. Viti i botimit 2007. Libri ka 120 faqe. ISBN 978-99943-938-7-9 Roman i llojit te problemeve shoqerore, i gershetuar me aventure. U botua ne vitin 1997 dhe pati nje s ...

                                               

Autoportret me teleskop

Autoportret me teleskop Roman me Autor Besnik Mustafaj. Shtepia Botuese: Toena. Faqet e libit 464. Botuar ne nentor, 2013. Qe ne hyrje te librit autori paralajmeron se ky nuk eshte nje roman autobiografik, edhe pse njeri nga personazhet quhet Bes ...

                                               

Bardha e Temalit

Bardha e Temalit: Skena te jetes shqiptare eshte nje roman me teme shqiptare i shkruar ne gjuhen frenge nga Pashko Vasa, me emrin e pendes Albanius Albano, i botuar ne Paris me 1890. Pas romanit te Sami Frasherit, Dashuria e Talatit me Fitneten, ...

                                               

Bashkëshortët

Bashkeshortet roman me Autore Helena Kadare. Shtepia botuese Onufri. Faqet e librit 216. ISBN 99927-45-77-0 Ai vertet qe bere pak i çuditshem ato dite, po a nuk ishte bere e çuditshme edhe ajo? Nese ai nervozohej kur i kerkohej mendimi per diçka, ...

                                               

Birbilenjtë (roman)

Birbilenjte roman me autor Resul Bedo. Botuar ne Tirane nga Shoqata Atdhetare per te Renet e Kombit Shqiptar. Viti i botimit 1995. Faqet e librit 200.

                                               

Biri i erës

Biri i eres Roman me Autor Viktor Canosinaj. Shtepia botuese: Dyrrah. Viti i botimit 2006. Faqet e librit 108. ISBN 978-99943-938-0-4 Roman i llojit fantazi dhe aventure. U botua ne vitin 1996 dhe fitoi çmimin e Ministrise se Kultures. Liber qe k ...

                                               

Bombë në Beograd

Bombe ne Beograd roman, Autori: Albatros Rexhaj. Botuesi: Dudaj. Faqet e librit 248. Kosove, vere e vitit 1998. Lufta sapo ka filluar. Nje arme e shkaterrimit ne mase ka nisur rrugetimin drejt Beogradit. Nese bomba shperthen, kjo do te shenoje fu ...

                                               

Borëbardha flokëthinjur

"Borebardha flokethinjur" Romance kanadeze me Autor Vangjush Ziko. Shtepia botuese "Dija-Poradeci", Viti i botimit 2008. Faqet e librit 144. ISBN 978-99956-705-1-1 Vangjush Ziko eshte nje shkrimtar me nje stil te persosur narrativ. Ai na sjell ka ...

                                               

Boshi

Boshi roman me Autor Besnik Mustafaj. Shtepia Botuese "Toena", Tirane 2010. Faqet e librit 303. Kompozimi i romanit eshte i miremenduar. Ai ka pese tablo: e para, dashuria e Ana B se dhe Agronit ne nje dhome hoteli, ku afshi i ngrohte njerezor sh ...

                                               

Çelësat e zemrave

Çelesat e zemrave roman, Autore: Anxhela Haxhihyseni. Botuesi: Toena. Faqet e librit 136. Ndjenja e dashurise qe ka lindur midis Stivit dhe Megit perpiqet te shkaterrohet nga bashkemoshatarja e tyre, Marta. Por cili do te jete çmimi qe do te pagu ...

                                               

Çmimi i ëndrrës

"Çmimi i endrres" roman me Autor Genc Gjoka. Shtepia botuese "Ideart", viti i botimit 2005. Faqe 200. Ky rrefim ngjitet ne majat e larta apokaliptike te shoqerise njerezore, aty ku pjesa e verber e saj flak çdo dite ne humnere individe syçelet qe ...

                                               

Çmimi i përjetësisë

Çmimi i perjetesise, nje roman i Brunilda Zllami botuar ne vitin 2002. Dashuria e perjetshme. Secili nga ne duhet te paguaje nje çmim per te qene i lumtur pergjithmone. Sigurisht qe jo te gjithe jane te gatshem ta paguajne kete çmim, jo te gjithe ...

                                               

Dashuri e gdhendur në shkëmb

Dashuri e gdhendur ne shkemb, roman mbi motivet e noveles "Tej kaltersive te Bilal Xhaferrit. Liber me autore Skifter Kelliçi dhe Bilal Xhaferi. Botuar ne Tirane nga "Arberia", ne vitin 2007. Libri ka 119 faqe.

                                               

Dashuri e ndaluar

Dashuri e ndaluar roman, Autore: Meri Lalaj. Botuesi: Filara. Faqet e librit 166. Autorja e njohur Meri Lalaj, me librin" Dashuri e ndaluar” i ben nje skaner problemeve te medha te kohes se diktatures komuniste ne Shqiperi, duke shtjelluar dashur ...

                                               

Daullja prej letre

Daullja prej letre Autori: Besnik Mustafaj. Botuesi: Toena. Faqet e librit 320. Romani "Daullja prej letre" ka njohur me pare dy botime ne shqip, te shtepia botuese "Arbri" ne vitin 1995 dhe "Ora" ne vitin 2004. Botimi francez ka fituar çmimin pr ...

                                               

Dosja e tmerrit

Dosja e tmerrit roman, Autori: Fran Camaj. Botuesi: Toena. Faqet e librit 288. Sikunder edhe ne romanet e tjere Fran Camaj ne qender te romanit "Dosja e tmerrit" ka fatin e malesorit. Ngjarjet e tij zhvillohen ne periudhen e Luftes se Dyte Botero ...

                                               

Dreri i trotuareve

Dreri i trotuareve romani me i njohur i Diana Çulit, i cili ka mbi njezet vjet qe ribotohet. Historia rrenqethese e Fredit dhe e Veres, historia e brezit te viteve70, vjen po aq e gjalle dhe jetesore, por tanime nen optiken e reflektimit mbi nje ...

                                               

Dua

DUA, nje roman i Brunilda Zllami ne vitin 2003, ne te cilin ndjenja e dashurise eshte nderthurur me fantastiken dhe shkencoren. Çdo gje mund te arrihet, nese deshira eshte e madhe. Asgje nuk eshte e pamundur, kur njeriut nuk i mungon vullneti dhe ...

                                               

Edhe të çmendurit fluturojnë

Rrefimin shpaloses te ketij realitetit shqiptar ne kete roman autori do ta artikuloje ne art permes syrit te Kukumit te çmendur. Rrefimin do ta nise nga ditet e para te çlirimit te Kosoves ne qershor 1999, permes gojes se banoreve te Strehimores ...

                                               

Ekspedita e kaltër

Ekspedita e kalter Gjinia: Roman fantastiko - shkencor. Autori: Bardhyl Xhama. Shtepia botuese: Extra. Viti i botimit 2004. Faqet e librit 128. ISBN 978-99927-36-11-9

                                               

Ëndrra e sandaleve me gurë "Swarovski"

Endrra e sandaleve me gure "Swarovski" roman, Autori: Met Dervishi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 360. ". vetem sandalet kishte, sandalet me gure "Swarovski", qe i kish veshur vetem nje here, ne mbremjen e matures. Kishin tre gure blu, ngjanin s ...

                                               

Fantazma me sy njeriu

Fantazma me sy njeriu eshte roman per femije i autores Mira Meksi dhe piktores Lindita Daja. Romani u botua nga Sh. B. Ideart ne vitin 2004. dhe ka 62 faqe.

                                               

Farsa e katrahurës

Farsa e katrahures, roman me autor Abdylazis Islami. Botuar ne Shkup nga "Shoqata e Shkrimtareve Shqiptare te Maqedonise", ne vitin 2000. Libri ka 182 faqe.

                                               

Ferri i lodhur

Ferri i lodhur: rrefim me i dhimbshem se dhimbja dhe me i pikellueshem se pikellimi i nje vajze qe e mbijetoi luften e Kosoves ne vitin 1999 roman me autor Anton N. Berisha dhe Nazmi Rrahmani. Botuar ne Prishtine nga "Faik Konica", ne vitin 2007. ...

                                               

Fitorja e Kosovës në duart e Dibrës

Fitorja e Kosoves ne duart e Dibres: me autor Fatos Daci dhe Jordan Daci. Botuar ne Tirane nga "West print", ne vitin 2015. Faqet e librit 232.

                                               

Fjalor udhëzues për misterin e dosjeve

Fjalor udhezues per misterin e dosjeve eshte roman i shkrimtarit shqiptar Bashkim Shehu, i botuar me 2015 dhe i shperblyer me Çmimin Kombetar per roman me 2016. I strukturuar sipas formes se shkrimit te fjalorit, ai eshte cilesuar si roman mbi te ...

                                               

Fundi i një misioni

Fundi i nje misioni eshte nje roman i shkruar nga shkrimtari kosovar Ardian Haxhaj i shkruar ne vitin 2006. Ky roman dallohet per prirjen qe te mbushen vakuumet tematike, por edhe te kapercehen tabute tematike qe e karakterizon krijimtarine parar ...

                                               

Fundi tragjik i një dashurie

Fundi tragjik i nje dashurie, eshte nje roman me autor Elliott Moglica. Libri eshte botuar ne Tirane nga shtepia botuese "Lumo Skendo", ne vitin 2000, dhe ka 140 faqe. Libri eshte ribotuar ne vitin 2001. Libri eshte redaktuar nga Halil Katana. Me ...

                                               

Fytyra e Simurgut

Fytyra e Simurgut Gjinia: Roman. me autor: Gazmend Krasniqi. Shtepia botuese: "Saras". Viti i botimit 2014. Faqet e librit 352. ISBN 978-9928-152-12-1 Fragment nga libri: Eshte rruge shume e gjate dhe e mundimshme, sepse duhet te kalojne shtate l ...

                                               

Goja e botës

Ne ishim mesuar qe te shihnim endrra te perbashketa, ose endrra qe kalonin nga njeri te tjetri,ose ndonje enderr qe ishte fort e gjate, si filmat seriale, dhe ate e shihnim me vijim nate pas nate. Aty ku jeton, njeriu i shkrete jepet pas endrres ...

                                               

Gorgona

Gorgona roman, Autore: Viola Aliaj. Botuesi: Toena. Faqet e librit 320. Me kete roman, shkrimtarja Viola Aliaj e pasuron prozen tone me nje histori te vertete nga qindrat e historive tona, qe shpesh na bejne te mendojme shume seriozisht. Ky liber ...

                                               

Gryka e pusit

Gryka e pusit roman, Autori: Arben Shehi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 384. Ne mesin e viteve 80, Argent Boksi, nje arkitekt ri dhe i talentuar "i sjelle me grup pune" ne Institutin Shteteror te Projektimit, befas vihet ne dijeni te disa thashe ...

                                               

Gurkështjella

Gurkeshtjella roman, Autori: Naim Berisha. Botuesi: Toena. Faqet e librit 144. Romani ne vargje eshte nje gjini e levruar rralle ne letersine shqipe, por edhe ne ate boterore." Gurkeshtjella” eshte nje sprove letrare qe autori Naim Berisha sjell ...

                                               

Gjarpinjt e gjakut

Gjarpinjt e gjakut eshte roman i shkrimtarit dhe disidentit shqiptar Adem Demaçi i botuar ne vitin 1958 ne Prishtine. ne revisten letrare Jeta e Re. Romani kishte aluzione dhe metafora politike lehte te kuptueshme dhe kerkonte te peçonte mesazhin ...

                                               

Gjarpri dhe heronj të tjerë

Gjarpri dhe heronj te tjere roman, Autori: Bashkim Shehu. Botuesi: Toena. Faqet e librit 296. Eshte nje rrefenje e vuajtjeve, qe mbush fleten e bardhe duke u zmadhuar nga shkrimi pashmangesisht i dendur, ashtu si dendesimi i territ te botes ne nj ...

                                               

Gjuha e gjakut

Gjuha e gjakut Gjinia: Roman. Autori: Kiço Blushi. Shtepia botuese: "Naimi". Viti i botimit 2014. Faqet e librit 160. ISBN 978-9928-109-65-1 Koment nga autori Gjithsesi, paraprakisht, le te shpresoj se kjo histori e hidhte nuk ka per te lenduar k ...

                                               

Hija e Mallkuar

Hija e mallkuar roman me Autor Thanas Medi. I cili ka arritur t’i jape lexuesit nje roman qe merr temen nga jeta e emigranteve shqiptare ne Greqi, perplasja me racizmin, integrimi dhe asimilimi i tyre, dhe mbi te gjitha çmimi i lart me te cilin p ...